سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
مشاهده RSS Feed

mostafavi9090

زن و فعالیت های اجتماعی،آری یانه؟!

به این مطلب امتیاز بدهید
یه گروه ازمردها وقتی پای صحبتشونن بشینی،معتقدن که زن باید توی خونه بمونه و اجازه فعالیت در بیرون خونه رو نداشته باشه تاخدای نکرده به مسائلی مبتلا نشود. ازاون طرف گروهی دیگه؛ به اختلاط بین زن و مرد حساسیت نشون نمیدن. اما نظراسلام توی این مسئله چیه؟آیا حق باگروه اوّله؟


چند وقت پیش، خبری خونده بودم که فردی ، مادر و دختری را کشته. حساس شدم که ببینم قضیه ی این قتل چی بوده. بقیه ماجرا رو خوندم.ماجرا از زبان قاتل به این قرار بودکه می گفت:ما توی فامیل،رسممون اینه که در عروسی ها زن و مرد با هم بصورت مختلط جشن می گیریم. توی اون شب همه زنها آراسته بودن و همین مقتول،عروس مجلس بود.عروس و دومادو طبق رسم ما بین مهمان ها می گردونند و مهمان ها هم کف می زنند.وقتی عروس از کنارم رد شد و نگاهم به اون افتاد، دلم یهو دگرگون شد و متاسفانه ازهمون لحظه وسوسه شدم. تا اونجایی که وقتی اونو به خونه بردن،نزدیک خونه اشون شدم و مترصد فرصتی بودم که شوهرش،خونه نباشه. دریه فرصت مناسب داخل خونه شدم و... وقتی دیدم کار به آبرو ریزی و داد و فریاد اون زن رسید،دستپاچه شدم و نفهمیدم که چکارکردم، دخترو مادررو کشتم و فرار کردم، اما موفق نشدم و دستگیر شدم.


درحدیثی از حضرت فاطمه (سلام الله علیها) درپاسخ به این سوال پیغمبرکه؛ برای زنان چه چیز بهترین است؟فرمودند:«ان لایرینَ الرجال وَ لایراهنَّ الرجالُ» بهترین حالت برای زن عفیف و مسلمان این است که نه مردی او را ببیند و نه مردی را ببیند.(بحار/ج43/روایت48/باب3)


آیت الله جوادی آملی (حفظه الله) در توضیح این روایت می فرماید: به جای اینکه ما از روایت،استفاده منفی کنیم و زن ها را در خانه حبس کنیم،بیاییم یک برداشت مثبت داشته باشیم، برداشتی که لازمه سخن حضرت و کاملا معقول است. اون برداشت اینه که زنان مسلمان بایدچنان فعال و درصحنه باشند و چنان خودکفا تربیت شوند که برای امور تربیت،تعلیم،مدیریت،بهداشت ،درمان و امثال این ها نیازی نداشته باشند که به مردها رجوع کنند. وقتی ما، در رشته های مختلف و متناسب با شان بانوان، زنان کارآمد نداریم، به ناچار زنان ما سراغ آقایان می روند و برای هرگونه مداوا به پزشکان مرد مراجعه می شود و برای...


بنابراین نه حبس زن در منزل صحیحه و نه اختلاط، بلکه زن در حوزه فعالیت خودش می تونه فعالیت های اجتماعی داشته باشه و چه بسا این فعالیت ها هم لازم باشه.

http://aramesh.mihanblog.com/post/153