قالب وردپرس درنا توس
خانه » فرهنگی » آیا امام علی در حال رکوع انگشترش را به سائل داد؟

آیا امام علی در حال رکوع انگشترش را به سائل داد؟

ابن تیمیه که از دشمنان امام علی است در کتاب خود فضیلتی دیگر از امام علی را انکار می کند و مى‏ گوید: «بعضى از دروغگویان چنین حدیثى ساخته ‏اند که گویا آیه: «همانا، ولى شما تنها خدا، پیامبر و کسانى هستند که ایمان آوردند؛ همان کسانى که نماز برپا مى‏ دارند و در حال رکوع زکات مى ‏پردازند.» (مائده، آیه ۵۵)

درباره على، آن هنگامى که انگشتر خود را در حال نماز صدقه داد، نازل شده است. این سخن به اجماع آگاهان به نقل (و حدیث) دروغ است.» (۱)

پاسخ:
اینک با دلائل دروغگویى ابن تیمیه آشنا مى ‏شویم:

بارى پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله به مسجد آمدند، در حالى که مردم نماز مى‏ خواندند. آنجا مسکینى را دیدند که از مردم کمک مى‏ خواست. پیامبر صلى الله علیه وآله از او پرسید: «آیا کسى به تو کمک کرد؟» او گفت: «آرى، این شخص که ایستاده است.»

حضرت پرسیدند: «در کدام حال به تو کمک کرد؟» گفت: «در حالى که در رکوع بود.» پیامبر صلى الله علیه وآله فرمودند: «او على است.» سپس تکبیر گفته این آیه را که در باره‏ على نازل شده بود خواندند: «همانا، ولى شما تنها خدا، پیامبر وکسانى هستند که ایمان آورده‏اند. همان کسانى که نماز برپا مى ‏دارند و در حال رکوع زکات مى ‏پردازند.» (۲)

سیوطى در «در المنثور» نزول این آیه در مورد امیرالمؤمنین علیه السلام را از هشت صحابى و تابعین از کتاب‏ هاى محدثان و مفسران نقل کرده است. (۳)

حسان ابن ثابت، از شاعران صحابه نیز در این باره چنین شعرى گفته است: «تو همان کسى هستى که در حال رکوع زکات دادى. جانم فدایت اى بهترین رکوع کننده! آن‏گاه خدا در مورد تو نیکوترین ولایت را نازل فرمود. و آن را در کتاب شریعت ثبت نمود.» (۴)

قاضى ایجى، جرجانى، تفتزانى و قشچى از بزرگان اهل سنت گفته‏ اند: «اجماع مفسران بر این است که این آیه در شأن و فضیلت على نازل شده است.» (۵)

پس شکى در این‏که آیه مذکور در شأن امیرالمؤمنین علیه السلام نازل شده است باقى نمى ‏ماند. چون اخبار یاد شده داراى سندهاى صحیح مى ‏باشد.

منابع:
۱-منهاج السنه، ج ۱، ص ۱۵۵، ج ۲، ص ۳۰٫
۲- انساب الاشراف، ج ۱، ص ۲۸۸،، ج ۲، ص ۳۸۱؛ معجم الوسیط، ج ۶، ص ۲۱۸، ح ۶۲۳۲، تفسیر ابن ابى‏حاتم، ج ۴، ص ۱۱۶۲؛ و….
۳-الدر المنثور ج ۲، ص ۲۹۳ و ۲۹۴
۴- تفسیر روح المعانى آلوسى، ج ۶، ص ۱۶۸؛ شواهد التنزیل، ج ۱، ص ۲۱۴؛
۵-المواقف فى علم الکلام، ص ۴۰۵؛ شرح مواقف، ج ۸، ص ۳۴۰؛

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد