قالب وردپرس درنا توس
خانه » اعتقادی » کلام و اعتقادات » دین شناسی » ابن تیمیه و انکار علم امام علی (علیه السلام)

ابن تیمیه و انکار علم امام علی (علیه السلام)

ابن تیمیه مى‏ گوید: «این حدیث ثابت نشده است و سندى ندارد که به وسیله آن بتوان آن را حجت دانست. هیچ کسى آن را در سنن مشهور و یا مسند معروف روایت نکرده است، نه با سند صحیح و نه با سند ضعیف. فقط کسانى این حدیث را روایت کرده ‏اند که به دروغگویى معروف هستند.» (۱)

ابن تیمیه در کتاب دیگر خود مى‏ گوید: «هر که با استدلال به این حدیث على را داناتر از معاذ بداند جاهل است چه رسد به ابوبکر وعمر که از معاذ داناتراند.» (۲)

پاسخ:

جواب: حدیث شریف مذکور را هم پیامبر گرامى اسلام صلى الله علیه وآله فرموده‏ اند و هم بعضى از صحابه که ما اول به متن حدیث و بعد از آن به سخنان آن‏ها اشاره مى‏ کنیم:

۱٫ پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله فرمودند: «داناترین شخص در بین امتم در قضاوت على است.» این حدیث از امیرالمؤمنین علیه السلام، ابن عباس، مقداد، ابوامامه، شداد بن اوس، انس، ابوسعید، ابن عمر و حسن بصرى روایت شده است‏ (۳)

آیا این محدثان به دروغگویى مشهورند؟ مگر این‏ها این حدیث را بدون سند روایت کرده‏ اند؟ چه قدر ابن تیمیه به دروغ گفتن و تهمت زدن مهارت و جرعت دارد!

۲٫ در صحیح بخاری، که از معتبرترین کتاب اهل سنت است آمده است که عمر بن خطاب مى‏ گوید: «داناترین ما در قضاوت على است.» (۴)

با این بیانات دروغگویى و دشمنی ابن تیمیه با امام علی (علیه السلام) این جا نیز ثابت مى‏ گردد.

منابع:

۱-منهاج السنه، ج ۷، ص ۵۱۲٫
۲-مجموع الفتاوى، ج ۴، ص ۴۱۰
۳- فتح البارى، ج ۸، ص ۱۲۷ و ۱۶۷
۴-صحیح بخارى، ج ۴، ص ۱۶۲۸، ح ۴۲۱۱

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد