قالب وردپرس درنا توس
خانه » اعتقادی » کلام و اعتقادات » دین شناسی » توهین به خدا و پیامبر اکرم توسط این شخص

توهین به خدا و پیامبر اکرم توسط این شخص

 

ابن تیمیه وتوهین به خداوند متعال وپیامبر اکرم صلى الله علیه وآله‏

خداوند متعال در آیات قرآن کریم به مانند آیات تطهیر، مودت وآیات دیگر براى اهل بیت پیامبر اکرم صلى الله علیه وآله خصوصیاتى را بر مى‏ شمارد که از آن برترى اهل بیت علیهم السلام بر دیگران به روشنى استفاده مى ‏شود. اما متأسفانه ابن تیمیه برتر دانستن اهل بیت علیهم السلام را که ریشه در قرآن وسنت دارد از آثار زمان جاهلیت مى‏ داند ومى‏ گوید:
«إن فکره تقدیم آل الرسول هى من أثر الجاهلیه فى تقدیم أهل بیت الرؤساء؛ تفکر مقدم وبرتر داشتن خاندان پیامبر صلى الله علیه وآله از آثار زمان جاهلیت است که خاندان رؤساى خود را مقدم مى‏ داشتند.» (۱)

امت اسلامى و وهابیت در نمازهاى خود بر اهل بیت علیهم السلام صلوات مى ‏فرستند ودوستى آن‏ها را واجب مى‏ دانند، آیا این را از مردم زمان جاهلیت اخذ کرده ‏اند!؟

روشن است که در هر زمانى مردم هوسران به خاطر چاپلوسى چنین کارى را انجام مى‏ دادند، یعنى خاندان بزرگان خود را بزرگ شمرده، تعظیم مى‏ کردند، ولى آن هیچ ربطى به برتر دانستن اهل بیت علیهم السلام ندارد. یعنى چنین نیست که هر جا مسأله ‏اى برتر قرار دادن و یا برگزیدن خاندان پیامبرى پیش آید این کار سرچشمه در همان روش نادرست داشته باشد. مثلًا مى‏ دانیم که یکى از عادات و روش ‏ها در قدیم (و امروز در بعضى از جامعه) این بوده است که حاکم و یا پادشاه وقتى وفات مى‏ کرد، فرزندانش نسل به نسل تخت پادشاهى را از او به ارث مى‏ بردند (چنان‏که امروز حکومت عربستان سعودى که پیرو ابن تیمیه کذاب هستند، چنین است.) واین یک روش نادرست است. و از سوى دیگر براى کسى پوشیده نیست که سلسله پیامبران نیز از یک نسل بوده وغالباً پیامبر بعدى فرزند پیامبر پیشین بوده است. والبته این کار بدون علت و حکمت نبوده است.

آیا در این‏جا هم منطق ابن تیمیه و امثال او چنین است؟ آیا مى ‏توانند بگویند که برگزیدن فرزند پیامبر پیشین براى پیامبرى، از آثار زمان جاهلیت وبه مانند به ارث بردن تخت پادشاهى (امروز در عربستان) از پدر است؟

منابع:

۱-منهاج السنه، ج ۳، ص ۲۶۹٫

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد