قالب وردپرس درنا توس
خانه » اعتقادی » کلام و اعتقادات » دین شناسی » دلائل ناصبى بودن ابن تیمیه‏ (۱)

دلائل ناصبى بودن ابن تیمیه‏ (۱)

در میان دانشمندان اهل سنت فراوان هستند کسانى که بر ناصبى بودن ابن تیمیه تصریح نموده‏ اند.

برخى از دانشمندان وهابى که از وهابیت دست کشیده‏ اند مى ‏گویند: با خواندن «منهاج السنه» ابن تیمیه ما نسبت به على علیه السلام نفرت پیدا مى ‏کردیم و جنگ‏ هاى او و بیعت نکردنش بر ابوبکر را محکوم مى‏ کردیم و ….

اینک ما اولًا به سخنان خود او که دلالت بر ناصبى بودنش مى‏ کند اشاره کرده و سپس در پست های بعد برخى از سخنان علماى اهل سنت را ذکر خواهیم کرد.

ابن تیمیه مى‏ گوید:
همانا على براى ریاست جنگید و به خاطر آن خلق زیادى کشته شدند. در زمان خلافت على نه با کفار جنگیده شد و نه سرزمینى فتح گردید و نه خیرى براى مسلمانان اضافه شد. (۱)

باز همو مى‏ گوید: «کشتن انسان فساد کارى است و هر که به خاطر اطاعت از خودش مردم را بکشد، خواستار برترى جوى و فساد در زمین است. و این حال فرعون است که خدا مى‏ فرماید: «این است خانه‏ آخرت که ما آن را براى کسانى قرار مى‏ دهیم که در زمین خواستار علو و فساد نیستند ….» (۲)

آن‏گاه جاى دیگر مى‏ گوید:
«على براى این جنگید که دیگران از او اطاعت کنند و بر مال و نفس مردم مسلط شود. پس چگونه مى‏ شود جنگ او را جنگ براى دین دانست.» (۳)

باز هم ابن تیمیه مى‏ گوید:
«على تنها براى این جنگید که در زمین برترى جوید و فقط براى این جنگید که تنها از او اطاعت شود.» (۴)

یادآور مى ‏شویم که امروزه وهابى‏ ها براى فریب مردم مى ‏گویند: «ابن تیمیه این سخنان را از زبان ناصبى ‏ها نقل کرده است، نه اینکه نظر و عقیده خودش باشد. و این سخن بى اساس و فریب آشکار است و خیلى از وهابى‏ ها نیز امروزه روحیه دشمنى با امیرالمؤمنین علیه السلام را با مطالعه این سخنان ابن تیمیه و امثالش در قلبشان جا داده ‏اند. گرچه آن‏ها بدبینى خود نسبت امیرالمؤمنین علیه السلام را در بین مردم مخفى مى‏ کنند، ولى گاهى در خلال سخنانشان آن را آشکار نیز مى‏ سازند در این سه‏ مورد که ما آوردیم تنها در یک مورد ابتدا ابن تیمیه از زبان ناصبى‏ ها مطلب نقل کرده و بعد نظر خودش را گفته است و دو مورد دیگرش نظر و اعتقاد خود اوست و هیچ ربطى به دیگران ندارد. بنابر این باید به این حقیقت توجه داشته باشیم.

منابع:

  1. منهاج السنه، ج ۶، ص ۱۹۱٫

  2. همان، ج ۴، ص ۵۰۰٫

  3. همان، ج ۸، ص ۳۲۹٫

  4. همان ج ۴، ص ۵۰۰٫

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد