قالب وردپرس درنا توس
خانه » اعتقادی » کلام و اعتقادات » دین شناسی » غم و شادی و نشاط از منظر اسلام

غم و شادی و نشاط از منظر اسلام

غم و شادی از منظر اسلام


اسلام دین کامل و جامعی است که به تمام نیازهای فطری انسان توجه کامل داشته و برای تمام نیازهای جسمی و روحی، ابعاد مختلف، زوایای پیدا و پنهان زندگی بشر برنامه و شیوه‌ی کار ارائه کرده‌است.

شادی‌و‌نشاط و تفریح از جمله نیازهای روحی‌و‌فطری انسان است که در بسیاری ازجنبه‌های حیاتی وی نقش مؤثری ایفا می‌کند. دین‌مبین‌اسلام که به تمام نیازهای روحی‌وجسمی انسان توجه داشته، این موضوع را نیز موردتوجه قرار داده است. وجود آیات‌متعدد در قرآن‌کریم، سخنان‌ پیامبر(ص) و احادیث و روایات منقول از ائمه‌ی‌معصومین(ع) و به‌طور کلی متون‌دینی حاکی از اهمیت این موضوع در اسلام ‌است.

درباره‌ی اهمیت شور و نشاط و سرور و جایگاه آن در تعالیم دینی همین بس که مفهوم شادی ۲۵بار با الفاظ مختلف در قرآن‌کریم آمده و یکی از اصول کتاب‌های روائی به باب ادخال‌السرور اختصاص داده شده و از کسانی‌که موجبات دل‌خوشی و شادکامی بندگان را فراهم می‌آورند، ستایش شده است.

لذا این مقاله بر آن است تا بااستفاده از آیات قرآن‌کریم و با بررسی احادیث‌وروایات و نقل سیره‌ی پیشوایان دینی به تبیین این مطلب کمک نموده و هم‌چنین شادی‌ونشاط را در متون‌اسلامی و از منظر بزرگان دین بررسی کند.

پیشینه‌ی پژوهش:

قرن‌های متمادی به استناد برخی از روایات صوفیانه که نمی‌تواند هیچ ارتباط اصیلی با قرآن کریم و پیشوایان اسلام داشته باشد، تفریح کردن، نشاط در زندگی داشتن و امثال آن را برای یک مسلمان ارزنده نقطه‌ی ضعف معرفی می‌کردند. این متشرع مآبان از سر ناآگاهی، بعضی از عناصر شادی و تفریح را از زندگی حذف نموده و یا آن را کم‌رنگ جلوه می‌دادند و رفته‌رفته با استنباط‌های نابه‌جا از برخی آیات و روایات و تلقین آن به مسلمانان، دینی را که همه‌ی دستورات شادی‌آفرین را در خود دارد، به عنوان دین غم و ماتم معرفی نموده و سبب شدند تا توجه جامعه‌ی اسلامی به مسئله‌ی شادی و تفریح کم شود.

اما از آن‌جا که از وظایف متفکران و اندیشمندان دینی است که از لابه‌لای آیات قرآن، با تحلیل سیره و سنت پیشوایان دینی و با بررسی نظریات دانشمندان مذهبی نظر اسلام را در مورد تمام جنبه‌های حیات انسان و مسایل مبتلا به جامعه و مردم تبیین کنند، در سال‌های اخیر پژوهش‌هایی در این زمینه صورت گرفته است. تألیفات کمتری به چشم می‌خورد که مستقیماً به بررسی شادی و نشاط در متون اسلامی پرداخته باشد و بیش‌تر مشاهده می‌گردد که در لابه‌لای کتاب‌‌های اخلاقی به شکل استطردادی به این موضوع اشاره شده است.

roozgozar-3.gif


غم و شادی و نشاط از منظر اسلام
غم و شادی و نشاط از منظر اسلام


دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد