قالب وردپرس درنا توس
خانه » مناسبتها » محرم و صفر » پاکبان محله جزء لشکر یزید نبود

پاکبان محله جزء لشکر یزید نبود

پاکبان محله جزء لشکر یزید نبود

پاکبان محله جزء لشکر یزید نبود
پاکبان محله جزء لشکر یزید نبوداین روزها این پیام در گوشی های ما رد و بدل می شود

” با هر نیتی در عزاداری ها شرکت می کنید!لطفا ظروف یک بار مصرف رو داخل سطل زباله بیندازید!پاکبان محله جزء لشکریان یزید نبود!”

این پیام که گاهی آن را می خوانیم وساده از کنار آن عبور می کنیم برای ما دو وجهه دارد یک وجه انسانی و یک وجه زیست محیطی.

مسلما همه ما با این صحنه ها مواجه بوده ایم و هستیم که بعد از اتمام مراسم و پخش نذورات ، سطح معابر و خیابانهای ما با ظروف یکبار مصرف و ته مانده غذا ها و روزنامه هایی که به عنوان زیرانداز از آن ها استفاده کرده ایم ، تزیین می شود، که صحنه های آزار دهنده ای از زندگی شهری و شهروندی ایجاد می کند.

و بعد از اتمام این گونه مراسم، پاکبان محله با دلی پرخون از دست ما مشغول جمع آوری آن ها و نظافت خیابان ها می شود . اگر یک روز بعد از اتمام مراسم به چهره های آن ها نگاه کنیم خستگی و ناراحت بودن را از صورت آن ها می خوانیم . همه ی ما خرسندیم که خداوند به ما توفیق داد و توانستیم نذرهای خود را اداکنیم و در مراسم های عزاداری شرکت کنیم .

اما رعایت نکردن و فراموشی برخی از آموزه های دینی که ارتباطی تنگاتنگ با سبک زندگی ما دارد گاهی ممکن است ما را از هدف اصلیمان دور کند. طبق آموزه های دینیمان که بارها آن ها را خوانده و شنیده ایم نیامده است که برای راحتی خود دیگران را به زحمت بیندازیم.

پیامبر اکرم (ص) که این روزها ما در مراسم عزای فرزند ایشان شرکت می کنیم به اصحاب خویش فرموده اند:«اَلا اُنبّئکُمْ مَنِ المُسْلِمُ؟ مَنْ سَلِمَ الْمُسْلِموُنَ مِنْ یَدِهِ وَ لِسانِه»(۱)
آیا شما را خبر دهم که «مسلمان» کیست؟ مسلمان کسی است که مسلمانان از دست و زبانش آسوده باشند.

 

ادامه مطلب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد