سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: * * * شهرهای مسلمان نشین اروپا * * *

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  * * * شهرهای مسلمان نشین اروپا * * *

  پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران - تهران


  هامبورگ پنجمین شهر مسلمان نشین اروپا در سال 2007 و پرجمعیت ترین شهر مسلمانان آلمان شناخته شد .به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از world bulletin ، اکثریت جمعیت مسلمانان 4 میلیونی آلمان در شهر هامبورگ ساکن هستند . مسلمانان هامبورگی مانند یهودیان و مسیحیان از حقوق قانونی برخوردارند . " زکریا آلتوگ " ، رئیس انجمن حزب اسلامی مسلمانان هامبورگ گفت : بسیار خوشحالیم که بیشترین جمعیت مسلمان در هامبورگ مستقر هستند و مقامات آلمانی ما را عضوی از اعضای جامعه خود می دانند " .
  لازم به ذکر است که طبق آخرین آمارهایی که در سال 2007 انجام شد . شهر هامبورگ آلمان با 82 میلیون جمعیت و 4 میلیون مسلمان در رتبه پنجم ، و استرالیا در مکان نخست پرجمعیت ترین شهرهای مسلمان قرار گرفتند .

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 2. تشكر

  عهد آسمانى (15-10-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * شهرهای مسلمان نشین اروپا * * *

  اقلیت مسلمانان کشور فرانسه

  فرانسه با عنوان رسمی جمهوری فرانسه کشوری است واقع در اروپای غربی است.
  نظر کارشناس محترم برنامه : آقای دکتر محمد علی احمدیان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد
  "موضوع بحث ما کشور فرانسه است. فرانسه که از کشورهای اروپای غربی است به لحاظ موقعیت جغرافیایی ، شرایط خوبی دارد بخاطر اینکه در قسمتهای غربی با اقیانوس اطلس همسایه است و از موقعیت دریایی مناسبی برخوردار است و در داخل کشور هم تفاوتهای شرایط جغرافیایی ، امکانات خیلی خوبی برای کشاورزی و فعالیتهای زراعت و دامداری ایجاد کرده است بطوریکه جنوبشرقی و جنوب آن تقریبا کوهستانی است ، شمال و شمالغربی آن جلگه ای است . رودخانه های متعدد و پرآبی در این کشور قرار دارد مثل رود سن که مهمترین رودخانه آن است و پاریس پایتخت فرانسه در کنار آن قرار گرفته است. رودهای لوار که در قسمت غرب این کشور است و رود ران که در شرق و جنوبشرقی آن قرار گرفته است. بنابر این فرانسه هم از نظر کشاورزی و هم اینکه یکی از هفت کشور صنعتی جهان است شرایط اقتصادی خوبی دارد. درآمد سرانه اش بیش از بیست هزار دلار است که جزء درآمدهای سرانه خیلی بالاست. جمعیت فرانسه حدودا شصت میلیون نفر است که از این تعداد اقلیت مهمی را مسلمانان تشکیل می دهند. درباره حضور مسلمانان سابقه اش خیلی طولانی نیست ، بیشتر برمی گردد به بعد از جنگ جهانی دوم و بخصوص بعد از استقلال الجزایر. الجزایری ها و سایر کشورهای آفریقایی نیروی کار فرانسه را تامین می کردند بنابراین استقبال زیادی از آنها شد و الان بخش مهمی از مسلمانان را تشکیل می دهند".
  تاریخچه ورود اسلام به فرانسه به سده ۸ و ۹ میلادی باز می‌گردد . در دهه 1830 میلادی با استعمار الجزایر از سوی فرانسه، مسلمانان در این کشور اقامت گزیدند. بخش مهم جمعیت کنونى مسلمانان در اروپا، معلول مهاجرت مسلمانان، به ویژه بعد از جنگ جهانى دوم است. در دهه 60 ، به دلیل نیاز مبرم اروپا به نیروى کار، جمعیت مهاجران مسلمان رو به افزایش گذاشت .
  اولین نسل اقلیت مسلمان فرانسه مهاجرانی بودند که امروزه به عنوان نیروی کار باز نشسته شده اند و ارتباط قوی با کشور خود که خانواده آنها در آن زندگی می کنند دارند. در سال 1974 قانونی تصویب شد که به موجب آن خانواده های مهاجران در این کشور سکونت داشته باشند، از این رو تعداد بسیاری زن و کودک به فرانسه نقل مکان و تعداد قابل توجهی از آنها که نمی خواستند به کشورهای خود بازگردند درخواست تبعیت فرانسه خود را ارائه کردند. به دنبال جنگ جهانی دوم از آنجا که فرانسه نیروهای کار کافی برای بازسازی این کشور نداشت مهاجرین مسلمانی از الجزایر و مستعمره های شمال آفریقا وارد فرانسه شدند . و به این دلیل جمعیت مسلمانان در این کشور افزایش چشم گیری یافت. رشد اسلام خواهی و گرایش فرانسویان نیز در افزایش شمار مسلمانان در این کشور بی تاثیر نبوده است .
  به دلیل روابط تاریخی فرانسه با جهان اسلام، مسلمان این کشور برزگترین جامعه مسلمانان را در اروپای غربی و به طول کلی در اروپا را تشکیل می هند . اسلام، بعد از کاتولیک مسیحیت، به عنوان دومین دین این کشور به شمار می رود، به طورى که تعداد مسلمانان بیش از پروتستانها و یهودیان این کشور است. بیشترین تعداد مسلمانان، در شهرهاى پاریس، مارسى و لیون اقامت دارند. 35 در صد مسلمانان الجزایری تبار بوده ،25 درصد مراکشی و 10 درصد نیز تونسی تبارهستند.
  نظر کارشناس محترم برنامه : آقای دکتر محمد علی احمدیان عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد
  "همانطور که می دانیم در فرانسه شمارش و آمار اقلیتهای مذهبی ممنوع است. به همین دلیل ارقام متفاوتی را می گویند. برخی صحبت از شش میلیون می کنند. در سال 2007 میلادی صحبت از هفت میلیون بوده است. الان برخی حدود هشت میلیون نفر می گویند که حدودا 13 درصد جمعیت فرانسه می شود. به لحاظ اجتماعی ، مسلمانان فرانسه در شرایط پایینی قرار دارند یعنی بیشتر در شهرکهای صنعتی و نقاط فقیرنشین بسر می برند.
  البته در بین اقشار تحصیلکرده و اهل تعقیب و پژوهش هم ، اسلام به نوبه خود جای خود را باز کرده است.
  می دانیم که فرانسه تنها کشور اروپایی است که اگر روسیه را اروپایی حساب نکنیم ، بیشترین تعداد مسلمانان را دارد ولی این مسلمانان در فشار زیادی هم از نظر دولت هم از طرف احزاب سیاسی و هم از طرف سازمانهای غیر مذهبی سکولار و هم از طرف سازمانهای مسیحی و یهودی قرار دارند بخصوص یهودیها. اگر چه یهودیان حدود 3/1 دهم جمعیت را تشکیل می دهند ولی بسیاری از اهرمهای سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی را در دست دارند. در حال حاضر مشکلی که مسلمانان فرانسه دارند این است که تشکلهای لازم را ندارند البته تشکلهای زیادی اخیرا بوجود آمده مثل انجمن دانشجویان مسلمان ، فدراسیون انجمن های اسلامی آفریقا ، اتحادیه سازمانهای اسلامی فرانسه ولی آنطور که باید هنوز با هم متحد نشده اند. در این حال مسلمانان فرانسه به سختی از ایمان و ارزشهای اعتقادی شان دفاع می کنند".
  فشارهاي زیاد علیه اقلیت مسلمانان فرانسه باعث شده است كه اكثر مسلمانان این کشوربه صورت شهروندان درجه دوم در آيند . مسلمانان معمولاً در قسمتهاي فقير نشين شهرها زندگي مي‌كنند و در متن جامعه فرانسه هنوز استحكام نيافته‌اند ، وحشت از آنچه بنياد گرايي اسلامي ناميده مي‌شود همواره یکی از مشکلات پیش روی مسلمانان فرانسه بوده است . در نشريات و كتب سالهاي اخير همواره این موضوه تبلیغ شده ، و جوي تا حدي ضد اسلامي در فرانسه به وجود آورده است. كه قبلاً ديده نمي‌شد .
  جریانهای اسلام ستیز در غرب سعی مي كنند اسلام را دینی خرافی ، خشونت طلب و متحجر نشان دهند . آنها برای ترسيم چهره غیرواقعی و مخدوش از اسلام ، از تمام ابزارهای رسانه ای و فرهنگی استفاده مي كنند .
  فرانسه اولین کشوری است که ورود دانش آموزان مسلمان محجبه به مدارس دولتی را ممنوع کرد . اين در حالي است كه اين كشور ، خود را مهد آزادی و دموکراسی می داند . ممنوعیت حجاب به بهانه نقض قوانین لائیک ، به تدريج به دیگر کشورهای اروپایی نیز راه يافته است . به تازگی ممنوعیت استفاده از پوشش كامل صورت توسط زنان مسلمان در اماکن عمومی در برخي كشورهاي اروپايي در دستور کار قرار گرفته و در اين روند ، فرانسه پیشگام در گسترش دامنه محدودیت برای زنان مسلمان محجبه بوده است .
  با وجود تمام فشارها و مشکلات پیش روی مسلمانان فرانسه فعالیت‌های مسلمانان در این کشور گسترده‌است. تبعیت مسلمانان فرانسه از قرآن و معارف اسلامی نمود مشخصی دارد. و اسلام خواهی و گرایش روز افزون اسلام از سوی فرانسویان گواه این مطلب است . امید است با وحدت و همدلی و یکپارچگی گروهای اسلامی در فرانسه و کمک و مساعدت سازمانها و ارگانهای اسلامی، جهان اسلام شاهد رشد بیش از پیش فرهنگ غنی اسلامی در این کشور اروپایی باشیم .

  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 5. تشكر

  عهد آسمانى (15-10-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  آبان 1388
  شماره عضویت
  207
  نوشته
  1,217
  تشکر
  4,500
  مورد تشکر
  1,993 در 887
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : * * * شهرهای مسلمان نشین اروپا * * *

  به گزارش خبرگزاری قرآنی ایران(ایکنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی نسیج، «ماریا دوفاتیما» مدیر مرکز ادیان آنگولا با اعلام این خبر گفت: نخستین حضور مسلمانان در کشور آنگولا به سال 1960میلادی بازمی‌گردد و درپی استقلال این کشور از چنگال استعمار پرتغالی‌ها در سال 1975 میلادی، دین اسلام در آنگولا به شدت گسترش‌یافت.

  وی افزود: مسلمانان آنگولا در زمان سیطره پرتغالی‌ها بر این کشور، تحت فشار شدیدی قرار داشتند و پرتغالی‌ها از گسترش دین اسلام در آنگولا ممانعت به عمل می‌آوردند.


  ماریا دوفاتیما تصریح‌کرد: در حال حاضر مهاجرت مسلمانان از غرب آفریقا به آنگولا روبه افزایش است و این امر باعث گسترش دین اسلام در این کشور شده‌است، تا جایی که مسلمانان مهاجر، 80 درصد مسلمانان ساکن در آنگولا را تشکیل‌می‌دهند.


  مدیر مرکز ادیان آنگولا در ادامه گفت: نخستین مسجد این کشور در سال 1989 میلادی در«لواندا» پایتخت آنگولا ساخته‌شد‌ و تاکنون 32 مسجد و تعدادی مرکز اسلامی و مدرسه قرآنی در این کشور تأسیس شده‌است.


  ماریا دوفاتیما در پایان به مشکلات اقلیت مسلمان آنگولا اشاره‌کرد و گفت: تمامی مساجد آنگولا با کمک‌های مالی مسلمانان این کشور ساخته‌شده و از سوی دیگر تعداد مدارس اسلامی در این کشور بسیار اندک بوده و جمعیت زیادی از مسلمانان این کشور در فقر و وضعیت نامطلوب اجتماعی و اقتصادی زندگی‌ می‌کنند.


  همچنین مسلمانان آنگولا 5/2 درصد جمعیت 15 میلیونی این کشور را تشکیل‌می‌دهند و در حال حاضر شورای اسلامی آنگولا وظیفه حمایت و گسترش دین اسلام در این کشور را عهده‌دار است.
  امضاء

  بهار همه طراوتش را مدیون یک گل است
  گل نرگس

 7. تشكر

  عهد آسمانى (15-10-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی