سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: دربــاره قـــاریـــان مشــــهـور قـــرآن کــریــم

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : دربــاره قـــاریـــان مشــــهـور قـــرآن کــریــم  على بن عبدالرحمن الحذيفى


  حذيفى در سال 1366 ه.ق. در روستاى «القرن المستقيم» در جنوب مكه به دنيا آمد.


  تحصيلات اوليه را در مكتب همان روستا آغاز كرد و در همان جا يك دور قرآن را زير نظر شيخ محمد ابراهيم حذيفى ختم كرد و چند جزء از آن را نيز حفظ نمود و نيز بعضى از متون درسى مختلف دينى را آموخت.


  وى در سال 1381 وارد يك مدرسه خصوصى در بلجرشى شد و تحصيلات راهنمايى خود را در آن جا به پايان رسانيد. سپس در 1383 در آن جا وارد دبيرستان شد و در سال 1388 تحصيلات متوسطه خود را تمام كرد. در همان سال وارد دانشكده شريعت در شهر رياض شد و تا سال 1392 تحصيلات خود را در آن جا ادامه داد.


  او پس از فارغ التحصيلى به بلجرشى بازگشت و در آن جا به تدريس تفسير قرآن، ادبيات عرب و خطاطى پرداخت. او در سال 1395 موفق به كسب مدرك فوق ليسانس از دانشگاه الازهر مصر شد و تحصيلات دكتراى خود را نيز در همان دانشگاه در رشته فقه با تخصص سياست دينى ادامه داد.  موضوع پايان نامه او «راههاى مختلف حكم در شريعت اسلامى و بررسى مقابله‏اى مذاهب اسلامى» بود.  حذيفى تا كنون در دانشگاه‏هاى مختلف به تدريس اشتغال داشته است كه عبارتند از:  دانشگاه اسلامى، دانشكده شريعت؛ رشته توحيد و فقه (سال 1397 ه. ق.) دانشگاه اسلامى، دانشكده حديث دانشگاه اسلامى، دانشكده الدعوة و اصول الدين دانشگاه اسلامى، بخش درس‏هاى تخصصى، رشته مذاهب اسلامى دانشگاه اسلامى، دانشكده قرآن كريم، رشته قراءات (سال 1418)وى در كنار تدريس در دانشگاه‏هاى مختلف امامت جماعت و سخنرانى مسجد قبا را براى مدتى بر عهده داشت.


  سپس در سال 1399 ه.ق. به عنوان امام جماعت و خطيب مسجد نبوى انتخاب شد. بعد از آن در سال 1401 به مسجد الحرام منتقل شد.

  پس از آن در سال 1402 به مسجد نبوى بازگشت و تا سال 1418 در همان جا به فعاليت خود ادامه داد. وى در كميته‏هاى مختلف علمى حضور داشت از جمله:


  رئيس كميته علمى نظارت بر مصحف مدينه عضو كميته نظارت بر ضبط ترتيل قرآن در مجمع الملك فهد لطباعه المصحف الشريف عضو هيئت عالى مجمع الملك فهد لطباعه المصحف الشريف علاوه بر اين حذيفى در تعدادى از سمينارها و كنفرانس‏ها در داخل و خارج عربستان شركت كرد.  وى به عنوان يكى از قراء كشور عربستان و جهان اسلام به شمار مى‏رود و در راديوى داخلى عربستان و كشورهاى ديگر به قرائت قرآن مى‏پردازد.


  بسيارى از قاريان مشهور به او اجازه قرائت داده‏اند از جمله:


  شيخ احمد عبدالعزيز الزيات (اجازه تلاوت قرائت‏هاى ده گانه)شيخ عامر سيد عثمان (اجازه تلاوت به روايت حفص) شيخ عبدالفتاح قاضى (حذيفى كل قرآن را با روايت حفص نزد او قرائت كرد) همچنين از شيخ حماد انصارى اجازه روايت دريافت نمود.


  وى در حال حاضر در مسجد نبوى به تدريس حديث و فقه اشتغال دارد و كتاب‏هايى نيز تاليف نموده كه هنوز به چاپ نرسيده است.
  امضاء

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : دربــاره قـــاریـــان مشــــهـور قـــرآن کــریــم

  سعود بن ابراهيم بن محمدالشريم


  ‏سعود بن ابراهيم بن محمد الشريم در 1386 ه.ق. در شهر رياض به دنياآمد.

  دوره ابتدايى را در مدرسه عرين، دوره راهنمايى را در مدرسه النموذجيه و مقطعمتوسطه را در مدرسه اليرموك الشالمه گذراند و در سال 1404 از آن دبيرستان فارغالتحصيل شد.

  آنگاه وارد دانشگاه اسلامى محمد بن سعود، دانشكده اصول الدين، در شهررياض شد و در رشته عقيده و مذاهب معاصر به تحصيل پرداخت.


  او در سال 1409 از آندانشگاه فارغ التحصيل شد و در سال 1410 به دانشگاه عالى قضايى رفت و مدرك فوقليسانس را در سال 1413 از آن دانشگاه دريافت نمود.


  وى در جلسات درس تعدادى از اساتيدبزرگ شركت كرد كه از جمله آن‏ها مى‏توان به اين اساتيد اشاره نمود:

  شيخ عبد العزيزبن باز، در درس‏هاى متعددى كه در مسجد بزرگ رياض برگزار مى‏شدشيخ عبدالله بنالجبرين، در كتاب‏هاى منار السبيل در فقه، اعتصام شاطبى، لمعه الاعتقاد ابن قادامه،كتاب التوحيد محمد بن عبد الوهاب و فقه الاحوال كه در دانشگاه عالى قضايى برگزارمى‏شدشيخ عبد الرحمن براك، در كتاب‏هاى طحاويه و تدمريه‏شيخ عبد العزيز راجحى، درشرح الطحاويه‏شيخ فهد الحمين، در شرح الطحاويه‏شيخ عبدالله الغديان، در قواعد فقهيهو كتاب الفروق قرافى‏شيخ صالح بن فوزان، در فقه البيوع

  ‏وى در سال 1412 ه.ق. بهدستور پادشاه عربستان، به عنوان امام و خطيب مسجد الحرام، در سال 1413 به عنوانقاضى دادگاه بزرگ مكه و در سال 1414 به عنوان استاد در مسجد الحرام منصوب شد.

  در سال 1416، مدرك دكتراى خود را از دانشگاه ام‏القرى دريافت نمود. موضوع پايان نامه او «المسالك فى المناسك» زير نظر استاد عبد العزيز مفتى عام عربستان و رئيس هيئت علماىبزرگ بود.

  شيخ سعود الشريم از قاريان دقيق قرآن كريم به شمار مى‏رود و از وى نقل شده است كه در دوران جوانى بيشتر وقت خود را در حفظ قرآن صرف مى‏كرد به گونه‏اى كه سوره نساء را در ماشين خود، در پشت چراغ قرمز حفظ نمود.  امضاء

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : دربــاره قـــاریـــان مشــــهـور قـــرآن کــریــم

  عبدالرحمن سديس‏أبوعبدالعزيز  عبدالرحمن بن عبدالعزيز بن عبدالله بن محمد بن عبدالعزيزبن محمد بن عبدالله، ملقب به سديس در سال 1382 ه.ق. در عربستان سعودى متولد شد.

  نسباو به عنزة كه قبيله‏اى مشهور در عربستان است مى‏رسد.

  البته اصل خاندان سديس ازسرزمين شقه است كه متصل به شهر بريده مى‏باشد و شيخ عبدالرحمن از استان بكيرية درمنطقه قصيم است و در شهر رياض متولد شده است.


  تحصيلات‏شيخ عبدالرحمن در 12 سالگىحافظ قرآن كريم گشت چرا كه پدرش او را براى حفظ قرآن به جماعة تحفيظ القرآن در رياضبرد و در آنجا نزد اساتيدى همچون شيخ عبد الرحمن بن عبد الله آل فريان و شيخ محمدعبد الماجد ذاكر شاگردى نمود تا كل قرآن را حفظ كرد.

  آخرين استاد وى نيز شيخ محمدعلى حسان بود.در شهر رياض دوران ابتدايى و متوسطه را گذراند و در سال 1399 با كسبرتبه ممتاز به دانشگاه شريعت رياض راه يافت و در سال 1403 فارغ التحصيل شد.

  ازمعروف ترين اساتيد ايشان در دانشگاه مى‏توان به شيخ صالح على ناصر، شيخ عبدالعزيزبن عبدالله آل الشيخ، دكتر شيخ صالح بن عبدالرحمن الأطرم، دكتر شيخ عبدالله بنعبدالرحمن بن جبرين، شيخ عبدالعزيز داود، شيخ فهد حمين، شيخ دكتر صالح بن غانمسدلان، شيخ دكتر عبدالرحمن بن عبدالله درويش، شيخ دكتر عبدالله بن على ركبان، شيخدكتر عبدالعزيز بن عبدالرحمن ربيعة، شيخ دكتر أحمد بن على مباركى و شيخ دكترعبدالرحمن سدحان اشاره كرد.

  استاد پس از فارغ التحصيلى در همان دانشگاه در رشته اصولفقه به عنوان استاديار مشغول تدريس شد و مرحله اول را با درجه ممتاز گذراند.شيخسديس در سال 1408 موفق به اخذ فوق ليسانس با درجه ممتاز از دانشكده شريعت دانشگاهامام محمد بن سعود شد.

  وى پايان نامه خود را با عنوان «المسائل الأصولية المتعلقةبالأدلة الشرعية التى خالف فيها ابن قدامة الغزالى» تنظيم نمود.

  ايشان سپس براىتدريس در دانشكده قضاء دانشكده شريعت دانشگاه ام القرى در مكه مكرمه انتخاب شد ومدرك دكتراى خود را از همان دانشگاه در سال 1416 با درجه ممتاز دريافت كرد.


  عنوانرساله دكتراى ايشان «الواضح فى أصول الفقه لأبى الوفاء بن عقيل الحنبلى» بود.

  شيخعبد الرحمن پس از اين مرحله به عنوان استاديار در دانشكده شريعت دانشگاه ام القرىمشغول فعاليت شد.مناصب دينى‏شيخ عبد الرحمن سديس به عنوان امام جماعت و خطيب در چندمسجد شهر رياض به انجام وظيفه پرداخت كه آخرين آن‏ها مسجد شيخ عبد الرزاق عفيفى بودو همزمان با تحصيلات علمى در دانشگاه از چندين نفر از مشايخ و بزرگان هم استفادهنمود از جمله علامه شيخ عبدالعزيز بن باز، شيخ علامه عبدالرزاق عفيفى، شيخ دكترصالح فوزان، شيخ عبدالرحمن بن ناصر برّاك و شيخ عبدالعزيز بن عبدالله راجحى.

  در سال 1404 ايشان به عنوان امام جماعت و خطيب مسجد الحرام منصوب شد و از ماه شعبان همانسال اولين نماز جماعت خود را در مسجد الحرام اقامه نمود و اولين خطبه‏اش را در ماهرمضان همان سال ايراد كرد.

  تدريس حكم انتصاب شيخ به مسئوليت تدريس در مسجد الحرامدر سال 1416 صادر شد و ايشان همزمان با امامت جماعت و خطبه خواندن به امر تدريس درمسجد الحرام نيز مشغول شد.

  زمان تدريس بعد از نماز مغرب است و دروسى كه ايشان تدريسمى‏كند عبارت است از:

  عقايد، فقه، تفسير و حديث؛ و اين‏ها علاوه بر كارهايى همچونفعاليت در قسمت استفتائات در ايام حج است.  امضاء

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1389
  شماره عضویت
  449
  نوشته
  1,785
  تشکر
  1,289
  مورد تشکر
  2,012 در 773
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : دربــاره قـــاریـــان مشــــهـور قـــرآن کــریــم

  حمد ايوب بن محمد يوسف

  ‏حمد ايوب بن محمديوسف در سال 1372 ه.ق. در مكه به دنيا آمد و در همان جا تحصيلات اوليه خود راگذراند.

  در سال 1385 قرآن كريم را زير نظر شيخ خليل بن عبد الرحمن حفظ نمود و مدركابتدايى را در سال 1386 از مدرسه تحفيظ القرآن وابسته به وزارت معارف دريافت كرد،سپس به مدينه رفت و دوره راهنمايى و متوسطه را در مدرسه علمى مدينه طى نمود و درسال 1392 از آن جا فارغ التحصيل شد.

  پس از آن وارد دانشگاه اسلامى شد و در سال 1396از دانشكده شريعت فارغ التحصيل گرديد، سپس مدرك فوق ليسانس خود را در رشته تفسير وعلوم قرآن دريافت نمود، موضوع پايان نامه او «سعيد بن جبير و روايات تفسيرى او ازابتداى قرآن تا سوره توبه» بود.

  پس از فارغ التحصيلى از دانشگاه، از سال 1397 تا 1398 استاديار دانشكده قرآن شد.

  بعد از دريافت مدرك دكترا نيز براى عضويت در هيئتتدريس در رشته تفسير انتخاب شد.

  وى علاوه بر فعاليت دانشگاهى، عضو كميته علمى مجمعالملك فهد لطباعة المصحف الشريف نيز مى‏باشد.

  همچنين امامت جماعت و جمعه تعدادى ازمساجد مدينه را بر عهده دارد، از جمله امام موقت مسجد النبى از سال 1410 ، اماممسجد قبا، امام مسجد العنابيه از سال 1394 تا 1403 ، امام مسجد عبد الله الحسينى ازسال 1403 تا 1418 و خطيب مسجد احمد بن حنبل در حره شريفه.

  وى علاوه بر تحصيلاتآكادميك، از دروس تعدادى از مشايخ و علماى شهر مدينه در علوم مختلف دينى استفادهنمود مانند تفسير، فقه مذاهب اربعه، حديث شناسى، اصول فقه و ....

  او از طرف تعدادىاز قاريان بزرگ اجازه قرائت دريافت نمود، از جمله شيخ حسن بن ابراهيم الشاعر، شيخاحمد عبد العزيز الزيات و شيخ خليل بن عبد الرحمن القارئ، كه اجازه قرائت به روايتحفص را ازآن‏ها دريافت نموده است.

  وى در تعدادى از سمينارها و كنفرانس‏ها شركتنمود، از جمله سمينار جوانان در شهر كامبيس برزيل به همراه گروهى از دانشگاهاسلامى؛ دوره‏هاى آموزش زبان عربى در كشورهاى اسلامى مختلف مانند پاكستان، تركيه،سنگال و مالزى.

  شيخ محمد ايوب از قاريان نامى كشور عربستان و جهان اسلام به شمارمى‏رود و قرائت‏هاى متعددى در صدا و سيما با صداى او منتشر شده است.

  مجمع الملك فهدلطباعة المصحف الشريف ترتيل كل قرآن را با صداى او ضبط نمود كه از راديو قرآن كشورعربستان پخش مى‏شود.


  امضاء

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی