سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟  در پاسخ به سؤال فوق، اغلب بر این عقیده هستند که بسیارى از تفاوتها و تبعیضها نسبت به دختران و زنان جوان، ناشى از فرهنگ نامناسب موجود است و در اندیشه اسلامى جایگاهى ندارد؛ از این رو میبایست با تبیین درستِ حقوق زنان و دختران جوان و فراهم آوردن شرایط مناسب براى بهره ‏مند شدن آنان از امکانات علمى، فرهنگى و ورزشى جامعه، موقعیت آنان را ارتقا بخشید. در پاسخ به این سؤال که چرا پسران آزادتر از دختران هستند باید به این نکته اشاره کرد که یکى از پیش‏زمینه‏هاى اصلى طرح سؤال مورد نظر، عدم اطلاع دقیق اقشار مختلف جامعه از فلسفه تفاوتهاى طبیعى بین دختران و پسران بوده است؛ لذا بدون توضیح و تشریح تفاوتهاى جسمى و روحى دختران و پسران نمى‏توان مرز محدودیتهاى لازم و طبیعى با محدودیتهاى تحمیلى و غیرمعقول را به خوبى مورد مطالعه قرار داد به سؤال فوق پاسخى مناسب ارائه نمود.
  بازخوانى آثار و منابع دینى و بازکاوى آرا و عقاید اندیشمندان و علماى دینى در خصوص تفاوتهاى ذاتى و طبیعى بین دختران و پسران، ما را به این حقیقت رهنمون میسازد که خلقت آدمیان، بلکه جهان هستى، براساس تفاوت و تنوع و تکثر است، نه تبعیض و بى‏عدالتى. چنین معرفت و شناختى است که ما را از توهم برترى و قداست مردان نسبت به زنان نجات خواهد داد.
  آنچه از مطالعه منابع دینى به‏دست می آید این است که اسلام و قرآن نه تنها نسبت به زنان نگرشى توأم با اکرام و احترامى خاص دارد، بلکه در برابر آرا و عقاید تحقیرآمیز سایر فرق و مذاهب نسبت به طینت و خلقت زنان ساکت نبوده است. به طور مثال، یکى از نظرات تحقیرآمیزى که از سوى بسیارى از صاحبان عقاید غیروحیانى ترویج شده، این است که زنان در مقایسه با مردان از جهت خلقت سرشتى پست‏تر دارند. گروهى دیگر نیز گفته‏اند زن عامل گناه و انحراف بوده و وجود او توأم با شرّ، وسوسه و معصیت است و شیطان نیز به وسیله حوّا حضرت آدم علیه السلام را فریب داد. اما در دیدگاه اسلامى، قرآن کریم سرشت و طینت زنان و مردان را یکى مى‏داند و خلقت حضرت آدم و حوا را از یک گل و طینت اعلام مى‏نماید. همچنین وسوسه شیطان را به حضرت آدم و حوا نسبت مى‏دهد و در ماجراى فریب خوردن از شیطان، هر دو را به طور مساوى دخیل مى‏داند.
  یکى دیگر از عوامل عمده به وجود آمدن تبعیض علیه زنان، تحدید آزادى‏ هاى مشروع و مقبول آنان و استثمار و استعمار آنان از سوى مردان در طول تاریخ، توحش و رشد نایافتگى جوامع و در نتیجه برخوردارى صاحبان قدرت از مقام و موقعیت برتر بوده است. تا قبل از پیروزى انقلاب اسلامى، وضعیت بیشتر زنان و دختران به گونه‏اى بود که یا محکوم مردسالارى و محبوس در خانه بودند و یا در جامعه ابزار تبلیغ فرهنگ مصرفى غرب گشته بودند. بعد از پیروزى انقلاب اسلامى، نگاه به زن دچار تحولى بنیادین شد و زنان نقشى اساسى در فعالیتهاى سیاسى و اجتماعى و علمى و فرهنگى و... یافتند. اما على‏رغم تمامى تحولات پس از انقلاب، هنوز بسیارى از دختران و زنان جوان از محرومیتها و محدودیتهاى ناروا و تحقیرآمیز رنج مى‏برند. براى مقابله با وضعیت تحقیرآمیزى که علیه دختران و زنان در جامعه شاهدیم توصیه‏هاى ذیل مورد تأکید جدى میباشد:
  1. آموزش پدران و مادران از طریق رسانه‏هاى گروهى در خصوص رفتار عادلانه با دختران و مادران در خانواده، تقسیم کار با توجه به توانایى‏ها و استعدادهاى افراد خانواده، شرکت دادن دختران در تفریحات سالم و گذران اوقات فراغت در میهمانى‏ها و میزبانى‏ها، مقابله با عادات و رسوم خرافى و تبعیض‏ آمیز، تبیین روابط منطقى و مشروع دختران و پسران با یکدیگر و پرهیز از افراط و تفریط در این باره، از جمله محورهاى مهم و لازمى است که مى‏بایست مورد تأکید قرار گیرد.

 2. تشكرها 2


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟


  2. تلاش در جهت از بین بردن ضوابط، روابط، قوانین و آداب و رسوم نامعقول و غیراسلامى از تمامى عرصه‏ هاى جامعه که در تعارض با مقام و منزلت زنان میباشد؛
  3. تأسیس و گسترش مراکز مهم تفریحى، ورزشى، علمى و آموزشى به شکلى که براى دختران و زنان جوان مناسب باشد؛

  4. آموزش نظام ارزشى اسلام در مورد روابط بین دختران و پسران و تبیین وظایف و تکالیف شرعى و قانون آنان در جامعه؛
  5 . از بین بردن زمینه‏هاى تحقیر زنان و دختران در عرصه‏هاى فرهنگى و تبلیغى کشور و جلوگیرى از نمایش زنان در فیلمها، گزارشها و... به عنوان عناصرى کم‏سواد، سخیف، ضعیف، تابع، منفعل، مصرف‏زده و... . نهادها و مراکز مدافع حقوق زنان مى‏بایست نسبت به تولید و پخش هر آنچه موقعیت فردى و اجتماعى زنان و دختران را خدشه‏دار کرده، زمینه‏هاى تحقیر و تبعیض علیه آنان را فراهم مى‏سازد جلوگیرى کنند.
  6. اثبات این مهم که تبعیض و بى‏عدالتى و عدم توجه به آزادى‏هاى مشروع و قانونى دختران در کشورمان، ارتباطى با مبانى و معارف دینى و قرآنى ندارد و بیشتر ناشى از ارائه برداشتها و قرائتهاى ناصحیح (متحجرانه یا متجددانه) از اسلام و مبانى و نیز رسوخ باورها و ذهنیتهاى تاریک‏اندیشانه یا غرب‏ مآبانه در لایه‏هاى فرهنگى، اجتماعى‏ کشورمان میباشد. این امر یکى از مهمترین راه‏هاى مقابله با تبعیض علیه زنان به شمار مى‏آید.
  7. اکثر قریب به اتفاق دختران و زنان، به دلیل بی ‏اطلاعى از موقعیت کنونى خود در کشور، شناختى نسبت به راه‏هاى احقاق حقوق خود ندارند؛ به همین دلیل در بسیارى موارد، تبعیض و بیعدالتى علیه خود را قانونى و منطقى تلقى نموده، از حریم و حقوق خود دفاع نمیکنند. بر این اساس است که آموزش حقوق و قوانین خاصه زنان و دختران از لوازم قطعى رفع تبعیض و تحدید علیه بانوان به شمار مى‏آید که مى‏بایست از سوى مراجع ذى‏ربط مورد توجه و عنایت جدى قرار گیرد.
  8 . از جمله عوامل دیگرى که زمینه‏ساز برخوردهاى تبعیض‏آمیز علیه دختران در کشور ما بوده است، عدم اجراى دقیق اصول مربوط به حقوق و مطالبات بانوان در قانون اساسى میباشد.
  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 5. تشكرها 2


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟

  9. مادران نقش مؤثرى در سعادت و شقاوت فرزندان به عهده دارند و در واقع صلاح و فساد جامعه منوط به سطح علم و ایمان و عمل مادران است و از طرفى احساس کرامت و شخصیتى که مى‏بایست زنان در اعماق وجودشان نسبت به خود دریابند موکول به میزان تکریم و تعظیمى است که مردان خانواده براى آنان قائل‏اند؛ لذا بی تردید براى تحقق تربیت صحیح دختران و پسران و بویژه براى برخورد ریشه‏ اى با روابط تحقیرآمیز با زنان و دختران در جامعه و ملزم ساختن مردان و پسران به برخورد توأم با اکرام و احترام به بانوان، میبایست رفتار مردان با همسران خود (در محیط خانواده) به دور از هرگونه تهدید و تحقیر و تحمیق باشد.

  اشاره
  1 - آنچه محور اساسی و دغدغه اصلی نگارنده است پرداختن به محرومیت زنان و دختران در کشورهای سنتی است جا داشت نویسنده به طور گسترده و مستوفی برده داری مدرن غربی و علل و آثار و پیامدها و شیوه های آن را مطرح کرده و وضعیت اسفبار زنان و دخترانی را که حتی در کشورهای توسعه نیافته اسیر جاهلیت مدرن غرب گشته اند را هم بیان مینمود
  2. نویسنده در بند 9 آورده است که در تعالیم دینى همواره مقام مادران بر پدران و مقام دختران بر پسران برتر دانسته شده است و براى صدق گفتار خود احادیثى را نیز شاهد آورده است. آنچه در این احادیث و مانند آنها مشابه آمده است، نشان از لزوم احترام و توجه به مادران و دختران است، نه برترى. علاوه بر این، طرح مسأله برترى زن بر مرد یا به عکس، اصولاً صحیح نیست. برترى هرکس، آن هم نزد خداوند، تنها به تقواى الهى است. آنچه مهم است، تبیین جایگاه و نقش فردى، اجتماعى و خانوادگى زن و مرد است‏ و با تعیین جایگاه، کمال هر کس در آن است که در جایگاه خویش قرار گیرد. در چنین حالتى است که سخن از رقابت و برترى‏جویى در بین نخواهد بود.

  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 7. تشكرها 2


 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟


  در کار گلاب و گل حکم ازلی آن بود
  کان شاهد بازاری وین پرده نشین باشد


  امضاء

 9. تشكرها 2


 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  مهر 1389
  شماره عضویت
  793
  نوشته
  4,170
  تشکر
  3,784
  مورد تشکر
  6,500 در 2,394
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : پسرها از دخترها آزاد ترند . چــــرا؟

  چرا پسرها این قدر باید آزاد باشند؟

  اولاً: درصد آسیب پذیرى دختران بیش‏تر از پسران است و آثار نامطلوب ولنگارى در دختران بیش از پسران است و مفاسد اجتماعى که مترتب بر این دو مى‏شود، متفاوت است. آسیب پذیری دختران واحساسی بودن آنها و وجود پسران فاسد و هوس باز و فریب کار در جامعه باعث شده است ، خانواده ها برای دختران محدویت بیشتری قایل شوند.
  ثانیاً: پدران و مادران متدین و مذهبى نه تنها براى دختران خود، بلکه براى پسران نیز محدودیت هایى ایجاد مى‏کنند. آنان را از شرکت در هر جا و مکانى برحذر مى‏دارند و به پوشیدن هرگونه لباسى رضایت نمى‏دهند و به آنان اجازه نمى‏دهند با دختران رابطه داشته باشند.
  بنابراین پدران و مادرانى که متدین هستند، هم براى دختران و هم براى پسرانشان محدودیت و به تعبیر صحیح‏تر مصونیت ایجاد مى‏کنند. البته درصد محدودیت براى دختران به جهت آسیب پذیری آن ها، بیش‏تر است.
  البته این واقعیت را نباید کتمان کرد که بعضی از خانواده ها به دلیل تعصب و یا آداب و رسوم خاص برای دختران محدودیت هایی قایل شده اند که باید نگرش آن ها اصلاح شود.ََ


 11. تشكرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی