سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  رسول الله (ص) بعد از مرگ مادرش آمنه بنت وهب و جدش عبدالمطلب در هشت سالگی به خانه عمش عبدمناف مكنی به ابوطالب منتقل شد و او و همسرش فاطمه بنت اسد مانند پدر و مادری دلسوز از آن حضرت سرپرستی كردند و تا بیست و پنج سالگی و به قولی سی و یا سی و هفت سالگی كه با خدیجه ازدواج كرد و به خانه او رفت با ابوطالب زندگی می كرد. از این رو وقتی علی (ع) متولد شد به چشم فرزند یا برادر كوچك بدو می نگریست و در پرستاری از او با فاطمه كمك می كرد و ساعتهای بسیار در كنار گاهواره اش می نشست یا این كه او را در آغوش می گرفت و به او غذا می داد و برایش آواز لالایی می خواند تا به خواب رود (اعیان الشیعه، 1/335) ؛ سیره ابن هشام، 1/187، حواشی آن، 1/178؛ شرح مواهب؛ الاستیعاب) علی (ع) وقتی بزرگتر شد و زبان باز كرد و به راه افتاد رسول الله (ص) مربی و زبان آموز او شد. او را به دوش می گرفت و به كوه و صحرا می برد و با او حرف می زد و به پرسشها و كنجكاویهای او پاسخ می داد. هر چه زمان می گذشت تعالیم پیغمبر دقیق تر و عمیق تر و سرسپردگی و اخلاص علی (ع) به معلم و مربی خود افزونتر می شد تا این كه رفته رفته نسخه دوم مقام رسالت و شایسته منصب ولایت گردید. قضا را بعد از انتقال رسول الله (ص) به خانه خدیجه و در ایام خردسالی علی (ع) واقعه ای پیش آمد كه وی از خانه پدر به خانه پیغمبر نقل مكان كرد. تفصیل چنین بود كه در حجاز قحطی و خشكسالی پیش آمد (از آن خشك سالی ها كه تا كشف و استخراج نفت غالبا گریبانگیر عرب بود) و مكیان از جمله ابوطالب كه شیخ الاباطح و رئیس مكه و قریش بود دچار عسرت گردیدند. اما رسول الله (ص) و همسرش خدیجه دولتمند و بازرگان بودند و عمش عباس نیز تاجر و ثروتمند بود. پس پیغمبر به عباس پیشنهاد كرد هر یك یكی از پسران ابوطالب را متكفل شوند و با هم به خانه ابوطالب رفته عباس، جعفر را و رسول الله علی (ع) را با خود به خانه بردند (سیره ابن هشام، 1/245) .
  امضاء

 2. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض پاسخ : آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  از این پس علی پسر خوانده و عضو خانواده رسول الله (ص) شد و شب و روز را با او می گذرانید. حتی در خلوت كوه حرا كه هیچ كس را حق رفتن نزد پیغمبر نبود فقط علی حق داشت نزد آن حضرت برود (نهج البلاغه، خطبه قاصعه، 300) به سبب همین پیوستگی است كه محدثین سنی و شیعه آورده اند كه رسول الله به علی فرمود: «انت منی و انا منك» تو پاره ای از تن من و من پاره ای از تن توام (صحیح، ترمذی، 2/297 و 299؛ مسند، ابن حنبل، 1/108 و.330.) .. و فرمود: «علی لحمه من لحمی و دمه من دمی» علی گوشتش از گوشت من و خونش از خون منست (كنز العمال، 12/1176) و در خانه پیغمبر بود كه علی علوم ظاهر و باطن را فراگرفت تا جائی كه رسول الله در حق او می فرمود: «اعلم امتی من بعدی علی بن ابی طالب» بعد از من عالم ترین امت من علی بن ابی طالب است (كنزالعمال، 12/1217) . و خود او می گفت: سلونی قبل ان تفقدونی فانی لا اسال عن شی ء دون العرش الا اخبرت عنه» پیش از اینكه مرا از دست بدهید هر چه می خواهید بپرسید. درباره هیچ چیز ـ فروتر از عرش ـ از من پرسیده نمی شود مگر آن كه از آن خبر می دهم (كنزالعمال، 15/417) .
  با این مقدمات طبیعی است وقتی رسول الله (ص) مأمور ابلاغ رسالت شد نخستین مردی كه از این واقعه با خبر گردید و دعوت او را پذیرفت علی (ع) بود. خود او در خطبه قاصعه در نهج البلاغه (301) فرموده است: «...یرفع لی فی كل یوم من اخلاقه علما و یأمرنی بالاقتداء به. و لقد كان یجاور فی كل سنه بحراء فأراه و لا یراه غیری و لم یجمع بیت واحد یومئذ فی الاسلام غیر رسول الله صلی الله علیه و آله و خدیجه و انا ثالثهما. أری نور الوحی و الرساله و اشم ریح النبوه» یعنی: (رسول الله) هر روز حكمت تازه ای از اخلاق خود به من می آموخت و مرا امر می فرمود از او پیروی كنم آن حضرت در هر سال چندی در كوه حراء مجاور می شد. در آن خلوت تنها من او را می دیدم و جز من كسی او را نمی دید. خانه پیغمبر آن وقت تنها خانه در اسلام بود و رسول الله صلی الله علیه و آله و خدیجه و من ـ كه سومی ایشان بودم ـ در آن با هم به سر می بردیم. من نور وحی و رسالت را می دیدم و بوی نبوت را استشمام می كردم.
  امضاء

 5. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض پاسخ : آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  به روایت سلمان فارسی و ابوذر غفاری و مقداد بن عمرو كندی و جابر بن عبدالله و ابوسعید خدری و زید بن ارقم و قتاده بن النعمان و سایر صحابه و تابعین (كه علامه امینی در الغدیر 3/220، نام 66 تن از ایشان را برده است) نخستین مردی كه مسلمان شد علی (ع) بود. پیش از او تنها كسی كه اسلام آورده بود خدیجه همسر رسول الله بود. در آن وقت علی پانزده ساله (سنن بیهقی، 6/206؛ ابن عبدالبر در الاستیعاب، 2/458) و به قولی یازده ساله (شرح ابن ابی الحدید بر نهج البلاغه به روایت از امام محمد باقر (ع) ، 3/260) یا ده ساله (تاریخ الخلفاء، سیوطی، 166) بود. پیغمبر روز دوشنبه هفدهم رجب (اعیان الشیعه، 1/224) و به قولی دوشنبه دوازدهم رمضان (سیره ابن هشام، 1/233) به رسالت مبعوث شد و علی روز بعد ـ سه شنبه ـ ایمان آورد (سیوطی، 166؛ اعیان الشیعه، 1/335) . سپس زید بن حارثه (و همسرش ام ایمن) و بعد ابوبكر بن ابی قحافه به شرف مسلمانی نائل آمدند (سیره ابن هشام، 1/245؛ تاریخ الخلفاء، سیوطی به نقل از ابن كثیر، 34) . این كه جمعی پنداشته اند ابوبكر مسلم اول بوده زیرا طبق بعض روایات علی (ع) هنگام اسلام به سن بلوغ نرسیده بود و خدیجه زن بوده و زید مولی بوده، هم بر خلاف نصوص و هم مخالف منطق و عقل است كه علمای حدیث در این باره به تفصیل سخن گفته اند. اینك ترجمه چند حدیث كه مؤید سبق اسلام امیرالمؤمنین علی (ع) است بیان می شود:
  امضاء

 7. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض پاسخ : آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  1) ابوبكر احمد بن الحسین البیهقی در السنن الكبری (6/206) چنین آورده است:... و كان اول من آمن به علی بن ابی طالب (ع) و هو ابن خمس عشره او ست عشره سنه، یعنی نخستین كسی كه به رسول الله ایمان آورد علی بن ابی طالب (ع) بود و او در آن وقت پانزده یا شانزده سال داشت. همین حدیث را هیثمی در مجمع الزوائد (9/102) به نقل از طبرانی روایت كرده و گفته است رجال این حدیث صحیحند؛ 2) متقی هندی در كنزالعمال (15/297 به بعد به روایت حسن بن بدر در كتاب ما رواه الخلفاء) و حاكم نیشابوری در الكنی و الالقاب و ابوبكر فارسی شیرازی در القاب الرجال از عمر بن الخطاب چنین آورده است: «... كنت أنا و أبوبكر و ابوعبیده بن الجراح و نعز من اصحاب رسول الله (ص) و النبی متكی ء علی علی بن ابی طالب حتی ضرب (فضرب) بیده علی منكبه ثم قال: أنت یا علی اول المؤمنین ایمانا و اولهم اسلاما. ثم قال : أنت منی بمنزله هارون من موسی. و كذب علی من زعم انه یحبنی و یبغضك» یعنی: روزی من (عمر بن الخطاب) و ابوبكر و ابوعبیده جراح و چند تن دیگر از اصحاب نزد رسول الله (ص) بودیم و آن حضرت بر علی بن ابی طالب تكیه داشت. پس دست بر شانه علی زد و گفت: تو ای علی نخستین مؤمنی كه ایمان آوردی و نخستین مسلمانی كه اسلام آوردی. سپس گفت: تو برای من به جای هارون برای موسی هستی (برادر و جانشین) و بر من دروغ بسته است آن كه ادعا كند مرا دوست دارد ولی دشمن تو باشد؛ 3) حاكم نیشابوری در المستدرك علی الصحیحین (3/136، به روایت از سلمان فارسی از رسول الله (ص)) چنین آورده است: «اولكم واردا علی الحوض اولكم اسلاما، علی بن ابی طالب» نخستین كس از بین شما كه در كنار حوض بر من وارد می شود همان است كه پیش از شما مسلمان شده و او علی بن ابی طالب است. این حدیث را علاوه بر سلمان، ابن عباس و ابوموسی اشعری نیز روایت كرده اند و با الفاظی مشابه ابن ابی شیبه نیز روایت كرده است (كنز العمال، 15/367؛ اسد الغابه، 4/17؛ استیعاب، 2/457؛ مجمع الزوائد، 9/.102.) . ؛ 4) در صحیح ترمذی به روایت زید به ارقم (2/301) و در «الاصابه فی معرفه الصحابه» (4ـ 1/118) به روایت از عمرو بن مره جهنی و عبدالله بن فضاله مزنی و جابر بن عبدالله انصاری آمده است كه: «اول من اسلم علی بن ابی طالب (ع) » یعنی نخستین كسی كه مسلمان شد علی بن ابی طالب (ع) بود. این حدیث را علاوه بر محدثین امامی و عده دیگری كه قبلا ذكر شد، امام نسائی در خصائص (44) و ابن سعد كاتب واقدی در الطبقات الكبیر (3ـ 1/12) و ابن اثیر در اسد الغابه (4/17) و احمد بن حنبل در المسند (4/368 و 371 به دو سند) و محمد بن جریر طبری در تاریخ الامم و الملوك (2/55) نیز روایت كرده اند؛ 5) معاذ بن جبل از رسول الله (ص) چنین روایت كرده است: «قال رسول الله (ص) لعلی (ع) : یا علی، أخصمك بالنبوه و لا نبوه بعدی و تخصم بسبع لا یحاجك فیها احد من قریش. انت اولهم ایمانا بالله و أوفاهم بعهد الله و أقومهم بأمر الله و أقسمهم بالسویه و أعدلهم فی الرعیه و أبصرهم بالقضیه و أعظمهم عندالله مزیه» یعنی: «رسول الله (ص) به علی بن ابی طالب (ع) فرمود: ای علی، من به سبب مقام نبوت از تو برترم و پس از من پیامبری نخواهد بود و تو نیز هفت فضیلت داری كه هیچ یك از قریش در آنها به تو نمی رسند. پیش از همه به خدا ایمان آوردی و در پیمان با خدا از همه وفادارتری و در اجرای اوامر الهی از همه پایدارتری و مساوات را در تقسیم بیشتر از دیگران رعایت می كنی و در امور رعیت از همه عادلتری و هنگام دادرسی از هر قاضی دیگر بیناتری و نزد خدا مزیتی از همه بزرگتر داری.
  مشايخ فريدني - دايرة المعارف تشيع، ج 6، ص 168
  امضاء

 9. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض پاسخ : آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  این حدیث را حافظ ابونعیم اصفهانی در حلیه الاولیاء (1/66) و محب طبری در الریاض النضره (2/198) و دیگران روایت كرده اند؛ 6) سلمان فارسی و ابوذر غفاری از رسول الله (ص) چنین روایت كرده اند: «... اخذ رسول الله (ص) بید علی (ع) فقال: ان هذا أول من آمن بی و اول من یصافحنی یوم القیامه و هذا الصدیق الاكبر و هذا فاروق هذه الامه یفرق بین الحق و الباطل و هذا یعسوب الدین و المال یعسوب الظالمین قاله لعلی ـ الطبرانی عن سلمان و أبی ذر معا. البیهقی و ابن عدی عن حذیفه» یعنی ـ رسول الله (ص) دست علی را گرفت و گفت: همانا این است كسی كه پیش از همه به من ایمان آورد و نخستین كسی است كه در روز قیامت دستش را در دست من می گذارد. این است صدیق اكبر و این است فاروق این امت كه حق و باطل را از هم جدا می كند. این است پشتیبان مؤمنان و مال پشتیبان ستمكاران است. این سخن را درباره علی فرمود. این حدیث را هیثمی در مجمع الزوائد و متقی در كنزالعمال (ج 12 حدیث 1230) به روایت از طبرانی در المعجم الكبیر از سلمان و ابوذر و به روایت بیهقی در السنن الكبری و ابن عدی در الكامل از حذیفه الیمان و نیز عبدالرؤوف مناوی در فیض القدیر (4/358) از طبرانی نقل كرده اند؛ 7) احمد بن حنبل در المسند (5/26) و طبرانی در المعجم الكبیر (به نقل كنزالعمال) از معقل بن یسار روایت كرده اند كه آن حضرت به فاطمه زهرا (ع) فرمود : «أوما ترضین انی زوجتك أقدم امتی اسلاما و اكثرهم علما و أعظمهم حلما» یعنی: آیا راضی نیستی از این كه تو را به شوهری دادم كه از همه امت من پیشتر اسلام آورده و علمش از همه بیشتر و عقل و حلمش از همه بزرگتر است. متقی هندی در كنزالعمال (ج 12 حدیث 1164) می گوید: احمد بن حنبل تمامی این حدیث را روایت كرده و گفته است: معقل گوید: روزی رسول الله را شستشو می دادم. مرا فرمود آیا میل داری از فاطمه عیادت كنی؟ گفتم: آری. پس برخاست و به من تكیه كرد و فرمود: سنگینی آن را دیگری تحمل می كند و ثوابش مال تو است. معقل گوید: مثل این كه هیچ سنگینی بر من نبود. با هم به خانه فاطمه علیها السلام رفتیم. رسول الله (ص) به او فرمود حالت چطور است؟ ـ عرض كرد به خدا سوگند اندوهم سخت و فقرم شدید و بیماریم دراز شده است. پس آن حضرت حدیث فوق را به فاطمه فرمود. عبدالله به احمد بن محمد بن حنبل كه این حدیث را روایت كرده گفته است: آن را در كتاب پدرم به خط او یافته ام. همین حدیث به روایت از ابن عباس و ابوهریره و برده بن الحصیب در جلد پانزدهم كنزالعمال شماره های 1165 و 1166 و 1167 نقل شده است؛ 8) احمد بن شعیب نسائی در خصائص امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب (ع) حدیث ذیل را از امیرالمؤمنین (ع) روایت كرده است: «حدثنا أحمد بن سلیمان الرهاوی قال: حدثنا عبدالله بن موسی. قال: حدثنا العلاء بن صالح عن المنهال عن عمرو بن عباد بن عبدالله قال: قال علی رضی الله عنه أنا عبدالله و أخو رسول الله و أنا الصدیق الاكبر لایقولها بعدی الا كاذب. آمنت قبل الناس سبع سنین» یعنی: احمد بن سلیمان رهاوی از عبدالله بن موسی و او از علاء بن صالح و علاء از منهال و منهال از عمرو بن عباد چنین روایت كرده است: علی رضی الله عنه فرمود: من بنده خدا و برادر رسول خدا و صدیق اكبرم. بعد از من هر كه این سخن را بگوید دروغگو است. من هفت سال پیش از سایر مردم به خدا ایمان آوردم (خصائص، 46؛ الغدیر، 3/221)
  امضاء

 11. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  948
  نوشته
  2,019
  تشکر
  1,335
  مورد تشکر
  4,766 در 1,671
  دریافت
  5
  آپلود
  316

  پیش فرض پاسخ : آشنايي با احاديث مشهور **حدیث «سبق اسلام»**

  حدیث سبق اسلام امیرالمؤمنین (ع) نزد شیعه متواتر و رجال آن همه از ثقات محدثین به شمار می روند. علمای اهل سنت نیز صحت و اعتبار آن را پذیرفته اند. علاوه بر گواهی كبار صحابه چون سلمان و ابوذر و مقداد و جابر و ابوسعید خدری و سعد وقاص و زید بن ارقم... كه احادیث ایشان در صحاح مسانید معتبر ثبت است كتب تاریخ و سیره نیز از قدیمترین ایام تاكنون آن را به صورت حدیثی مسلم الصدور روایت می كنند. علامه امینی در الغدیر (3/219 تا 247) صد و یك حدیث در این باره از طرق اهل سنت نقل نموده و اتفاق نظر علمای اسلام را در این باره به اثبات رسانده است.
  مشايخ فريدني - دايرة المعارف تشيع، ج 6، ص 168
  امضاء

 13. تشكرها 2

  نرگس منتظر (04-11-1389), عهد آسمانى (07-11-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. آشنايي با رشته تحصيلي mba
  توسط ganjineh در انجمن آشنايي با دانشگاهها
  پاسخ: 21
  آخرين نوشته: 12-03-1396, 16:09
 2. جن و فرشته چه تفاوتهايي دارند ؟
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن علوم قرآن
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 21-06-1389, 17:58
 3. ▐♣☼♣▐ داستانهايي از بسم الله الرحمن الرحيم ▐♣☼♣▐
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن داستانهاي كوتاه از سراسر جهان
  پاسخ: 9
  آخرين نوشته: 12-03-1389, 15:26
 4. زندگی نامه *شهيد سيدجمال طباطبايي*
  توسط نرگس منتظر در انجمن زندگينامه شهدا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 19-02-1389, 15:21
 5. تقديم به شهداي شيميايي
  توسط نرگس منتظر در انجمن حديث سبز شهادت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 16-02-1389, 15:22

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی