سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: تأثیر سوره حمد در سایه طهارت دهان

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض تأثیر سوره حمد در سایه طهارت دهان

  وجود مبارك حضرت امیروقتی كه از سفر صفین بر می گشتند، به قبرستان رسیدند، فرمودند: این اموات روی این قبور همین طور حلقه حلقه زده و نشسته بودند و حرف های من را گوش می دادند. به همراهش فرمود: تو اگر چشمی می داشتی، می دیدی؛ گوشی می داشتی، می شنیدی كه اینها كی اند و با من چه گفتند و من با اینهاچه گفتم. حضرت فرمود: من به اینها گفتم: اگر از من بپرسید كه فرزندانتان چه كار كردند، خانه هایتان راچه كار كردند، همسرانتان چه كار كردند، می گویم: فرزندانتان اموالتان را تقسیم كردند، همسرانتان ازدواج كردند، خانه هایتان تقسیم شد وچیزی برای شما نماند؛ آنچه كه شما فراهم كردید، به این صورت در آمده. امّا حالا شما بگوئید آنجا چه خبر است !حضرت آنگاه فرمود: اینها اگر مجاز بودند، می گفتند آنجا چه خبر است،می گفتندكه اینجافقط تقوا به كارمی آید.(1)
  در خطبه دیگر می فرمایند: اگرمجاز بودند كه بگویند: لو كانوا ینط قون، لعیّوا ب ص فه ما شاهدوا و ما عاینوا (2). الآن كه اینها مجاز نیستند حرف بزنند؛ اگر هم مجاز بودند حرف بزنند، هرگز نمی توانستند آنچه را كه دیدند برای ما بیان كنند. زیرا بیان اینها با قرارداد كلمات و حروف این عالم است، یك. با مفاهیم ذهنی علم حصولی این نشئه است، دو. آنچه را كه آنجا یافتند، قوی تر از آن مفاهیم ذهنی و این اعتبارات لفظی است؛ این سه. لذا اینها توان آن را ندارند كه آنچه را آنجا دیدند، برای ما بیان كنند. اصلش در قرآن كریم هست كه فرمود: لا تعلم نفس ما اخف ی لهم م ن قرّه اعین(3)، هیچ كس نمی داند آنجا چه خبر است. خدای ناكرده اگر كسی بدهكار باشد، عذابی كه آنجاست نظیر عذاب دنیا و سوخت و سوز دنیا نیست:لا یعذّ ب عذابه احد و لا یوث ق وثاقه احد (4). اگر ن شآء الله اهل روح و ریحان باشد، باز هم لذّتی كه از مشاهده آن عالم می برد، هرگز با لذائذ این دنیا قابل قیاس نیست !
  ما یك سلسله الفاظ داریم، یك سلسله مفاهیم داریم، یك سلسله قرارداد داریم كه حوزه این قرارداد و دلالت ها درهمین عالم طبیعت است. آنجا را ندیده ایم كه از آن مصادیق، مفهوم بگیریم و با مفهوم حكایت كنیم ! فرمود: آنجا خبری است كه اگر اینها مجاز بودند حرف بزنند، لو كانوا ینط قون لعیّوا؛ » عی » یعنی خستگی؛ افعی ینا ب الخلق الأوّل (5)، یعنی آیا ما خسته شدیم؟فرمود اینها خسته می شدند، فرسوده می شدند، توان آن را نداشتند كه مشاهدات ودیده های خودرا توصیف كنند: ب ص فه ما شاهدوا و ما عاینوا. بعد در بخش دیگر هم فرمود: در بهشت مطالبی هست كه اگر شما می دانستید آنجا چه خبر است، اینجا پیش من جمع نمی شدید !! با آنكه علی بن أبیطالب است، بعد از پیغمبر احدی همتای او نیست (علیهما آلاف التحیّه و الثناء)؛ باب مدینه علم است. فرمود: اگر شما می دانستید و می دیدید بهشت چه خبر است، اینجا پیش من جمع نمی شدید؛ به فكر جای دیگر بودید !
  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : تأثیر سوره حمد در سایه طهارت دهان

  اهمیّت خود سازی در دوران جوانی
  بنابراین مائیم و یك چنین نشئه ای كه در پیش داریم و همیشه، مخصوصاً این 40 شبانه روز موقع ساختن ماست. برای هر عصر و مصری این ساختن میسر است، مخصوصاً برای دوران جوانی در حوزه ها و دانشگاهها. شما كه توفیق را دارید، اهل اعتكافید؛ این فرصت را هم مغتنم بشمرید كه این 40 شبانه روز مواظب چشم و گوش و دهان باشیم. غذای شبهه ناك از این دهان وارد نشود، حرف شبهه ناك هم از این دهان بیرون نیاید.
  وجود مبارك پیغمبر (ص) فرمود: دهان را پاك كنید، نه دندان را مسواك كنید ! البتّه دندان مسواك كردن فضیلت دارد، دستورات دینی هم هست، آثار طبی هم دارد. فرمود: طهّ روا افواهكم، نه اسنانكم ! طهّ روا افواهكم فنّها طرق القرآن (6). مگر قرآن نباید از اینجا عبور بكند؟ مگر در نماز و غیر نماز ما آیات الهی را نمی خوانیم؟آیا این دهان قرآن نمی خواند؟ فرمود: این دهان كه قرآن می خواند، این را آلوده نكنید. نه غذای شبهه ناك وارد كنید، نه حرف شبهه ناك بیرون بیاورید؛ بگذارید این كانال پاك باشد ! وقتی پاك بود، آیات قرآنی اگر از این دهان عبور كرد، در دیگران اثر دارد و گرنه شما شفاف ترین آب را از لوله آلوده بگذرانید، بالأخره آن اثر خاص خودش را از دست می دهد !
  تأثیر قرائت سوره حمد در سایه طهارت دهان
  گفتند: ممكن نیست كسی حمد بخواند در بالین یك بیماری و اثر نكند. بالأخره اثر می كند؛ حالا 70 حمد، 7 حمد، لاأقل 1 حمد. این همه سفارش شده كه برای شفای بیمار حمد بخوانید ! چه طور برای بعضی ها اثر می كند، برای ماها اثر نمی كند؟ برای اینكه او دهان را پاك كرده! این بیان نورانی پیغمبر (ص) است. آن دهانی كه پاك باشد، یك بار هم كه حمد بخواند در آن اثر می كند. معنای تأثیر حمد در شفای مرض تنها این نیست كه انسان، كار مسیحا (ع) بكند یا با همین حمد یك كسی را از اتاق سی. سی. یو بیرون بیاورند ! این را نگفتند كه انسان با خواندن سوره حمد حتماً معجزه بكند یا مثل عیسای مسیح بشود!
  چگونگی شفا یافتن بیمار به بركت قرائت سوره حمد
  اگر حمد خواندیم و از دهان طیّب و طاهر در آمد، حدأقل یك بیماری بخواهد شفا پیدا كند؛تاثیر این سوره می تواند اینگونه باشد كه اوّلاً اولیای این بیمار فكرشان هدایت می شود كه به كدام پزشك مراجعه كنند؛ این یك، این به بركت همین حمد است. در بین بیماری های گوناگون و نوسان های متعدد فكر آن پزشك، فكرش هدایت و رهبری می شود ودرست تشخیص می دهد كه این بیماری از چه سنخ است؛ این دو. بعد از تشخیص دادن اینكه بیماری چیست، در بین داروهای متعدد فكر همان طبیب هدایت می شود كه كدام دارو معالج این است؛ این سه. بعد از اینكه دارو را در نسخه نوشت، فكر اینها را هم هدایت می كند كه از كدام داروخانه ای بگیرند كه تاریخ مصرفش نگذشته باشد و اثر كند؛ این چهار. بعد از اینكه داروی سالم را گرفتند، كدام پرستار، درمان را به عهده بگیرد كه دیر و زود نكند، به موقع برساند؛ پنج. بعد از همه اینها، دستگاه گوارش این بیمار را آماده می كند برای تأثیر آن دارو؛ شش. اینها قدم به قدم به بركت همان یك حمد است !
  امضاء

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : تأثیر سوره حمد در سایه طهارت دهان


  یك وقتی می بینید كه یك طبیب می گوید: ببخشید، ما اشتباه كردیم. از این ببخشید، ببخشید كه هر روز هست !! در همه این 5 ـ 6 مرحله اشتباه فراوان است، یا خطای عمدی فراوان است؛ یا خطاست و یا خطیئه ! این حمد جلوی آنها را می گیرد. البتّه اگر كسی در حد اولیای خاص الهی بود، كار مسیحا را هم می كند. ولی وقتی از دهان طیّب و طاهر بیرون آمد، این التماس دعاها بی اثر نیست، این دعا كردن ها بی اثر نیست. یك وقتی می بینید كه در خیلی از موارد اشتباه پیش آمده، بعد به نظام پزشكی شكایت می كنند، بعد آن طبیب می گوید ببخشید، من یادم رفت. با یك ببخشید و یادم رفته مشكل حل می شود! ولی این حمد جلوی آن ببخشید و یادم رفته را می گیرد. این حمد اگر از دهان طیّب و طاهر در بیاید، آثار فراوانی دارد كه اینجاها ظهور می كند. ما نباید توقع داشته باشیم كه حمد را كه خواندیم، همان كار وجود مبارك حضرت عیسی را بكند ! آن را هم ممكن است بكند، ما خبر نداریم. ولی ما توقع مان این است كه این اثررا داشته باشد و یقیناً اثر دارد. آثارش در همین 5 ـ 6 مرحله و مانند آن ظهور می كند.
  بیانات حضرت آیت الله جوادی آملی (مدظلّه العالی) در جلسه درس اخلاق در دیدار با جمعی از طلاب، دانشجویان و اقشار مختلف مردم ـ قم؛ آبان 1386
  ـــــــــــــــــــــــــ ـــــــــــــــــــــــــ ــــ
  (1) نهج البلاغه/ حكمت 130 (2) همان/ خ 221 (3) سجده/ 17
  (4) فجر/ 25 و 26 (5) ق/ 15 (6) مستدرك الوسائل/ 1/ 368 -
  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی