سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 68

موضوع: اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

 1. Top | #41

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  ل) زیارت قبر یاران
  عبد الملك بن اعین شیبانى كوفى یكى از یاران با وفا و از شاگردان امام صادق علیه السلام بود كه در نزد امام، قرب و احترام فراوان داشت. حضرت پس از آنكه وى در مدینه از دنیا رفت، دست‏به دعا برداشت و فرمود: خدایا ما در نزد ابو ضریس از بهترین بندگانت‏بودیم; خدایا او را در روز قیامت جزو ثقل محمد صلى الله علیه و آله قرار ده. سپس در باره‏اش فرمود: چه كسى همانند ابو ضریس است، بلكه همانند او كسى نیامده است. (29)
  آنگاه با یاران خود به زیارت قبر او در مدینه رفت (30) و در كنار تربتش بر او رحمت فرستاد.

  پی‌نوشت‌ها:

  1) رجال نجاشى، ص 8
  2) سفینة البحار، ج 2، ص 370
  3) منتهى الآمال، ج 2، ص 179.
  4) شاگردان مكتب ائمه، ج 1، ص 261 و اختصاص مفید، ص 192
  5) همان، ص 239
  6) منتهى‏الآمال، ج 2، ص 167.
  7) سفینة البحار، ج 2، ص 719
  8) همان
  9) همان، ج 2، ص 21
  10) شاگردان مكتب ائمه، ص 100
  11) تنقیح المقال، ج 2، ص 247
  12) سفینة البحار، ج 1، ص 334
  13) ارشاد مفید، ص 261.
  14) اختصاص مفید، ص 61
  15) تنقیح المقال، ج 1، ص 165.
  16) همان، ص 165
  17) منتهى الآمال، ج 2، ص 171
  18) همان، ص 175
  19) شاگردان مكتب ائمه، ص 2، رجال نجاشى، ص 10
  20) جامع الرواة، ج 2، ص 193
  21) منتهى‏الامال، ج 2، ص 170 و تنقیح المقال، ج 1، ص 371
  22) ارشاد مفید، ص 262 و احتجاج طبرسى، ج 2، ص 122
  23) تنقیح المقال، ج 1، ص 165
  24) معجم رجال الحدیث، ج 1، ص 25
  25) منتهى الآمال، ج 2، ص 180
  26) جامع الرواة، ج 1، ص 278 و تنقیح المقال، ج 1، ص 370
  27) معجم رجال الحدیث، ج 3، ص 353
  28) منتهى الآمال، ج 2، ص 173
  29) جامع الرواة، ج 1، ص 519
  30) همان
  منبع:مجله مبلغان (حوزه)

  امضاء

 2. Top | #42

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)


  در اصول کافی، ارشاد شیخ مفید، کشف الغمه و برخی کتابهای دیگر، از رحلت امام صادق (علیه السلام) به لفظ «مضی‏» «مات‏» و «قبض‏» تعبیر شده است.
  ظاهر این لفظها نشان می‏دهد امام به مرگ طبیعی جهان را بدرود گفته است، اما در فصول المهمه و مصباح کفعمی (به نقل مجلسی در بحار) نیز در کتابهای دیگری آمده است: امام را زهر خوراندند. (1)
  ابن شهر آشوب در مناقب نوشته است ابو جعفر منصور او را زهر خورانید (2) و بایست چنین باشد، زیرا با کینه‏ای که منصور از او داشت و بیمی که از روی آوردن مردم بدو در دل وی راه یافته بود، آسوده نمی‏نشست. آنان که با تاریخ زندگی این مرد آشنایند، می‏دانند او به کسانی که برای رساندنش به مسند خلافت هر کوشش را به کار بردند، رحم نکرد و از جمله آنان ابو مسلم بود که برپایی دولت عباسیان مرهون رنجهایی است که او در این باره بر خود نهاد. گناه ابو مسلم-چنان که ازاسناد تاریخی بر می‏آید، این است که هنگام خلافت‏سفاح، به منصور چنان که باید حرمت نمی‏نهاد، پس طبیعی است کسی را که از او می‏ترسد و از علاقه و احترام مردم بدو آگاه است آسوده نگذارد و تحمل نکند. ولی چنان که خواهیم دید، به ظاهر از رحلت آن امام بزرگوار دریغ می‏خورد.
  کلینی به اسناد خود از ابو ایوب روایت کند: نیم شبی منصور مرا خواست. چون بر او در آمدم، بر کرسی نشسته بود و شمعی پیش روی داشت و نامه‏ای می‏خواند و می‏گریست. بر او سلام کردم. نامه را به سوی من انداخت و گفت: از محمد بن سلیمان است. از مرگ جعفر بن محمد خبر می‏دهد و سه بار «انا لله و انا الیه راجعون‏» را بر زبان آورد و گفت: کجا مانند جعفر یافت می‏شود؟ سپس گفت: بنویس! در بالای نامه نوشتم اگر شخص معینی را وصی قرار داده گردن او را بزن. چون پاسخ نامه رسید، معلوم شد پنج تن را وصی خود کرده است: منصور، محمد بن سلیمان، عبد الله، موسی و حمیده. و در روایت دیگری به جای محمد بن سلیمان، محمد بن جعفر است و به جای حمیده، مولایی از موالی ابو عبد الله و اضافه دارد: منصور گفت اینان را نمی‏توان کشت. (3)
  یعقوبی از اسماعیل بن علی بن عبد الله بن عباس روایت کند: بر منصور در آمدم، دیدم ریش او از اشک چشمش نمناک است. سبب پرسیدم، گفت: نمی‏دانی به خاندان تو چه رسیده است.
  -امیر مؤمنان چه شده؟ -سید و عالم و باقی مانده گزیدگان آنان درگذشت.
  -امیر مؤمنان چه کسی؟
  -جعفر بن محمد!
  -خدا امیر مؤمنان را مزد دهد و او را برای ما باقی گذارد.
  -جعفر از آنان بود که خدا در باره‏شان گفته است: ثم اورثنا الکتاب الذین اصطفینا من عبادنا (4) او از کسانی بود که خدایش گزید و از سابقان در خیرات بود. (5)
  ابن فضال روایت کند: نزد ام حمیده رفتم تا او را به رحلت امام تعزیت دهم. گریست و من از گریه او به گریه در آمدم. پس گفت: اگر ابو عبد الله را هنگام مرگ می‏دیدی چیزی شگفت مشاهدت می‏کردی. چشم خود را گشود و گفت: هر کس را با من خویشاوندی دارد گرد آورید. همه را گرد آوردیم. بدانها نگریست و گفت: شفاعت ما به کسی نمی‏رسد که نماز را سبک بدارد. (6)
  کلینی به روایت‏خود از امام موسی بن جعفر روایت کند: من پدرم را در دو جامه شطوی (7) کفن کردم که آن دو، جامه احرام او بود و در جامه‏ای از جامه‏هایش و عمامه‏ای که از علی بن الحسین بود برای آنکه آن را به چهل دینار خریده بود. (8)
  امضاء

 3. Top | #43

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  یکی از اصحاب آن حضرت گفته است: بر او در آمدم موسی بن جعفر پیش روی او نشسته بود و او وی را وصیت می‏کرد. آنچه از آن وصیت‏به یاد دارم این است:
  پسرکم وصیت مرا بپذیر و گفتارم را به خاطر سپار. اگر آن را به خاطر سپاری خوشبخت زندگی خواهی کرد و ستوده خواهی مرد.
  پسرکم! آنکه بدانچه خدا بدو داده قناعت کند بی‏نیاز بود، و آنکه دیده به مال دیگری دوزد مستمند می‏میرد. آنکه بدانچه خدای عز و جل بدو داده خرسند نباشد خدا را در قضای او متهم کرده است. آنکه گناه خود را خرد داند گناه جز خود را بزرگ شمارد. و آنکه گناه دیگری را خرد به حساب آرد، گناه خود را بزرگ انگارد. آنکه پرده از عیب دیگری برگیرد، عیبهای درون خانه‏اش آشکار شود. آنکه شمشیر ستم کشد، بدان کشته شود. آنکه برای برادر خود چاهی کند، خود در آن بیفتد.
  آنکه با سفیهان بیامیزد حقیر شود و آنکه با علما نشیند وقار یابد. آنکه در جای‏های بد در آید متهم شود. پسرکم حق را بگو! به سودت باشد یا به زیانت. از سخن چینی بپرهیز که آن کینه را در دلهای مردم می‏کارد. پسرکم! اگر جستجوی بخشش می‏کنی به معدنهای آن روی آور. (9) چون امام (علیه السلام) وفات یافت و به سوی قبرستان بقیع برده شد، ابو هریره عجلی این ابیات را سرود:
  اقول و قدر احوا به یحملونه
  علی کاهل من حاملیه و عاتق (10)
  ا تدرون ماذا تحملون الی الثری!
  ثبیرا ثوی من راس علیاء شاهق(11)
  غداة حثا الحاثون فوق ضریحه
  ترابا و اولی کان فوق المفارق(12)
  امضاء

 4. Top | #44

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  شیخ کلینی و دیگران از ابو ایوب جوزی نقل می‏کنند که گفت: ابو جعفر منصور شبانه به سراغ من فرستاد. پس نزد او رفتم. منصور بر صندلی نشسته و روبه‏رویش شمعی قرار داشت و در دستش نامه‏ای بود. چون به او سلام گفتم نامه را به سویم افکند در حالی که می‏گریست گفت: این نامه محمد بن سلیمان، والی مدینه، است که در آن ما را خبر داده که جعفر بن محمد به‏درود حیات گفته است. آنگاه سه مرتبه گفت: «انا لله و انا الیه راجعون‏». دیگر مانند جعفر کجاست؟آنگاه به من گفت: بنویس. من در جای کتابت نشستم منصور گفت: بنویس اگر جعفر به کسی بعد از خود وصیت کرد او را پیش آر و گردنش را به شمشیر بزن. در پاسخ او نوشتند: جعفر بن محمد به پنج نفر وصیت کرده است: ابو جعفر منصور، محمد بن سلیمان، عبد الله و موسی از فرزندانش و حمیدة. منصور با دیدن نام این افراد گفت: هیچ راهی برای کشتن اینها وجود ندارد.
  ابن شهر آشوب در مناقب از داود بن کثیر رقی، نقل کرده است که گفت: یکی از اعراب نزد ابو حمزه ثمالی آمد. ابو حمزه از او پرسید: چه خبری دارد؟گفت: جعفر صادق (علیه السلام) از دنیا رفت. ابو حمزه فریاد بلندی کشید و بی‏هوش افتاد. چون به حال آمد پرسید: آیا به کسی وصیت کرده است؟پاسخ داد: آری به عبد الله و موسی، فرزندانش، و به ابو جعفر منصور وصیت کرده است. پس ابو حمزه خندید و گفت: سپاس خدایی را که ما را به هدایت رهنمون شد و بیان کرد برای ما از کبیر و راهنمایی کرد ما را بر صغیر و امری عظیم را پوشیده داشت. چون از منظور وی پرسش کردند گفت: مقصود بیان کرد عیوب کبیر (بزرگ) را و بر صغیر (کوچک) دلالت کرد و صغیر (موسی) را به اوصیا اضافه کرد و او را از جمله آنان دانست و امر امامت را با وصیت‏به منصور نهان داشت‏برای آنکه اگر منصور از وصی پرسش کند به او گفته می‏شود وصی امام، تو هستی. عبد الله، اگر چه بزرگ‏ترین فرزند امام صادق (علیه السلام) بود، اما عیبی جسمانی داشت او افطح بود حال آنکه امام نباید نقصی و عیبی داشته باشد. معذلک وی نسبت‏به احکام دین هم آگاهی نداشت.
  مسعودی در مروج الذهب نویسد: در سال 148 هجری ده سال از خلافت منصور گذشته بود که ابو عبد الله جعفر بن محمد بن علی بن حسین بن علی بن ابی طالب وفات یافت وی در قبرستان بقیع و در کنار پدر و جدش به خاک سپرده شد. به هنگام وفات 65 سال داشت و گفته شده که او را مسموم کرده بودند. در این قسمت از بقیع بر قبور آنان سنگ مرمری است که بر روی آن نوشته شده:
  « بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله مبید الامم و محیی الرمم هذا قبر فاطمه بنت رسول الله (صلی الله علیه واله) و سیدة نساء العالمین و قبر الحسن بن علی بن ابی طالب و علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب و محمد بن علی و جعفر بن محمد علیهم السلام‏».
  در تذکرة الخواص حکایت نوشته روی این مرمر از واقدی نقل شده است.

  پی‌نوشت‌ها:

  1. ج 47، ص 2-1.
  2. مناقب، ج 4، ص 280.
  3. اصول کافی، ج 1، ص 310.
  4. سپس میراث دادیم کتاب را به کسانی که برگزیدیم از بندگانمان (فاطر: 32) .
  5. تاریخ یعقوبی، ج 3، ص 117.
  6. ثواب الاعمال، ص 205، بحار، ج 47، ص 2.
  7. دهی در مصر که در آن چنان پارچه را می‏بافتند.
  8. اصول کافی، ج 1، ص 476.
  9. حلیة الاولیاء، ج 3، ص 195، صفة الصفوه، ج 2، ص 170.
  10- می‏گویم و حال آنکه او را می‏بردند بر دوشهای کسانی که او را گرفته بودند.
  11- دانید چه چیزی را به سوی خاک می‏برید!
  12-گاهی خاک پاشندگان بر بالای ضریحش خاک ریزند حالی که و بهتر آن است که خاک بر سر ریزند

  منبع: زندگانی امام صادق (علیه السلام)
  امضاء

 5. Top | #45

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)  نویسنده: خلیل منتظرقائم  به همراه «مفضّل»، «ابوبصیر» و «ابان» خدمت امام صادق(علیه السلام) رسیدیم و دیدیم كه آن حضرت بر روی خاك‌ها نشسته جامه‌ای خیبری، بی‌یقه و آستین كوتاه بر تن كرده و همانند مادر فرزند مرده در حال گریه و زاری است. سراسر وجود او را حزن و اندوه فرا گرفته بود؛ آثار غم و اندوه در صورتش ظاهر گشته بود...
  حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام) گاه مشتاقانه از زمان ظهور آخرین حجّت خدا صحبت می‌كند و به حال كسانی كه آن زمان را درك می‌كنند، رشك می‌برد و می‌فرماید: فطوبی لمن أدرك ذلك الزّمان.2
  خوشا به حال كسی كه آن زمان را دریابد.
  گاه نیز عاشقانه آرزوی درك زمان آن حضرت را می‌كند و می‌فرماید: و لو أدركته لخدمته أیّام حیاتی.3
  اگر زمان [ظهور] او را درك می‌كردم همة عمرم را در خدمتش می‌گذراندم.
  و گاه با مشاهدة شرایط غیبت آن حضرت از خود بی خود شده و سیل اشك از دیدگان جاری می‌سازد:
  «سُدَیر صیرفی» می‌گوید: به همراه «مفضّل»، «ابوبصیر» و «ابان» خدمت امام صادق(علیه السلام) رسیدیم و دیدیم كه آن حضرت بر روی خاك‌ها نشسته جامه‌ای خیبری، بی‌یقه و آستین كوتاه بر تن كرده و همانند مادر فرزند مرده در حال گریه و زاری است. سراسر وجود او را حزن و اندوه فرا گرفته بود؛ آثار غم و اندوه در صورتش ظاهر گشته بود؛ رنگ چهرة او به كلّی دگرگون شده بود، سیل اشك از دل پر خون و قلب پر التهاب او برخاسته بود و بر گونه‌هایش فرو می‌ریخت و در این حال این گونه زمزمه می‌كرد:
  سیّدی غیبتك نفت رقادی و ضیّقت علیّ مهادی، و ابتزّت منّی راحة فؤادی...
  ای آقا و سرور من! غیبت تو خواب از دیدگانم ربوده، عرصه را بر من تنگ نموده و آسایش و آرامش را از قلبم گرفته است.
  سدیر می‌گوید: هنگامی كه امام صادق(علیه السلام) را این چنین پریشان دیدیم، دل‌هایمان آتش گرفت و هوش از سرمان پرید كه چه مصیبت جانكاهی برای حجّت خدا روی داده و چه فاجعة اسفباری بر او وارد شده است.
  عرض كردیم:
  ای فرزند بهترین خلایق! چه حادثه‌ای بر شما روی آورده كه این چنین سیل اشك از دیدگانتان فرو می‌ریزد و اشك چون باران بهاری بر چهره‌تان سرازیر می‌شود؟ چه فاجعه‌ای شما را این چنین بر سوك نشانده است؟
  امام صادق(علیه السلام) چون بید لرزید و نفس‌های مباركش به شماره افتاد، آنگاه آهی عمیق به پهنای قفسة سینه از اعماق دل بركشید و به ما روی كرد و فرمود: صبح امروز كتاب «جَفر» را نگاه می‌كردم و آن كتابی است كه همة مسائل مربوط به مرگ و میرها، بلاها و حوادث را تا پایان جهان در بر دارد. این كتاب را خداوند به پیامبر خویش و پیشوایان معصوم از تبار او اختصاص داده است. در این كتاب، تولد، غیبت، درازی غیبت و دیرزیستی قائم ما و گرفتاری باورداران در آن زمان، راه یافتن شكّ و تردید در دل مردم در اثر طول غیبت و مرتد شدن مردم از آیین مقدّس اسلام را خواندم و دیدم كه چگونه رشتة ولایت را كه خداوند در گردن هر انسانی قرار داده است، می‌گسلند و از زمرة اسلام بیرون می‌روند، دلم به حال مردم آن زمان سوخت و امواج غم و اندوه بر پیكرم فرو ریخت.4
  دعای شریف ندبه كه از امام صادق(علیه السلام) نقل شده است، شاهد دیگری بر سوز و گداز آن حضرت در غیبت و فراق قائم آل محمد(علیه السلام) و منجی موعود جهان اسلام است.
  در پایان جا دارد از خود بپرسیم آیا ذرّه‌ای از آن سوز و گداز و اندوه فراق كه در قلب‌های همة معصومان به ویژه امام صادق(علیه السلام) بوده است تا آنجا كه خواب و آرامش را از آنها می‌ربوده و زندگی را بر آنها دشوار می‌ساخته است، در دل ما وجود دارد؟ آیا هیچ شده است كه در خلوت خود بر فتنه‌ها، مصیبت‌ها، انحراف‌ها و... كه در زمان غیبت گریبان‌گیر اهل ایمان می‌شود، گریه كنیم؟ آیا تاكنون اتفاق افتاده است كه با همة وجود سنگینی مصیبت غیبت را درك كنیم و در نبود امام زمانمان از ته دل ناله سر دهیم؛ نالة مادری كه عزیز خود را از دست داده است؟
  پی‌نوشت‌ها:

  1. برای مطالعة نمونه‌هایی از ندبه‌های پیشوایان معصوم در فراق امام مهدی(ع) ر ك: مهدی‌پور، علی اكبر، با دعای ندبه در پگاه جمعه، صص 13 ـ 27.
  2. مجلسی، محمدباقر، بحارالانوار، ج 51، ص 144.
  3. نعمانی، ابن ابی زینب محمّد بن ابراهیم، كتاب الغیبة، ص 245.
  4. طوسی، محمّد بن حسن، كتاب الغیبة، ص 167.

  منبع:ماهنامه موعود
  امضاء

 6. Top | #46

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  شمه‏اى از كرامات امام صادق (علیه السلام)


  نویسنده: على تقوى - حسین صادقى

  طلیعه سخن:
  در هفدهم ربیع الاول سال 83 ه . ق در مدینه منوره فرزندى پاك از سلاله رسول گرامى اسلام صلى الله علیه و آله دیده به جهان گشود. نام او جعفر و كنیه‏اش ابا عبدالله بود، پدر ارجمندش امام محمدباقر علیه السلام پیشواى پنجم شیعیان و مادر گرامى‏اش ام فروة مى‏باشد. (1) ایشان كه بعد از شهادت پدر بزرگوارشان، سرپرستى و امامت‏شیعیان را به عهده داشتند، به القابى همچون صادق، صابر، فاضل و طاهر مشهور بودند.
  پیشواى ششم شیعیان مدت 31 سال با پدر زندگى كرد و سرانجام در سال 148 ه. ق در سن 65 سالگى دیده از جهان فرو بست و در قبرستان بقیع در كنار قبور پدرش امام باقر علیه السلام و جدش امام زین العابدین علیه السلام و سبط اكبر رسول خدا امام حسن مجتبى علیه السلام به خاك سپرده شد.
  دوران زندگانى آن حضرت با ده نفر از خلفاى اموى و دو نفر از خلفاى عباسى، و مدت 34 سال امامت ایشان با هفت تن از آنان مقارن بوده است كه عبارتند از:
  1- هشام به عبدالملك (105- 125 ه. ق)
  2- ولید بن یزید به عبدالملك (125- 126)
  3- یزید بن ولید بن عبدالملك (126)
  4- ابراهیم بن ولید بن عبدالملك (70 روز از سال 126)
  5- مروان بن محمد (126- 132)
  6- عبدالله بن محمد مشهور بن سفاح (132- 137)
  7- ابو جعفر مشهور به منصور دوانیقى (137- 158)
  امضاء

 7. Top | #47

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)


  دوران امامت آن حضرت با شرایط خاص و ممتاز سیاسى و اجتماعى همراه بود كه زمینه را براى فعالیت‏هاى علمى و مذهبى فراهم آورده بوده از طرفى بنى‏امیه دوران ضعف و ركود خود را سپرى مى‏كردند و دائما در حال نزاع و كشمكش با بنى عباس بودند. لذا فرصت ایجاد فشار و اختناق نسبت‏به امام علیه السلام و شیعیان را نداشتند و از طرف دیگر حكومت نوپاى عباسیان كه با شعار طرفدارى از خاندان رسالت‏به قدرت رسیده بودند، در صدد آزار و اذیت‏شیعیان نبودند.
  این موقعیت ممتاز سبب شد كه یك جنبش علمى و فكرى در جامعه اسلامى به وجود آید و امام صادق علیه السلام در راس این جنبش توانست‏به انتشار علوم الهى بپردازد و جهان اسلام را از معارف اسلامى سیراب سازد.
  موقعیت علمى ایشان چنان ممتاز بود كه تمام مسلمانان، حتى علماى دیگر مذاهب در مقابل آن سر تعظیم فرود آورده‏اند. چنان كه ابوحنیفه (مؤسس مذهب حنفى از مذاهب چهارگانه اهل سنت) مى‏گوید: «ما رایت افقه من جعفر بن محمد (2) ; من كسى را فقیه‏تر [و دانشمندتر] از جعفر بن محمد ندیده‏ام.»
  این امور سبب شد كه شاگردان فراوانى در حوزه درس ایشان پرورش یابند كه عدد آنان بالغ بر چهار هزار نفر است. (3) شیخ طوسى در رجال خود بیش از سه هزار نفر از آنان را نام برده كه از برجسته‏ترین آنان مى‏توان به: هشام بن حكم، محمد بن مسلم، ابان بن تغلب، هشام بن سالم، مؤمن الطاق، مفضل بن عمر، ابو حنیفه و جابر بن حیان، اشاره نمود. (4)
  امضاء

 8. Top | #48

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  كرامات اولیاء
  همانطور كه پیامبران الهى براى اثبات نبوت خویش افعال خارق العاده‏اى به عنوان معجزه انجام مى‏دهند ائمه اطهار و اولیاى الهى هم براى اثبات حقانیت‏خویش، بیدار كردن مردم یا جهات دیگر، كراماتى از خود بروز مى‏دهند و از طرف خداوند به آن‏ها عنایات ویژه‏اى مى‏شود كه باور آن‏ها براى اذهان عمومى خیره كننده و تعجب برانگیز است. هنگامى كه صفحات تاریخ را ورق مى‏زنیم با نمونه‏هاى بسیارى از این امور مواجه مى‏شدیم كه به دو نمونه از آن‏ها از زبان قرآن اشاره مى‏كنیم:
  1- یكى از كرامات حضرت مریم، نزول طعام آسمانى از طرف خداوند براى اوست. قرآن كریم مى‏فرماید: «كلما دخل علیها زكریا المحراب وجد عندها رزقا قال یا مریم انى لك هذا قالت هو من عندالله‏» (5) ; «هرگاه حضرت زكریا بر مریم در محراب وارد مى‏شد، غذاى مخصوصى نزد او مى‏دید. (آن حضرت سؤال مى‏كرد) اى مریم! این غذا را از كجا آورده‏اى (او پاسخ مى‏داد) : این‏ها از سوى خداوند است.»
  2- نمونه دیگر درباره آصف بن برخیا از یاران حضرت سلیمان است كه تخت‏بلقیس را در مدت زمان كمى از مكانى دور حاضر نمود. خداوند متعال مى‏فرماید: «قال الذى عنده علم من الكتاب انا آتیك به قبل ان یرتد الیك طرفك فلما راه مستقرا عنده قال هذا من فضل ربى‏» (6) ; «كسى كه دانشى از كتاب داشت گفت: من آن را پیش از آن كه چشم بر هم زنى نزد تو خواهم آورد. پس هنگامى كه [سلیمان] آن را نزد خود دید گفت: این از فضل پروردگار من است.»
  انجام كرامات به دست اولیاى الهى آن قدر روشن و بدیهى است كه اكثر مسلمین بر جواز آن اتفاق دارند.
  تفتازانى از علماى اهل سنت مى‏گوید: «ظهور و روشنى كرامات اولیاى خدا همچون روشنى معجزات انبیاء است و انكار این امور توسط اهل بدعت و گمراهان چیز عجیبى نیست، چرا كه آنان خود توان انجام آن را ندارند و درباره حكام خود هم آن را نشنیده‏اند، لذا دست‏به انكار مى‏زنند.» و در جاى دیگر مى‏گوید: «كرامات حضرت على علیه السلام آن قدر زیاد است كه قابل شمارش نیست‏» . (7)

  امضاء

 9. Top | #49

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  كرامات امام صادق (علیه السلام)
  در ذیل برخى از كرامات امام صادق علیه السلام بیان مى‏گردد.

  باطل كردن سحر ساحران
  محمد بن سنان مى‏گوید: منصور دوانیقى هفتاد مرد از شهر كابل را فراخواند و به آن‏ها گفت: واى بر شما كه ادعاى ساحر بودن دارید و بین زن و شوهر او فاصله مى‏اندازید ... .
  او با وعده‏هاى بسیار آن‏ها را تحریك كرد تا با انجام سحرهاى خود ابا عبدالله را مبهوت و مقهور خود سازند. ساحران به مجلسى كه منصور فراهم كرده بود رفتند و انواع صورت‏ها از جمله صورت‏هاى شیر را به تصویر كشیدند تا هر بیننده‏اى را سحر كنند. منصور بر تخت‏خود نشست و تاج خود را بر سرگذاشت و به دربان دستور داد كه امام صادق علیه السلام را وارد سازند. وقتى امام ششم وارد شد، نگاهى به آن‏ها كرد و دست‏به دعا برداشت و دعایى خواند كه برخى از الفاظ آن شنیده مى‏شد و قسمتى را هم به طور آهسته خواند، سپس فرمود: واى بر شما به خدا قسم سحر شما را باطل خواهم نمود. سپس با صداى بلند فرمود: اى شیرها آن‏ها را ببلعید، پس هر شیرى به ساحرى كه او را درست كرده بود حمله كرد و او را بلعید. منصور بهت‏زده از تخت‏خود بر زمین افتاد و با ترس مى‏گفت: اى ابا عبدالله! مرا ببخش دیگر چنین كارى نخواهم كرد، حضرت هم به او مهلت داد. بعد منصور دوانیقى از امام علیه السلام درخواست كرد، شیرها ساحرانى را كه خورده بودند برگردانند. امام صادق علیه السلام فرمود: اگر عصاى موسى آنچه را بلعیده بود برمى‏گرداند، این شیرها نیز چنین مى‏كردند. (8)

  امضاء

 10. Top | #50

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : اجمالی از زندگانی امام صادق(ع)

  زنده كردن یكى از یاران
  محمد بن راشد از جد خود كه یكى از مسلمانان هم عصر امام صادق علیه السلام است نقل مى‏كند كه روزى به قصد دیدار امام علیه السلام حركت كردم تا از او سؤالى بپرسم، در میان راه مطلع شدم كه آن حضرت به تشییع جنازه سید حمیرى رفته است، پس به طرف قبرستان رفتم و بعد از ملاقات با امام علیه السلام سؤال خود را از ایشان پرسیدم و جواب آن را دریافت كردم.
  هنگامى كه خواستم برگردم، مرا به نزد خود خواند و فرمود: شما مردم سرچشمه علم و دانش را رها كرده‏اید. عرض كردم: آیا شما امام و پیشواى امت در این زمان هستید؟ امام فرمود: آرى. عرضه داشتم: دلیل و آیتى مى‏خواهم تا یقین پیدا كنم. آن حضرت فرمود: هرچه مى‏خواهى بپرس، من با اراده الهى جواب تو را خواهم گفت. عرض كردم: برادرى داشتم كه از دنیا رفته و او را در این قبرستان دفن كردیم، از شما مى‏خواهم او را زنده كنید، امام فرمود: برادرت انسان خوبى بود و به خاطر او خواسته تو را برآورده مى‏كنم، گرچه تو سزاوار چنین كارى نیستى، سپس نزدیك قبر او شد و او را صدا زد، در این هنگام قبر شكافته شد و برادرم از آن خارج شد. به خدا قسم كه چنین شد و به من گفت: اى برادر از او (امام صادق علیه السلام) پیروى كن و او را رها مكن. آن گاه به قبر خویش بازگشت. امام علیه السلام از من عهد گرفت و مرا قسم داد تا كسى را از این موضوع مطلع نسازم. (9)
  امضاء

صفحه 5 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی