سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: */*/*صداقت در خانواده */*/*

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض */*/*صداقت در خانواده */*/*

  صداقت در خانواده
  نويسنده:علي داوود زاده

  صداقت، از مهمترين كمالات انساني است و به معناي يگانگي نيت و گفتار كردار است. انسان صادق ، برخلاف نيت خود سخن نمي گويد ، يعني آنچه را كه بر زبان مي آورد با آنچه که در دل دارد مطابق است و آنچه را انجام مي دهد با آنچه که بر زبان جاري ساخته انطباق دارد. او بر سر راستي، استقامت به خرج مي دهد و راست مي گويد گرچه راستي به زيانش باشد و دروغ نمي گويد هر چند دروغ گفتن براي او منفعتي در پي داشته باشد. ابن الوقت نيست كه در هر جا به گونه اي سخن گويد كه نفع مادي و دنيوي برايش داشته باشد. صداقتش نه به اين دليل است كه از طريق آن به منافع دنيايي دست يابد، بلكه راست مي گويد چون راستگويي فرمان خداست و هر انسان راستگويي ، ملزم به آن است . رفتار او با مردم بر اساس صفا و يكدلي است و برايش فرقي ندارد كه مخاطب او چه كسي باشد. هرگز از صداقت مردم ، سوء استفاده نمي كند و از اين كه خود را بر خلاف آنچه كه هست بنماياند، بيزار است. دسترنج و حاصل زحمت ديگران را به نفع خويش مصادره نمي نمايد و اهل حيله گري و مكر و نيرنگ نيست. هرگاه وعده اي بدهد به آن وفا مي كند و از دادن وعده اي كه از انجام آن ناتوان است، خودداري مي كند. به كسي بهتان نمي زند. خلاف واقع شهادت نمي دهد و سخن راست را مي گويد قبل از آن كه ديگران بر عليه او شهادت دهند و با توسل به دروغ، حق را ضايع نمي كند.
  علامه طباطبايي (ره) در تفسير الميزان (جلد 1 ، صفحه 430 ) ، مي نويسد : « صداقت صفتي است كه همه فضيلت هاي موجود در علم و عمل را در بر مي گيرد. زيرا صدق ، خلقي است كه با همه ارزش ها و فضايل اخلاقي از قبيل عفت، شجاعت، حكمت و عدالت، همراه است. چرا كه انسان را نمي توان از اعتقاد و قول و عمل او جدا كرد. صادق بودن انسان به اين معني است كه عقيده، قول و عمل او مطابق يكديگرند؛ يعني به چيزي كه عقيده دارد و مي گويد، عمل مي كند.»
  پس بدون ترديد بايد گفت كه صداقت جامع بسياري از صفات خوب است و كسي كه صادق باشد از بسياري از فضيلت هاي اخلاقي بهره مند خواهد بود. و به اين ترتيب، وقتي صداقت بر فضاي خانواده پرتو افكن شود، يكدلي و صميميت بر روابط اعضاي خانواده حاكم خواهد شد. اعتماد اعضا نسبت به همديگر جلب خواهد شد و كينه ها و كدورت هايي كه از بي اعتمادي ها و بي صداقتي ها منشا مي گيرند رخت برخواهد بست.
  در خانواده اي كه صداقت در آن حاكم باشد ، اعضاي آن دوستدار همديگر خواهند بود و دلسوزي ها و همدردي هاي آنها نسبت به همديگر از صميم قلب سرچشمه خواهد گرفت و هيچ كدام از آنها به خود اجازه نخواهد داد كه با ديگران به روشي منافقانه رفتار نمايد.


  امضاء

 2. تشكر

  آسیه سادات (02-12-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,211 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : */*/*صداقت در خانواده */*/*

  در زندگي خود با كساني مواجه مي شويم كه اعضاي يك خانواده هستند اما براي رسيدن به مطامع دنيوي ، رذيلانه ترين رفتارها و روابط را با همديگر دارند. با همديگر ، حيله گرانه برخورد مي كنند و انواع دروغ ها را به هم تحويل مي دهند تا به آنچه كه خود مي خواهند دست يابند. در ظاهر به گونه اي و در باطن به گونه اي ديگر رفتار مي كنند. رفتارهاي آنها با همديگر مثل رفتار دشمنان كينه توز است. در ميان آنها از رحم و شفقت خبري نيست و حتي در شرايط حاد، روابط آنها با همديگرتا حدي تنزل مي کند که حاضر مي شوند خون همديگر را بريزند . سرچشمه بسياري از اين رفتارها ، بي صداقتي است. بنابراين، اگر صداقت بر خانواده حاكم شود، ريشه رذالت هاي بسياري خواهد خشكيد. آيا مي دانيد كه صداقت ، سبب آسودگي خيال مي شود و بي صداقتي علت برخي نگراني هاست؟ وقتي اعضاي خانواده صادقانه با همديگر رابطه برقرار كنند ديگر جايي براي نگراني هايي كه بي صداقتي موجد آنهاست ، نخواهد بود و اين در حالي است كه اگر فضاي خانواده را بي صداقتي پر نمايد انواع نگراني ها و ترس ها و دلهره هايي كه حاصل بي صداقتي برخي اعضاي خانواده است ، افراد خانواده را در بر خواهد گرفت و آرامش رواني اعضاي خانواده قرباني بي صداقتي خواهد شد . وقتي يكي از اعضاي خانواده ، به خاطر حسادت ، عضو ديگر خانواده را از روي بي صداقتي ، آماج تهمت و افترا قرار دهد و سعي در بي اعتبار كردن و تخريب او داشته باشد ، آيا مي توان به امنيت و آرامش رواني اعضاي خانواده اميدوار بود؟ انسان صادق ، خود را در برابر خدا و در نتيجه در برابر آبرو و حيثيت ديگران، مسئول مي داند، بنابراين هرگز به خود اجازه نمي دهد كه بدون مجوز شرعي به شخصيت و حيثيت ديگران لطمه وارد آورد و آرامش روحي و رواني آنان را از بين ببرد.
  در خانواده اي كه صداقت بر فضاي آن حاكم است، پدر و مادر به فرزندان خود وعده دروغ نمي دهند و فرزندان هم، خود را در مقابل پدر و مادر متعهد به راستگويي مي دانند . پس بياييد رفتارها و روابط خود را بر اساس صداقت بنيان نهيم و به اين طريق از حريم سعادت خانواده دفاع كنيم و البته لازمه اين امر آن است كه اعضاي خانواده به شدت از دروغ اجتناب كنند و همان گونه كه صداقت منشأ فضايل است، دروغ نيز كليدي است كه راهيابي به گناهان مختلف به وسيله آن ميسر است . دروغگويان با تمسك به دروغ ، گناهان خود را كتمان مي نمايند و به تصور خود ، به اين وسيله از فاش شدن گناهان خويش و رسوايي ناشي از آن جلوگيري مي كنند. آن هم به خيال اينكه دروغ هاي آنها هيچ گاه برملا نخواهد شد . اينان نمي دانند و يا خود را به غفلت مي زنند كه اگر روزي دروغ هاي آنها آشكار شد، تشت رسوايي شان از بام خواهد افتاد و اعتباري را كه به واسطه دروغگويي كسب كرده بودند تماما از دست خواهد رفت و ديگر هيچ كس به آنها اعتماد نخواهد كرد.
  همه ما داستان چوپان دروغگو را شنيده ايم. او در ابتدا با دروغ خود توانست حرف خود را به مرد بقبولاند و به دروغ ، به آنها بباوراند كه گرگ به گله زده است . ولي وقتي مردم به دروغگو بودن او پي بردند، حتي زماني كه به راستي فرياد مي زد: « گرگ آمد ، گرگ آمد » كسي حرف او را باور نكرد و كسي به فرياد او پاسخ مثبت نداد.
  همه دروغگويان ، چنين سرنوشتي دارند، اگر آنان در ابتدا بتوانند با سخنان دروغ خود ديگران را بفريبند ، هرگز اين فريب دوام نخواهد داشت و روزي خواهد آمد كه پرده از روي فريب، كنار خواهد رفت و چهره و شخصيت واقعي دروغگو نمايان خواهد شد و رخ خواهد نمود آنچه كه دروغگو،هرگز به رخ نمودن آن راضي نيست.
  طريقه آبروداري و كسب اعتبار و محبوبيت در ميان افراد - چه در خانواده و چه در اجتماع - صداقت پيشه نمودن است. افراد صادق ، مورد اطمينان و اعتماد ديگران قرار مي گيرند و شخصيت آنها در نزد ديگران محترم شمرده مي شود و به همين دليل آنها مي توانند در خانواده و اجتماع ، منشأ آثار مثبت باشند.
  دروغ به معني عدم مطابقت خبر با واقع است كه خود نوعي خيانت به حساب مي آيد. از اين رو ، اعضاي خانواده نبايد با توسل به اين نوع از خيانت ، كانون گرم خانواده را به سردي سوق دهند و بذر بي اعتمادي در آن بكارند افراد خانواده بايد ملجأ و پناهگاه همديگر باشند و اين مهم زماني حاصل مي آيد كه بين آنها اعتماد و اطمينان در جريان باشد و هرگاه بعضي از اعضاي خانواده يا همه آنها با دروغگويي ، اعتماد را ضايع و آن را نابود كنند، ديگر پناهگاه بودن اعضاي خانواده براي همديگر معنا و مفهوم خود را از دست خواهد داد و در چنين خانواده اي هر يك از اعضا به قصد خيانت به ديگري در كمين او خواهد نشست و به اين ترتيب سعادت از چنين خانواده اي رخت برخواهد بست.
  امام علي (ع) در سخني گران سنگ مي فرمايد: « پيشواي قوم بايد با مردم خود به راستي سخن راند.»
  و لذا پدر به عنوان سرپرست خانواده، همواره بايد با اعضاي خانواده اش با صداقت رفتار نمايد و البته اعضاي خانواده نيز با رفتارهاي صادقانه او را پاسخ گويند .
  اعضاي همه ي خانواده ها بايد توجه داشته باشند كه دروغگويي مشتمل بر چيزهايي مانند تحريف واقعيت، ايجاد اميد يا نگراني بي مورد ، برهم زننده دوستي ها و صميميت ها و ايجاد كننده كينه و عداوت است. پس بايد به شدت از آن بر حذر باشند .
  در محيطي كه دروغ حاكم باشد و بي صداقتي ، نيات و گفتار و كردار افراد را شكل دهد، مجالي براي برقراري روابط اسلامي و انساني نخواهد بود. شكل گيري روابط صميمانه در پرتو صداقت امكان پذير است و با صداقت است كه مي توان فضاي معنوي خانواده را از نوع آلودگي ها پاك نمود .
  زندگي خانوادگي ، زمينه ساز زندگي سعادتمند و يا نكبت بار اجتماعي است و رفتارهاي هر كدام از اعضاي يك خانواده به طور مستقيم و يا غير مستقيم ، ديگر اعضاء را تحت تاثير قرار مي دهد بنابراين ، رفتارهاي صادقانه اعضاي خانواده در خدمت سعادت اجتماعي آنان نيز هست . كما اين كه رواج دروغگويي در خانواده مي تواند زندگي نكبت بار اجتماعي را براي اعضاي خود رقم بزند و زندگي مردم را نيز در اجتماع به خطر بيفكند .

  منبع: مجله آشنا خانواده
  امضاء

 5. تشكر

  آسیه سادات (02-12-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی