سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 61

موضوع: (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

 1. Top | #31

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  آزاد شدن اسير جنگي

  حضرت حجه الاسلام و المسلمين آقاي ابن الرّضا از حاج آقاي کشفي از خدمتگزاران بلند پايه حرم حضرت معصومه عليها السلام نقل کردند که در ايام جنگ، شبي از شبها گروهي از اسراي عراقي را به حرم مطهّر کريمه اهلبيت آورده بودند ، در طرف بالاي سر حضرت ميله هايي نهاده شده بود که اسرا در داخل ميله ها و ديگر زائران در بيرون ميله ها مشغول زيارت بودند . يکمرتبه ديديم که زني از ميان تماشاگران جيغ کشيد و بلافاصله يکي از اسرا نيز جيغي کشيد .

  معلوم شد که اين اسير از شيعيان عراقي بوده ، به خدمت سربازي رفته ، توسّط ارتش عراقي او را اجباراً به جبهه برده اند و آنجا به اسارت نيروهاي ايراني درآمده است .
  مادرش نيز به جرم شيعه بودن از عراق اخراج شده ، به ايران آمده ، در قم اسکان داده شده ، و به کلّي از سرنوشت پسرش بي خبر مانده است .
  اين مادر بيچاره ، هر شب به حرم مطهّر حضرت معصومه عليها السلام مشرّف مي شده ، به خدمت بي بي عرض مي کرده : بي بي جان من پسرم را از تو مي خواهم .
  آن شب نيز چون شبهاي ديگر به حرم مشرّف شده ، براي پسرش دعا کرده ، به حضرت معصومه عليها السلام متوسّل شده است که يکمرتبه پسرش را در ميان اسيران ديده ، بي اختيار جيغ کشيده ، پسرش نيز متوجّه مادر شده ، متقابلاً جيغ کشيده و اينگونه از عنايات حضرت معصومه عليها السلام پس از سالها جدايي ، چشم مادر با ديدن ميوه دلش روشن گرديده است .

  پس از اين رخداد جالب ، توسّط سازمان بين المللي ترتيبي داده شد که اين پسر از اسارت آزاد شده به کانون گرم خانواده برگردد .
  منبع:کتاب کرامات معصومیه (س) نوشته ی علی اکبرمهدی پور
  امضاء

 2. تشكرها 2


 3. Top | #32

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  عنايت به يک مسيحي

  " نانسي " زن مسيحي که در تهران زندگي مي کرد و درپرتو عنايات حضرت معصومه - سلام اللّه عليها - به آيين اسلام شرفياب شد، مي گويد:
  16 ساله بودم که ازدواج کردم، 15 روز بيشتر از ازدواجم نگذشته بود که پدر و مادر شوهرم در تصادف کشته شدند و من سرپرستي سه فزرند آنها: اديت، آلبرت و آلبرتين را به عهده گرفتم.
  پس از 20 سال که دخترها ازدواج کرده بودند و آلبرت خود را براي تحصيلات دانشگاهي آماده مي کرد، ناگهان " رامان " برادر گمشدهء همسرم پيدا شد و معلوم شد که اين مدّت را در زندانهاي ساواک بوده است.
  رامان با همسر و سه فرزندش در نزديکي منزل ما خانه اي اجاره کردند و براي آوردن وسايلشان به اتّفاق همسرم " ژان " به يکي از شهرهاي شمال رفتند، امّا هرگز بازنگشتند، تاريخ در خانواده ما تکرار شد تصادف بار ديگر عزيزان ما را بلعيد.
  من بارديگر سرپرستي سه فرزند " ژان " را عهده دار شدم.
  پايم به طور خفيف درد مي کرد، فرصت مراجعه به دکتر نداشتم، با درد پا مأنوس شدم و هرگز به روي خود نياورم.
  پس از مدّتي درد پا شديد و شديدتر شد و ديگر نتوانستم از جاي برخيزم و از شدّت درد به گريه مي افتادم.
  بچّه ها فهميدند و سرزنش کنان مرا به دکتر بردند، داروها و آمپولها به هيچ وجه مؤثّر نشد، به دکتر ديگري مراجعه کرديم، گفت: بايد پايم عمل شود، دکتر سوّم و چهارم نيز نظر او را تأييد کردند، ولي من راضي نمي شدم و مسألهء جرّاحي را به تعويق مي انداختم، درحالي که پايم تغيير شکل مي داد، کبود و متورّم مي شد.
  يک روز مرا به زور نزد دکتر بردند، دکتر گفت: متأسفانه ديگر دير شده بايد پايش قطع شود. ناچار براي عمل وقت گرفتم، ترسان و گريه کنان به خانه آمدم.
  غروب بود و من از شدّت خستگي و درد وغصّه بي حال شده بودم. گوشه اي دراز کشيدم و خيلي زود به خواب رفتم و خواب عجيبي ديدم.
  درخواب ديدم يک زن مقدّس و نوراني که چادر مشکي بر سر و لباسِ سبز برتن داشت، دست مرا گرفت و گفت: " نترس نانسي! تو مجبور نيستي که پايت را قطع کنند، غصّه نخور، بچّه هاي رامان ترا با پاي سالم لازم دارند ".
  از خواب پريدم، امّا آنقدر مضطرب بودم که ياراي سخن گفتن يا برخاستن از جايم را نداشتم.
  در همان صداي زن همسايه توجّهم را جلب کرد. او يکي از همسايه هايمان بود که زني مسلمان بود و تازه به محلّه ما آمده بود.
  او داشت در مورد معجره و شفا يافتن يک بيمار لاعلاج براي اديت و آلبرتين، حکايتي را تعريف مي کرد.
  وقتي توانستم حرف بزنم، آب خواستم، سپس جريان خوابم را براي حاضرين تعريف کردم. زن همسايه با شنيدن اين خواب رنگش مثل گچ سفيد شد و گفت: " به خدا قسم شما خوب مي شويد، من حتم دارم که آن بانو حضرت معصومه عليها السّلام بود ".
  آنگاه با اصرار از من خواست که هر طور شده به زيارت حضرت معصومه - سلام اللّه عليها - بروم. او گفت: " درست است که شما مسلمان نيستيد، امّا اين خاندان کريمتر و بزرگوارتر از آن هستند که لطف و مرحمتشان فقط شامل حال مسلمانها بشود، حتماً بايد پيش از فرا رسيدن وقت عمل سري به قم بزنيد ".


  فرداي آن روز به راه افتاديم، هر چه به قم نزديکتر مي شديم، احساس عجيبي به من دست مي داد، انگار چراغ اميدي در دلم روشن مي شد، قلبم سبک شده بود و دلم چيز خوبي را گواهي مي داد.
  شکوه و عظمت آن مکان روحاني، زمزمهء دعاهايي که آنجا را پر کرده بود، اشکهاي گرمي که به گونه ها مي ريخت و روحانيتي که در فضا موج مي زد، مرا از خود بي خود کرده بود.
  حرم کم کم خلوت شد، من همانطور که پايم دراز و سرم به ديوار بود، به خواب رفتم.
  نزديکيهاي صبح بود که باز آن بانوي نوراني و چادر مشکي را در خواب ديدم، لبخندي زد و به من فرمود: " بچّه هاي رامان منتظر هستند، مگر قرار نبود که امروز برايشان سبزي پلو بپزي؟! ".
  هنوز پاسخي نگفته بودم که چيزي به پايم خوردو از خواب بيدار شدم، کسي حرم را جارو مي کشيد، بي آنکه متوجّه باشم، دستهايم را زير زانوي چپم گذاشتم تا به کمک دستهايم، پايم را که نمي توانستم حرکت دهم، جا به جا کنم.
  امّا ناگهان متوجّه پايم شدم، چند بار آن را تکان دادم، بعد برخاستم و ايستادم و چند قدمي راه رفتم، وقتي کاملاً باورم شد که شفا يافته ام، از اعماق دل جيغ کشيدم.
  پاي من به طور کامل خوب شد و پزشکاني که قرار بود مرا عمل کنند، پس از ديدن من و معاينهء مجدّد پايم، همه اعتراف کردند که درحق من معجزه شده است.
  آلبرت که دانشجوي پزشکي بود و درخارج تحصيل مي کرد، پس از شنيدن اين معجزه، نامه هاي عجيبي براي من مي نوشت واز مطالعاتش درزمينه اسلام سخن مي گفت.
  او که دانشجوي پزشکي بود و مي بايست همه وقتش را براي درسهاي دانشگاه صرف کند، مدّت زيادي از اوقات خود را صرف مطالعه اديان مي کرد و فشردهء مطالعاتش را براي من مي نوشت و من آنها را با دقّت تمام مي خواندم.
  آن خانم همسايه مان نيز که اسمش منيره بود، گهگاه حرفهايي در مورد اسلام مي زد و اطّلاعاتي به طور پراکنده و غير مستقيم در اختيارم مي گذاشت. و نيز به پيشنهاد او بود که پس از شفا يافتن پايم، نذر کردم که ماهي يک بار به قم بروم و يک شب در قم بيتوته کنم، منيره خانم در اين سفرها ما را همراهي مي کرد.
  اگر چه معجزه اي که از حضرت معصومه عليها السّلام ديده بودم، براي قانع شدنم به حقّانيت اسلام کافي بود، ولي هرگز فکر مسلمان شدن را به مخيله ام راه نمي دادم.
  مدّت يکسال و اندي از صدور اين معجزه گذشت، سفرهاي ماهانه ام همچنان ادامه داشت، يکبار زن همسايه به جهت سرماخوردگي نتوانست با ما همراهي کند، به هر مسافرخانه اي که رفتيم، چون کارت شناسايي ما را ديدند و از مسيحي بودن ما آگاه شدند، از دادن اطاق به ما خودداري کردند.
  در آن سرماي شديد همچنان به دنبال مسافرخانه بوديم که يک مسلمان متدين و متعهّد ما را به خانه اش برد و به مادرش گفت: " اين مادر و خواهر امشب مهمان ما هستند " . آنگاه رو به ما کرد و گفت: " من امشب کشيک دارم، مادرم توي خانه تنهاست، اينجا را خانه خودتان بدانيد ".
  پيرزن به گرمي از ما پذيرايي کرد. اديت که همراه من بود به صاحبخانه گفت: " مادر، من و مادرم هر دو مسيحي هستيم ".
  او با خوشرويي گفت: " دخترم مهمان حبيب خداست، شما گبر هم که باشيد قدمتان روي چشم ماست ".
  آنگاه از ما خواست که ظهر هم مهمان آنها باشيم، بعد از ظهر ما را تا گاراژ بدرقه کردند و از ما خواستند که درسفرهاي ماهانه به منزل آنها برويم.
  نامه هاي آلبرت از يک طرف، محبّتهاي زن همسايه از طرف ديگر، صميميت و فداکاريهاي اين خانوادهء مهربان از طرفي ديگر مرا به اسلام جذب کرد، شروع به مطالعه همه جانبه در مورد اسلام کردم احساس کردم بيش از اين اصرار کردن بر دين موروثي گمراهي است، آنگاه خود را براي مسافرت چند روزه به قم مهيا کردم، وقتي از قم بازگشتم مسلمان بودم و نام " سميه " با بر خود برگزيدم و اکنون همه خانواده مرا سميه صدا مي کنند.
  منبع:کرامات معصومیه(س) نوشته ی علی اکبر مهدی پور

  امضاء

 4. تشكرها 2


 5. Top | #33

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : مرغ دلم راهی قـــــــــــــــم میشود _ ویژه نامه حضرت فاطمة معصومه (سلام الله علیها)

  از عرش سلام سرمدی اوردند / سرچشمه فیض ایزدی اوردند / با امدن فاطمة( معصومه) از باغ بهشت / یک دسته گل محمدی اوردند
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 6. تشكرها 2


 7. Top | #34

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  شفاي مشترک امام رضا عليه السّلام با حضرت معصومه عليها السّلام

  خطيب توانا، حجّة الاسلام و المسلمين آقاي حيدري کاشاني مي گويد: يک دهه درمسجد گوهرشاد مشهد سخنراني داشتم، يکي از زائراني که پاي منبر من بود، به نزد من آمد و گفت: پسر جواني دارم که دو بيماري مهم دارد، شبي حضرت رضا عليه السّلام را در عالم رؤيا ديدم، فرمود: يک بيماري پسرت را شفا داديم، بيماري ديگر او را خواهرم حضرت معصومه - سلام اللّه عليها - درقم شفا خواهد داد. حالا که شما عازم قم هستيد اين 60 تومان را داخل ضريح حضرت بيندازيد، ما نيز چند روز ديگر براي عتبه بوسي به قم عزيمت مي کنيم.
  پرسيدم شما موقع آمدن به مشهد مقدّس براي زيارت حضرت معصومه عليها السّلام به قم نرفتيد؟ گفتند: نه، گفتم: حضرت امام رضا عليه السّلام خواسته شما را متوجّه مقام حضرت معصومه عليها السّلام بنمايد وضمناً از شما گله کند که چرا در مسير خود به زيارت خواهر بزرگوارش نرفته ايد؟!
  نگارنده گويد: حدس ايشان کاملاً درست است، و مؤيد آن رؤياي يکي از زائران امام هشتم است که از طريق همدان عازم کربلا بود، آن حضرت را در خواب ديد، فرمود: اگر عبور خود را از قم مي دادي و قبر خواهر غريب مرا زيارت مي کردي چه مي شد؟
  منبع:کرامات معصومیه(س) نوشته ی علی اکبر مهدی پور
  امضاء

 8. تشكر

  ظهور (28-07-1388)

 9. Top | #35

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  39
  نوشته
  450
  تشکر
  949
  مورد تشکر
  1,338 در 429
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : مرغ دلم راهی قـــــــــــــــم میشود _ ویژه نامه حضرت فاطمة معصومه (سلام الله علیها)

  این بارگه که چرخ از رفعتش گم است / فخر البقاع بقعه معصومه قــــــــــــــــــم است / فخر البقاع نیست که فخر البقا بود / این بارگه که چرخ بر رفعتش گم است
  امضاء  اللهم صل علی محمد وال محمد وعجل فرجهم و العن اعدائهم و انصر شیعتهم

 10. تشكرها 2


 11. Top | #36

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  آب زمزم و تربت

  حضرت حجه الاسلام و المسلمين آقاي حاج سيد احسان الله سبزواري که از فضلاي برجسته حوزه علميه قم مي باشد مي فرمود : در سال 1414 هـ . که تولد يکي از فرزندان نزديک بود به حرم مطهر بي بي مشرف شدم و عرض کردم : براي تولد فرزندم سه چيز از شما مي خواهم :
  1- مقداري تربت حائر مقدس امام حسين عليه السلام
  2- مقداري آب فرات
  3- مقداري آب زمزم که هر سه را براي برداشتن کام فرزندم مي خواستم که در روايات بر آنها تاکيد فراوان شده است .
  اينها را مي خواستم و مطمئن شدم که انشاء الله درست مي شود .

  از حرم بيرون آمدم به کسي برخوردم بدون اينکه من چيزي بگويم گفت :
  قدري آب زمزم آورده ام شيشه اي بياور مقداري هم به تو بدهم .
  به شخص ديگري برخورد کردم پرسيدم : شما تربت اصل نداريد ؟ استخاره کرد و بعد از استخاره گفت : بيا من مقداري از تربت ايوان طلا دارم .
  وقتي رفتم و تربت را گرفتم همين که به دستم رسيد حالم منقلب شد . تربت عجيبي بود وقتي آن را به منزل آوردم بدنم مي لرزيد .
  اما حاجت سوم ( آب فرات ) را لياقت نداشتم و آن وقت به دستم نرسيد . سالها بعد به دستم رسيد .
  تربت را با آب زمزم ممزوج کردم وقتي بچه متولد شد ، امّ الزوجه آن را توسّط يکي از پرستارها به بچه داد و کامش را با آن برداشت .
  امير المومنان عليه السلام مي فرمايد : کام فرزندان خود را با آب فرات برداريد تا از دوستان ما بشويد .
  منبع:کتاب کرامات معصومیه نوشته ی علی اکبر مهدی پور

  امضاء

 12. تشكرها 2


 13. Top | #37

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)  هنر در حريم حضرت معصومه

  اشاره

  در مورد آثار هنرى اماكن مقدسه مخصوصا حرم مطهر حضرت معصومه(س) تحقيقات و بررسى‏هاى بسيار اندكى صورت گرفته است و در كتابهايى هم كه در مورد تاريخ قم و حضرت معصومه(س) نوشته شده به اين موضوع كمتر بها داده شده و يا فقط به ذكر فهرست مختصرى از اين آثار اكتفا شده است. البته رسالت نوشتن مقاله و تحقيق در اين زمينه بيشتر متوجه هنرمندان و كارشناسان هنرى است كه داراى قدرت تشخيص آثار هنرى مى‏باشند.
  در شماره اول اين نشريه مقاله‏اى از خوشنويس معاصر حضرت حجة‏الاسلام والمسلمين استاد حجت كشفى در اين زمينه درج شده بود كه جاى تقدير و تشكر دارد و اميدواريم شاهد چاپ مقالاتى گسترده‏تر در اين موضوع باشيم...
  اين نوشتار كوتاه (همراه با تمام كمبودها و نقايص) نگاهى است‏به هنر كتيبه‏نگارى - كه يكى از جلوه‏هاى هنرى اماكن مقدسه به شمار مى‏رود - و معرفى دو كتيبه از زيباترين كتيبه‏هاى حرم حضرت معصومه(س)
  اميد است مورد توجه هنردوستان قرار گيرد ...
  امضاء

 14. تشكرها 2


 15. Top | #38

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  كتيبه و كتيبه‏نگارى

  كتيبه در اصطلاح هنرى عبارتست از خطوط درشت و جلى كه از روى كاغذ و از دست كاتب به صفحات كاشى منتقل و بر سر درها و ديوارها و محرابهاى مساجد و مكانهاى مقدس و بناهاى مهم ديگر قرار مى‏گيرد. (1)
  كتيبه نويسى در بناهاى تاريخى مذهبى از ديرباز رواج داشته و امروزه هم رونق خود را از دست نداده است. كتيبه‏هايى كه از قدمت تاريخى برخوردارند، از جهات مختلفى سنجيده مى‏شوند. براى اينكه به مقدار ارزش يك كتيبه پى برده شود، بايد چند چيز را مورد بررسى قرار داد: اول اينكه كتيبه شامل چه مضامينى مى‏باشد، دوم اينكه قدمت آن چقدر است، سومين مسئله مى‏تواند اين باشد كه نوع مصالح آن چگونه است و يا اينكه در چه شرايط تاريخى، سياسى و يا به چه مناسبتى و توسط چه كسى ساخته شده است و ... اما يكى از مهم‏ترين معيارهايى كه در ارزشمند بودن يك كتيبه قديمى مورد توجه اهل فن مى‏باشد، هنرى بودن آن اثر است. به ديگر سخن، زمانى يك كتيبه تاريخى ارزش چند برابرى خواهد داشت، كه علاوه بر اينكه از مضامين بلند معنوى و عرفانى در آن استفاده شده، از ظرايف و قواعد هنرى در ساخت آن غفلت نشده باشد. زيرا كتيبه‏هاى هر دوره تاريخى، نشان دهنده شكوه و عظمت هنرى آن دوره يا ضعف هنرى آن برهه تاريخى مى‏باشد; چنانكه بعضى از كتيبه‏ها فقط داراى بار معنوى هستند و يا معرف دورانى از تاريخند يا اينكه فقط ارزش قديمى بودن را دارند، ولى داراى هنر قابل توجهى نيستند; زيرا انگيزه و هدف از كتيبه‏نگارى در بعض موارد صرف تزئين اماكن مذهبى با آيات قرآن، اشعار مذهبى و نام ائمه: و... بوده و خيلى توجه نمى‏شده كه آيا ظرافتهاى هنرى اعم از خوشنويسى يا ديگر هنرها در آنها رعايت مى‏شود يا نه؟ علاوه بر اينكه اكثريت مردم قدرت تشخيص همه نكات ظريف هنرى را ندارند و همه كارهاى هنرى را معمولا به يك چشم مى‏نگرند، (2) بايد توجه داشت كه كتيبه‏هايى هم كه داراى ارزش هنرى مى‏باشند، يكسان نيستند.
  در بين متصديان و سازندگان بناهاى مذهبى تاريخى، افرادى يافت مى‏شوند كه به هنر اهميت زيادى مى‏داده‏اند و در بناهاى خود همتشان بر اين بوده كه از بهترين شيوه‏هاى هنرى و از ماهرترين هنرمندان زمان استفاده كنند و اين طرز فكر باعث‏شده كه آثارى به وجود آيد كه داراى ارزش هنرى بسيار بالايى بوده به طورى كه پس از گذشت‏سالها، هنوز زيبايى و تازگى خود را از دست نداده و در حقيقت اين آثار گنجينه‏اى است جاودان از هنرهاى مختلف و ميراثى است عظيم از زحمات گذشتگان. در اينجاست كه انسان به اين حقيقت پى مى‏برد كه ايمان و عقيده، با هنر خط و نقاشى و كاشيكارى، دست‏به دست هم داده و بهشتى با نزهت و دلگشا و ساكت و گويا بوجود آورده و چون در كتيبه‏ها بيشترين جايگاه را هنر خوشنويسى داراست، عنايت‏خاصى به آن بوده است.
  امضاء

 16. تشكر

  ظهور (28-07-1388)

 17. Top | #39

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  حرم حضرت معصومه(س) مجموعه‏اى از آثار هنرى

  در حرم حضرت معصومه(س) آثار هنرى مختلفى به چشم مى‏خورد، از آن جمله كتيبه‏هاى بسيار زيبايى است كه چشم هر بيننده هنردوست را به طرف خود معطوف مى‏سازد. در بين اين كتيبه‏ها، كتيبه‏اى كه فاقد ارزش هنرى باشد، بسيار كم است، يا اصلا وجود ندارد; چون متوليان ساخت‏بناهاى مختلف حرم مطهر معمولا از پادشاهان، وزرا و شاهزادگان و يا وابستگان به آنها بوده‏اند. (3) شواهد تاريخى نشان دهنده اين است كه معمارى حرم مطهر بيشتر مربوط به دوره صفويه و قاجاريه مى‏باشد و در اين دورانها به هنر خوشنويسى اهميت زيادى داده مى‏شده، چنانكه شاهكارهاى بزرگى از اين دوره‏ها باقى است، تا آنجا كه در بعضى از دورانهاى تاريخى در بين شاهزادگان نيز خوشنويسان‏بزرگى يافت مى‏شود، مثل ام السلمه و ضياء السلطنة كه دختران فتحعلى شاه قاجار مى‏باشند و در خط نسخ مهارت زيادى داشته‏اند. (4)
  در حرم مطهر حضرت معصومه(س) از اين دو دوره تاريخى (صفويه و قاجاريه) چند نمونه وجود دارد، كه به حق از شاهكارهاى بزرگ خوشنويسى است و شايد در بين كتيبه‏هاى موجود در حرم مطهر هيچ يك از آنها به اندازه دو اثر بزرگى كه به توضيح آن خواهيم پرداخت، نباشد; زيرا اين دو اثر بزرگ و يا به عبارت بهتر و صحيح‏تر اين دو شاهكار هنرى توسط دو تن از خوشنويسانى به وجود آمده كه قطعات و آثارشان روشنى‏بخش ديده هر بيننده صاحب هنر مى‏باشد. يكى مرحوم محمد رضا امامى كه در عصر صفويه مى‏زيست و ديگرى مرحوم ميرزا آقا (زنجانى) (5) مى‏باشد كه در دوران قاجار زندگى مى‏كرد.
  امضاء

 18. تشكرها 2


 19. Top | #40

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : (¯`•.*~.*._.*.~*ويژه نامه ولادت با سعادت حضرت معصومه (س) *~.*._.*.~*.•´¯)

  حرم حضرت معصومه(س) مجموعه‏اى از آثار هنرى

  در حرم حضرت معصومه(س) آثار هنرى مختلفى به چشم مى‏خورد، از آن جمله كتيبه‏هاى بسيار زيبايى است كه چشم هر بيننده هنردوست را به طرف خود معطوف مى‏سازد. در بين اين كتيبه‏ها، كتيبه‏اى كه فاقد ارزش هنرى باشد، بسيار كم است، يا اصلا وجود ندارد; چون متوليان ساخت‏بناهاى مختلف حرم مطهر معمولا از پادشاهان، وزرا و شاهزادگان و يا وابستگان به آنها بوده‏اند. (3) شواهد تاريخى نشان دهنده اين است كه معمارى حرم مطهر بيشتر مربوط به دوره صفويه و قاجاريه مى‏باشد و در اين دورانها به هنر خوشنويسى اهميت زيادى داده مى‏شده، چنانكه شاهكارهاى بزرگى از اين دوره‏ها باقى است، تا آنجا كه در بعضى از دورانهاى تاريخى در بين شاهزادگان نيز خوشنويسان‏بزرگى يافت مى‏شود، مثل ام السلمه و ضياء السلطنة كه دختران فتحعلى شاه قاجار مى‏باشند و در خط نسخ مهارت زيادى داشته‏اند. (4)
  در حرم مطهر حضرت معصومه(س) از اين دو دوره تاريخى (صفويه و قاجاريه) چند نمونه وجود دارد، كه به حق از شاهكارهاى بزرگ خوشنويسى است و شايد در بين كتيبه‏هاى موجود در حرم مطهر هيچ يك از آنها به اندازه دو اثر بزرگى كه به توضيح آن خواهيم پرداخت، نباشد; زيرا اين دو اثر بزرگ و يا به عبارت بهتر و صحيح‏تر اين دو شاهكار هنرى توسط دو تن از خوشنويسانى به وجود آمده كه قطعات و آثارشان روشنى‏بخش ديده هر بيننده صاحب هنر مى‏باشد. يكى مرحوم محمد رضا امامى كه در عصر صفويه مى‏زيست و ديگرى مرحوم ميرزا آقا (زنجانى) (5) مى‏باشد كه در دوران قاجار زندگى مى‏كرد.
  امضاء

 20. تشكرها 2


صفحه 4 از 7 نخستنخست 1234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی