سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: ••*❀*••عبادت و تقواي امام رضا عليه السلام••*❀*••

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  ••*❀*••عبادت و تقواي امام رضا عليه السلام••*❀*••

  عبادت و تقواي امام رضا عليه السلام


  يکي از برجسته‏ترين فضايل امام رضا عليه‏السلام سرسپردگي وي به خداوند تبارک و تعالي و تمايلش به او بود.

  اين فضيلت را مي توان به وضوح در اعمال عبادي او که بر پايه‏ي خوف الهي و دينداري قرار داد، در بخش مهمي از زندگي روحانيش مشاهده نمود. يکي از اصحاب آن حضرت مي‏گويد: هنگامي که او را ديدم، اين کلام خداي متعال را متذکر شدم که مي‏فرمايد:

  «آنان همواره پاسي از شب را بيشتر نمي‏خوابند.»(1)
  در مورد عبادتهاي امام رضا عليه‏السلام راوي مي‏گويد: سراسر شب را وضو گرفته و نماز مي‏خواند و نمي‏خوابيد، و بدين طريق ادامه مي‏داد تا خورشيد طلوع مي‏کرد.(2)
  امام رضا عليه‏السلام خداترس‏ترين مردم عصر خود بود و مطيع‏ترين آنها نسبت به خداي تبارک و تعالي. مأمون، رجاء بن ابي‏ضحاک را براي آوردن امام به خراسان به مدينه فرستاد و او از مدينه تا مرو همراه آن حضرت بود. ابوضحاک درباره‏ي عبادت امام رضا عليه‏السلام چنين روايت مي‏کند: به خدا سوگند، من هرگز کسي را جدي‏تر از اين مرد در تقوا و عبادت خداوند متعال نديدم. در همه حال به ياد او بود و ترس خدا را در دل داشت. هنگامي که وقت نماز صبح مي‏شد، نمازش را مي‏خواند و هنگامي که تمام مي‏شد و سلام مي‏داد، در جايگاهش مي‏نشست و شروع به ستايش و حمد خدا مي‏کرد و مي‏فرمود:

  «الله اکبر»،
  «لا اله الا الله»،
  «اللهم صلي علي محمّد و آل محمّد»،

  و اين عمل را تا طلوع آفتاب تکرار مي‏کرد.
  سپس به سجده‏اي طولاني مي‏رفت و پس از آن براي صحبت کردن با مردم به نزد آنان رفته و تا نزديک ظهر آنان را موعظه مي‏کرد. آنگاه بار ديگر تجديد وضو کرده و به محل نمازش برمي‏گشت و هنگامي که خورشيد از افق ميل به پايين رفتن پيدا مي‏کرد، مي‏ايستاد و شش رکعت نماز به جا مي آورد. در رکعت اول، سوره‏ي حمد و سوره‏ي کافرون را مي‏خواند و در رکعت دوم سوره‏ي حمد و سوره‏ي توحيد را،و در هر يک از چهار رکعت باقيمانده، سوره‏هاي حمد و توحيد را قرائت مي‏کرد و پس از آن سلام مي‏داد.

  سپس قنوت را در رکعت دوم قبل از رکوع و همان سوره‏ي توحيد را مي‏خواند. آنگاه اذان مي‏گفت و دو رکعت نماز مي‏خواند و سپس اقامه را به زبان مي‏آورد و نماز ظهرش را مي‏خواند و هنگامي که سلام مي‏داد، حمد و سپاس خداي را به جا مي‏آورد

  و«الله اکبر» و «لا اله الا الله»

  مي‏گفت و براي مدتي اين عبارت را ادامه داد. پس از تکبير و تهليل، خدا را شکر مي‏فرمود و مي‏گفتشکراً لله»  ویرایش توسط مدير محتوايي : 01-10-1392 در ساعت 14:33
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : ••*❀*••عبادت و تقواي امام رضا عليه السلام••*❀*••
  و اين ذکر را يکصد مرتبه تکرار مي‏فرمود. چون سرش را از سجده برمي‏داشت، مي‏ايستاد و شش رکعت نماز مي‏خواند و در هر رکعت سوره‏هاي حمد و توحيد را قرائت مي‏کرد. آنگاه پس از هر دو رکعت که مي‏خواند، سلام مي‏داد و سپس در رکعت دوم قبل از رکوع و بعد از قرائت، دعاي شخصي‏اش را در قنوت مي‏خواند. پس از آن اذان مي‏گفت و دو رکعت نماز مي‏خواند و در قنوت رکعت دوم خواسته‏ي خود را به صورت دعا بيان مي‏کرد و هنگامي که سلام مي‏داد، مي‏ايستاد و نماز عصر را به جا مي‏آورد و هنگامي که سلام نماز را مي‏داد، براي دعا در جاي خود مي‏نشست و خداي سبحان را تسبيح و تحميد مي‏کرد و


  «الله اکبر»
  و
  «لا اله الا الله»


  مي‏گفت، سپس سجده مي‏نمود و در دعايش به سجده بود و در حالي که سرش به زمين بود، يکصد مرتبه
  «شکراً لله» مي‏گفت.

  هنگامي که آفتاب غروب مي‏کرد، باز وضو مي‏ساخت و اذان و اقامه مي‏گفت و سه رکعت نماز مغرب را به جا مي‏آورد. سپس در رکعت دوم، قبل از رکوع و بعد از قرائت، قنوت را مي‏خواند و هنگامي که سلام مي‏داد، جهت دعا کردن در جاي خود مي‏نشست و خداي تعالي را تسبيح و تحميد مي‏کرد و

  «الله اکبر»
  «لا اله الا الله»

  مي‏گفت و اين جملات را چندين بار تکرار مي‏نمود. سپس سجده‏ي شکر به جا مي‏آورد و سرش را برمي‏داشت و چيزي نمي‏گفت و مي‏ايستاد و چهار رکعت نماز مي‏خواند هر رکعت را به يک سلام، آنگاه قنوت را در رکعت دوم پس از قرائت و قبل از رکوع به جا مي‏آورد. در رکعت اولين از چهار رکعت، سوره‏هاي حمد و کافرون را مي‏خواند و در رکعت دوم، سوره‏هاي حمد و توحيد را، و سپس سلام نماز را مي‏داد و مي‏نشست و شخصاً لابه و انابه مي‏کرد تا وارد مغرب مي‏شد و پس از آن روزه‏اش را افطار مي‏کرد. آنگاه صبر مي‏کرد تا تقريباً يک سوم از شب بگذرد، سپس مي‏ايستاد و چهار رکعت نماز عشاء را به جا مي‏آورد.

  در رکعت دوم نماز عشاء بعد از قرائت و پيش از رکوع در قنوت دعا مي‏کرد و سپس نماز را با سلام به اتمام مي‏رسانيد. پس از اداء نماز در جاي خود مي‏نشست و به ذکر و تسبيح و تحميد خداي بزرگ و قادر متعال مي‏پرداخت و

  «الله اکبر»
  و
  «لا اله الا الله»


  مي‏گفت و مانند هميشه براي مدت طولاني آن را ادامه مي‏داد و پس از درخواست تقاضاي شخصي، سجده‏ي شکر به جا مي‏آورد و سپس به رختخواب مي‏رفت.
  در اواخر ثلث شب از خواب بيدار مي‏شد و خدا را حمد و ستايش مي‏نمود و سپس

  «الله اکبر»

  و
  «لا اله الا الله»

  مي‏گفت و از خدا مي‏طلبيد که او را ببخشد و مورد رحمت خود قرارش دهد. پس از ذکر خدا، دندانهايش را مسواک مي‏کرد و بعد وضو مي‏گرفت و مي‏ايستاد و نماز شب را به جاي مي‏آورد. او هشت رکعت نماز مي‏خواند و هر دو رکعت را به يک سلام ختم مي‏نمود. در هر رکعت اولين نمازها، سوره‏ي حمد را مي‏خواند و سوره‏ي توحيد را سي‏بار تکرار مي‏نمود؛ سپس نماز جعفر بن ابي‏طالب را که چهار رکعت است، مي‏خواند به مانند ديگر نمازها به دو سلام. در رکعت دوم، پس از قرائت و پيش از رکوع، باز هم در قنوت خود دعاهاي شخصي را از خدا درخواست مي‏کرد و متوجه بود که اين نماز قسمتي از نماز شب است.

  سپس دو رکعت بعدي را انجام مي‏داد و در رکعت اول سوره‏ي حمد و سوره‏ي ملک، و در رکعت دوم سوره‏ي حمد و سوره‏ي انسان (دهر) را قرائت مي‏نمود. سپس مي‏ايستاد و دو رکعت نماز شفع را به جا مي‏آورد و در هر رکعت از آن سوره‏ي حمد را يک مرتبه و سوره‏ي توحيد را سه مرتبه مي‏خواند و دعاي خود را در قنوت رکعت دوم طلب مي‏نمود و باز هم به پا مي‏خاست و نماز وتر را که يک رکعت است، به جا مي‏آورد. در نماز وتر که آخرين رکعت نماز شب محسوب مي‏گردد، سوره‏ي حمد را يک مرتبه و سوره‏ي توحيد را سه مرتبه و سوره‏ي فلق را يک مرتبه و سوره‏ي ناس را يک مرتبه قرائت مي‏فرمود. سپس قنوتش را قبل از رکوع و بعد از قرائت به جا مي‏آورد و در دعاي شخصي خويش در قنوت مي‏خواند:

  خدايا بر محمّد و خاندان او درود فرست و ما را به سوي او راهنمايي فرما که تو او را هدايت کرده‏اي، و ما را به خاطر او شايسته گردان که تو او را نيکو گردانيده‏اي، و به حق او به ما نظر فرما که تو بر او نظر افکنده‏اي. آنچه را به ما بخشيده‏اي، برکت ده و ما را از شر آنچه مقرر کرده‏اي محفوظ فرما، زيرا تو مقرر مي‏کني و هيچ کس عليه تو حکم نمي‏کند. به يقين آن کس را که تو همراهي کني، پست و خوار نمي‏شود و هر کس که دشمن تو باشد، بلندي مرتبه و مقام نيابد.
  سپس هفتاد مرتبه مي‏گفت:

  «استغفر الله ربي و اتوب اليه»،

  و نماز را به اتمام مي‏رسانيد و مدتي دراز انابه و درخواست مي‏کرد. وقتي که صبح طالع مي‏شد، مي‏ايستاد و دو رکعت نماز به جا مي‏آورد. در رکعت اول سوره‏هاي حمد و کافرون، و در رکعت دوم سوره‏هاي حمد و توحيد را مي‏خواند و چون فجر طلوع مي‏کرد، اذان و اقامه مي‏گفت و دو رکعت نماز صبح را به جا مي‏آورد. هنگامي که سلام نماز را مي‏داد، مي‏نشست و لابه مي‏کرد و اين کار را تا طلوع خورشيد ادامه مي‏داد و پس از اتمام نماز، سجده‏ي شکر را به جا مي‏آورد.(3)

  اين روايت به تفضيل آشکار مي‏کند که امام رضا عليه‏السلام به مراتب نمازگزاري بيشتر از نمازگزار در حد وظيفه بود با آن سوره‏هايي از قرآن کريم که در نمازهاي خود مي‏خواند و آن لابه کردنهاي بعد از نمازش. و اين بدان معني است که او هميشه مشغول عبادت خداي متعال بود و عشق خدا بر قلب عطوف و مهربانش تسلط داشت به اندازه‏اي که يکي از صفات او مهرباني بود تا جايي که «امام الرئوف» لقب گرفت.
  ----------------------------------------
  پي نوشت:
  1ـ ذاريات / 17.
  2ـ الاتحاف بحب الاشراف، ص 59.
  3ـ بحارالانوار، ج 12، صص 26 و 27.


  ویرایش توسط مدير محتوايي : 01-10-1392 در ساعت 14:35
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی