انتظار سازنده و انتظار مخرب سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
انتظار سازنده و انتظار مخرب
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,960 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  پیش فرض انتظار سازنده و انتظار مخرب
  انتظار سازنده
  ****************
  تلاش براى حفظ ايمان، عامل جلب توجه امام عصر (عج)

  امروز هم تكليف عظيمى با ما روبه‏روست؛ يعنى ارائه‏ى اسلام به صورتى كه بتواند ذهن‏ها و دل‏هاى مردم را اشباع و سيراب كند، استفهام آن‏ها را به درستى پاسخ بدهد، ايمان آن‏ها و حضورشان در اين ميدان را به صورت خالصانه و مخلصانه حفظ كند، تا ان‏شاءالله كار و منش ما مورد عنايت ولى‏عصر ( ارواحنا فداه ) قرار بگيرد و تأييدات و دعاى آن بزرگوار شامل حال ما بشود.(1)
  مقاومت، تقويت كننده‏ى روح انتظار

  آنچه كه براى ملت اصل است، همان ايستادگى و مقاومت و مبارزه‏ى حقيقى است كه خداى متعال را خشنود و قلب مقدس ولى‏عصر( ارواحنا فداه ) را از شما راضى و حالت انتظار آن بزرگوار را در شما تقويت مى‏كند. (2)
  تحصيل آمادگى براى ظهور، ترجمان انتظارى سازنده

  انتظارى كه از آن سخن گفته‏اند ، فقط نشستن و اشك ريختن نيست؛ انتظار به معناى اين است كه ما بايد خود را براى سربازى امام زمان آماده كنيم. سربازى امام زمان، كار آسانى نيست. سربازى منجى بزرگى كه مى‏خواهد با تمام مراكز قدرت و فساد بين‏المللى مبارزه كند ، احتياج به خودسازى و آگاهى و روشن‏بينى دارد. عده‏اى اين اعتقاد را وسيله‏اى براى تخدير خود يا ديگران قرار مى‏دهند ؛ اين غلط است . ما نبايد فكر كنيم كه چون امام زمان خواهد آمد و دنيا را پر از عدل و داد خواهد كرد، امروز وظيفه‏اى نداريم؛ نه ، به عكس ، ما امروز وظيفه داريم در آن جهت حركت كنيم
  تا براى ظهور آن بزرگوار آماده شويم. شنيده‏ايد، در گذشته كه منتظر بودند، سلاح خود را هميشه همراه داشتند. اين يك عمل نمادين است و بدين معناست كه انسان از لحاظ علمى و فكرى و عملى بايد خود را بسازد و در ميدان‏هاى فعاليت و مبارزه، آماده به كار باشد.(3)
  برداشت صحيح از مهدويت، عامل پويايى و حركت سازنده

  برداشت مثبت و صحيح اين است كه اگر امام زمان خواهد آمد و دنياى پر از عدل و داد درست خواهد كرد، پس ما بايد به سهم خود در زمينه‏سازى در اين دنيا كوشش كنيم ( اگر دنيا را خورشيدى روشن خواهد كرد، به اين معنى نيست كه ما تا آمدن آن خورشيد نورانى در تاريكى بنشينيم) . امام زمان بايد به صورت يك الگو براى مؤمنين درآيد. اگر آن حضرت با كفر مى‏جنگد و براى عدالت زحمت مى‏كشد و مجاهدت مى‏كند، ما هم كه مأموم و دنباله‏رو او هستيم، بايد براى گسترش عدالت مجاهدت كنيم. اگر آن حضرت پرچم دين و قرآن و نظام الهى را در سراسر عالم خواهد گستراند، ما هم كه دنباله‏رو و معتقد به او هستيم بايد تا حدى كه در توان ماست در گوشه‏اى از دنيا پرچم اسلام را برافراشته نگاه داريم . فاصله‏ى ميان ما و امام زمان به معناى فاصله‏ى يك امام و مأموم است. اين برداشت مثبت موجب شد كه دل‏هاى روشن و فكرهاى صحيح درصدد مبارزه برآيند و همين برداشت بود كه جمهورى اسلامى را بوجود آورد.(4)
  عقيده به مهدويت سدى در برابر توسعه‏طلبى استعمارگران

  يكى از مسايلى كه مزاحم استعمار شد، عقيده به مهدويت بود. در سندى كه من ديدم، بزرگان استعمار و فرماندهان استعمارى توصيه مى‏كنند كه ما
  بايد كارى كنيم كه عقيده به مهدويت، به تدريج از بين مردم زايل شود. آن روز استعمارگران فرانسوى و انگليسى در بعضى كشورهاى آن مناطق آفريقايى بودند - فرقى نمى‏كند كه استعمار از كجا باشد - استعمارگران خارجى، قضاوتشان اين بود كه تا وقتى عقيده به مهدويت در بين اين مردم رايج است، ما نمى‏توانيم كشورهايشان را درست در اختيار گيريم! ببينيد، عقيده به مهدويت چقدر مهم است ! چقدر خطا مى‏كنند كسانى كه به اسم روشنفكرى و به عنوان تجددطلبى مى‏آيند و عقايد اسلامى را بدون مطالعه ، بدون اطلاع و بدون اين كه بدانند چه كار مى‏كنند، مورد ترديد و تشكيك قرار مى ‏دهند؛ اين‏ها همان كارى را كه دشمن مى‏ خواهد ، راحت انجام مى‏دهند. (5)  انتظار سازنده و انتظار مخرب

 2. تشكر

  نرگس منتظر (03-06-1391)

 3.  

 4. #2
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,960 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  پیش فرض پاسخ : انتظار سازنده و انتظار مخرب
  انتظار مخرب

  ********************

  انحراف در برداشت از مهدويت، معقول تلاش دشمن و نادانى خودى‏ها

  اين عقيده كه همه‏ى مسلمانان هم به آن معتقدند، مخصوص شيعه نيست. البته در خصوصيات و جزئياتش، بعضى فرق ، حرف‏هاى ديگرى دارند؛ اما اصل اين كه چنين دورانى پيش خواهد آمد و يك نفر از خاندان پيامبر چنين حركت عظيم الهى را انجام خواهد داد و « يملأ الله به الارض قسطا و عدلا كما ملئت ظلما و جورا» (6) ، بين مسلمانان متواتر است. همه ، اين را قبول دارند. خوب ؛ اين عقيده از آن عقايد بسيار كارگشاست كه من مختصرى راجع به آن عرض خواهم كرد. به دليل همين كه كارگشاست، دشمنان از يك طرف و البته دوستان نادان هم از طرف ديگر بر آن مى‏تازند. گاهى دوستان نادان، از روى نادانى و بر اثر بى‏توجهى، كارى مى‏كنند كه هيچ دشمن دانايى به آن خوبى نمى‏تواند ضربه بزند ! (7)

  ثمره‏ى نگرش غلط به مهدويت

  البته وقتى نتوانستند اين عقيده را از مردم بگيرند، مى‏كوشند آن را در ذهن‏هاى مردم خراب كنند. خراب كردن اين عقيده چگونه است ؟ به اين صورت است كه بگويند امام زمان مى‏آيد و همه‏ى كارها را درست مى‏كند! اين ، خراب كردن عقيده است . اين، تبديل كردن موتور محركى به يك چوب لاى چرخ است ؛ تبديل كردن يك داروى مقوى به يك داروى مخدر و خواب‏آور است. امام زمان مى‏آيد انجام مى‏دهد، يعنى چه ؟ ! (8)

  انزواطلبى ، انحرافى دربر داشت از مهدويت

  اعتقاد به امام زمان به معناى گوشه‏گيرى نيست. جريان‏هاى انحرافى قبل از انقلاب تبليغ مى‏كردند، الان هم در گوشه و كنار تبليغ مى‏كنند كه امام زمان مى‏آيد و اوضاع را درست مى‏كند؛ ما امروز ديگر چه كار كنيم ؟ ! چه لزومى دارد ما حركتى بكنيم ؟ ! اين مثل آن است كه در شب تاريك، انسان چراغ روشن نكند؛ چون فردا بناست خورشيد عالم‏تاب بيايد و روز شود و همه‏ى دنيا را روشن كند. خورشيد فردا، ربطى به وضع كنونى من و شما ندارد. (9)

  سلب مسؤوليت اجتماعى ، معلول سوء برداشت از مهدويت

  البته در گذشته سوء استفاده‏هاى زيادى از قضيه‏ى انتظار شده است. برداشت منفى همان چيزى است كه استكبار و استعمار در طول سال‏هاى متمادى كوشش مى‏كردند تا به مردم تزريق كنند. برداشت منفى اين است كه مردم بگويند كه به ما چه كه در مقابل ظلم و فساد و كفر و بدى و شرارت بايستيم! ما منتظر خواهيم ماند تا امام زمان خودش بيايد و مشكل را حل كند. اين برداشت منفى است؛ يعنى سلب مسؤوليت نسبت به همه شرارت‏ها و بدى‏هاى موجود در جامعه . (10)

  پي نوشت :

  1- سخنرانى در ديدار با روحانيون و مبلغان، در آستانه‏ى ماه محرم، 70 / 4 / 20
  2- به مناسبت روز مبارزه با استكبار جهانى ، 75 / 8 / 9
  3- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نيمه شعبان در مصلاى تهران، 81 / 7 / 30
  4- خطبه‏هاى نماز جمعه تهران، رسالت 67 / 1 / 12
  5- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج) ، 76 / 9 / 25
  6- كفاية الاثر ، ص 89
  7- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج)، 76 / 9 / 25
  8- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج)، 76 / 9 / 25
  9- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نيمه شعبان در مصلاى تهران، 81 / 7 / 30
  10- خطبه‏هاى نماز جمعه تهران، رسالت 67 / 1 / 12
  انتظار سازنده و انتظار مخرب

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •