سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: انتظار سازنده و انتظار مخرب

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض انتظار سازنده و انتظار مخرب

  انتظار سازنده
  ****************
  تلاش براى حفظ ايمان، عامل جلب توجه امام عصر (عج)

  امروز هم تكليف عظيمى با ما روبه‏روست؛ يعنى ارائه‏ى اسلام به صورتى كه بتواند ذهن‏ها و دل‏هاى مردم را اشباع و سيراب كند، استفهام آن‏ها را به درستى پاسخ بدهد، ايمان آن‏ها و حضورشان در اين ميدان را به صورت خالصانه و مخلصانه حفظ كند، تا ان‏شاءالله كار و منش ما مورد عنايت ولى‏عصر ( ارواحنا فداه ) قرار بگيرد و تأييدات و دعاى آن بزرگوار شامل حال ما بشود.(1)
  مقاومت، تقويت كننده‏ى روح انتظار

  آنچه كه براى ملت اصل است، همان ايستادگى و مقاومت و مبارزه‏ى حقيقى است كه خداى متعال را خشنود و قلب مقدس ولى‏عصر( ارواحنا فداه ) را از شما راضى و حالت انتظار آن بزرگوار را در شما تقويت مى‏كند. (2)
  تحصيل آمادگى براى ظهور، ترجمان انتظارى سازنده

  انتظارى كه از آن سخن گفته‏اند ، فقط نشستن و اشك ريختن نيست؛ انتظار به معناى اين است كه ما بايد خود را براى سربازى امام زمان آماده كنيم. سربازى امام زمان، كار آسانى نيست. سربازى منجى بزرگى كه مى‏خواهد با تمام مراكز قدرت و فساد بين‏المللى مبارزه كند ، احتياج به خودسازى و آگاهى و روشن‏بينى دارد. عده‏اى اين اعتقاد را وسيله‏اى براى تخدير خود يا ديگران قرار مى‏دهند ؛ اين غلط است . ما نبايد فكر كنيم كه چون امام زمان خواهد آمد و دنيا را پر از عدل و داد خواهد كرد، امروز وظيفه‏اى نداريم؛ نه ، به عكس ، ما امروز وظيفه داريم در آن جهت حركت كنيم
  تا براى ظهور آن بزرگوار آماده شويم. شنيده‏ايد، در گذشته كه منتظر بودند، سلاح خود را هميشه همراه داشتند. اين يك عمل نمادين است و بدين معناست كه انسان از لحاظ علمى و فكرى و عملى بايد خود را بسازد و در ميدان‏هاى فعاليت و مبارزه، آماده به كار باشد.(3)
  برداشت صحيح از مهدويت، عامل پويايى و حركت سازنده

  برداشت مثبت و صحيح اين است كه اگر امام زمان خواهد آمد و دنياى پر از عدل و داد درست خواهد كرد، پس ما بايد به سهم خود در زمينه‏سازى در اين دنيا كوشش كنيم ( اگر دنيا را خورشيدى روشن خواهد كرد، به اين معنى نيست كه ما تا آمدن آن خورشيد نورانى در تاريكى بنشينيم) . امام زمان بايد به صورت يك الگو براى مؤمنين درآيد. اگر آن حضرت با كفر مى‏جنگد و براى عدالت زحمت مى‏كشد و مجاهدت مى‏كند، ما هم كه مأموم و دنباله‏رو او هستيم، بايد براى گسترش عدالت مجاهدت كنيم. اگر آن حضرت پرچم دين و قرآن و نظام الهى را در سراسر عالم خواهد گستراند، ما هم كه دنباله‏رو و معتقد به او هستيم بايد تا حدى كه در توان ماست در گوشه‏اى از دنيا پرچم اسلام را برافراشته نگاه داريم . فاصله‏ى ميان ما و امام زمان به معناى فاصله‏ى يك امام و مأموم است. اين برداشت مثبت موجب شد كه دل‏هاى روشن و فكرهاى صحيح درصدد مبارزه برآيند و همين برداشت بود كه جمهورى اسلامى را بوجود آورد.(4)
  عقيده به مهدويت سدى در برابر توسعه‏طلبى استعمارگران

  يكى از مسايلى كه مزاحم استعمار شد، عقيده به مهدويت بود. در سندى كه من ديدم، بزرگان استعمار و فرماندهان استعمارى توصيه مى‏كنند كه ما
  بايد كارى كنيم كه عقيده به مهدويت، به تدريج از بين مردم زايل شود. آن روز استعمارگران فرانسوى و انگليسى در بعضى كشورهاى آن مناطق آفريقايى بودند - فرقى نمى‏كند كه استعمار از كجا باشد - استعمارگران خارجى، قضاوتشان اين بود كه تا وقتى عقيده به مهدويت در بين اين مردم رايج است، ما نمى‏توانيم كشورهايشان را درست در اختيار گيريم! ببينيد، عقيده به مهدويت چقدر مهم است ! چقدر خطا مى‏كنند كسانى كه به اسم روشنفكرى و به عنوان تجددطلبى مى‏آيند و عقايد اسلامى را بدون مطالعه ، بدون اطلاع و بدون اين كه بدانند چه كار مى‏كنند، مورد ترديد و تشكيك قرار مى ‏دهند؛ اين‏ها همان كارى را كه دشمن مى‏ خواهد ، راحت انجام مى‏دهند. (5)  ویرایش توسط نرگس منتظر : 03-06-1391 در ساعت 08:58
  امضاء

 2. تشكر

  نرگس منتظر (03-06-1391)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : انتظار سازنده و انتظار مخرب

  انتظار مخرب

  ********************

  انحراف در برداشت از مهدويت، معقول تلاش دشمن و نادانى خودى‏ها

  اين عقيده كه همه‏ى مسلمانان هم به آن معتقدند، مخصوص شيعه نيست. البته در خصوصيات و جزئياتش، بعضى فرق ، حرف‏هاى ديگرى دارند؛ اما اصل اين كه چنين دورانى پيش خواهد آمد و يك نفر از خاندان پيامبر چنين حركت عظيم الهى را انجام خواهد داد و « يملأ الله به الارض قسطا و عدلا كما ملئت ظلما و جورا» (6) ، بين مسلمانان متواتر است. همه ، اين را قبول دارند. خوب ؛ اين عقيده از آن عقايد بسيار كارگشاست كه من مختصرى راجع به آن عرض خواهم كرد. به دليل همين كه كارگشاست، دشمنان از يك طرف و البته دوستان نادان هم از طرف ديگر بر آن مى‏تازند. گاهى دوستان نادان، از روى نادانى و بر اثر بى‏توجهى، كارى مى‏كنند كه هيچ دشمن دانايى به آن خوبى نمى‏تواند ضربه بزند ! (7)

  ثمره‏ى نگرش غلط به مهدويت

  البته وقتى نتوانستند اين عقيده را از مردم بگيرند، مى‏كوشند آن را در ذهن‏هاى مردم خراب كنند. خراب كردن اين عقيده چگونه است ؟ به اين صورت است كه بگويند امام زمان مى‏آيد و همه‏ى كارها را درست مى‏كند! اين ، خراب كردن عقيده است . اين، تبديل كردن موتور محركى به يك چوب لاى چرخ است ؛ تبديل كردن يك داروى مقوى به يك داروى مخدر و خواب‏آور است. امام زمان مى‏آيد انجام مى‏دهد، يعنى چه ؟ ! (8)

  انزواطلبى ، انحرافى دربر داشت از مهدويت

  اعتقاد به امام زمان به معناى گوشه‏گيرى نيست. جريان‏هاى انحرافى قبل از انقلاب تبليغ مى‏كردند، الان هم در گوشه و كنار تبليغ مى‏كنند كه امام زمان مى‏آيد و اوضاع را درست مى‏كند؛ ما امروز ديگر چه كار كنيم ؟ ! چه لزومى دارد ما حركتى بكنيم ؟ ! اين مثل آن است كه در شب تاريك، انسان چراغ روشن نكند؛ چون فردا بناست خورشيد عالم‏تاب بيايد و روز شود و همه‏ى دنيا را روشن كند. خورشيد فردا، ربطى به وضع كنونى من و شما ندارد. (9)

  سلب مسؤوليت اجتماعى ، معلول سوء برداشت از مهدويت

  البته در گذشته سوء استفاده‏هاى زيادى از قضيه‏ى انتظار شده است. برداشت منفى همان چيزى است كه استكبار و استعمار در طول سال‏هاى متمادى كوشش مى‏كردند تا به مردم تزريق كنند. برداشت منفى اين است كه مردم بگويند كه به ما چه كه در مقابل ظلم و فساد و كفر و بدى و شرارت بايستيم! ما منتظر خواهيم ماند تا امام زمان خودش بيايد و مشكل را حل كند. اين برداشت منفى است؛ يعنى سلب مسؤوليت نسبت به همه شرارت‏ها و بدى‏هاى موجود در جامعه . (10)

  پي نوشت :

  1- سخنرانى در ديدار با روحانيون و مبلغان، در آستانه‏ى ماه محرم، 70 / 4 / 20
  2- به مناسبت روز مبارزه با استكبار جهانى ، 75 / 8 / 9
  3- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نيمه شعبان در مصلاى تهران، 81 / 7 / 30
  4- خطبه‏هاى نماز جمعه تهران، رسالت 67 / 1 / 12
  5- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج) ، 76 / 9 / 25
  6- كفاية الاثر ، ص 89
  7- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج)، 76 / 9 / 25
  8- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت ميلاد حضرت مهدى (عج)، 76 / 9 / 25
  9- در ديدار اقشار مختلف مردم به مناسبت نيمه شعبان در مصلاى تهران، 81 / 7 / 30
  10- خطبه‏هاى نماز جمعه تهران، رسالت 67 / 1 / 12
  ویرایش توسط نرگس منتظر : 03-06-1391 در ساعت 08:59
  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی