سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: نقش اعتصابات كاركنان نفت در پيروزي انقلاب اسلامي

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  نقش اعتصابات كاركنان نفت در پيروزي انقلاب اسلامي


  نقش اعتصابات كاركنان نفت در پيروزي انقلاب اسلامي

  بعضي از تحليل گران خارجي سال ۱۹۷۵، يعني اواخر سال ۱۳۵۳ و ۹ ماهه ي اول سال ۱۳۵۴، را نقطه ي آغاز افول قدرت شاه در ايران مي دانند. وقايعي كه در اين سال رخ داد، به حسب ظاهر همه از نيرومندتر شدن موقعيت شاه و رژيم سلطنت در ايران حكايت مي كرد. درآمد نفت چهار برابر شد و به مرز سالانه ۲۰ ميليارد دلار رسيد كه با قدرت خريد آن روز دلار، رقم هنگفتي به شمار مي آمد.
  شاه با اعلام يك سيستم تك حزبي در اسفند ۱۳۵۳، حكومت مطلقه خود را بر كشور تثبيت كرد، آشتي با عراق و امضاي قرارداد حل اختلافات دو كشور كه براساس بيانيه ي الجزاير تنظيم شده بود، به نگراني هاي ايران از مرزهاي غربي خود خاتمه داد، روابط ايران با همه ي كشورها اعم از شرق و غرب توسعه يافت و سيل سران و دولتمردان خارجي، براي بهره گرفتن از خوان نعمتي كه بر اثر افزايش ناگهاني درآمد نفت در ايران گسترده شده بود، به ايران سرازير شد.
  دولت نظامي در همان چند روز اول ناتواني خود را در اداره ي امور كشور نشان داد و موج تظاهرات و اعتصابات بعد از چند روز وقفه از سرگرفته شد. حكومت نظامي هم عملاً كارآيي خود را از دست داد، زيرا مقررات حكومت نظامي در مورد منع اجتماعات اجرا نمي شد.
  حكومت نظامي به ويژه در مورد مطبوعات سختگيري كرد، ولي نويسندگان مطبوعات زير بار سانسور نرفتند و دست به اعتصاب زدند و مردم بيش از پيش براي آگاهي از آنچه در كشورشان مي گذشت به راديوهاي بيگانه روي آوردند.
  گسترش موج اعتصابات در سراسر كشور، بخصوص صنعت نفت، مملكت را به حال فلج كامل در آورد و درآمد ارزي كشور به صفر رسيد. شاه براي خروج از بن بستي كه در آن گرفتار شده بود به رهبران جبهه ي ملي روي آورد و قبل از همه دكتر غلامحسين صديقي را براي مقام نخست وزيري در نظر گرفت. دكتر صديقي پس از يك هفته مطالعه و مشورت، پاسخ ردّ داد.
  شاه از شاپور بختيار دعوت كرد. بختيار اين پيشنهاد را به شرط گرفتن اختيار كامل و خروج شاه از كشور بعد از رأي اعتماد مجلسين به دولت پذيرفت. شاه ناگزير، تمام شرايط را پذيرفت.
  با روشن شدن جرقه هاي اوليه انقلاب و فشار نيروهاي مخالف رژيم و هماهنگي قيام هاي مردمي به رهبري امام خميني قدس سره و كشتار ۱۷ شهريور و برگزاري مراسم چهلم هاي مختلف شهدا در تهران، تبريز، اصفهان ،مشهد و ...، و اعتصاب كارگران شركت ملي نفت و چاپ مقاله توهين آميز احمد رشيدي مطلق عليه امام« قدس سره»، كنترل امنيت كشور از دست نيروهاي رژيم و حتي حكومت نظامي خارج شد و پايه هاي اقتدار رژيم ۲۵۰۰ ساله شاهنشاهي سست شده و منجر به فرار شاه گرديد.
  در آن تاريخ همه ناظران سياسي متفق القول بودند كه حل بحران، با حضور شاه در ايران امكان پذير نيست و رهبر انقلاب اسلامي، به هيچ عنوان حضور شاه و رژيم سلطنتي را تحمل نخواهد كرد.
  شاه نيز پس از عدم موفقيت دولت نظاميازهاري در برقراري نظم و آرامش و رقع اعتصاب ها كه اقتصاد كشور را فلج كرده بود، راه ديگري جز خروج از كشور نداشت. تشريفات مربوط به خروج شاه خصوصي و غيررسمي بود. مشايعت كنندگان، نخست وزير، رؤساي مجلسين، وزير دربار، رييس ستاد ارتش و گروهي از مقامات وابسته به دربار بودند.
  فرودگاه مهرآباد در محاصره يگان هاي گارد شاهنشاهي بود. مقارن ساعت يازده و نيم صبح، شاه و همسرش، با يك هليكوپتر وارد فرودگاه شدند.
  شاه در مصاحبه ي كوتاهي به خبرنگاران گفت:(۱)
  «مدتي است احساس خستگي مي كنم و احتياج به استراحت دارم. ضمناً گفته بودم پس از اين كه خيالم راحت شود و دولت مستقر گردد، به مسافرت خواهم رفت. اين سفر اكنون آغاز مي شود و تهران را به سوي آسوان در مصر ترك مي كنم. امروز با رأي مجلس شوراي ملي كه پس از رأي سنا داده شد، اميدوارم كه دولت بتواند هم به جبران گذشته و هم در پايه گذاري آينده موفق شود.»
  در مورد مدت سفر گفت: «اين سفر بستگي به حالت من دارد و در حال حاضر دقيقاً نمي توانم آن را تعيين كنم.»
  ساعت نيم بعد از ظهر، شاه و همسرش تهران را به مقصد مصر ترك كردند.
  در آخرين روزها فرح كوشيد تا موافقت شاه را به استعفا از مقام سلطنت و تفويض مقام نيابت سلطنت به وي، طبق قانون اساسي جلب نمايد. شاه نپذيرفت و گفت اين كار مشكلي را حل نخواهد كرد. سرانجام شاه روز ۲۶ دي ۱۳۵۷، فرار را بر قرار ترجيح داد.
  از اعضاي خانواده ي سلطنتي تنها فرح مانده بود كه او نيز همراه همسرش از ايران خارج شد. پس از خروج شاه از ايران، موج شادي مردم را فرا گرفت و ملت با آمدن به خيابان ها و اظهار شادماني و پخش گل و شيريني اين پيروزي بزرگ را جشن گرفت و رژيم سلطنتي كمتر از يك ماه پس از فرار شاه سقوط كرد و طومار عمر رژيم سرتاسر ظلم و جور ۲۵۰۰ ساله ي شاهنشاهي روز ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، درهم پيچيده شد.
  كاركنان صنعت نفت در خوزستان كار خود را از سر گرفتند
  اهواز- در پي فرمان امام خميني در مورد شكستن اعتصابات، صبح امروز اجتماعي در مقابل سازمان مركزي شركت سهامي خاص خدمات تشكيل شد.
  در اين اجتماع نمايندگان كاركنان صنعت نفت اعلام داشتند كه در اجراي فرمان امام از اين ساعت همگي در سر كار خود حاضر خواهند شد و بسرعت كارهاي تعميراتي، حفظ و حراست، و آماده نمودن تاسيسات براي صدور نفت به خارج آماده خواهند بود.


  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : نقش اعتصابات كاركنان نفت در پيروزي انقلاب اسلامي


  نمايندگان كاركنان گفتند: هرگاه امام فرمان صادر نمايند شيرهاي نفت براي صدور نفت به خارج از كشور باز خواهد شد و همه كاركنان صنعت نفت تا صدور اين فرمان آماده خواهند بود.
  كسب اطلاع شد كه فعلا فعاليت كاركنان نفت براي تامين نفت و بنزين داخلي خواهد بود و فعلاً تصميمي براي صدور نفت به خارج گرفته نشده است.(۳)
  اهميت اعتصاب كاركنان صنعت نفت از منظر امام خميني(ره)
  بطور قطع يكي از اقدامات شكننده و وسيار مؤثر در پيروزي انقلاب اسلامي اعتصاب كاركنان نفت بود كه بارها امام راحل (ره) و ديگر مسئولان عاليرتبه نظام بارها در مورد اهميت آن سخن به ميان آوردند.
  امام خميني ( ره) طي سخنراني در جمع نمايندگان سنديكاهاي كارگري وكاركنان شركت نفت در همين زمينه فرمودند: « نهضت ما گر چه مرهون همه اقشار ملت است، گر چه همه اقشار ملت نهضت را همراهي كردند، چه بانوان تمام ايران و چه مردان برومند ما، لكن بعضي اقشار يك ويژگي خاصي داشتند، و از آن جمله، كاركنان و كارمندان صنعت نفت، براي اينكه اينها در مقامي مي بودند كه شريان حيات اجانب به دست آنها بود، شريان حيات رژيم منحوس در دست آنها بود. اعتصاب آنها يك ويژگي خاصي داشت، و همراهي آنها از نهضت، يك خصوصيت بيشتري داشت. از اين جهت، ما به آنها بيشتر از ساير اقشار شايد ارج بگذاريم وتشكر مي كنيم . شما برادران بوديد كه در اعتصابات خودتان در مقابل رژيم طاغوتي ايستاديد، و نهضت را پيش برديد و اسلام را تقويت كرديد. من بايد از شما تشكر كنم ، من دعا به شما مي كردم و ميكنم.» (۴)
  ● صنعت نفت بعد از پيروزي انقلاب اسلامي
  كاركنان ايراني صنعت نفت كه حضور همه جانبه آن ها در مبازرات مردم مسلمان به ويژه اعتصابات سراسري و بستن شيرهاي نفت نقشي عظيم در پيروزي انقلاب اسلامي ايفا كرده بود، پس از خروج شركت هاي نفتي خارجي، مديريت و اجراي عمليات اين صنعت را در كليه بخش ها، از اكتشاف تا حفاري، بهره برداري، انتقال، پالايش و صدور بر عهده گرفتند و به رغم ترديد هاي اوليه از سوي محافل كارشناسي بين المللي، توان و تخصص خود را در اداره موفقيت آميز صنعت نفت ايران به اثبات رساندند.
  با آغاز جنگ تحميلي در آخرين روز شهريور ماه سال ١٣٥٩، مراكز، تاسيسات و مجتمع هاي صنايع نفت، گاز و پتروشيمي، به عنوان حياتي ترين نقاط استراتژيك كشور، مورد شديدترين تهاجمات زميني و هواييي دشمن قرار گرفت و طي بمباران هاي متعدد هواپيماهاي عراق، كه با هدف توقف توليد و قطع صادرات نفت ايران و نيز اخلال در سوخت رساني به شهرها، صنايع و جبهه ها انجام مي شد، به مراكز حياتي صنعت نفت آسيب هاي جدي وارد آمد.
  طي اين مدت پالايشگاه آبادان منهدم و از فعاليت بازماند و ساير تاسيسات نفتي و پالايشگاه ها نيز دهها بار مورد هجوم دشمن قرار گرفت. جزيره خارك و ترمينال هاي صدور نفت به طور مستمر هدف حجم سنگين آتش دشمن بود، ليكن علي رغم تمامي فشارهايي كه با هدف به زانو درآوردن صنعت نفت و اقتصاد كشور انجام مي شد صادرات نفت حتي براي يك روز قطع نشد.
  با اين حال كاركنان توانمند و ايثارگران صنعت نفت، به رغم شهادت مطلومانه قريب به يك هزار شهيد، همچنين اسارت و شهادت وزير بسيجي نفت مهندس محمدجواد تندگويان ضمن حفاظت از تاسيسات و تداوم توليد، پالايش و صادرات نفت، مستمراً و پس از هر هجوم دشمن خسارات وارده را در كوتاهترين زمان ممكن بازسازي كرده و از طريق اجراي طرح هاي ابتكاري، ضمن خنثي كردن نقشه هاي دشمن، شرايطي فراهم آوردند كه هيچ گاه براي مردم، كشور و رزمندگان مشكلي پيش نيايد .
  با خاتمه جنگ، عمليات بازسازي و نوسازي صنايع نفت با شتاب و جديت پيگيري شد و در اندك زماني، ظرفيت پالايش، توان توليد و ميزان صادرات، از مقدار پيش از آغاز جنگ تحميلي فراتر رفت. (۵)
  كاركنان صنعت نفت هم اكنون نيز علي رغم محدوديت هاي ناشي از اعمال تحريم هاي امريكا و ساير كشورهاي متحد وي توانستند در بخش هاي صنعت پتروشيمي و تامين نياز صنايع پايين دستي داخلي، توسعه گازرساني به مراكز صنعتي، نيروگاه ها و بخش خانگي، توسعه بخش بالادستي صنعت نفت و اجراي طرح هاي اكتشافي و توليدي همگام با برنامه هاي پنج ساله و چشم انداز ۲۰ ساله به موفقيت هاي چشمگيري دست يابند و تحولي بنيادين را در رشد و توسعه كشور تجربه كنند .
  انعقاد قراردادهاي متعدد به منظور توسعه ميادين نفت و گاز، از جمله توسعه ميدان پارس جنوبي، ميادين نفتي مشترك در فلات قاره ايران و جذب منابع خارجي براي اجراي طرح هاي اكتشافي، افزايش سطح توليدات صنايع پتروشيمي ، ارتقاي ظرفيت پالايش نفت كشور و برنامه ريزي متنوع در منطقه «ويژه اقتصادي پتروشيمي» به عنوان قطب بزرگ اقتصادي كشور و همچنين « منطقه ويژه اقتصادي – انرژي پارس » بخشي ديگر از موفقيت هاي مديران و كاركنان نفت در سال هاي اخير بوده است.
  اينك در بيست و هشتمين سال خود اتكايي وتجلي حقيقي صنعت ملي نفت؛ با فناوري روزآمد، مديريت قدرتمند و نوآور، نيروي انساني ماهر، با تجربه و خلاق، آينده نگري در هدف گذاري و برنامه ريزي طرحهاي توسعه، با اقتدار كامل به پيش مي رود.


  نفت نيوز
  پي نوشتها:
  ۱) غلامرضا نجاتي، تاريخ سياسي ۲۵ ساله ايران، مؤسسه خدمات فرهنگي رسا، ص ۳۱۴-۳۱۳.
  ۲) محمود طلوعي، پدر و پسر، ناگفته ها و ناشنيدني ها از زندگي و روزگار پهلوي ها، ص ۷۵۳-۷۵۱.
  ۳)روزنامه اطلاعات/ شنبه، ۲۸ بهمن ۱۳۵۷
  ۴)صحيفه امام ، ج۷ ،ص۴۱۸
  ۵)پايگاه شركت ملي نفت
  مقالات ارسالي به آفتاب


  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی