سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  387
  نوشته
  70
  تشکر
  34
  مورد تشکر
  170 در 65
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  jojeh3 حسد چيست و به چه كسي مي گويند،حسود؟

  حسد، آرزوی زوال نعمت از برادر مسلمان و بندگان خداست .

  حسود کسی است که آنچه را برای خود نمی خواهد، برای دیگری می خواهد و آنچه را برای خود می خواهد، برای او نمی خواهد؛ کسی که آسیب، آزار و گرفتاری و کاستی را برای بنده خدا می خواهد و نعمت، سلامت و سعادت را برای او نمی خواهد.

  حسد رذیله ای است، زاییده دو قوه شهوت و غضب؛ زشت ترین و سخت ترین بیماری های روانی؛ پست ترین رذائل اخلاقی که صاحب خود را به عقوبت دنیا گرفتار می سازد؛ زیرا در دنیا لحظه ای از اندوه و درد جدا نیست و با هر نعمتی که در دست دیگران می بیند، رنج می برد و درد می کشد و چون نعمته ای خدا بی کران و نامتناهی است و هرگز از بندگان قطع نمی شود، حسود پیوسته در اندوه و رنج است.

  حسد و رشک ورزی، طنابی است که فرد حسود بر گردن دارایی و توان مندی و هوش و عزّت و فضیلت دیگری افکنده باشد و آن را به طرفی که خود می خواهد و می پسندد، می کشاند.
  در حقیقت حسادت، تکرار داستان رشک ورزی قابیل و برادران یوسف و بیماری روحی و ریشه کفر است.
  انسان حسود که استعدادی در خیرخواهی ندارد و نصیحت نمی پذیرد، برای نشان دادن گران چشمی خود و رسیدن به هدف، هر ناروایی را روا می شمرد و به هر چه پیش آید، دست می برد و چنگ می زند. هزاران حیله می کند با هوچی گری، فقط برای اینکه مورد حسادت به سود دیگری تحقق نیابد.

  حسود، یک انسانِ گزند دیده سطحی نگر و هول انگیز است، نه یک انسانِ بی گزندِ خودساخته و امنیت بخش. چیزی که برای برخی از مردم هیچ مفهوم ندارد، خودسازی است؛ یعنی حاضرند زندگی را تنگ چشم و شتردل یا مانند علف هرز بگذرانند، اما همه قابلیت ها و ظرفیت های انسانی، به بار ننشینند و از بود و وجودشان، گل و میوه انسانیت برنیاید. شاید این اندازه را هم نفهمند. از چنین کسانی است که باید به خدا پناه برد...

  اَعُوذُ بِاللّهِ اَنْ اَکُونَ مِنَ الْجاهِلینَ

  حسد، باور و ایمانِ زندگی بخش را از جان انسان می مکد و او را نه تنها مبتلا به بیمارهای روحی، که به بیماری های جسمی نیز مبتلا می کند؛ همچنانکه فرموده اند:

  «الْحَسَدُ لاَیَجْلِبُ اِلاّ مَضَرَّةً وَ غَیْظاً، یُوهِنُ قَلْبَکَ، وَ یَمْرُضُ جِسْمَکَ

  حسد جز زیان و خشم چیزى در وجود انسان ایجاد نمى کند، حسد سبب مى شود که قلب انسان ناتوان و جسم او بیمار گردد.

  حسد نه تنها با روح ایمان سازگار نیست؛ بلکه با نفاق هماهنگ است؛ چنانکه در حدیث قدسى نیز آمده است که خداوند به موسی بن عمران علیه السلام فرمود: اى موسى! هرگز در مورد آنچه به مردم از فضلم عطا كرده ‏ام حسد مورز و چشم به آن ها ندوز و آن ها را در دل پیگیرى نكن (و بر این امور خرده مگیر)؛ زیرا حسود نسبت ‏به نعمت ‏هاى من خشمگین، و مخالف تقسیمى است كه در میان بندگانم كرده ‏ام، هر كس چنین باشد نه من از اویم و نه او از من است.

  حسد، آتشی است که از صاحبش جز خاکستر باقی نمی گذارد؛ گسلی که بنای ایمان بر آن دوام ندارد؛ مَزبله و مرداب گَندآلودی که موزیان و گزندهای دیگری مانند: بی گذشت بودن، کینه توزی و ستیزه جویی، دروغ، دورویی، شیطنت و نیرنگ، کفر و ناباوری را نیز در درون خود می پروراند و ویژگی های خوبی همچون: خداباوری، آشتی و خیرخواهی، صداقت، یک رنگی، دیگرگرایی، حیا و انصاف را در خود به لجن می کشاند و استحاله می کند؛دوستی ها را از هم می گسلد؛ آدمی را از رسیدن به مقامات والا بازمى دارد؛ حجاب و مانعی می شود در برابر معرفت و شناخت حقایق؛ ریشه هاى ایمان را نابود مى کند و آدمی را نسبت به عدل و حکمت الهى بدبین مى سازد.

  توانــــم آن کــه نیــازارم انــدرون کـــسی حسود را چه کنم کو ز خود به رنج در است
  بمیر تا برهی ای حسود کین رنجی است که از مشقت آن جـــز به مرگ نتــوان رست

  انگيزه هاي حسدورزي

  براي حسدورزي انگيزه ها و اسباب بسياري را مي توان برشمرد كه در يك نگاه كلي، عمده آنها به خواري نفس انسان برمي گردد. تفصيل اين مطلب را در موارد هفتگانه زير مي توان بيان كرد:
  1- خباثت نفس و بخل نسبت به خير بندگان خدا
  2- دشمني و كينه توزي كه از بزرگترين اسباب حسد است .
  3- حب رياست و مال و جاه
  4- ترس از بازماندن از مقصود و مطلوب خود
  5- تعزز يعني اينكه بر شخص گران باشد كه يكي از همگنانش از او بالاتر و برتر شود.
  6- تكبر
  7- تعجب و آن وقتي است كه محسود در نزد حاسد حقير و نعمتي كه به وي رسيده بزرگ باشد.
  حسدورزي گاهي از حيطه فردي خارج و به عرصه صنفي كشيده مي شود. بنابراين عالم به عالم، حسد مي برد نه به عابد و تاجر به تاجر حسد مي برد نه به ديگري. در پايان به عنوان جمع بندي اين مبحث مي توان گفت كه منشأ همه انگيزه هاي حسدورزي، دوستي دنيا است. زيرا منافع دنيا به سبب تنگي، محدوديت و محصور بودن آنها، محل نزاع و كشمكش مي باشد. به طوري كه ممكن نيست منفعتي از مال و منصب به كسي برسد مگر آنكه از دست ديگري بيرون رود.


  زيانهاي حسد

  1- حسد سخت ترين و دشوارترين بيماري رواني و بدترين و پليدترين رذايل است كه صاحب خود را به عقوبت دنيا و عذاب آخرت گرفتار مي كند.
  2- حسود در دنيا لحظه اي از حزن و الم خالي نيست و از هر نعمتي كه نصيب ديگران مي شود رنج مي برد و چون نعمتهاي خداي متعال نامتناهي است و هرگز از بندگان بريده و منقطع نمي شود بنابراين حسود پيوسته در اندوه و رنج است.
  3- حسود در عناد و ضديت با آفريدگار و پروردگار است. زيرا اوست كه نعمت ها و خيرات را بر بندگان خود به مقتضاي حكمت و مصلحت خود ارزاني داشته است.
  بدين لحاظ امام صادق(ع) مي فرمايد: اصول الكفر ثلاثه: الحرص و الاستكبار و الحسد. ريشه هاي كفر سه چيز است: حرص، تكبر و حسد.
  4- حسادت گذشته از آنكه زيانهاي معنوي دارد و دين و ايمان را تباه مي كند، روي اعصاب انسان نيز اثر مي گذارد.
  علي(ع) مي فرمايد: صحه الجسد من قله الحسد. سلامتي بدن از كمي رشك بردن است.

  راهكارهاي درمان حسد

  1- عمل نافع براي معالجه حسد اين است كه بر آثار خيرخواهي كه ضد حسد است، مواظبت شود، به اين ترتيب كه تصميم بگيرد و خود را مكلف سازد كه در گفتار و كردار برخلاف مقتضاي حسد رفتار كند. پس اگر حسد او را بر تكبر برمي انگيزد، خود را به تواضع وادارد و اگر او را بر غيبت و بدگويي ترغيب مي كند، زبان به مدح و ستايش وي بگشايد و... اين معالجه كلي براي مطلق بيماري حسد است. اما براي هر نوع از آن علاج مخصوصي هست كه آن كندن و نابود ساختن انگيزه و سبب حسد از قبيل خبث نفس، حب رياست، كبر و خودبزرگ بيني، شدت حرص و... است.
  2- توجه به آثار زيانبار روحي و جسمي حسادت، و تقويت اين بينش كه جهان هستي تجلي ذات خداست و نعمتهاي او بر بندگان و مخلوقاتش بدون حكمت نيست و هركسي را به گونه اي در اين دنيا مورد ابتلا و آزمايش قرار مي دهد.
  3- توجه به اين نكته كه كسب نعمتها و خيرات اين جهان زمينه، بشر و شرايط خاص خود را مي طلبد و اگر انسان طالب نعمت و يا خيري است بايد باتوجه به علل و اسباب تحقق آن، سعي و تلاش نمايد و درعين حال به خدا توكل نمايد كه او را در رسيدن به اهداف خود موفق و پيروز گرداند.
  ویرایش توسط كيان : 03-09-1389 در ساعت 09:11
  امضاء
  ان الحسين مصباح الهدي و سفينه النجاه
  التماس دعا

 2. تشكر

  آسیه سادات (03-09-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

  آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!


  یكی از رذایل اخلاقی که علماء اخلاق از آن نهی كرده اند؛ رذیله حسادت است .

  حسد چیست؟

  حسد، آرزومندی دور شدن نعمتی از کسی و رسیدن آن به خود حسود است. البته قسمت دوم تعریف در برخی مواد قابل تعمیم نیست. اصولاً هنگامی که نعمتی به دیگری می رسد و خود شخص از آن محروم می ماند چهار حالت مختلف برای او پیدا می شود:

  1- آرزو می کند همان گونه که دیگران دارند او هم داشته باشد و این حالت غبطه است و قابل ستایش.

  2- آرزو می کند آن نعمت از دیگران سلب شود و برای این کار به تلاش و کوشش بر می خیزد و این حالت از موارد حسدهایی است که بسیار نکوهش شده است. در این حالت، حسد انسان را به تلاش مخرب درباره دیگران وا می دارد.

  3- آرزو می کند خودش دارای آن نعمت شود و دیگران از آن محروم بمانند این حالت همان بخل و انحصار طلبی است.

  4-دوست دارد دیگران در نعمت باشند هر چند خودش در محرومیت به سر برد و حتی حاضر است هر چه دارد در اختیار دیگران قرار دهد و از منافع خود چشم بپوشد، این حالت، صفت والای ایثار است.

  قرآن در این باره می فرماید :« أم یحسدون الناس علی ما آتاهم الله من فضله ؛ آیا حسد می ورزند بر مردم برای آنچه خداوند از فضل خود به آنها عطا فرموده است.» (نساء/54)

  پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله فرمودند: «خداوند موسی بن عمران را از حسد نهی کرد و به او فرمود : ان الحاسد ساخط لنعمی ، صاد لقسمی الذی قسمت بین عبادی و من یک کذلک فلست منه و لیس منی ؛ شخص حسود در مورد نعمت های من بر بندگانم خشمناک است و از قسمت هایی که میان بندگانم قائل شده ممانعت می کند، هر کس چنین باشد نه او از من است و نه من از اویم.»(اصول کافی، ج 2، ص 307)

  در تعریف حسد راغب اصفهانی در مفردات می‌گوید: «حسد آرزوی زوال نعمت از كسی است كه سزاوار داشتن آن نعمت است و شخص حسود علاوه بر آرزوی قلبی چه بسا كوشش در زوال آن نعمت نیز می‌كند .»(راغب اصفهانی، المفردات فی غریب القرآن، ص118)  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 5. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

  جایگاه حسادت در قرآن و روایات


  حسادت به روح و روان انسان ضربات جبران ناپذیری وارد كرده و تأثیرات منفی در رفتار و كردار آدمی می‌گذارد و این صفت ممكن است سال ها و شاید تا آخر عمر انسان را با مشكلات و خطرات روحی و روانی همراهی كند و به سادگی از وجود او خارج نشود تا جایی كه دوست دارد دیگران را نیز منحرف كند. در این باره در جایی از قرآن، حسد به عنوان دستاویزی برای اهل كتاب جهت انحراف مؤمنان قلمداد شده است. آنجایی كه خداوند می‌فرماید :
  « بسیاری از اهل كتاب به خاطر حسد دوست داشتند شما را بعد از اسلام و ایمان به كفر بازگردانند با اینكه حق برای آنها كاملاً آشكار شده است.»(بقره ، 109)
  علاوه بر آیات فراوانی که در قرآن كریم دربارۀ نهی از حسادت آمده است، روایات زیادی نیز در زمینه نكوهش از حسد، از ائمه معصومین(ع) نقل شده است كه به برخی از آنها اشاره می‌كنیم ؛
  امام صادق (ع) در حدیثی ریشۀ كفر را حسادت معرفی كرده و فرموده اند :
  «از حسادت كردن به یكدیگر بپرهیزید؛ زیرا كفر ریشه‌اش حسادت است.» (محمدی ری شهری، محمد، میزان الحکمة، ج 3، ص 1186 – 1187)
  و در حدیثی دیگر از امام صادق (ع) آمده است که فرموده اند: آفت دین سه چیز است ؛
  «حسد، عجب و فخر »(حر عاملی، وسائل الشیعه، ج 11، ص 294)
  حسادت علاوه بر اینكه آفت دین و ایمان آدم محسوب می‌شود، ضرر و زیان‌های جسمانی فراوانی نیز به همراه دارد كه اگر معالجه نشود انسان را از بین خواهد برد. در این باره امام علی (ع) می‌فرمایند:
  «حسادت تن را فرسوده و علیل می‌كند .»(محمدی ری شهری، میزان الحکمة، ج 3، ص 1188 – 1189)
  پس از این كه فهمیدیم حسد صفت بسیار زشت و ناپسندی است، حال چگونه شخص حسود را بشناسیم تا از شرش در امان باشیم ؟!
  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند :« که حسد حسنات را می خورد چنانکه آتش هیزم را می خورد»

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 6. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

  ویژگی فرد حسود  پیامبر اكرم (ص) در این باره غیبت كردن، چاپلوسی كردن و شاد شدن از گرفتاری‌های دیگران را از جمله نشانه‌های حسود می‌شمارند .(همان)

  عواملی که حسد را ایجاد می کنند
  و اما آنچه كه موجبات حسد را فراهم می‌كنند، چند عامل اساسی است كه بطور خلاصه به آنها اشاره می كنیم:1- پلیدی نفس و بخل نسبت به خیر و صلاح بندگان خدا
  2- كینه ورزی و دشمنی
  3- حب شهرت و ریاست
  4- ندیدن پیشرفت و برتری دیگران
  5- بیم از نرسیدن به مقصود
  6- خود بزرگ بینی

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 7. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

  حسد اختصاص به کدام گروه دارد؟


  حسد در تمام طبقات موجوداست واختصاص به دسته ای مخصوص نیست اما در دو دسته از مردم حسد، بسیار یافت می شود:
  یکی رجال سیاست و دیگر رجال علم. حسودان دسته دوم از لحاظ موقعیتی که دارند نمی توانند دلیرانه و آشکارا حسد خود را اعمال نمایند و پیوسته منتظر فرصت می باشند و گاه تقوا از آنان جلو گیری کرده و خودداری می کنند.
  ولی دیده می شود بسیاری از سیاستمداران حسود که حسد خود را به طور آشکارا و جسورانه اعمال می کنند و با شدتی هر چه تمام تر زبان انتقاد می گشایند.
  مراتب حسد

  کوچکترین مرتبه اظهار حسد بدگوئی و غیبت است. اگر حسود نتوانست به مقصود خود برسد پا فرا نهاده و تهمت و افترا می بندد و اگر در این مرحله هم موفقیتی به دست نیاورد به سوی جنایت و غارت می رود و در مقام نابودی او گام بر می دارد .
  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: « که حسد حسنات را می خورد چنانکه آتش هیزم را می خورد.» (بحار الانوار ج70ص 256)
  این آتش چنان در وجود آدمی زبانه می کشد که امام صادق علیه السلام می فرمایند : « که سه عادت است که کمتر انسان از آنها نجات پیدا می کند: بدگمانی، حسادت، فال بد زدن (سفینة البحار ج 2، ص 102)
  امام صادق (ع) در حدیثی ریشۀ كفر را حسادت معرفی كرده و فرموده اند:
  «از حسادت كردن به یكدیگر بپرهیزید ؛ زیرا كفر ریشه‌اش حسادت است.»
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد.... 8. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پاسخ : آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!

  راهكار علمی و عملی معالجۀ حسد  1- راهكار علمی
  بسیاری از مفاسد اخلاقی ناشی از این است كه ایمان در قلب آدمی جای نگرفته است و دل بی خبر از نهی كلام الهی و امامان معصوم (ع) است.
  آن كس كه حسد می‌ورزد؛ بداند كه ایمان ندارد كه خداوند طبق مصلحت نعمتی را به بنده‌اش داده است و او بی خبر از این مصلحت است.
  چنین فردی به عدل خدا نیز ایمان ندارد، چرا که ایمان به عدل با حسد منافات دارد. اگر انسان خداوند را عادل می‌داند باید تقسیم و کارهای او را نیز عادلانه بداند .

  2- راهكار عملی
  و آن به این صورت است كه با محسود اظهار محبت كند. نفس امر می‌كند كه دیگری را اذیت كن، توهین كن و دشمن داشته باش، ولی برای علاج چنین بیماری، باید به خلاف میل نفس اماره عمل کرد.
  به عبارتی هرچه که نفس دستور می دهد، ما بر خلاف آن را عمل کنیم، به فرد محسود ترحم كنیم و از او قدردانی نماییم، خوبی‌های او را برای خود و دیگران بازگو كنیم و صفات خوب او را یادآوری كنیم.
  این امور گرچه در مرحله اول سخت است ولی كم كم، این رذیله حسادت از بین خواهد رفت و برای نفس عادی می‌شود.

  فرآوری: زهرا اجلال
  گروه دین و اندیشه تبیان


  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی