سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: ۞۩ رُشد development ۩۞

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. ۞۩ رُشد development ۩۞  اصطلاح رشد، اشاره دارد به اینكه چگونه افراد در طول عمرشان از طریق رشد جسمانی، رشد شخصیت، رشد اجتماعی – هیجانی، رشد شناختی(تفكر) و رشد زبان سازگار می‌شوند و تغییر می‌كنند.

  تعاریف رشد
  · رشد، عبارت است از تغییراتی كه به‌طور منظم در ارگانیسم موجود زنده پدید می‌آید و با پیشرفت و تكامل همراه است و هدف مشخصی را دربر‌می‌گیرد.
  · رشد، عبارت است از همه تغییرات و تحولاتی كه از زمان تشكیل سلول تخم تا هنگام مرگ در انسان به وجود می‌آید.
  · رشد، عبارت است از یك سلسله تغییرات جسمی و روانی كه از طریق این تغییرات، فرد پیوسته در حالت تعادل جسمانی و روانی باقی بماند و به كمال برسد.

  رشد، یعنی تغییراتی كه با پیشرفت و ترقی همراه بوده و هدف مشخصی دارد، این تغییرات به‌طور منظم در طرح منظم در طرح معینی صورت می‌گیرد. بعضی از روان‌شناسان، رشد را جریانی می‌دانند كه در آن تغییرات درونی یا فیزیولوژیكی با جنبه‌های روانی تركیب می‌شوند و فرد را برای روبرو شدن با محیط یا موقعیت جدید قادر می‌سازند.


  ابعاد رشد و تكامل
  · رشد بدنی: رشد بدنی، قسمت اساسی رشد فرد را تشكیل می‌دهد. این جنبه از رشد كاملا محسوس و به آسانی قابل اندازه‌گیری است كه شامل رشد در مغز، دستگاه‌های عصبی و رشد مهارت‌های حركتی است و به عبارتی در اعضاء، اندام‌ها، قد و وزن، جثه، اعضاء تناسلی، خصوصیات جنسی، رشد دندان‌ها و تغییرات استخوان‌ها ظاهر می‌گردد.
  · رشد ذهنی: یكی دیگر از جنبه‌های اساسی رشد و تكامل انسان، رشد استعدادهای ذهنی فرد است. اهمیت عمده این جنبه تأثیرگذاری آن در رشد و تكامل كلی فرد می‌باشد. در دوره طفولیت، رشد عقلانی به سرعت پیش می‌رود و كودك از راه "اكتشاف" یعنی با استفاده از حواس به مفاهیم عواملی كه با آنها در تماس بوده است، پی می‌برد.
  · رشد عاطفی: رشد عاطفی پیچیدگی خاصی دارد و در سایر جنبه‌های رشد مانند رشد بدنی، رشد عقلانی و اجتماعی تأثیر فراوان دارد. حالات عاطفی ابتدا به صورت هیجان ظاهر می‌گردد، به‌تدریج کودک حالت مسرت را در موقعی كه هماهنگی و تعادل در میان اعمال و وظایف بدنی او برقرار است، از خود ظاهر می‌سازد و زمانی كه این تعادل به هم بخورد حالت پریشانی در او به وجود می‌آید.
  · رشد اجتماعی: جنبه‌های اجتماعی رشد، اساس زندگی انسانی فرد را تشكیل می‌دهد. انسان به معنی دقیق حیوانی فرهنگی است، جنبه‌های عقلانی حیات وی نیز در زمینه اجتماعی رشد می‌كند. ادامه زندگی انسانی جز در جامعه جریان پیدا نمی‌كند، فرد باید با دیگران به سر برد و نقش خود را در خانواده و جامعه ایفا نماید. 2. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ رُشد development ۩۞

  خصوصیات عمومی رشد


  الف. رشد یك جریان دایمی است و از مراحل محدودی كه در وقت معین شروع گردد و در زمان معین پایان پذیرد، تشكیل نشده است. منظور این است كه گذشته كودك با وضع فعلی او كاملا ارتباط دارد و رشد او در زمان حاضر پایه و اساس رشد او در آینده است. با وجود آنكه رشد یك جریان دائمی است اما از نوعی نوسان برخوردار است، بدین معنی كه رشد در مراحلی تند و سریع و در مراحلی دیگر كند صورت می‌پذیرد.

  ب. رشد به صورت تغییرات تدریجی در رفتار فرد ظاهر می‌گردد، جنبه‌های گوناگون رشد بدنی، عاطفی، اجتماعی، شخصیتی و عقلانی كودك به‌تدریج در وی آشكار می‌شود. به عنوان مثال در رشد عاطفی، كودك ابتدا طرز بروز عواطف را فرا می‌گیرد و فرایندهایی مانند: گریه، ترس، خشم، حسادت، محبت و شادمانی و ... را به شكل خاصی ظاهر می‌سازد و تدریجا با كمك اطرافیان نحوه كنترل این عواطف را می‌آموزد.

  ج. رشد، امری پیچیده است و در جنبه‌های عقلی، عاطفی و جنبه‌های دینی و هنری ظاهر می‌گردد. پیچیدگی رشد، مربوط به وحدت شخصیت کودک است. کودک به عنوان یك كل یا واحدی است كه در معرض تغییر تدریجی واقع می‌شود، بنابراین باید ارتباط هر جنبه از شخصیت کودک را با كل شخصیت او و با سایر جنبه‌ها در نظر گرفت.

  د. رشد هر فرد، تحت تأثیر عوامل ارثی و محیط قرار دارد. به‌طور كلی رشد هر فرد نتیجه و محصول تأثیر متقابل محیط و وراثت می‌باشد. ممكن است عوامل ارثی، پایه و طرح رشد فردی را در وضع معینی قرار دهد ولی محیط، طرح و زمینه رشد او را تغییر دهد، وقتی شرایط محیط برای تأمین احتیاجات اساسی كودك مساعد نیست، امكانات ارثی مجال رشد و پرورش پیدا نمی‌كنند.

  ه. رشد، امری كیفی و كمّی است، چگونگی رشد و اندازه آن با هم فرق دارند ولی از یكدیگر جدا نیستند، همان‌طور كه اندازه بدن انسان تغییر می‌كند، كیفیت اعمال و ساختمان بدنی و روانی او نیز در تغییر است.
 5. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ رُشد development ۩۞

  فرایندهای مربوط به رشد
  · رشد افراد، متفاوت است و جریان رشد در کودکان یكسان نیست، با اینكه بیان شد، رشد تغییرات تدریجی در زمینه طرح معنی صورت می‌گیرد اما این تغییرات در افراد به صورت‌های مختلف ظاهر می‌شود.
  · رشد كودك در سال‌های اول زندگی اهمیت خاصی دارد، به عبارت دیگر عادات، طرز تفكر، عقاید و تمایلاتی كه فرد در سال‌های اول زندگی كسب می‌كند، اساس موفقیت یا شكست او را در دوره‌های بعدی زندگی تشكیل می‌دهد.
  · رشد از یك طرح و زمینه قابل پیش‌بینی و معین پیروی می‌نماید، با اینكه اختلافات فردی میان افراد یك نوع وجود دارد، معذلك طرح عمومی رشد افراد یك نوع مشابه و یكسان است. ترتیب رشد، میزان رشد افراد را در سنین مختلف مشخص می‌كند و سطح انتظارات و توقعات والدین و مربیان را محدود می‌سازد.
  · جریان رشد در دوره‌های مختلف، مشكلات تازه و احتیاجات خاصی به همراه دارد. در هر دوره از رشد، افراد با مسائل خاصی روبرو هستند. در طول رشد حالت عدم تعادل در رفتار افراد دیده می‌شود.


  نظریه‌های رشد

  یک. ژان پیاژه
  نظریه‌پردازان شناختی در زمینه "تفكر" کوشش می‌كنند تا جنبه‌های مختلف شناخت را در انسان مطالعه كنند. از مهمترین صاحبنظران نظریه شناختی، ژان پیاژه روان‌شناس سوئیسی می‌باشد. پیاژه نظر خود را درباره رشد شناختی به‌طور عمده بر مبنای تغییرات ژنتیكی از بدو تولد تا دوره نوجوانی قرار داده است. پیاژه در رشد، تركیبی از دو عامل "طبیعت" و "تربیت" را ارائه داده است.

  مراحل رشد در تئوری پیاژه
  پیاژه، رشد شناختی كودكان و نوجوانان را به چهار مرحله تقسیم كرد و معتقد بود همه كودكان این مراحل را به ترتیب پشت سر می‌گذارند.
 7. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ رُشد development ۩۞

  الف. مرحله حسی – حركتی: از تولد تا 2 سالگی
  در این مرحله، کودکان محیطشان را با استفاده از حواس و مهارت‌های حرکتی خود کاوش می‌کنند.

  ب. مرحله پیش‌عملیاتی: از 2 تا 7 سالگی
  در این مرحله، زبان و مفاهیم کودکان با سرعت رشد می‌کنند.

  پ. مرحله عملیات عینی: از 7 تا 11 سالگی
  ویژگی مهم این مرحله، فعالیت کودک در رابطه با محیط عینی و محسوس است که کودک از طریق تفکر برحسب اعمال عینی می‌تواند درباره مفاهیم مختلف اندیشه کند.

  ت. مرحله عملیات صوری: از 11 تا 15 سالگی
  در این مرحله، تفکر کودکان به صورتی که مشخصه بزرگسالان است، شروع به رشد کرده و توانایی پرداختن به موقعیت‌های بالقوه(انتزاعی) پرورش می‌یابد.

  نظریه پیاژه، تأثیر مهمی بر نظریه و كاربست آموزشی داشته است، زیرا این نظریه توجه را روی عقیده آموزش متناسب با رشد متمركز كرده است و نیز طبق نظریه وی، كودك باید اول مفهوم چیزی را بیاموزد تا بعد بتواند كلمه‌ای را كه معرف آن است به درستی یاد بگیرد. روش یادگیری او بر فعالیت و تجربه‌اندوزی كودك تأكید می‌ورزد و معلمان را از وادار كردن به حفظ طوطی‌وار مطالب از موضوعات انتزاعی برحذر می‌دارد. 9. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ رُشد development ۩۞

  دو. نظریه اریكسون
  اریك اریكسون، روان‌شناس آلمانی نظریه اجتماعی خود را در رشد بر مبنای مفاهیم تحلیل روانی بنا گذاشت. به عقیده او خصوصیات روانی انسان را باید در رابطه با سه دسته عوامل جستجو كرد:
  · عوامل بیولوژیك
  · عوامل روانی
  · عوامل اجتماعی.

  عوامل بیولوژیك، ویژگی‌های ازپیش‌تعیین‌شده را برای انسان به وجود می‌آورند. عوامل روانی، رشد شخصیت هر فرد را در تمام دوران عمر فراهم می‌آورند و عوامل اجتماعی، ویژگی‌های انسانی و فرهنگی می‌باشند كه فرد را احاطه كرده‌اند و بر او تأثیر می‌گذارند و نیازهای بیولوژیكی فرد را شكوفا نموده و شكل می‌دهند.

  هشت مرحله رشد انسان
  در نظریه اریكسون، همچنان‌كه انسان گستره زندگی خود را طی می‌كند، هشت مرحله رشدی آشكار می‌شود. هر مرحله، از تكالیف رشدی متفاوتی تشكیل شده است كه فرد را با یك بحران مواجه می‌سازد. از نظر وی هر بحرانی كه فرد تجربه می‌كند فاجعه‌آمیز نیست، بلكه یك نقطه تغییر از آسیب‌پذیری بالا و افزایش ظرفیت است. هرچه فرد با موفقیت بیشتری هر یك از این بحران‌ها را حل كند، سلامت روانی بیشتری خواهد داشت:

  الف. اعتماد در برابر بی‌اعتمادی: از تولد تا 18 ماهگی
  یعنی پرورش دادن حس اعتماد از طریق تعامل با مراقبت‌کنندگان.

  ب. خودمختاری در برابر شرم و شك: 18 ماهگی تا 3 سالگی
  خودمختاری یعنی، توانایی انجام کارها توسط خود کودک که اگر این میل با عدم انعطاف‌پذیری والدین برخورد کند، سبب ایجاد حس شک و تردید می‌گردد.

  پ. ابتكار در برابر احساس گناه: 3 تا 6 سالگی
  در این دوره، رشد مداوم مهارت‌های حرکتی و زبان به کودکان امکان کاوش در محیط‌های اجتماعی را می‌دهد به‌طوری که بی‌پروا و پرانرژی باشند و مراقبت‌کنندگان باید زمینه تقویت آن را فراهم کنند نه تنبیه و احساس گناه.
 11. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ رُشد development ۩۞

  ت. سخت‌كوشی در برابر احساس حقارت: 6 تا 12 سالگی
  با ورود به مدرسه، موفقیت، احساس سخت‌کوشی را به ارمغان می‌آورد و شکست، احساس حقارت و بی‌کفایتی را ایجاد می‌کند.

  ث. هویت در برابر سردرگمی نقش: 12 تا 18 سالگی
  در این مرحله، نوجوانان از خانواده به سمت گروه همسالان تمایل پیدا می‌کنند و نیاز به مورد سوال قرار دادن و بازنگری در هویت روانی – اجتماعی که در مراحل پیشین تشکیل شده بود، به وجود می‌آید.

  ج. صمیمیت در برابر انزوا: جوانی
  در این دوره، جوان آماده است تا رابطه صمیمانه تازه‌ای را با فردی دیگر تشکیل دهد. جوانی که به دنبال چنین صمیمیتی نیست یا ناموفق مانده، به انزوا کشیده می‌شود.

  چ. زایندگی در برابر ركود: میانسالی
  زایندگی، عبارت است از "علاقه به تشکیل دادن و هدایت کردن نسل‌های بعدی". معمولا افراد از طریق بزرگ کردن فرزندان خود، به زایندگی می‌رسند.

  ح. كمال و انسجام در برابر ناامیدی: اواخر بزرگسالی
  در آخرین مرحله رشد روانی – اجتماعی، افراد به گذشته می‌نگرند و آخرین بحران هویت خود را حل می‌کنند.

  نظریه اریكسون، باعث پیشبرد دیدگاه‌ها از رشد انسان در تمام طول زندگی شد. او به جای اینكه رشد را فقط محدود به دوره كودكی بداند، آن را به كل گستره زندگی تعمیم داد.


  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 13. تشكر

  آسیه سادات (12-12-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی