سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: ۞۩ انتقام revenge ۩۞

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  انتقام از ریشه «ن ـ ق ـ م» و در لغت به معناى انكار كردن، كینه كشیدن، كیفر دادن، مؤاخذه همراه با كراهت و مبالغه در كیفر و عقوبت آمده است. در اصطلاح به عقوبتى خاص اطلاق مى‌شود؛ یعنی فرد در برابر كسى كه به او بدى كرده به همان اندازه یا بیشتر بدى كند؛ انتقام بشرى نیز به فردى و اجتماعى تقسیم مى‌شود. انتقام فردى بیشتر برخاسته از احساس و غایت آن آرامش و تسلی خاطر است؛ اما انتقام اجتماعى كه در قالب قصاص و مجازات صورت مى‌گیرد غالباً مبتنى بر عقل و هدف آن حفظ نظامِ، اصلاح و تربیت افراد جامعه و بستن راههاى ناامنى در اجتماع است و این نوع از انتقام بیشتر در قلمرو وظایف حكومت است. همچنین انتقام گاه به انسان نسبت داده مى‌شود و گاه به خداوند. تفاوت آنها در این است كه انتقامهاى بشرى بیشتر در پى زیانى است كه فرد بر اثر عجز از ناحیه دشمن دیده و بدین وسیله مى‌خواهد ناكامى و شكست خود را جبران كند اما انتقام الهى بر اثر آسیب دیدن خداوند یا براى تشفى خاطر نیست بلكه انتقام او به معناى كیفر دادن گناهكاران بر اساس حق و عدالت است.

  انگیزه­ هاى انتقام جویى
  انگیزه­ هاى انتقام جویى نیز فراوان است. از جمله: تنگ نظرى، كوته بینى، عدم آینده نگرى، حسد، كینه توزى، ضعف نفس، هواپرستى و بسیارى از صفتهای زشت دیگر كه هر كدام به تنهایى یا به ضمیمه دیگرى، آتش انتقام جویى را در دل انسان­ها می افروزد و مردم را به جان هم می اندازد؛ نظام اجتماعى را به هم مى ریزد و گاه باعث ضایع شدن اموال و نفوس و از میان رفتن قدرت جامعه­ ها و كشورها میگردد.
  از جمله معانی انتقام عقوبت است لیكن نه هر عقوبت بلكه عقوبتی مخصوص؛ یعنی دشمن را به همان مقدار كه تو را آزار رسانده و یا بیش از آن آزار برسانى كه در شرع اسلام بیش از آن ممنوع می­باشد. چنانچه در قرآن کریم می­فرماید:
  «و (به طور کلی) هر کس به شما تجاوز کرد، همانند آن بر او تعدی کنید! و از خدا بپرهیزید (و زیاده روی ننمایید)! و بدانید خدا با پرهیزکاران است».
 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  اقسام انتقام


  حس انتقامجویى یك اصل حیاتى است كه خداوند آن را در وجود همه انسانها و حتى برخى حیوانات به ودیعه نهاده است؛ لیكن بهره­ ورى از این حس خدادادى به تناسب مورد، داراى احكام و وجوه گوناگونى است كه مى‌توان آن را به انتقام پسندیده، مباح و ناپسند تقسیم كرد.


  1- انتقام لازم:
  انتقامى است كه بر اساس معیار عقلانی انجام میپذیرد و آن انتقام اجتماعى است كه غرض از آن، حفظ نظام و احقاق حق عمومی است. اسلام با هرگونه ظلم و تعدى، به فرد یا جامعه مخالف است. از این‌رو مقابله با ستمگران و گرفتن حق مظلومان را امرى ممدوح و گاه واجب مى‌شمارد.
  به عبارت دیگر یك قسم انتقام، حق آحاد اجتماع است و قسم دیگر حق قانون و سنت است؛ زیرا قانون كه مسئول تعدیل زندگى مردم است خود مانند یك فرد، سلامتى و مرض دارد و سلامتى و استقامتش اقتضا میكند كه مجرم متخلف را كیفر كند و همانطور كه او سلامتى و آرامش و استقامت قانون را سلب نموده به همان مقدار، قانون نیز تلافى نموده، از او سلب آسایش میكند. قرآن كریم در آیات 14و 15 سوره مبارکه توبه به مسلمانان فرمان مى‌دهد كه با كافران و مشركان نبرد كنند تا ضمن رفع شرك و كفر از روى زمین، خشم مؤمنان ستمدیده فرو نشسته و دلهاى آنان تشفى یابد:
  «با آنها پیکار کنید که خداوند آنان را به دست شما مجازات می‌کند و آنان را رسوا می‌سازد و سینه گروهی از مؤمنان را شفا می‌بخشد؛ (و بر قلب آنها مرهم می‌نهد)* و خشم دلهای آنان را از میان می‌برد!...»
  حال به آسانى میتوان فهميد كه هر جا در قرآن كريم و سنت، انتقام به خدا نسبت داده شده منظور از آن، انتقامى است كه حقى از حقوق دين الهى و شريعت آسمانى ضايع شده باشد و حقى از حقوق مجتمع اسلامى از بین رفته باشد، هر چند كه در پاره­اى موارد حق فرد را هم تامين كند؛ مانند مواردى كه شريعت و قانون دين، داد مظلوم را از ظالم میستاند كه در اين موارد، انتقام هم حق فرد است و هم حق اجتماع. در اين گونه موارد نبايد توهم كرد كه مقصود خدا از انتقام، رضايت خاطر است؛ چون ساحت او مقدس و مقامش عزيزتر از اين است كه از ناحيه جرم مجرمين و معصيت گنهكاران متضرر شود و از اطاعت مطيعين منتفع گردد.
 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  2- انتقام مجاز:
  اگر ستم و تجاوز متوجه شخص انسان شده باشد و انتقام گرفتن او پیامدى براى دیگران نداشته باشد این كار جایز و روا خواهد بود؛ بدین معنا كه انسان در این‌گونه موارد، بین گرفتن انتقام از ظالم یا عفو او مخیر است:
  «کیفر بدی، مجازاتی است همانند آن و هر کس عفو و اصلاح کند پاداش او با خداست؛...* و کسی که بعد از مظلوم‌شدن یاری طلبد، ایرادی بر او نیست؛»
  البته گرفتن انتقام از بدى كننده به طور مطلق و در همه موارد روا نیست بلكه در مواردى جایز است كه اسلام آن را روا دانسته باشد. از جمله موارد مباح عبارت است از انتقام گرفتن از استهزا كنندگان و رویارویى با آنان: «اگر ما را مسخره می‌کنید، ما نیز شما را همین‌گونه مسخره خواهیم کرد!».
  استهزا هرچند در ابتدا امرى قبیح است؛ اما به عنوان مقابله به مثل و مجازات، به ویژه آنجا كه فایده‌اى عقلایى بر آن مترتب باشد جایز است و نیز اگر فردى انسانى را بكشد یا جراحتى بر او وارد كند انتقام گرفتن از او جایز خواهد بود: «...جان در مقابل جان،...و هر زخمی، قصاص دارد؛...».

 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  3- انتقام مذموم و ناروا:


  قسم دیگری از انتقام وجود دارد که انتقام منفی، مذموم و ناروا محسوب شده و درست در مقابل یكى از بزرگترین فضائل اخلاقى یعنی عفو و گذشت قرار می­گیرد.
  بسیارى از مردم كینه­ ها را در سینه­ هاى خود پنهان میكنند و به طور دائم در انتظار روزى هستند كه بر دشمن پیروز شوند و چندین برابر از او انتقام بگیرند؛ نه فقط بدى را به بدى پاسخ گویند بلكه یك بدى را به چندین بدى پاسخ دهند و از همه بدتر این كه گاه به این صفت رذیله و بسیار زشت افتخار هم میكنند.
  اگر انتقام، برخاسته از تعصبهاى جاهلانه، دشمنی­هاى ناروا و همراه با تجاوز و تعدى باشد ناروا و مذموم است؛ زیرا در این انتقامها نه تنها حقى احقاق نشده و ظلمى برطرف نمى‌گردد بلكه موجب تضییع حقوق دیگران و منشأ ظلم و فساد خواهد گشت. انتقامى كه در روایات و كتب اخلاقى از رذایل اخلاقى شمرده شده و مؤمنان از آن نهى شده‌اند همین قسم از انتقام است. غارتها، هتك ناموس­ها، قتل عام­ها معمولا زاییده همین خوى زشت حیوانى است.

 6. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  شرایط انتقام:


  البته انتقام در این دو مورد یعنى انتقام لازم و انتقام مجاز شرایطى دارد:
  1-رعایت اعتدال و حدود الهى؛ به این معنا كه انتقام باید به اندازه بدى و ظلمى باشد كه به انسان شده است:
  «کیفر بدی، مجازاتی است همانند آن؛... خداوند ظالمان را دوست ندارد!»

  این آیه اشاره به این دارد كه اگر فرد در گرفتن انتقام از حدّ اعتدال تجاوز كند ظالم شمرده شده و مورد خشم خداوند قرار خواهد گرفت. بنابراین، در انتقام گرفتن نباید مرتكب فساد و كار حرام شد.


  2-استمداد از دیگران و قانون: در برخى موارد از جمله قصاص، لازم است فرد ستمدیده براى گرفتن حق خویش، از دیگران و از قانون استمداد كند. قرآن در آیه 41 سوره مبارکه شورى به مسئله یارى طلبیدن از دیگران اشاره كرده و مى‌گوید:
  «و کسی که بعد از مظلوم‌ شدن یاری طلبد، ایرادی بر او نیست»
  یارى گرفتن از دیگران هم شامل مؤمنان و هم قانون است و حكمت این امر نیز آن است كه در برخى موارد فرد به تنهایى قادر به گرفتن انتقام خویش نیست یا اگر خود به طور یك ‌جانبه اقدام به انتقام كند موجب هرج و مرج شده و پیامدهاى ناگوارى براى خود و جامعه خواهد داشت.

 7. Top | #6

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  عفو و گذشت در مقابل انتقام:


  در صورتى كه ظلم و بدى متوجه حقوق عموم بوده و گرفتن انتقام موجب جلوگیرى از ظلم، فساد و ناامنى گردد دین اسلام، گرفتن انتقام را لازم دانسته و بر آن تأكید كرده است؛ اما آنجا كه حقوق فردى در میان است و گذشتن از انتقام، مفسده‌اى در پى ندارد اسلام عفو را از انتقام بهتر دانسته و كسانى را كه از حقوق خویش بگذرند مستحق پاداش و اجر الهى دانسته است:
  «کیفر بدی، مجازاتی است همانند آن و هر کس عفو و اصلاح کند پاداش او با خداست؛... اما کسانی که شکیبایی و عفو کنند این از کارهای پرارزش است
  همچنین خداوند متعال، در آیه 126 و 127 سوره مبارکه نحل، پیامبر و مسلمانان را در برابر ستمى كه مشركان به آنان روا داشته‌اند به صبر و گذشت از انتقام فرا مى‌خواند:
  «و هر گاه خواستید مجازات کنید تنها بمقداری که به شما تعدی شده کیفر دهید! و اگر شکیبایی کنید این کار برای شکیبایان بهتر است.* صبر کن و صبر تو فقط برای خدا و به توفیق خدا باشد!...»
  در روایات آمده است كه این آیه در جنگ احد نازل شد؛ در آن هنگام كه چشم پیامبر(ص) به بدن رشید حمزه افتاد كه در خاك و خون غلتیده بود و دشمن سنگدل سینه و پهلوى او را شكافته و كبد (یا قلب) او را بیرون كشیده بود و گوش و بینى او را نیز قطع كرده بود. پیغمبر(ص) بسیار منقلب و ناراحت شد و بعد از حمد و سپاس الهى و شكایت به درگاه او فرمود:« اگر من بر آنها غلبه یابم آنها را مُثله خواهم كرد» (و طبق روایت دیگرى فرمود: با هفتاد نفر از آنها همین معامله میكنم.) آیه فوق نازل شده و دستور به عدم تعدى در مجازات داد و مسلمانان را دعوت به صبر (و عفو) نمود. بلافاصله پیامبر(ص) عرض كرد: «خدایا صبر میكنم، صبر میكنم».
  همچنین طبق روایات دیگر، با وجود اینكه اهل مكه به پیامبر بسیار ستم كردند و یاران آن حضرت نیز در روز فتح مكه شعار انتقام سر مى‌دادند؛ ولى پیامبر(ص)سخن از عفو و رحمت بر زبان آورد و خطاب به مردم مكه فرمود: «بروید و همه شما آزادید».
  در روایات دیگر نیز آمده است كه پیامبر هیچ‌گاه براى حق شخصى، از كسى انتقام نگرفت، مگر اینكه محرمات الهى هتك مى‌گردید.
  اسلام نه تنها مؤمنان، را به عفو و گذشت از حق خویش فرا خوانده، بلكه گامى پیش‌تر نهاده و به مؤمنان سفارش مى‌كند كه بدى را با خوبى پاسخ دهند؛
  «هرگز نیکی و بدی یکسان نیست؛ بدی را با نیکی دفع کن، ناگاه (خواهی دید) همان کس که میان تو و او دشمنی است گویی دوستی گرم و صمیمی است


 8. Top | #7

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. پاسخ : ۞۩ انتقام revenge ۩۞

  به هر حال عفو و مجازات هر كدام جایگاه ویژه­اى دارند؛ عفو در جایى است كه انسان قدرت بر انتقام و مقابله به مثل دارد و اگر راه عفو را پیش میگیرد از موضع ضعف نیست؛ این عفو، مفید و سازنده است؛ هم براى مظلومى كه پیروز شده است؛ زیرا سبب صفاى دل و تسلط او بر هواى نفس میشود و هم براى ظالمى كه مغلوب گشته است؛ زیرا او را به اصلاح خویشتن وا میدارد. در حدیثى از امیرمؤمنان على(ع) مى­خوانیم:
  «اَلْعَفُوُ یفْسِدُ مِنَ اللَّئیمِ بِقَدْرِ اِصْلاحِهِ مِنَ الْكَریمِ»
  عفو و گذشت افراد لئیم و پست را فاسد میكند به همان اندازه كه افراد با شخصیت را اصلاح مینماید.

  در حدیث دیگرى از همان امام همام آمده است كه فرمود:
  «جازِ بِالْحَسَنَةِ وَ تَجاوَزْ عَنِ السَّیئَةِ ما لَمْ یكُنْ ثَلَماً فِى الدینَ اَوْ وَهْناً فى سُلْطانِ الاِْسلامِ»
  نیكیها را به نیكى پاداش بده و از بدیها صرف نظر كن تازمانیکه كه لطمه­اى بر دین یا سستى بر حكومت اسلامى وارد نمیكند».
  حضرت امام زین العابدین(ع) می­فرمایند:
  «حق كسى كه به تو بدى كرده این است كه او را عفو كنى ولى اگر مى­دانى عفو او سبب زیان مى­شود مى­توانى انتقام بگیرى. خداوند متعال میفرماید: كسى كه بعد از مظلوم شدن یارى طلبد (و به مجازات ظالم بپردازد) ایرادى بر او نیست».

  راههای درمان انتقام جویى:


  بهترین راه براى درمان صفت رذیله انتقام جویى، تفكر درباره پیامدهاى این صفت است؛ هنگامى كه انسان ببیند عفو و گذشت چه بركاتى در دنیا و آخرت دارد و چگونه سبب قدرت و آبرو و عظمت نزد خلق و خالق مى شود در حالى كه انتقام جویى، جان و مال و آبروى او را با انواع خطرات مواجه میكند.
  از سوى دیگر هنگامى كه ریشه­ هاى انتقام جویى را بشناسد و به درمان یك یك آنها بپردازد،با از میان رفتن علت، معلول نیز از میان خواهد رفت و كینه توزى و انتقام جویى جاى خود را به دوستى و محبت و عفو و گذشت خواهد سپرد.  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی