سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: برنامه ریزی مالی خانواده

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  برنامه ریزی مالی خانواده

  برنامه ریزی مالی خانواده


  شب عید شده و خانواده ها بیش از ماههای قبل، در تلاطمی بس فراوان قرار گرفته اند و هر یک از اعضای خانواده لیستی از مایحتاج مورد نیاز خود در عید را برای پدر خانواده تهیه کرده اند که حتی تهیه برخی از آنها در این شرایط بغرنج، تقریبا محال به نظر می رسد. مرد خانه با خواندن هر یک از این لیست ها بیشتر احساس ناتوانی می کند و بیشتر در فکر فرو می رود که چه کند، پول از کجا جور کند تا به برخی از این نیازها جامع عمل بپوشاند و در مقابل چشمان معصوم دختر کوچک و پسرک بازیگوشش شرمنده نشود و این آخر سالی آنها را خوشحال کند. هر جور که حساب می کند خرید همه آنها امکان پذیر نیست، کلافه می شود وبا عصبانیت می گوید :دخلم با خرجم نمی خونه و...
  در این مقاله توصیه هایی برای برنامه ریزی مالی خانواده در این ایام خاص سال مطرح می گردد که امید می رود مفید واقع گردد.

  فرمول و قانون تعریف شده و مشخصی برای برنامه ریزی مالی وجود ندارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که شما و همسرتان بنشینید و با توجه به میزان در آمد ماهانه و پس اندازتان، در مورد هزینه ها و مخارجی که در این ماه قرار است، انجام دهید فکر کنید. قلم و کاغذی را بردارید و تمام خرج های ماهانه تان را بنویسید(هزینه اجاره، هزینه مواد خوراکی و دیگر لوازم خانه،هزینه تهیه پوشاک،هزینه خرید هدایا، مسافرت، و ...). یک بار دیگر این لیست را بخوانید و برآوردی تقریبی از هزینه های آن داشته باشید. اگر تهیه آنها شما را به زحمت می اندازد بهتر است، با توجه به این لیست، دوباره لیستی دیگر تهیه کنید؛ با این تفاوت که اولویت امور و مایحتاج اصلی را مد نظر داشته باشید و تا زمانی که میزان خواسته ها با مقدار سرمایه ای که برای این مهم در نظر گرفته اید هماهنگ شد، لیست طبقه بندی تان را محدود تر نمایید و تا حد امکان از هزینه های غیرضروری اجتناب کنید.


  نکته : یادتان باشد در این شرایط همفکری با یکدیگر بسیار ارزشمند و کارساز است و هر دو شما مسئول مدیریت وضعیت اقتصادی زندگیتان هستید و سنگینی حمل این بار را بر دوش یک نفر نیندازید. اگر فرزندانتان بزرگ شده اند آنها را نیز در این امر دخالت دهید. با مشارکت دادن تمامی اعضای خانواده، بهتر می توان به حمایت از اولویت های انتخاب شده پرداخت.

  نکته : دقیقا فکر کنید و ببینید که چه چیزهایی واقعاً می توانند در این برهه زمانی، زندگی فردی و خانوادگی شما را بهبود بخشیده و غنی تر سازد. لذا بهتر است اولویت ها را با توجه به نیازهای ابتدایی و اصلی خانواده انتخاب نمود.

  نکته: تمامی درآمد و پس اندازتان را صرف مخارج این ماه نکنید و به فکر ماههای آتی و اتفاقات غیر مترقبه ای که ممکن است شما پول لازم شوید، نیز باشید. با این عمل، شما امنیت مالی تان را تضمین نموده اید.
  فرمول و قانون تعریف شده و مشخصی برای برنامه ریزی مالی وجود ندارد، تنها کاری که باید انجام دهید این است که شما و همسرتان بنشینید و با توجه به میزان در آمد ماهانه و پس اندازتان، در مورد هزینه ها و مخارجی که در این ماه قرار است، انجام دهید فکر کنید  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  - صرفه جویی و قناعت همراه با مناعت طبع داشته باشید. به جای ترجیح خرید از فروشگاههای به نام شهر و استفاده از پوشاک و لوازم مارکدار و... اولویتتان را کیفیت و مرغوبیت خریدتان قرار دهید و خود را ملزم به اجرای آن کنید. بدون فکر رفتار نکنید، چه بسا بسیاری از کالاها صرفا به لحاظ درج یک برند خاص، خریداری می شوند.

  - در خریدتان، فریب زرق و برق ظواهر امر را نخورید و به دنبال پز دادن و خوب جلوه دادن خود نباشید. پز عالی با جیب خالی هیچ معنایی ندارد جز احساس حقارت و خود کم بینی.

  - در مورد خریدهایتان خیلی وسواس به خرج ندهید و با مشارکت و توافق اعضای خانواده تصمیم به خرید بگیرید و تکروی نکنید تا بعد مجبور به خرید نوع دیگری از آن کالا در این موقعیت حساس نشوید.

  - یک توصیه جدی به خانم ها و حتی آقایان: چشم و هم چشمی را کنار بگذارید و تنها خودتان را با خودتان مقایسه کنید و وقت و انرژی روحی – روانی و مادی خود را صرف این نکنید تا بفهمید دیگران چه دارند و نسبت به دیگران در چه موقعیتی قرار دارید و برای هم سطح شدن و یا برتری چه باید بکنید؟ با این رفتار فقط خرج مضاعف روی دست خودتان قرار می دهید و در روزهای آخر سال تشنج و ناراحتی و عدم رضایت از یکدیگر را در منزل موجب می شوید.
  - مانع توقعات بیجا در همسر، فرزند و دوستان و آشنایان شوید. با توجه به درآمدتان برای همسر و فرزندانتان خرید کنید و در تهیه هدایای تبریک سال جدید برای آشنایان، خود را بیش از حد توان به زحمت نیندازید و به یاد بودن آنها را در اولویت تهیه هدایایتان قرار دهید.

  - تجمل گرایی نکنید و خود را موظف و ملزم به تغییر دکوراسیون و تهیه لوازم غیر ضروری نکنید. این خواسته ها و تمایلات غیر منطقی و دور از عقل سلیم، خانواده را متحمل فشار اقتصادی فراوانی می کند. فقط به خرید لوازم و کالای مورد نیاز واقعی در خانه اکتفا کنید.

  - پوشاک و البسه ای را برای خود و اعضای خانواده تهیه کنید که طول مصرف موقتی نداشته باشد و بتوان آن برای چندین نوبت استفاده نمود. علی الخصوص خانواده هایی که کودک در حال رشد دارند به این توصیه توجه خاصی را مبذول دارند.

  - در تهیه البسه، پیرو مد و روحیه تنوع طلب خود نباشید. پوشاک خود را با خردورزی و مدیریت و مکان مصارف خود در این ایام و دیگر روزهای سال انتخاب نمائید، تا چند روز از سال نگذشته، نیازی به خرید مجدد لباس پیدا نشود.

  - فروشگاه های مطمئن با قیمت های مناسب را برای خرید لباس شناسایی کنید. به خصوص در مورد خرید عید نوروز می توان به فاصله دو سه ماه به نوروز خرید را انجام داد تا گرفتار گرانی شب عید نشد.


  -
  در این روزهای خاص سال، در خرید مواد غذایی و مواد پذیرایی از میهمان، مدیریت آگاهانه ای داشته باشید و بیش از اندازه و با تنوع زیاد تنقلات پذیرایی تهیه نکنید، این مسئله علاوه بر صرف هزینه مادی و زمانی بیشتر، برای سلامتی هم مضر است.
  - اگر از فرصت تعطیلات نوروز برای تفریح و مسافرت استفاده می کنید، شما با درایت و مدیریت خود و رعایت حفظ حریم های خانوادگی و اجتماعی می توانید نهایت بهره وری و استفاده را بدون متحمل شدن هزینه های گزاف داشته باشید.

  نکته: از پارک ها و فضای سبز داخل و خارج از شهرها و نیز کوهستان های اطراف محل زندگی و حتی اماکن تاریخی استفاده نمائید که از تفریحات سالم و کم خرجی برای خانواده محسوب می شوند.

  نکته: در مسافرت ها، برای کمتر شدن خرج، می توان از چادرهای سفری به جای هتل ها و متل ها استفاده کرد.

  نسرین صفری
  بخش خانواده ایرانی سایت تبیان

  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی