سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: چیزهایی که نماز رو باطل میکنه

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  توجه چیزهایی که نماز رو باطل میکنه

  عبدالرحیم موگهى
  به چیزهایى که نماز را باطل مى کنند و از بین مى برند <مُبطِلات نماز> مى گویند. اگر یکى از این کارها را درنمازمان انجام دهیم , باید نماز را دوباره بخوانیم . برخى از مبطلات نماز عبارتند از:
  اول :
  آنکه در بین نماز یکى از شرطهاى آن از بین برود; مثلاً(۱) (نمازگزار) در بین نماز بفهمد مکانش غصبى است (پس از: م ۱۱۴۸.
  دوم :
  آنکه در بین نماز, عمداً یا سهواً یا از روى ناچارى , چیزى که وضو یا غسل را باطل مى کند پیش آید; مثلاًبَول (ادرار) از او بیرون آید... (پیش از: م ۱۱۴۹.
  سوم :
  از مبطلات نماز آن است (۲) که عمداً یا از روى فراموشى پشت به قبله کند, یا به طرف راست یا چپ قبله برگردد, بلکه اگر عمداً به قدرى برگردد که نگویند رو به قبله است , اگرچه به طرف راست یا چپ نرسد(۳) نمازش باطل است (پیش از: م ۱۱۵۳
  چهارم :
  از مبطلات نماز آن است (۴) که عمداً کلمه اى را بگوید که داراى معنا باشد, خواه یک حرف باشد یابیشتر و قصد معنا بکند نمازش باطل است , و اگر سهواً بگوید نماز باطل نمى شود(۵) (پس از: م ۱۱۵۳.
  پنجم :
  از مبطلات نماز(۶) خندهء با صدا و تَرجیع (۷) است , و بنابر احتیاط واجب خندهء باصدا اگرچه ترجیع نداشته باشد و عمدى باشد, و چنانچه سهواً هم با صدا بخندد به طورى که صورت نماز از بین برود نماز باطل است , ولى لبخند, نماز را باطل نمى کند (پیش از: م ۱۱۷۳.
  ششم :
  از مبطلات نماز شک در رکعتهاى نماز دو رکعتى یا سه رکعتى یا شک در دو رکعت اول نمازهاى چهار رکعتى است (۸) (پس از: م ۱۱۷۷.
  هفتم :
  از مبطلات نماز آن است که رُکن نماز(۹) را عمداً یا سهواً کم یا زیاد کند, یا چیزى را که رکن نیست عمداً کم یا زیاد نماید(۱۰) (پیش از: م ۱۱۷۸.
  پنج چیز دیگر نیز از مبطلات نماز هستند. براى دانستن آنها به رسالهء توضیح المسائل مرجع تقلید خود مراجعه کنید.
  یادآورى شکستن نماز واجب از روى اختیار(۱۱) حرام است (۱۲), ولى براى حفظ جان (۱۳) و مال و جلوگیرى از۳رر(۱۴) مالى یا بدنى مانعى ندارد (م ۱۱۸۱.

  ________________________________________
  ۱ـ تبریزى : مثلاً در بین نماز بفهمد لباسش که ساتِر (پوشاننده ) است غصبى است (م ۱۱۳۵ زنجانى : مثلاًدر بین نماز مالک لباس از رضایت خود برگردد, و در نتیجه لباسش غصبى گردیده , بنابراین به احتیاط واجب نمازش باطل مى شود (م ۱۱۳۵.
  ۲ـ بهجت : آنکه عمداً با تمام بدن به پشت سر, یعنى بیش از سمت راست و چپ توجه کند, و اگر فقط باصورت به طرف راست یا چپ توجه کند نمازش باطل نمى شود. و همچنین اگر صورتش رو به قبله بوده و با بقیه ء];ب ب ّّبدن به راست یا چپ توجه نماید نمازش صحیح است , و اگر عمداً با تمام بدن به راست یا چپ و یا فقط باصورت به پشت سر توجه نماید, بنابر اَظهَر و اَحوَط نمازش باطل است . و اگر سهواً و یا از روى فراموشى باشدمانعى ندارد در اوّلى و محل احتیاط است در دومى . (پس از: م ۹۲۸.
  ۳ـ مکارم : عبارت (اگر چه به طرف راست یا چپ نرسد) در رسالهء ایشان دیده نشد (م ۱۰۱۰.
  ۴ـ بهجت : آنکه عمداً کلمه اى بگوید که دو حرف یا بیشتر داشته , حتى اگر بى معنا باشد, و یا اینکه یک حرف یا بیشتر بوده , ولى معنا داشته باشد (پیش از: م ۹۲۹ تبریزى : از مبطلات نماز آن است که عمداً کلمه اى بگوید که یک حرف یا بیشتر باشد, اگرچه معنا هم نداشته باشد (پیش از: م ۱۱۴۱ مکارم : از مبطلات نماز آن است که عمداً حرف بزند, حتى یک جمله یا یک کلمه , حتى کلمهء دو حرفى مانند <من > و <ما>, بلکه بنابر احتیاطاگر دو حرف معنادار هم نباشد نماز باطل است (و) منظور از احتیاط در مبطلات نماز آن است که نماز را تمام کرده , بعد اعاده کند (و دوباره بخواند) (م ۱۰۱۲ زنجانى : از مبطلات نماز آن است که عمداً لفظى بگوید که دوحرف یا بیشتر باشد, اگرچه معنا هم نداشته باشد, ولى اگر سهواً بگوید نماز باطل نمى شود (پس از: م ۱۱۴۰.
  ۵ـ تبریزى : ولى لازم است بعد از نمار, سجدهء سهو به جا آورد (م ۱۱۴۱.
  ۶ـ بهجت : از مبطلات نماز, عمداً قَهقَهه کردن , یعنى خندیدن شدید, ولى اگر سهواً یا از روى فراموشى قهقهه کرد نمازش صحیح است , و اگر کسى با صدا بخندند ولى به حدّ قهقهه نرسد, در صورتى که مقدمهء خندیدن به اختیار و توجه او بوده است بنابر اظهر نمازش باطل است , وگرنه باطل بودن نماز مطابق احتیاط است که نماز راتمام کرده و بعد, از روى احتیاط دو مرتبه اعاده نماید (پیش از: م ۹۴۶ تبریزى : از مبطلات نماز خندهء باصدا وعمدى است , و چنانچه عمداً بى صدا و یا سهواً با صدا بخندد, ظاهر این است که نمازش اشکال ندارد (پیش از:م ۱۱۶۰ مکارم : از مبطلات نماز خندهء عمدى و با صداست و همچنین خنده اى که در آن بى اختیار باشد, اماتبسّم و لبخند نماز را باطل نمى کند هر چند عمدى باشد. و نیز خندهء سهوى به گمان اینکه در حال نماز نیست موجب باطل شدن نماز نمى شود (م ۱۰۳۱ زنجانى : از مبطلات نماز خندهء باصدا و عمدى است , و چنانچه عمداً بى صدا یا سهواً ـ باصدا یا بى صدا) بخندد, ظاهر این است که نمازش اشکال ندارد...(پس از: م ۱۱۵۹.
  ۷ـ ترجیح گردانیدن صدا در گلو.
  ۸ـ تبریزى : در صورتى که نمازگزار در حال شک باقى باشد, یا مقدارى از نماز را در حال شک به جا آورد(پس از: م ۱۱۶۴ زنجانى : در صورتى که نمازگزار در حال شک باقى باشد (پس از: م ۱۱۶۴.
  ۹ـ پنج چیز از واجبات نماز, یعنى نیّت , تکبیرهالاحرام , قیام متصل به رکوع , یعنى ایستادن پیش از رکوع ,رکوع و دو سجده را <رکن نماز> مى نامند, و به این پنج چیز <واجبات رکنى > مى گویند. و بقیهء واجبات نماز را که رکن نیستند <واجبات غیررکنى > مى نامند.
  ۱۰ـ تبریزى : و زیادى تکبیرهالاحرام سهواً مبطل نماز نیست (پیش از: ۱۱۶۵ زنجانى : از مبطلات نماز آن است که رکن نماز را عمداً یا سهواً کم کند, یا چیزى را که رکن نیست عمد کم نماید, یا چیزى را عمداً در نماز زیادکند یا رکوع را سهواً زیاد کند و حکم زیاد کردن دو سجده از یک رکعت در مسألهء ۱۱۱۸گذشت (پیش از:م ۱۱۶۵.
  ۱۱ـ تبریزى : بنابر احتیاط واجب حرام است (م ۱۱۶۸.
  ۱۲ـ مکارم : شکستن نماز واجب عمداً بنابر احتیاط جایز نیست . (م ۱۰۴۱.
  ۱۳ـ قید (حفظ جان ) در رساله هاى مراجع دیگر دیده نشد.
  ۱۴ـ مکارم : و جلوگیرى از ضرر قابل توجه مالى یا بدنى مانعى ندارد (م ۱۰۴۱.  امضاء

 2. تشكر

  باران نور (22-04-1390)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی