سخن یا سکوت؟ سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
سخن یا سکوت؟
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,960 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  پیش فرض سخن یا سکوت؟
  کسانی که با اولیای الهی دم‌خورند و یا پیگیر شیوه ها و راهکارهای سلوکی و عرفانی اند، و گاه گاهی میان آیات، روایات، و سیره بزرگان، تورقی می‌کنند تا حدودی پاسخ سوال و عنوان این مقاله را می‌دانند. اما بهتر است به این مساله نگاه دقیق تری داشته باشیم و پای سخن روایات بنشینیم و ببینیم واقعیت کجاست؟

  البته که نباید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که مگر راه بزرگان و عارفان ما اشتباه بوده که بخواهیم توصیه‌های آنها را جدی نگیریم و یا خودمان استنباط کنیم. چرا که اولا این مقاله اشاره ای است به برخی از سخنان استاد مرحوم جناب حجه الاسلام و المسلمین فلسفی و ثانیا، گاهی از بیانات و یا مکتوبات بزگان، چیزی به دست ما می‌رسد که چون حضور شخصی آنها را درک نکرده ایم ممکن است درست متوجه جوانب و بیانات و نوشته‌های ایشان نشویم.

  ذیلا به بررسی سخن و سکوت خواهیم پرداخت. در دو مقاله در این رابطه با شما سخن خواهیم گفت، پس با ما همراه باشید.

  سخن یا سکوت؟

 2. تشكر

  ملکوت (27-12-1389)

 3.  

 4. #2
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,960 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  پیش فرض
  از امام سجاد علیه السلام درباره علت برتری کلام پرسیده شد. آن حضرت فرمود:
  براى این كه خداوند، هیچ یك از پیامبران و اولیاى را به سكوت مبعوث نفرمود، بلكه مأموریت داشتند با مردم سخن بگویند و با بیان خود آنان را به راه صلاح و رستگارى دعوت نمایند.
  سخن گفتن آدمى، از دو دیدگاه، شایان دقت و توجه است. یكى از نظر طبیعت سخن و این كه نیروى تكلم از عوامل تعالى و تكامل انسان است، و آن دیگر، از جهت اخلاق و این كه اگر سخن ناروا و گناه آلود باشد، سكوت مایه مصونیت از گناه موجب رستگارى و سعادت است.
  بنابر این، روایاتى كه نطق و بیان را مهم شمرده و آن را در ردیف عقل به حساب آورده، ناظر به نیروى تكلم و آفرنیش این سرمایه گران قدر، در وجود آدمى است و روایاتى كه سكوت و لب فروبستن را مهم شمرده و آن را از عوامل نجات به حساب آورده، ناظر به تربیت اخلاقى و مصون داشتن زبان از گناه و ناپاكى است.

  سئل على بن الحسین علیهما السلام عن الكلام و السكوت ایهما افضل فقال لكل واحد منهما آفات فاذا سلما من الافات فالكلام افضل من السكوت قیل كیف ذلك یابن رسول الله قال لان الله عزوجل مابعث الانبیاء و الاوصیاء بالسكوت انما بعثهم بالكلام و لا استحقت الجنه بالسكوت و لا استوجب و لایه الله بالسكوت و لا توقیت النار بالسكوت انما ذالك كله بالكلام ما كنت لا عدل القمر بالشمس انك تصف فضل السكوت بالكلام و لست تصف فضل الكلام بالسكوت.(1)
  از امام سجاد (علیه السلام)، درباره سخن و سكوت سئوال شد، و این كه كدام یك بر دگرى برترى و مزیت دارد. حضرت در پاسخ فرمود: براى هر یك از این دو آفت‏هایى است. اگر از آفت سالم و مصون باشند، كلام، افضل و برتر از سكوت است. از علت برترى كلام سئوال شد: فرمود: براى این كه خداوند، هیچ یك از پیامبران و اولیاى را به سكوت مبعوث نفرمود، بلكه مأموریت داشتند با مردم سخن بگویند و با بیان خود آنان را به راه صلاح و رستگارى دعوت نمایند. همچنین، هیچ كس با سكوت، مستحق بهشت نمى‏شود. سكوت، مستوجب ولایت الهى نمى‏گردد. هیچ كس با سكوت از عذاب دوزخ مصون نمى‏ماند. نیل به رحمت و ولایت الهى و محفوظ ماندن از عذاب او، بر اثر كلام است. من، هرگز، ماه را عدیل و نظیر آفتاب قرار نمى‏دهم. در پایان سخن فرمود: شما خود فضل سكوت را با كلام توصیف مى‏نمایى و هرگز فضل كلام را با سكوت توصیف نمى‏كنى.

  خلاصه، سخن رمز تعالى و تكامل است. سخن از عوامل نشر علم فرهنگ است. خداوند، انسان را با قدرت تكلم آفریده و ابزار و لوازم سخن گفتن را در ساختمان وى به كار برده است. سخن رابط بین انسان‏ها و حافظ زندگى اجتماعى آنان است.
  سخن، زره جدایى افراد را مى‏شكافد و انسان‏ها را با هم پیوند مى‏دهد. به وسیله سخن، منویات خود را بیان مى‏كنیم و نیازهاى درونى خویشتن را به یكدیگر مى‏گوییم و نقش انسانى خود را ایفا مى‏نماییم.

  البته پرواضح است که برای به دست آوردن منظور و مفهوم صحیح آنچه ائمه اطهار علیهم السلام بیان فرمودند، لازم است تمامی روایات بررسی شود و اکتفا به یک روایت کاریست بسیار اشتباه و برداشتی است در نهایت نادرستی.
  منبع:
  1. وسائل الشیعه - ج 12 - ص 188
  سخن و سخنوری - فلسفی  سخن یا سکوت؟

 5. تشكر

  ملکوت (27-12-1389)

 6. #3
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  عهد آسمانى آواتار ها

  تاریخ عضویت : اردیبهشت 1389
  نوشته : 6,393      تشکر : 18,195
  11,960 در 3,707 پست تشکر شده
  وبلاگ : 1
  دریافت : 0      آپلود : 0
  عهد آسمانى آنلاین نیست.

  پیش فرض
  از آنجائیکه معروف است بیش از 200 گناه برای زبان، این تکه گوشت معجزه آسا بیان شده است، لذا در دستورات بزرگان و علما و عرفا و همچنین ائمه اطهار علیهم السلام به حفظ و نگهداری آن اهتمام خاصی شده به طوری که غالبا از فضیلت سکوت بیشتر سخن به میان آمده است.

  همانطور که گفته شد ما نمی‌توانیم با کمی و یا زیادی آیات و یا روایات، منظور ائمه اطهار علیهم السلام را به دست بیاوریم ولی تامل در گروه‌ها و دسته‌های روایات، ما را به نتیجه صحیح تری رهنمون می‌کند.
  زبان قادر است صاحب خود را سیه روز و بدبخت كند، به راه ناپاكى و فساد اخلاقش بكشاند، او را عنصرى فاسد و پلید بسازد، و سرانجام جهنمى‏اش نماید.
  زبان مى‏تواند با خبر چینى و تفتین، فرد بى‏گناهى را به كشتن دهد، خانواده هایى را متلاشى نماید، و بین پدران و پسران و مادران و دختران، جدایى افكند. زبان مى‏تواند جامعه‏اى را از مسیر خود منحرف كند، به فساد اخلاق و اعمال بكشاند و موجبات سقوط و تباهى‏اش را فراهم آورد.
  هر انسانى موظف است كه همواره مراقب زبان خود باشد.از سخنان مضر اجتناب نماید

  و هرگز از یاد نبرد كه زبان قادر است صاحب خود را سیه روز و بدبخت كند، به راه ناپاكى و فساد اخلاقش بكشاند، او را عنصرى فاسد و پلید بسازد، و سرانجام جهنمى‏اش نماید.

  همچنین، تمام افراد مكلف‏اند دائما مواظب خویش باشند، مسموعات خود را تحت مراقبت قرار دهند و بدانند كه گوش دادن به سخنان افراد فاسد و عناصر گمراه، مى‏تواند در شنونده اثر بد بگذارد، از صراط حق و فضیلت منحرفش نماید، به راه گمراهى و ضلالتش سوق دهد، و سرانجام او را با شرك و ناپاكى، به سراى دیگر منتقل نماید.

  درباره این هر دو قسمت، روایات بسیارى از اولیاى گرامى اسلام رسیده و پیروان خود را از آن بر حذر داشته‏اند. در اینجا، به طور نمونه، به دو روایت از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) اكتفا مى‏شود:
  پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم: باتندى به وى فرمود: واى بر تو، آیا در قیامت مردم را چیزى جز محصول زبانشان به رو در آتش مى‏فكند؟
  قال رجل لرسول اوصنى فقال له احفظ لسانك ثم قال یا رسول الله اوصنى فقال احفظ لسانك ثم قال یا رسول الله اوصنى فقال ویحك و هل یكب الناس على مناخر هم فى النار الا حصائد السنتهم‏(21).
  مردى از رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم)، در خواست نمود به او سفارشى كنند و توصیه‏اى نماید. حضرت به او فرمود: زبانت را حفظ كن. دوباره گفت: یا رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) به من توصه‏اى به فرما. حضرت فرمود: زبانت را حفظ كن. مرتبه سوم درخواست خود را تجدید نمود. حضرت باتندى به وى فرمود: واى بر تو، آیا در قیامت مردم را چیزى جز محصول زبانشان به رو در آتش مى‏فكند؟
  این روایت، به تمام افراد اعلام خطر مى‏كند و به آنان مى‏فهماند كه محصول زبان آدمى ممكن است موجب سقوط وى شود و موجباتى را فراهم آورد كه صاحبش را بارو در آتش بیندازند.

  عن النبى صلى الله علیه و آله من اصغى الى ناطق فقد عبده فان كان الناطق عن الله عزوجل فقد عبد الله فان كان الناطق من ابلیس فقد عبد ابلیس‏(22).
  حضرت رضا (علیه السلام) از پدران بزرگوارش حدیث نمود كه رسول اكرم (صلى الله علیه و آله و سلم) فرموده است: كسى كه به سخن ناطقى گوش فرا مى‏دهد و آن را استماع مى‏نماید، با عمل خود، ناطق را بندگى نموده است. اگر ناطق از خدا سخن بگوید، شنونده خدا را بندگى كرده است و اگر از شیطان بگوید، بندگى شیطان نموده است.

  این روایت هشدار مى‏دهد و مردم را از استماع سخن شیاطین صفتان برحذر مى‏دارد. چه، این قسم شنیدن‏هاى گمراه كننده، به معنى بندگى شیطان است و آن كس كه با پرستش و بندگى غیر خدا بمیرد، در قیامت مشمول عفو و غفران حضرت بارى تعالى نیست.

  البته در مذمت زبان و سخن بیهوده سخن بسیار است و روایات در این زمینه فراوان. که فقط به چند نمونه از آن اشاره شد. شما می‌توانید در کتابهای اخلاقی همین موضوع را مطالعه کنید. معراج السعاده و چهل حدیث امام خمینی رحمه الله از جمله این کتب هستند.
  منبع:1.بحار، ج 71، ص 303.
  2. عیون اخبارالرضا، ج 1، ص 304.
  3. سخن و سخنوری - فلسفی
  سخن یا سکوت؟

 7. تشكر

  ملکوت (27-12-1389)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •