تپش جوانی سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
تپش جوانی
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2
 1. #1
  عضو ماندگار
  خادمه صدیقه طاهره(س) آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 12,738      تشکر : 34,808
  35,558 در 11,353 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خادمه صدیقه طاهره(س) آنلاین نیست.

  gozaresh تپش جوانی
  تپش جوانی


  رابطه بین والدین و نوجوانان در دنیای مدرن امروزی نسبت به گذشته پیچیده تر شده است ، و عجیب نیست كه برخی والدین ،‌ قادر به ایجاد ارتباط با فرزند نوجوان خود نیستند . بعضی نوجوانان در دوره خاصی ، نمی توانند با هیچ یك از افراد خانواده ، حتی خواهر و برادرشان ، رابطه برقرار كنند ‌ ( البته ، اكثر مواقع خواهر و برادرها با مشکلات شخصی یکدیگر ، همدلی و همراهی می كنند ) ‌. ‌اینكه والدین و نوجوانان نمی توانند ارتباط موفق و موثری برقراركنند از این جهت است که در هنگامه نوجوانی، تغییرات پیچیده ای در نوجوانان ایجاد می شود كه حتی ، خودشان هم از آن غافلند. البته ، ‌استثنائاتی هم وجود دارد و برخی والدین روابط بسیار خوبی با فرزندان نوجوان خود دارند .
  اکثر والدین می پندارند حرفها و نظراتشان همیشه درست است و یا تجربیات و مشکلات گذشته آنها شبیه به فرزندانشان است ، که البته ، نه تنها کمکی به آنها نمی کند بلکه در بیشتر مواقع ، منجر به درگیری و جدال بین والدین و فرزندان می شود .
  والدین فكر می كنند چون فرزندانشان را به دنیا آورده اند ، پس مسئول "شخصیت " آنها هستند. مثلا موفقیت و یا پوشش مناسب فرزندان ، به توانایی آنان در فهماندن حكمت ها و تدابیرشان به فرزندان ، بستگی دارد.


  بخش اندكی از آنچه كه والدین و نوجوانان درمورد یكدیگر بیان می کنند ، شامل اظهارات زیر است :‌
  " بزرگترها فكر می كنند دانای کل هستند . "
  " نوجوانان فكر می كنند همه چیز را می دانند ؟‌ حتی نمی خواهند توصیه های بزرگترهایشان را بشنوند .‌"‌
  "‌ این طور که پپداست ، پدر و مادرم نمی توانند به من اعتماد كنند ."
  " چرا فرزندم اینقدر پنهان كار شده !؟‌"
  باید بدانیم كه دوران بلوغ و نوجوانی ، دوره پر تنشی است . ‌زمانی كه شخص به دوران نوجوانی می رسد ، از دوران امن و آرام كودكی به دنیای پر هیاهو و ناامن آدم بزرگها قدم می گذارد. امنیت و آرامش یک نوجوان با درك نسبی والدین میسر است . اساسا"‌،‌ اینطور خلاصه می شود كه ، ‌والدین از اینکه فرزندان نوجوانشان اشتباه کنند هراس دارند ، زیرا ناخواسته و ندانسته ، اشتباهات آنان را ، به عنوان شكست خودشان تلقی می کنند و نوجوانان نیز دلشان می خواهد كه بتوانند برای زندگی ، خودشان تصمیم بگیرند و از اینکه والدینشان اصرار به القای نصیحتهایشان دارند خسته اند .

  تپش جوانی

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. تشكر

  seyed yasin (08-01-1390)

 3.  

 4. #2
  عضو ماندگار
  خادمه صدیقه طاهره(س) آواتار ها

  تاریخ عضویت : دی 1348
  نوشته : 12,738      تشکر : 34,808
  35,558 در 11,353 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 0
  خادمه صدیقه طاهره(س) آنلاین نیست.

  gozaresh

  مطمئنا"‌هیچ كس كامل متولد نشده است . هر كسی در موقعیتی از زندگی اشتباه می کند ، والدین و فرزندان ، مثل هم . همه ما انسان هستیم و جایز بر خطا. البته ، قابل درك است كه همه پدرها و مادرها خواهان بهترینها برای فرزندانشان هستند ، حتی اگر مخالف خواست و نظر آنها باشد . از این گذشته ، یك اشتباهی كه نوجوانان ممكن است تجربه كنند ، می تواند تاثیر بسیار نامطلوبی بر آینده آنها بگذارد . والدین باید بدانند كه ، نوجوانان در سن بلوغ ، دستخوش برخی تغییرات اساسی فكری و جسمی ‌می شوند، و باید خود را با این تغییرات وفق دهند . برای بیشتر نوجوانان این تغییرات به صورت سردرگمی و آشفتگی است، و والدین می بایست آنها را در طول این تغییرات راهنمایی كنند. نه اینكه آنها را مجبور به پذیرفتن گفته هایشان كنند كه نتیجه ای جز عصبانیت و دلزدگی ندارد . چرا كه نوجوانان برخلاف آنچه كه به آنها گفته می شود ، برای كنترل زندگیشان دست به تلافی می زنند . و نیز ممكن است احترام نسبت به والدینشان را كنار بگذارند كه شرایط را تشدید خواهد كرد و منجر به شرایطی شبیه به ذیل خواهد شد :‌
  "پسر نوجوانم به حرف های من توجهی ندارد و ظاهرا هیچ احترامی برای من قائل نیست . نمی فهمم چه اشتباهی مرتكب شده ام " .
  قائل نبودن احترام ، مسئله ی مهمی است و نشان از شکاف عمیق بین روابط والدین و فرزندان می دهد ، كه رفع آن نیز به سادگی امکان پذیر نخواهد بود . وقتی والدین اعتماد نوجوانشان را از دست می دهند ، دیگر به عنوان انسانی اصیل و مورد اعتماد ، صاحب صلاحیت نخواهند بود. علاوه بر مشاجرات همیشگی و ناتوانی والدین در راهنمایی نوجوانان در سالهای بلوغ ، به شیوه های دیگری نیز والدین اعتماد و احترام نوجوانانشان را از دست می دهند .
  این شیوه ها شامل رفتارهای ریاكارانه و دورویی والدین ،‌ مراقبت ناكافی از فرزندان ، عدم مسئولیت پذیری والدین ، ‌دروغهای دائمی ، ‌داد و ستدهای كاری مشكوك ‌و قائل نشدن احترام و اعتماد كافی برای فرزندانشان می باشد
  اعتماد و احترام دو طرفه است. اگر والدین به فرزندانشان احترام نگذارند و به آنها اعتماد نكنند ، فرزندانشان هم به آنها اعتماد نكرده و احترامی برای آنها قائل نخواهند بود .

  هر تصمیم مهمی كه به غلط گرفته شود ممكن است منتج به گرفتاری نوجوان به تنگناهایی حاد و وحشتناك گردد . والدین تنها در صورتی می توانند آنها را در مقابل تصمیمات مخرب نفی كنند که اعتماد و احترام متقابل بین آنها حاكم باشد . ارتباط دو طرفه ، كه هر طرف به دیگری توجه داشته و سعی كنند یكدیگر را بفهمند ، به ایجاد اعتماد و احترام كمك می كند ، بنابراین والدین نه تنها تاثیرمهمی بر زندگی آنها ، بلكه بدعتی حیاتی در این دنیا باقی می گذارند . با وجود احترام و اعتماد حاكم ، ممكن است تشویق و تاثیر همسالان و دوستان ، نوجوانان را متوجه انجام سرگرمیها و فعالیتهایی نماید . به طور کلی یك نوجوان ممکن است بواسطه دوستانی ساده اندیش و ساده لوح ، تحریك به انجام فعالیتهایی شود كه بر تصورشان از خود ، تحصیلات و سلامتی آنها تاثیر گذاشته و سبب مشكلاتی در آینده آنها گردد .

  برای مقابله والدین در مقابل تاثیر همسالان، چندین جنبه روشن قابل توجه وجود دارد . اول اینكه ، با وجود همه آنچه که گفته شد ، والدین مهمترین تاثیر را بر زندگی نوجوانان می گذارند . دیگر اینكه اگر چه هنگام اختلاف ممكن است اینگونه به نظر برسد ، ‌ولی همه روابط والدین و فرزندان ، از طریق تاثیر همسالان سست نمی شود . والدین باید سعی کنند برای نوجوانانشان توضیح دهند كه چگونه تاثیر همسالان بر زندگی آینده آنها تاثیر منفی می گذارد . البته همه همسالان تاثیر نامطلوب ندارد . در حقیقت تاثیر مثبت همسالان می تواند به سمت رشد و پیشرفت مثبت آنها كمك بسیاری نماید . والدین می بایست به نوجوانان بیاموزند كه تسلیم تاثیرات منفی نشوند و در همه حال سعی کنند تصمیمات هوشیارانه ای اتخاذ نمایند . در پایان بهترین اندرز برای والدین این است كه :
  ما دائما فراموش می كنیم كه فرزندان بیش از نصایح ، از مثال های عینی پیروی می کنند .
  بنابراین آغاز و بهترین راه تربیت و پرورش نوجوانان ، از طریق پایبندی به اخلاقیات صحیح ، عمل كردن خود والدین به عنوان نمونه هایی شایسته ، و حامی همیشگی نوجوانان بودن ، است . ممكن است ساده به نظر برسند ، ولی در ایجاد روابط خوب با نوجوانان كمك كرده و برای همیشه ماندگار خواهند بود و شرایط را برای توقعات معقولی كه از فرزندان داریم هموار می كنند .

  منبع: fierysue.live journal.com
  ترجمه: فهیمه کهتری- خانواده و زندگی
  تپش جوانی

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 5. تشكر

  seyed yasin (08-01-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •