سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: امتیازهای عبادت در اسلام)2(

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  امتیازهای عبادت در اسلام)2(

  امتیازهای عبادت در اسلام)2(

  باید بتواند از راه خویشتن داری مستمر در مقابل امیال و تحمّل محرومیت پایدار از شهوات، و تكرار عبادت‏های محدود، روان خود را در این نبرد بر دشمن تن چیره سازد.
  آئین مقدس اسلام این طرز تفكر را نیز مردود میشمارد زیرا اسلام عبادت را برای زندگی می‏خواهد و نباید زندگی به خاطر عبادت محدود گردد. در عین حال اسلام می‏كوشد تا در تمام فعالیت‏ها و حركت‏های انسان صالح روح عبادت بیفشاند، ولی نه به معنای باز داشتن از فعالیت‏های مختلف نشاط بخش زندگی و محدود كردن عبادت بین دیوارهای معبد، بلكه به معنای بازگرداندن همه‌ی نشاط‌های حیاتی به عبادت مسجد پایگاهی برای انسان صالح است تا رفتار روزانه‏اش را از آنجا تنظیم و كنترل كند نه اینكه حركت و بسیج او را محدود سازد.
  پیغمبر اكرم (صلی الله علیه و آله و سلم) به ابوذر فرمود:
  «اگر توانی نخوری و نیاشامی مگر برای خدا، این كار را بكن.»[1]

  بدین ترتیب عبادت برای زندگی می‏گردد و میزان پیروزی تربیتی و دینی اش به اندازه‏ای است كه پر و بال محتوای روح عبادت، به میدان‏های مختلف زندگی كشیده شود.
  3ـ جنبه‌ حسی عبادت
  چنانكه می‏دانیم ادراك حسی، تنها احساس نیست، و تنها اندیشه‌ی عقلی مجرد هم نمی‏باشد، بلكه ادراك حسی مخلوطی است از تعقل و احساس تجرید شده، وقتی می‏خواهیم عبادت، نقش خود را در ما ایفاء كند و با شخصیت ما كه از عقل و حس تركیب شده، به خوبی منسجم گردد شایسته است كه عبادت هم جنبه‌ی حسی و هم جنبه‌ی عقلی تجریدی داشته باشد تا با شخصیت عابد قابل انطباق گردد و عابد بیشتر بتواند در عبادت خود، با تمام وجودش با مطلق مربوط گشته، پیوسته با خدا زندگی كند.
  از اینجا است كه نیت و محتوای روانی عبادت همیشه متوجه جنبه‌ی عقلی تجریدی آن است، زیرا در این قسمت است كه عابد بسوی حق میگراید و به مطلق می‏پیوندد. و خصوصیات دیگر عبادت ناظر به جنبه‌ی حسی آن است.
  برای مثال یكی از واجباتی كه در حین نماز باید رعایت شود توجه به قبله است یعنی رو سوی قبله كردن، همین قبله نیز مقصود حاجیان در عبادت حج است، و باید دور آن طواف كنند، و باید بین صفا و مروه مسافت مشخص و معینی، به عمل سعی بپردازند، همچنین باید به جمره‌ی عقبه سنگ اندازی كنند.
  برای عبادت «اعتكاف»[2] باید به مسجد بروند. این‏ها همه نمونه‌هایی از مظاهر حسی عبادت است. نماز تا به سوی قبله نباشد پذیرفته نیست، طواف تا دور خانه نباشد، طواف نیست و همین طور. و این‏ها به خاطر ارضای جنبه‌ی حسی عبادتگر است تا سهم حسی عبادت نیز مراعات شده باشد.
  نماز گزاری كه در نمازش نیت می‏كند، عبادت فكری اش را انجام داده و از همان آغاز كه نمازش را با «الله اكبر» افتتاح كرد خدای خود را از حدود و موازین مادی و تشبیهات ظاهری منزه گردانیده است، ولی او در عین حال خانه كعبه را برای عبادتش شعار قرار می‏دهد تا بدین وسیله پرستشش را در فكر و حس خود، در منطق و عاطفه‌ی خود و در تجرید عقلی و وجدان حسی خود زنده كرده باشد.
  4ـ جنبه‌ اجتماعی پرستش
  بنیاد پرستش را، ارتباط انسان با خدا تجسم می‌بخشد. با اینكه مواد این رابطه از عناصری پایدار و استوار تشكیل شده، با این حال در آئین اسلام عبادت باید به روشی برگزار گردد كه در بسیاری از اوقات، وسیله‏ای برای برقراری رابطه‌ی برادری بین انسان‏ها باشد و مقصود ما از جنبه‌ی اجتماعی پرستش، همین است.
  برخی از عبادات در عنوانش، تجمع و گردهمایی، و ایجاد روابط اجتماعی بین برگزار كنندگان، منظور شده مانند «جهاد» كه در آن از جنگجویان خدا پرست خواسته شده، برای جنگ با دشمن، صفوف خود را از واحدهای جنگی سازمان داده شده، تشكیل دهند.
  در برخی از عبادات هر چند خود عبادت، گردهمایی نیست، ولی از عبادت كنندگان به صورت‏های مختلف خواسته شده كه آن را با گردهمایی برگزار كنند تا رابطه‌ی انسان با خدا و رابطه‌ی انسان با انسان برادر، در یك عمل انقلابی یك جا صورت گیرد.
  در نمازهای واجب به همین منظور «جماعت» تشریع شده تا عبادت فردی در آن‏ها به عبادت جمعی تغییر شكل دهد، و رشته‌ی مردمی در آن مستحكم گردد، و نماز كه عبادتی روانی است در میان وحدتی كه نتیجه‌ی عمل دسته جمعی است، برگزار شود.


  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  وظیفه‌ی حج در زمان و مكانی معین باید انجام شود تا همه‌ی كسانی كه آن را برگزار می‏كنند در یك زمان و یك مكان همدیگر را درك كنند و عمل آن‏ها به شكل عمل گروهی پیاده شود.
  حتی وظیفه‌ی روزه كه طبعش یك عمل فردی است به مراسم عید فطر مربوط می‏شود تا این فریضه‌ی فردی را در یك چهره‌ی اجتماعی جلوه دهد. و بین روزه‌داران به وسیله‌ی نشاط حاصل از پیروزی بر شهوات و تمایلات، روز عید پیوند اجتماعی برقرار گردد.
  وظیفه‌ی زكات نیز به صورتی برگزار می‏گردد كه رابطه‌ی انسان با خدا را در قالب اجتماعی در آورد. زیرا رابط با ولی امر (مجتهد فقیه) كه زكات را به او می‏سپارند یا با فقیر كه مستقیماً دریافت می‏دارد یا با مؤسسه‌ی خیریه‏ای كه به حسابش می‏ریزند، زكات را قالب اجتماعی جلوه می‏دهد.
  همین طور ملاحظه می‏كنیم روابط اجتماعی به اشكال مختلف در كنار روابط عبادی بین انسان‏های برگزار كننده، كه عمل خود را برای خداوند انجام می‏دهند. برقرار می‏شود و این نیست مگر به خاطر تأكید بر این مطلب كه روابط پرستش در زندگی انسان، نقش اجتماعی دارد و تنها هنگامی موفق خواهد بود كه در رهبری روابط اجتماعی، نیروی سازنده‏ای به وجود آورد و به نحو شایسته‏ای بین صفوف خلق هم آهنگی ایجاد كند.
  جنبه‌ی اجتماعی عبادت، وقتی به اوج خود می‏رسد كه شعائر پرستش در پایگاه‏های اجتماعی، رمز وحدت باشد و صفوف امت اسلام را به وحدت رهبری كند.
  «قبله» یا بیت الله الحرام شعار وحدت است كه آئین اسلام از میان قوانین عبادت و نماز آن را مطرح كرده است. این شعائر تنها بعد دینی ندارد، بلكه بعد اجتماعی‏اش رمز وحدت و اصالت این امت است.
  از این رو وقتی قبله‌ی جدید توجه به مسجد الحرام تشریع شد مسلمانان مواجه با شرارت‏های جدیدی از ناحیه‌ی سفیهان و نابخردان قوم شدند كه قرآن از آن‏ها پرده برداشته است. این نابخردان مفهوم اجتماعی قانون را فهمیده بودند كه شرارت می‏كردند، اینان متوجه شدند كه قبله یكی از مظاهر شخصیت این امت است كه خداوند عنوان امت وسط به آن‏ها داده و شاخص وحدت آنان است.
  در اینجا گذشته از آنچه درباره نظام كلی عبادات و خصوصیات كلیه‌ آن‏ها به طور عموم در زندگی انسان برشمردیم، باید متذكر شد هر عبادتی امتیاز ویژه‏ای دارد و اثر خاصی در روح عبادت كننده به جای می‏گذارد و هر كدام به شیوه‌ خاصی راه تمدن را به سوی انسان می‏گشاید.

  [1] . ان استطعت ان لاتأكل إلاّ لله فافعل.
  [2] . اعتكاف، به معنی گوشه‌گیری از خلق و به عبادت پرداختن در مسجد است حداقل این انزوا سه روز است كه روزها را باید روزه گرفت و جز برای ضرورتی از مسجد خارج نشد. اعتكاف را احكامی است كه در كتب فقه مستعرض‌اند.
  شهید سید محمد باقر صدر ـ كلیاتی پیرامون عبادات اسلامی، ص 27
  امضاء

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی