سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: ۩*۩ جهت یابی بدون قطبنما ۩*۩

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ۩*۩ جهت یابی بدون قطبنما ۩*۩

  روش خورشيد و سايه:

  ممكن است در يك سفر قطبنما نداشته باشيم و يا قطبنماي ما از كار افتاده باشد . در چنين شرايطي يك طبيعت گرد نياز به آگاهي بر روش هاي طبيعي جهت يابي را بيشتر احساس مي كند.

  بايد بدانيد كه روش هاي بسيار متنوع و جالبي با استفاده از امكانات موجود در طبيعت وجود دارد كه مي تواند ما را در امر جهت يابي ياري نمايد. و ما قصد داريم به مرور به آموزش آنها بپرداريم.  در اين بخش روش پيدا كردن جهات جغرافيايي را با استفاده از خورشيد و سايه آموزش خواهيم داد.

  يكي از دقيق ترين روش ها استفاده از سايه و خورشيد مي باشد.در اين روش به يك آسمان صاف و مقداري زمان نياز داريم. بااستفاده از يك چوب صاف به طول يك متر و و دو قطعه سنگ يا چوب كوچك نوك تيز و همينطور به يك تكه نخ يا طناب آن هم در صورت موجود بودن نياز داريم.

  در صبح و كمي قبل از ظهر درجه بندي را شروع مي كنيم، چوب بلند را در زمين فرو مي كنيم زمين اطراف چوب بايد افقي و هموار باشد. حال يكي از چوب هاي كوچك و يا يك قطعه سنگ كوچك را درست در جايي كه سايه چوب بلند تمام مي شود مي گذاريم.

  حالا نخ يا طناب را به پايه چوب بلند مي بنديم و و سر ديگر آن را به چوب بلند و نوك تيزي مي بنديم بطوري كه وقتي طناب را كاملا مي كشيم چوب نوك تيز به سنگ يا چوب ديگري كه در زمين فرو كرديم برسد. حال به كمك چوب نوك تيز نيم دايره اي بر روي زمين مي كشيم و تا بعد از ظهر صبر مي كنيم. در طول روز سايه كوتاه و كوتاه تر شده و از ظهر به بعد دوباره بر طول آن افزوده خواهد شد.

  در ظهر و هنگامي كه سايه در كوتاه ترين حالت خود قرار دارد، بر روي نيم دايره راستاي سايه را علامت مي زنيم، دراين حالت سايه راستاي شمال را نشان خواهد داد، سرانجام سايه بلندتر شده و دوباره به نيم دايره رسم شده مي رسد.در اين نقطه نيز چوب كوچك نوك تيز فرو مي كنيم و يا قطعه سنگي قرار مي دهيم.

  اگر طناب يا ريسمان براي رسم نيم دايره نداشتيم مي توانيد از يك چوب صاف بلند و يا هر وسيله ديگري كه بتوان با آن يك نيم دايره رسم كرد استفاده كنيد.

  در نظر داشته باشيد كه سايه اجسام در صبح به سمت غرب و در عصر به سمت شرق مي باشد.  حال خطي كه دو چوب كوچك و يا دو قطعه سنگ را به هم مصل مي كند راستاي شرقي - غربي را نشان مي دهد. در حقيقت بايد نقاط را بطور دقيق مشخص نماييم، زيرا هر دو نقطه كه فاصله هاي مشابهي از قائده چوب بلند داشته باشند براي ما خط شرقي - غربي را مشخص مي كنند.

  يك راه سريع تر اما تقريبي براي اين روش وجود دارد كه البته در زير خط استوا نادرست خواهد بود، در اين راه نياز به چوب تيز و طناب نداريم. نشانه اول را با يك تكه سنگ مشخص مي كنيم و حدود 20 دقيقه بعد نشانه دوم را در انتهاي سايه چوب بلند بر روي زمين مي گذاريم .

  خط مابين اين دو سنگ از طرف نشانه اول به سمت نشانه دوم مسير غرب به شرق را بطور تقريبي نشان مي دهد.

  منبع :


  www.fire125.ir
  امضاء


 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  استفاده از ساعت براي تعيين جهت:

  با كمك يك ساعت عقربه دار مي توان راستاي شمال - جنوب را مشخص نمود. ساعت خود را در مقابل چشمان خود نگه داريد و آن را طوري بچرخانيد و بدست بگيريد كه نوك عقربه ساعت شمار به سمت خورشيد گرفته شود در اين حالت نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار و عدد 12 بر روي ساعت، راستاي جنوب را مشخص مي كند و جهت مخالف آن راستاي شمال را نشان مي دهد .


  البته بايد در نظر داشته باشيد كه اين قاعده در نيمكره شمالي و بين محدوده 5/23 N تا 5/66 N درجه به اينگونه مي باشد و در نيم كره جنوبي بين محدوده 5/23 S تا 5/66 S درجه كاملا برعكس مي باشد يعني در هنگام تعيين راستاي شمال و جنوب بايد عدد 12 بر روي ساعت را به طرف خورشيد گرفته و نيمساز زاويه بين عدد 12 و عقربه ساعت شمار راستاي شمال را نشان مي دهد .

  يكي از نكاتي كه بايد توجه داشته باشيد اين است كه اگر ساعت شما بر روي ساعتي غير از ساعت واقعي (زماني كه ساعت رسمي كشور را براي استفاده از روشنايي روز يك ساعت جلو مي برند) تنظيم است بايد نيمساز زاويه بين عقربه ساعت شمار با عدد 13 يا همان 1 را در نظر بگيريد.
  جهت يابي توسط ساعت

  نكته ديگر اينكه بسياري از مردم داراي ساعت ديجيتالي مي باشند . براي تعيين جهت كافي است كه ساعت را خوانده و سپس روي كاغذ ساعتي عقربه دار كه همان ساعت را نشان مي دهد رسم كنيد و در همان لحظه بدون اينكه وقت را صرف كنيد با استفاده از اين ساعت كاغذي طبق مراحل بالا راستاي شمال - جنوب را پيدا كنيد.


  اين روش در هواي مه آلود و هنگامي كه تنها هاله اي از خورشيد در آسمان مشخص است و جايگاه آن بخوبي قابل تشخيص نيست نيز كاربرد دارد.

  در اين حالت كافي است كه يك تكه چوب نازك داشته باشيم و آن را بصورت قائم در زمين فرو كنيم و سايه آن در روي زمين هم راستا با جهت تابش خورشيد بر روي زمين مي افتد كه نوك سايه دقيقا در جهت مخالف خورشيد قرار مي گيرد.

  حال كه جايگاه خورشيد مشخص شده است مي توان از روش شرح داده شده راستاي شمال - جنوب را مشخص كرد.
  منبع :

  www.fire125.ir
  امضاء


 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  جهت یابی در شب توسط ماه :

  روش جالبی برای بدست آوردن جهت ها بطور نسبی از طریق ماه وجود دارد که در اینجا به توضیح آن می پردازیم.

  اگر خطی بین دو تیزی هلال ماه رسم کنیم و آن را تا زمین امتداد دهیم ، انتها یا امتداد این خط نقطه جنوب را در موقعیتی که قرار گرفته ایم نشان می دهد.

  راه دیگری هم که برای تعیین جهت توسط ماه وجود دارد این است که در نیمه اول هر ماه قمری بر آمدگی ماه به طرف غرب و در نیمه دوم برآمدگی هلال ماه به طرف شرق می باشد.

  و در زمانی که ماه کامل است ، در صورتی که درست رو به ماه بایستیم در واقع رو به شمال ایستاده ایم.  یکی دیگر از روش های پیدا کردن امتداد شرق و غرب روش سایه می باشد که در شبهای مهتابی قابل اجرا می باشد .

  روش کار دقیقا مشابه روش خورشید و سایه می باشد که در اینجا به جای خورشید از نور ماه استفاده می شود.


  توجه داشته باشید که اینگونه روش ها دقیق نیست و فقط به صورت بسیار کلی ، سمت و جهت را به ما نشان می دهند.
  منبع :

  www.fire125.ir
  امضاء


 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,206 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  قطب نمای سوزنی

  اگر بخواهید برای خود قطب‌نما درست کنید احتیاج به یک سوزن نازک و یک لیوان آب دارید. سوزن می‌تواند روی آب شناور باشد اگر آن را به آرامی روی سطح آب قرار دهید فقط باید کمی صبوری به خرج بدهید.

  سه راه برای قرار دادن سوزن بر روی آب وجود دارد: سوزن را روی یک تک کاغذ قرار دهید. چه کاغذ شناور بماند یا فرو برود هیچ مشکلی ایجاد نخواهد شد. اگر کاغذ در آب فرو برود سوزن روی آب شناور می‌ماند. اگر روی سوزن کمی روغن بمالید کار برایتان آسان‌تر می‌شود. سوزن را با جنگال هم می‌توان به آرامی وارد آب کرد طوری که غرق نشود.  چگونه یک قطب‌نمای سوزنی بسازیم

  قبل از این که سوزن را در آب بیندازید با مالش دادن آن در یک جهت به آهن‌ربا، چاقو و یا مالیدن آن فقط در یک جهت به پارچه‌ ابریشمی یا پنبه‌ای، سوزنْ مغناطیسی یا قطبی درست کنید. مانند سوزن قطب‌نما.

  مثلاً با ۳۰ بار مالش دادن سوزن به آهنربا از طرف خودتان به سمت بیرون، سوزن به اندازه‌ کافی خاصیت آهنربایی پیدا می‌کند. همچنین مالش سر سوزن از پایین به بالا بر پارچه‌ ابریشمی باعث می‌شود که سر سوزن نقطه شمال را نشان دهد).

  حتی می‌توانید آن ‌را در یک جهت میان موهای سر خود بکشید. توجه کنید که همیشه فقط در یک جهت مالش دهید.  حال اگر آن‌ را روی یک چوب‌ پنبه یا پوشال کوچک قرار دهید (سوزن را به چوب‌پنبه چسب بزنید، یا درون آن فرو کنید؛ یا در دو طرف سوزن چوب‌پنبه‌هایی کوچک فرو کنید)، و روی آب (آب راکد یا ظرفی پر از آب) شناور کنید، مانند یک قطب‌نما عمل می‌کند، و سر سوزن رو به شمال می‌چرخد.  بدون سایه بالا سر

  اما اگر سایه‌ای در کار نبود با نشانه‌هایی که در طبیعت است نیز می‌توان راه را پیدا کرد.

  اولین راه در جایی به دردتان خواهد خود که تعداد زیادی درخت و گیاه وجود داشته باشد.

  شاخه‌های درختان بیشتر رو به جنوب که آفتاب بیشتری دارد رشد می‌کنند . البته در یک نگاه کلی می‌توان پی به این موضوع برد بنابراین درختان را به صورت تکی برانداز نکنید.

  خزه‌هایی که روی تنه درختان رشد می‌کند بیشتر گرایش به سمت شمالی درخت دارند تا سمت جنوب آن؛ پس سمت شمالی درخت رطوبت بیشتری دارد.

  اگر با تنه بردیده یک درخت مواجه شدید به خط‌ های درون تنه توجه کنید. سمت جنوب درخت که بیشتر از آفتاب بهره‌مند است، بیشتر رشد می‌کند.
  در بهار برف سمت جنوبی کوه‌ها زود‌تر از سمت شمالی آنها آب می‌شود. همچنین گیاهانی که سمت جنوبی کوهستان رشد می‌کنند از گیاهان سمت شمال ساقه‌های کلفت‌تری دارند. میوه‌های سمت شمال دیرتر از سمت جنوب کوهستان می‌رسند.

  نشانه‌های موجود در طبیعت به تنهایی نباید مورد استفاده قرار گیرد چرا که این نشانه‌‌ها با عوامل دیگر مثل باد تغییر می‌کند.

  حیوانات هم می‌توانند در یافتن شمال و جنوب به ما کمک کنند. مثلا مورچه‌‌ها خاک لانه‌هایشان را در سمت جنوبی لانه می‌ریزند تا شاید بعد از ظهر‌ها از سایه آن تل خاک استفاده کنند و سنجاب و دارکوب لانه‌هایشان را در سمت شرقی درخت می‌سازند.


  منبع :

  www.fire125.ir

  امضاء


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی