سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: بررسی دلایل خشم زودرس و آستانه تحمل پایین در جامعه

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. بررسی دلایل خشم زودرس و آستانه تحمل پایین در جامعه

  بررسی دلایل خشم زودرس و آستانه تحمل پایین در جامعه!

  از این قبیل آدم ها کم نیستند. آنهایی که همه می دانند از خشم قرمز می شوند و از شدت عصبانیت چشم را می بندند و دهان را باز می کنند تا ناراحتی شان را سر عالم و آدم هوار کنند؛

  ● آسیب شناسی دست به یقه شدن

  فقط یک تلنگر کافی است حتی یک اشاره تا او عصبانی شود و یقه فرد روبه رویش را بگیرد و داد و قال راه بیندازد. همه می گویند او مثل یک بشکه باروت است. می گویند کافی است یک حرف دو تا بشود و او جوش بیاورد. می گویند عصبانی که می شود، خون جلوی چشمش را می گیرد و دیگر چیزی نمی فهمد. ولی خودش این حرف ها را قبول ندارد فقط می گوید بیشتر آدم ها لجش را درمی آورند. همان هایی که زرنگی می کنند و جای پارک ماشینش را می گیرند، همان هایی که در صف از او جلو می زنند و نادیده اش می گیرند حتی بقال محل که جنسش را گران تر از همه می فروشد یا همسایه اش که صدای ضبطش را بلند می کند.

  سر حرفش که باز می شود از همسرش هم گلایه می کند و می گوید بعضی وقت ها راه رفتن او هم خونش را به جوش می آورد، می گوید بعضی اوقات اگر تنه کسی به تنه اش بخورد، فورا داغ می کند و صدایش را بلند می کند تا زود حقش را بگیرد. او اصلا عاشق دست به یقه شدن است، ولی خودش این را نمی داند. فقط می گوید بیشتر آدم ها ناراحتش می کنند و چون حقش را نادیده می گیرند، او مجبور است جلویشان بایستد.

  از این قبیل آدم ها کم نیستند. آنهایی که همه می دانند از خشم قرمز می شوند و از شدت عصبانیت چشم را می بندند و دهان را باز می کنند تا ناراحتی شان را سر عالم و آدم هوار کنند؛ ولی خودشان هیچ گاه قبول نمی کنند که آدم هایی عصبانی هستند.

  گردشی کوتاه در شهر خیلی خوب ثابت می کند بیشتر آنهایی که حالا شهرنشین شده اند و مجبورند عواقب زندگی در یک شهر شلوغ و پرهیاهو را تحمل کنند، با کمترین محرکی دچار خشم شده و مقابل کسی که او را به این حالت درآورده است، گارد می گیرند.

  از نظر یک شخص عصبانی همیشه آدم های دیگر مقصرند و کاری می کنند تا او تاب و تحمل از دست بدهد و موجودی پرخاشگر شود، البته شاید بخشی از این حرف درست باشد. شاید این آدم های اطراف ما هستند که با بی ملاحظه گی هایشان دیگران را عصبانی می کنند و آنها را به خشم می آورند.

  این هم حرف درستی است که این روزها محیط سالم و امن روانی کمتر پیدا می شود و آدمی هر کجا که باشد، بالاخره عاملی برای تحریکش یافت می شود، ولی هرچه هم که این حرف ها درست باشد، چاره ای جز زندگی مسالمت آمیز با دیگران وجود ندارد؛ چراکه ما آدم ها چه بخواهیم و چه نخواهیم باید به زندگی مان در آرام ترین حد ممکن ادامه دهیم.

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.


  ● عصبانیت، واکنشی طبیعی

  البته حرف زدن از مذموم بودن عصبانیت و این که فرد عصبانی بالاخره یک روزی اطرافیانش را به ستوه می آورد، به این معنی نیست که هیچ آدمی حق عصبانی شدن ندارد. چارلز اسپیلبرگر، روانشناسی که متخصص مطالعه خشم است، می گوید: خشم حالتی عاطفی است که شدتش از تحریک ملایم تا عصبانیت شدید تغییر می کند، یعنی او نیز قبول دارد که خشم جزیی از ذات آدم هاست، چون به اعتقاد او، درجه ای از عصبانیت برای زنده ماندن لازم است؛ هرچند این جمله نمی تواند توجیه خوبی برای هجوم آوردن ما به هر شخص یا شیئی باشد.

  اما در این که خشم با همه ضروری بودنش باید کنترل شود و مدیریتش به دست شخص بیفتد، شکی نیست؛ ولی به هر حال این کاری است که از هر کسی ساخته نیست.

  شهروز پرورش، روان شناس بالینی در این زمینه به آستانه تحمل افراد اشاره می کند و می گوید:

  ظرفیت هر فرد در برابر رویدادها، هیجان های مثبت و منفی و استرس ها با افراد دیگر متفاوت است. گاه ممکن است با شنیدن واژه آستانه تحمل، رویدادهای منفی و استرس ها در ذهن ما تداعی شود در صورتی که افراد زیادی هستند که آستانه تحمل آنها در مقابل هیجان های مثبت نیز تنظیم و تقویت شده است، مثلا وقتی گفته می شود فلانی ظرفیت محبت زیادی را ندارد.

  ریشه اولیه آستانه تحمل در افراد ارثی است، ولی مانند سایر مولفه ها و مهارت های شخصی همچون اعتماد به نفس و... همیشه در حال نوسان است یعنی افرادی که به مهارت های کنترل و تقویت آستانه تحمل مسلط نیستند. به احتمال زیاد در برخورد با تنش ها و مشکلات، واکنش های سالمی را نشان نخواهند داد.

  این در حالی است که امکان دارد تا سنی خاص اختیار افراد دست خودشان نباشد و در نتیجه عوامل زیادی در تکوین شخصیتشان دخالت داشته باشند، ولی بعد از این که افراد به سن بلوغ فکر می رسند، موظفند مانند وضعیت فیزیولوژی، شرایط روانی شخصیتی خود را توسط متخصصان چکاب کنند و بهبود بخشند.
 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.


  این روان شناس ادامه می دهد:

  یکی از مهارت های زندگی که به تعامل سالم میان انسان ها منجر می شود، توان حل مساله است به طوری که در مسیر بروز یک اختلاف بین دو نفر یا بیشتر باید ۱۵ مرحله طی شود تا کار به آخرین مرحله یعنی درگیری برسد.

  بهترین و ساده ترین راه هنگام عصبانیت نفس کشیدن عمیق و پس از آن تکرار جملات آرام بخشی چون «سخت نگیر» استپرورش در ادامه تاکید می کند که در شهرهای بزرگی چون تهران، کوچک ترین اختلاف بسرعت تبدیل به خشم و درگیری می شود و درخصوص آن می گوید: در حال حاضر آستانه تحمل اجتماعی افراد بشدت ضعیف شده است و این سطح پایین آستانه تحمل عوارض و خطرات روانی اجتماعی و حتی جانی بسیار زیادی به دنبال خواهد داشت، به طوری که افراد ممکن است گاه به خاطر یک مساله ساده

  او درخصوص دلایل روانی اجتماعی ضعف آستانه تحمل می گوید:

  در روانشناسی اجتماعی، موضوعی به نام اضافه بار روانی وجود دارد. یعنی بعضی وقتها مجموع فشارها و استرس ها در اجتماع بیشتر از آستانه تحمل افراد می شود. در این نوع جوامع مردم حوصله حرف زدن با همدیگر را ندارند.

  پس دیگر انتظاری نیست که آنها به سمت حل مسائل و مشکلات خود همراه با احترام و حفظ عزت انسانی بروند و بدیهی است که در چنین جوامعی جمعیت و زندان ها بالا و حجم پرونده های قضایی نیز بسیار زیاد است.

  او با ارائه توضیحات بیشتر می گوید: تحقیقات روان شناسان در چند سال گذشته نشان داده که سهم نابسامانی های روانی در تهران حدود ۳۰ درصد کل جمعیت کشور است. به طوری که فرسودگی عصبی روانی در تهران درصدر مسائل روانی قرار دارد. فرسودگی روانی یا خستگی عصبی به این معناست که افراد از انرژی روانی شان بدون این که تقویتی صورت پذیرد به صورت مکرر استفاده می کنند و همانند باتری ضعیف شده ای که شارژ نمی شود، کارایی کامل خود را از دست می دهند.
 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.  ● راه حل های کاهش عصبانیت

  ولی افراد هر چه قدر هم زود خشم باشند و آستانه تحملشان پایین باشد، باز هم می توانند به درجاتی از خودکنترلی برسند.

  برای این منظور راه های متفاوتی پیشنهاد شده ولی به نظر می رسد مثل همیشه گام نخست باور داشتن به تاثیر این راه هاست. روان شناسان می گویند بهترین و ساده ترین راه هنگام عصبانیت، نفس کشیدن عمیق و پس از آن تکرار جملات آرام بخشی چون «سخت نگیر» است.

  با ماساژ دادن شقیقه ها و خنک کردن بدن هم می توان خشم را فرونشاند ولی به تاکید روان شناسان با تلاش برای سرگرم کردن خود چه با دیدن یک فیلم، چه با حرف زدن با دوستان یا حتی تلاش برای خندیدن می توان خود را از شرایط ناخوشایند پس از بروز عصبانیت رها کرد.

  البته در این میان راه های دیگری هم پیشنهاد می شود که شاید کمی عجیب به نظر می رسد. مثلا می شود بالش یا کوسنی را برداشت و با مشت کوبیدن روی آن خشم خود را تخلیه کرد یا حتی درون آب فریاد کشید. تکنیک آیینه هم از آن راه های پیشنهاد شده است به این صورت که می توان جلوی آیینه ایستاد یا در خیال خود این کار را کرد. بعد هر چه دلمان خواست به کسی که از دستش عصبانی شده ایم، بگوییم. گفته می شود تکنیک آب و آرامش هم خیلی موثر است. روشی که در آن شیشه آبی را در یخچال می گذاریم و هر وقت که عصبانی شدیم به سراغ آن آب می رویم و کمی از آن می نوشیم و به خود می گوییم «این آب به من آرامش می دهد.»

  البته شاید تمام این روش ها سودمند باشد، ولی به نظر می رسد بیشتر روش های مقطعی هستند در حالی که بالا بردن آستانه تحمل مهارتی است که نیاز به در کنار هم قرار گرفتن بسیاری از عوامل دارد.

  پرورش در این باره می گوید:

  برای بالا بردن آستانه تحمل دولت ها و سازمان های مربوطه باید افراد را از نظر سلامت روانی در وضعیت مصونیت قرار دهند. این در شرایطی است که خانواده ها نیز باید با آگاهی و هشیاری مراقب بهداشت روانی خود باشند. در این میان خود فرد نیز موظف است با یادگیری مهارت های لازم و به کارگیری شیوه های مناسب، روان و شخصیت خود را سالم نگه دارد و با گام برداشتن در مسیر خودشکوفایی از زندگی و انسان بودن لذت ببرند.  گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ


  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. احکام قبله و راه های تعیین جهت قبله
  توسط parsa در انجمن نماز
  پاسخ: 3
  آخرين نوشته: 06-03-1392, 09:30
 2. نماز در آیینه قرآن
  توسط نرگس منتظر در انجمن نماز
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 06-03-1389, 16:01
 3. قانون تعیین وضعیت املاک واقع در طرحهای دولتی و شهرداریها
  توسط درگاه محبوب در انجمن قوانين و مقررات حقوقي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25-02-1389, 23:23
 4. آیین نامه استخدام پیمانی
  توسط درگاه محبوب در انجمن قوانين و مقررات حقوقي
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 18-02-1389, 17:04
 5. پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 15-02-1389, 19:25

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی