سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 28

موضوع: ويژه نامه گراميداشت شهداي قيام خونين پانزده خرداد

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  sham1

  به طور کلی قیام 15 خرداد آثار عمده‌ای از خود برجای نهاد:

  1-رهبری حرکتهای مخالف رژیم را به مذهبیها منتقل کرد و چپی‌ها را به حاشیه راند.

  2-کشتار مردم در قیام 15 خرداد، چهرة مزدورانه شاه را که تا آن زمان تقصیرها را به گردن نخست وزیران می‌انداخت افشا نمود و انقلابیون پس از آن به راههای اصلاح طلبانه پشت کرده سرنگونی نظام سلطنتی را خواستار شدند.

  3-از آن پس طرد همه قدرتهای بیگانه از ایران مورد توجه قرار گرفت و سرانجام قیام 15 خرداد و نقطه آغاز نهضت بازگشت به خویشتن در کشور شد.

  از آن پس انجمن‌های اسلامی در نقاط مختلف پدید آ‌مدند و جو غیر اسلامی در دانشگاهها و دیگر مجامع به آرامی شکسته شد.


  امضاء


 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  khmgin

  پیامدهای قیام پانزده خرداد سال 42

  غائله انجمن‌هاى ایالتى و ولایتى، رفراندوم «انقلاب سفید»، فاجعه مدرسه فیضیه و واكنش‌هاى امام و روحانیت در برابر این وقایع زمینه را براى رخدادى بزرگ فراهم آورد. رخدادى كه به تحولى گسترده در تاریخ مبارزات مردم مسلمان ایران انجامید.
  با فرارسیدن ماه محرم، فرصتى مناسب براى گسترش دامنه قیام و هدایت مردم به سوى یك مبارزه بزرگ به دست آمد. رژیم، كه از این حقیقت آگاه بود براى خنثى كردن چنین حركتى به تهدید و ارعاب واعظان و روحانیان پرداخت و از آنان خواست ضمن پرهیز از سخنان تحریك آمیز، موارد زیر را رعایت كنند:
  1ـ علیه شخص اول مملكت سخن نگویند؛
  2ـ علیه اسراییل صحبت نكنند؛
  3ـ عبارت «اسلام در خطر است» را به كار نبرند.
  این تهدیدها در نهایت راه به جایى نبرد و در بیشتر مجالس سوگوارى، روحانیان مردم را با خیانت‌هاى رژیم آشنا ساختند. این اعتراض‌ها در روز عاشورا به ویژه هنگام سخنرانى امام خمینى در مدرسه فیضیه به اوج رسید. امام در نطق آتشین در عصرعاشورا (13 خرداد 42) حكومت پهلوى را با دودمان بنى امیه و یزید مقایسه كرد، به طور مستقیم شاه را مورد انتقاد و حتى تهدید قرار داد و درباره همسویى‌اش با اسراییل و صهیونیسم به وى هشدار داد.

  پس از این سخنرانى، حركت‌هاى اعتراض آمیز كه از روزهاى نخستین محرم آغاز شده بود، شدت یافت. در بیشتر شهرستان‌ها مردم به خیابان‌ها ریختند و ضمن حمایت از روحانیت، علیه شاه شعار دادند.
  هر چند، بر اساس اسناد موجود، رژیم خود را براى مقابله با تظاهرات تاسوعا و عاشورا(12 و 13 خرداد 42) آماده ساخته بود؛ ولى تظاهرات تهران و قم چنان گسترده بود كه مأموران ناگزیر واكنش شدیدترى نشان دادند. بر اساس گزارش شهربانى تهران، در تظاهرات روز چهاردهم خرداد حدود 124 نفر از ساكنان پایتخت دستگیر و تعداد زیادى شهید و مجروح شدند.
  رژیم شاه كه در تنگنایى دشوار گرفتار شده بود، براى خاموش كردن موج گسترده مبارزات نیمه شب 15 خرداد 1342 به منزل امام خمینى یورش برد؛ وى را دستگیر كرد، شتابان به پادگان قصر و بعد از مدتى به پادگان عشرت آباد انتقال داد و در آن جا زندانى ساخت. در پى دستگیرى امام خمینى، اعتراض‌ها و راه پیمایى‌هاى گسترده در همه كشور صورت گرفت كه ضمن آن بسیارى از مردم مسلمان شهید و مجروح شدند.


  بر اساس گزارش‌هاى شهربانى، تهران در آتش و خون به سر مىبرد؛ مردم در نقاط مختلف پایتخت با مأموران به مقابله پرداختند و وزارت جنگ مأموریت یافت ضمن اعلام حكومت نظامى، قیام را سركوب كند.
  فجیع‌ترین حادثه، قتل عام دهقانان كفن پوش ورامینى بود كه براى پشتیبانى از امام سمت تهران رهسپار شده بودند. مأموران نظامى در سر پل باقرآباد با آن‌ها روبه رو شدند و با سلاح‌هاى سنگین آنان را قتل عام كردند.
  دستگاه‌هاى تبلیغاتى شاه، كه با وضعیتى نامنتظره روبه رو شده بودند. كوشیدند قیام پانزده خرداد را به عوامل بیگانه نسبت دهند. رژیم در رسانه‌هاى خبرى خود چنین ادعا كرد:
  شخصى به نام عبدالقیس از بیروت با هواپیما وارد ایران شده و در گمرك مهرآباد در حدود یك میلیون تومان از او به دست آمده و پس از تحقیقات، اعتراف كرده كه مبلغ مزبور را از طرف جمال عبدالناصر براى افراد معینى در ایران آورده است. ادعاى رژیم، مبنى بر دخالت مصر در ایجاد شورش در ایران، مورد انتقاد بسیارى از نشریات خارجى واقع شد. رژیم سندى در این باره ارائه نكرد و هرگز نتوانست آن را اثبات كند.

  امضاء
 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  parvaneh


  نتایج و پیامدهاى قیام 15 خرداد

  شالوده فكرى قیام پانزده خرداد را باید در رهیافت امام خمینى در تغییر نظام سلطنتى و برقرارى حكومت اسلامى جستجو كرد؛ رهیافتى كه امام بر اساس آن در مسأله انجمن‌هاى ایالتى و ولایتى با تغییر قانون اساسى به مخالفت پرداخت، رفراندوم را با پرسش رو به رو ساخت، علیه نظام حاكم به افشاگرى پرداخت و این هدف را پانزده سال بعد به ثمر رساند.
  قیام 15 خرداد و حوادث مربوط به آن، آثارى بر جاى نهاد كه در تداوم و موفقیت نهایى نهضت تأثیر جدى داشت. بخشى از این آثار عبارت است از:


  1ـ دور جدید مبارزات روحانیت ضربه‌هایى كه در پى نهضت مشروطه بر روحانیت فرود آمد و نیز اختناق و سركوبى دوره استبداد رضاخانى، روحانیت را از صحنه سیاسى كشور كنار زد. پس از آن نیز، به رغم مبارزات آیت الله كاشانى و فدائیان اسلام و حمایت فقیهانى چون مرحوم آیت الله خوانسارى، حوزه‌ها با دخالت در مسائل سیاسى بیگانه بودند. با آغاز نهضت امام، روحانیت شكل سیاسى به خود گرفت؛ گسترده و یكپارچه به صحنه سیاسى كشور گام نهاد و مبارزه را تا سرنگونى نظام شاهى ادامه داد.
  2ـ مركز قرار گرفتن نیروهاى معارض مذهبى
  با این قیام، مخالفان مذهبى رژیم در مركز قرار گرفتند و نیروهاى معارض غیرمذهبى، مانند احزاب سیاسى ملى گرا و نیروهاى چپ، به حاشیه عرصه سیاست كشور رانده شدند.


  3ـ رشد آگاهى و تفكر انقلابى در مردم
  در پرتو سخنرانىها، پیام‌ها و اعلامیه‌هاى عالمان و خطیبان به تدریج میزان آگاهى مردم فزونى یافت.


  4ـ افشاى چهره مزدورانه شاه
  شاه پیوسته مىكوشید خود را بىگناه، حامى اسلام و روحانیان جلوه دهد و با ابزارهایى چون تعویض نخست وزیر، دولت را مسؤول نابسامانىها نشان دهد.
  قیام خونبار 15 خرداد، شاه را ناگزیر ساخت به این ریاكارىها و نیرنگ بازىها پایان دهد و با چهره‌اى عریان به صحنه آید. پس از كشتار مردم، همه دریافتند كه ریشه تمام فسادها و خرابىها شاه است و باید آماج تیرهاى اعتراض قرار گیرد. وقتى خبر حمله پلیس و مأموران نظامى به مردم و روحانیان (در قضیه مدرسه فیضیه) به رهبر بزرگ انقلاب رسید، چند بار پیاپى فرمود: رژیم خود را رسوا كرد و ماهیت خود را بروز داد.


  5 ـ تشكیل سازمان ها و گروه‌هاى اسلامى
  تا پیش از قیام 15 خرداد، نیروهاى مسلمان تشكیلاتى نداشتند و دست كم از تشكیلات موفق و كارآمد بىبهره بودند.
  پس از قیام 15 خرداد، ضرورت تشكیلات و ایجاد سازمان‌هایى جهت هدایت مبارزات مورد توجه نیروهاى مذهبى قرار گرفت. هیأت‌هاى مؤتلفه ره آورد این اندیشه است كه از به هم پیوستن گروه‌هاى مختلفى چون دانشجویان، روحانیان و بازاریان، با اطلاع حضرت امام و در ارتباط با ایشان، شكل گرفت.
  این گروه پس از تبعید حضرت امام، از فعالیت‌هاى آموزشى و عقیـدتى سمت سیاست و مبارزه مسلحانه تغییر جهت داد و به یك سازمان سیاسى ـ نظامى تبدیل شد. در این زمان، حزب ملل اسلامى نیز با هدف برقرارى حكومت توحیدى اسلامى، اعلام موجودیت كرد و مردم را به مبارزه مسلحانه با رژیم فراخواند. افزون بر این پس از قیام 15 خرداد، انجمن‌هاى اسلامى در مراكز مختلف شكل گرفت و در رشد آگاهى عمومى نقشى ارزنده ایفا كرد. پدید آمدن این سازمان‌ها و گروه‌هاى كوچك و بزرگ نشان دهنده آن است كه ضرورت مبارزه سازمان یافته در اندیشه مردم ریشه دوانیده بود.


  امضاء
 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0


  6ـ گسترش اندیشه براندازى رژیم به جاى اندیشه‌هاى رفرمیستى

  احیاى كاپیتولاسیون و تبعید امام خمینى
  در 13 مهرماه 1342، دولت عَلَم مصوبه‌اى صادر كرد و بر اساس آن مقرر شد هنگام تقدیم "قرارداد وین" به مجلس، ماده واحده‌اى به آن پیوست شود تا به یارى آن كارمندان هیأت‌هاى مستشارى امریكا در ایران از امتیازات و مصونیت‌هاى مربوط به كارمندان ادارى و اعضاى فنى مذكور در قرارداد وین برخوردار شوند. این ماده واحده همان كاپیتولاسیون بود.
  علت پیوند دادن كاپیتولاسیون با قرارداد وین، وحشت هیأت حاكمه از خشم ملت ایران بود. آنان مىكوشیدند با بهره‌گیرى از جنبه بین المللى قرارداد وین مردم را فریب دهند.
  نخست وزیر، حسنعلى منصور، قرارداد وین و لایحه پیوستى را، كه در مرداد 1343 به تصویب مجلس سنا رسیده بود، به مجلس شورا برد و با تلاش بسیار مجلس را واداشت آن را تصویب كند.
  سابقه كاپیتولاسیون در ایران به شكست ایران از روسیه و تحمیل پیمان تركمنچاى باز مىگردد. پس از انقلاب 1917 روسیه، در پیمان دوستى ایران و شوروى (1921) ماده مربوط به كاپیتولاسیون لغو گردید.
  یازده روز پس از تصویب معافیت نظامیان آمریكایى از شمول مقررات قضایى ایران، دولت منصور لایحه وام 200 میلیون دلارى از یك بانك امریكایى را با تضمین دولت امریكا، به مجلس برد و به تصویب رساند. این وام به خرید سلاح‌هاى جنگى از امریكا اختصاص داشت.
  محافل سیاسى ایران واگذارى این وام را پاداش آمریكا به ایران، به خاطر تصویب لایحه كاپیتولاسیون به شمار آوردند.
  چند روز پس از تصویب این لایحه، یك نسخه از مشروح مذاكرات مجلس به دست امام رسید. امام از مفاد لایحه برآشفت و در سخنرانى تاریخى چهارم آبان 1343، شاه، آمریكا و اسرائیل را به شدت مورد حمله قرار داد.
  متن كامل این سخنرانى و اعلامیه‌اى كه امام پس از آن منتشر كرد، در حجمى گسترده تكثیر و به سرعت در اختیار مردم قرار گرفت و واكنش مردم، گروه‌ها و طبقات مختلف جامعه را در پى داشت.


  پیامدهاى احیاى كاپیتولاسیون
  تبعید امام خمینى،(1) ترور حسنعلى منصور كه پس از شاه عامل اصلى تبعید امام شمرده مى‌شد به وسیله هیأت‌هاى مؤتلفه اسلامى، سوء قصد به جان شاه،(2) نقض استقلال و حاكمیت ایران،(3) ورود گسترده آمریكاییان به كشور و گسترش جرم و فساد ناشى از آن(4) و اوج‌گیرى احساسات ضد آمریكایى بخشى از آن پیامدهاى احیاى كاپیتولاسیون به شمار مىآید. (5)


  پی‌نوشت‌ها:
  1. پس از موضع‌گیرى سخت امام در قبال تصویب كاپیتولاسیون، در شب سیزدهم آبان 1343، صدها كماندو و مأمور مسلح با محاصره منزل امام، ایشان را دستگیر و پس از اعزام به فرودگاه مهرآباد بلافاصله به تركیه تبعید كردند. امام بعد از یك سال، از آن جا به نجف تبعید شد. فرزند ارشد ایشان، حاج آقا مصطفى خمینى نیز در روز بعد از دستگیرى امام دستگیر و به زندان قزل قلعه انتقال داده شد. ساواك پس از تبعید امام، طى اطلاعیه‌اى كه از رادیو پخش شد و در جراید عصر تهران منتشر گردید، خبر تبعید ایشان را بدین شرح اعلام داشت:
  «طبق اطلاع موثق و شواهد و دلایل كافى چون رویه آقاى خمینى و تحریكات مشارالیه بر علیه منافع ملت و امنیت و استقلال و تمامیت ارضى كشور تشخیص داده شد، لذا در تاریخ 13 آبان ماه 1343 از ایران تبعید گردید.
  سازمان اطلاعات و امنیت كشور» (روزنامه اطلاعات، 13/8/1343، ص 1)
  2. به دنبال این سوء قصدها رژیم شاه دچار ناامنى شدید گردیده، در ساواك و پلیس افراد بىرحم و خشن، به جاى افراد میانه رو قدرت یافتند.(جیمز بیل، عقاب و شیر، ترجمه مهوش غلامى، انتشارات شهراب، تهران، 1371، ج 1 ص 262)
  3. به طورى كه امام خمینى تصویب كاپیتولاسیون را امضاى سند بردگى ایران خواندند.
  4. راه انداختن كازینوهاى قماربازى یا مشروب خوارى، مست آمدن به خیابان‌ها و رفتار اهانت آمیز آمریكایى‌ها نسبت به آداب و رسوم جامعه ایرانى از جمله این جرم و فسادها بود.
  5. آمریكایىها در ایران به طور فزاینده‌اى هدف عملیات شناسایى و حمله قرار داشتند. تنها بین سال‌هاى 1971 تا 1975، 31 مورد بمب گذارى و تهدید به انفجار بمب، علیه تأسیسات و سازمان‌هاى آمریكایى در ایران انجام شد. (جیمز بیل، همان، ص 308)

  منبع:
  کتاب انقلاب اسلامی و چرایی و چگونگی آن (ویراست اول). مولفان: جمعی از نویسندگان، ص 116 به بعد.

  امضاء
 5. Top | #15

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,661
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,607
  مورد تشکر
  177,677 در 52,452
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  *******************************
 6. Top | #16

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.

  از تبعيد تا پيروزي  حضرت امام، پس از تبعيد از کشور نيز، دست از مبارزه با ظلم و فساد و تيعض رژيم نکشيدند.

  حضرت معظم‌له، با صدور بيانيه‌هاي مختلف، سعي فرمودند، آتش قيام حق‌طلبانه و ستم‌ستيزانه ملت مسلمان ايران عليه ديکتاتوري 2500 سالهشاهنشاهي را روشن نگه دارند و به‌رغم توصيه‌هاي دولت‌هاي ميزبان ايشان، هرگز از مجاهده با رژيم مستبد محمدرضا دست نکشيدند.
  يکم آبان‌ماه سال 1356، اما واقعه‌اي رخ داد که به فرموده حضرت امام، از الطاف خفيه الهي بود.
  در اين روز حضرت آيت‌الله حاج سيدمصطفي خميني، پسر ارشد حضرت امام که فردي بسيار عالم، مجتهد و سياستمدار بود و به قولي «خميني جوان»‌ شناخته مي‌شد، توسط عمال رژيم محمدرضا، مسموم شد و به شهادت رسيد.
  گرچه از دست دادن فرزند؛ آن هم چنين فرزندي، هر کس را دچار شکست مي‌کند و اصلا قصد رژيم از حذف فيزيکي مرحوم حاج‌آقا مصطفي (رض) يکي ايراد فشار روحي بر حضرت امام به عنوان پيرمردي 80 ساله بود تا ايشان در داغ فراغ
  پسرشان، از دنيا بروند و دوم، خميني‌اي 30 سال جوان‌تر از حضرت امام، ادامه‌دهنده راه نهضت نباشد، اما امام امت، چون کوه استوار ايستادند و گرچه جگرشان از سوک شهادت پسر بزرگوارشان، خراشيد ولي محکم بر ادامه نهضت تاکيد کردند.
  اول آبان، 19 دي و 29 بهمن 56، هشت، نه و ده فروردين 57 و...، 17 شهريور 57، عيد فطر، تاسوعا و عاشوراي اين سال روزهايي بود که بار ديگر نهضت احياء شد.

  پس از يکم آبان، 19 دي 56، ‌قم در اعتراض به اسائه ادب رژيم محمدرضا به حضرت امام در مقاله روزنامه اطلاعات، بار ديگر برخاست.
  با تهاجم وحشيانه ماموران رژيم به مردم و علما، تعدادي به شهادت رسيدند؛ 29 بهمن در تبريز چهلم شهداي قم، باز به خاک و خون کشيده شد و همين‌طور سلسله چهلم‌ها تا پيروزي انقلاب ادامه يافت. امام با آن که در خارج از وطن بودند، اوضاع را زير نظر داشتند و با صدور اعلاميه و محکوميت کشتارها، مردم را به ادامه نهضت اسلامي خود، تا براندازي رژيم فاسد تشويق مي‌فرمودند.
  تا آن که سپيده پيروزي بر مردم ايران لبخند زد و در زمستان، بهاران آمد و 22 بهمن 57، آغاز سال‌هاي بيداري اسلامي در سراسر جهان شد و همه اين‌ها، مديون مردي است الهي که جز به رضاي خدا نمي‌انديشيد:‌ حضرت امام خميني...

  محمدمهدي تقوي

  بخش سياست تبيان
  امضاء


 7. Top | #17

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  نقش اسدالله علم در قيام 15 خرداد 1342

  پس از حذف علي اميني، اسدالله علم در سال 1341 به نخست وزيري رسيد. در تمام دوران نخست وزيري وي اصلي ترين ماموريتش، تثبيت و تحکيم موقعيت سلسله پهلوي به رهبري محمد رضا شاه، به عنوان تنها و عالي ترين مرجع تصميم گيري در رأس هرم قدرت بود
  پس از حذف علي اميني، اسدالله علم در سال 1341 به نخست وزيري رسيد. در تمام دوران نخست وزيري وي اصلي ترين ماموريتش، تثبيت و تحکيم موقعيت سلسله پهلوي به رهبري محمد رضا شاه، به عنوان تنها و عالي ترين مرجع تصميم گيري در رأس هرم قدرت بود.
  از طرفي با روي کار آمدن علم به عنوان نخست وزير، خطري که مقام سلطنت را با روي کار آمدن اميني تهديد کرده بود رفع شد و اسدالله علم درک کرد که لازم است تعادل سياست دو کشور انگليس و آمريکا در ايران بايد به شکل جديدتري دنبال شود.
  در دوره نخست وزيري اسدالله علم بود که دولت آمريکا هم متقاعد شد روش حکومت سلسله پهلوي به رهبري محمدرضا پهلوي بهترين راه حفظ و گسترش منافع آن کشور در ايران است.
  مهمترين حادثه زمان نخست وزيري علم قيام 15 خرداد بود که گذشته از چگونگي حادثه و علل و عوامل آن، بي¬گمان نقش علم در اين حادثه بسيار موثر بود بطوري که هرچند شاه در رأس هرم قدرت عالي¬ترين مرجع تصميم¬گيري درباره چگونگي برخورد با تظاهرات کنندگان بود، اما در اين ميان نقش کليدي را در سرکوب تظاهرات کنندگان شخص اسدالله علم نخست وزير برعهده داشت.
  داريوش همايون، که خود سالها در دوران محمدرضا شاه از دولتمردان عالي مقام کشور محسوب مي¬شد، نقش قاطع علم در پايان دادن به قيام 15 خرداد را مورد تصديق قرار مي دهد و نتيجه مي¬گيرد که اگر در آن هنگام ثبات و قاطعيت شخص اسدالله علم نبود چه بسا رژيم پهلوي با خطر سقوط مواجه مي شد. 1
  ويليام شوکراس نيز به نقل از جعفر بهبهانيان متصدي امور مالي شاه، مسئول کشتار قيام 15 خرداد را اسدالله علم مي داند و مي نويسد:


  امضاء


 8. Top | #18

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  «جعفر بهبهانيان متصدي امور مالي شاه در هنگام اغتشاشات 1963 در کنار علم بود. بعدها تعريف کرد که شاه به علم گفته بود مردم را نکشد.

  علم پاسخ داده بود شما شاه هستيد و من نخست وزيرم.

  من مسئول امنيت هستم و به هر طريقي که بتوانم مردم را ساکت خواهم کرد.
  اگر موفق شدم شما همچنان شاه خواهيد بود.

  اگر شکست بخورم مي¬توانيد مرا به دار بزنيد و باز همچنان شاه خواهيد بود.
  حتي گفته مي¬شد اسدالله علم به شاه توصيه کرده بود که جهت انتقام از روحانيون اجازه دهد حضرت آيت الله خميني رهبر قيام 15 خرداد را نيز بلافاصله پس از دستگيري اعدام کند.» 2

  در واقع از همان آغاز نيز لبه تيز حملات روحانيت به رهبري حضرت آيت الله خميني بيش از هر کس ديگري متوجه اسدالله علم نخست وزير بود و او را مسئول اصلي اقدامات رژيم پهلوي قلمداد مي¬کردند. چنانکه حضرت آيت الله خميني سالها پس از واقعه 15 خرداد در يادآوري خاطراتش از آن دوره اظهار داشتند:
  «در زمان محمدرضا آن اوايل نهضت (1342) دست و پا مي¬کردند که يک تفاهمي بشود. يک دفعه که آمدند پيش ما که مي-خواهيم که مثلاً ملاقاتي چيزي طرح شود.

  من به ايشان گفتم که علم هستش ما وارد مذاکره نمي¬شويم. شما اول علم را کنار بگذاريد و بعد وارد مذاکره بشويم. ببينيم چه مي¬گوييم.» 3
  بنابراين آشکار مي¬شود که از نظر ايشان نيز شخص اسدالله علم کليدي¬ترين مهره به شمار مي¬رفت و همو بود که اصلي-ترين نقش را در برخورد قهرآميز با قيام اقشار مختلف مردم در 15 خرداد برعهده داشت.

  سر آنتوني پارسونز آخرين سفير انگليس در ايران دوره پهلوي نيز که خود دوستي بسيار نزديکي با اسدالله علم داشت در خاطراتش از علم به عنوان مسئول اصلي سرکوب قيام 15 خرداد نام مي¬برد و مي¬نويسد:
  « ... علم شخصاً دستور تيراندازي به طرف مردم را صادر کرده بود و خود او در سال 1975 ضمن صحبت درباره حوادث آن زمان ضمن اعتراض به اين مطلب گفت: من چاره¬اي جز اين کار نداشتم ... اعليحضرت خيلي رقيق القلب هستند و از خونريزي خوششان نمي¬آيد.» 4
  پي نوشت:
  1- ع. باقي، تحرير تاريخ شفاهي انقلاب اسلامي ايران، قم: نشر تفکر، 1373، ص335.
  2- ويليام شوکراس، آخرين سفر شاه، ترجمه عبدالرضا هوشنگ مهدوي، چاپ دوم، تهران: نشر البرز، 1369، ص134.
  3- امام خميني، صحيفه نور، جلد دهم، تهران: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، 1361، ص165.
  4- آنتوني پارسونز و ويليام سوليوان، خاطرات دو سفير، ترجمه محمود طلوعي، چاپ دوم، تهران: نشر علم، 1373، ص293.
  علي جان مرادي جو


  امضاء


 9. Top | #19

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  gol  پانزده خرداد در کلام امام خمینی (ره )

  امام خمینی (ر ه ) آن پیر فرزانه انقلاب، درباره روز پانزده خرداد 1342 چنین فرمودند:
  "روز پانزده خرداد،
  در عین حال که چون عاشورا،
  روز عزای عمومی ملٌت مظلوم است،
  روز حماسه آفرین 15 خرداد، بزرگداشت ارزش های انسانی در طول تاریخ است" ایشان در سخنانی دیگر فرمودند:
  "قیام پانزده خرداد، اسطوره قدرت ستم شاهی را در هم شکست و افسون ها را باطل کرد. شهادت جوانان رشید و زنان و مردان در آن روز،
  سدٌ عظیم قدرت شیطانی را از بنیان سست کرد.

  خون سلحشوران کاخ نشین، کاخ های ستم را درهم کوبید.
  ملٌت عظیم الشأن با قیام و نثار خون فرزندان عزیز راه قیام را برای نسل های آینده گشود و ناشدنی ها را شدنی کرد".


  امضاء


 10. Top | #20

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  40
  نوشته
  475
  تشکر
  12,780
  مورد تشکر
  1,954 در 449
  دریافت
  1
  آپلود
  5

  پیش فرض

  امضاء

  دلا غافل ز سبحاني چه حاصل

  مطيع نفس و شيطاني چه حاصل
  بود قدر تو افزون از ملائک
  تو قدر خود نميداني چه حاصل


  و ناگهان چه زود دير مي شود، ولي هيچگاه براي شروع دير نيست...
صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی