سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: سرچشمه بندگی ،کجاست؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1397
  نوشته
  86
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  85 در 45
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. سرچشمه بندگی ،کجاست؟


  سرچشمه بندگی ،کجاست؟

  هر كسى در زندگى خود نمونه ‏هایى از زلزله‏ ها و فرو رفتن در زمین را دیده یا شنیده است، و نیز سقوط سنگهاى آسمانى را از بالاى جو، یا بر اثر ریزش كوه‏ها یا آتش‏فشانها و مانند آن دیده یا شنیده است، هر انسان عاقلى مى ‏داند كه وقوع این امور در هر لحظه و هر مكان امكان پذیر است، اگر زمین آرامشى دارد و آسمان براى ما امن و امان است، به قدرت و فرمان دیگرى است ما كه از هر سو در قبضه قدرت او قرار داریم چگونه مى‏ توانیم تواناییش را بر معاد انكار كنیم! و یا چگونه مى‏توانیم از حوزه حكومت او فرار نمائیم.


  ویرایش توسط مدير محتوايي : 07-02-1392 در ساعت 11:22

 2. تشكر

  مدير محتوايي (19-02-1392)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1397
  نوشته
  86
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  85 در 45
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.

  تفكر در عظمت هستى، سرچشمه‏ى ایمان به معاد

  أَ فَلَمْ یَرَوْا إِلى‏ ما بَیْنَ أَیْدِیهِمْ وَ ما خَلْفَهُمْ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْضِ إِنْ نَشَأْ نَخْسِفْ بِهِمُ الْأَرْضَ أَوْ نُسْقِطْ عَلَیْهِمْ كِسَفاً مِنَ السَّماءِ إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیَةً لِكُلِّ عَبْدٍ مُنِیبٍ (9سبا)
  آیا به آن چه از آسمان و زمین، پیش رو و پشت سرشان است نگاه نكردند؟ اگر بخواهیم آنان را در زمین فرو مى‏بریم یا قطعه‏هایى از (سنگ‏هاى) آسمان را بر سرشان فرود مى‏آوریم، همانا در این (تهدید) براى هر بنده‏ى توبه كارى عبرت قطعى است.
  در این آیه خداوند به دلیل دیگرى پیرامون معاد، دلیلى توأم با تهدید غافلان لجوج، پرداخته است. این آسمان با عظمت با اینهمه عجائب، با این همه اختران ثابت و سیار و نظاماتى كه حاكم بر آن است، و همچنین این زمین با تمام شگفتیها و انواع موجودات زنده و بركات و مواهبش، گویاترین دلیل بر قدرت آفریدگار است.
  آیا كسى كه قدرت بر این همه امور دارد از باز گرداندن انسان بعد از مرگ به عالم حیات و زندگى عاجز است؟! این همان" برهان قدرت" است كه در آیات دیگر قرآن در برابر منكران معاد به آن استدلال شده از جمله در آخر سوره یس (آیه 82) و آیه 99 سوره اسراء و آیات 6 و 7 سوره ق.
  در ضمن، این جمله مقدمه‏اى است براى تهدید این گروه متعصب تیره دل كه اصرار دارند چشم به روى همه حقایق ببندند، لذا به دنبال آن مى‏فرماید:" اگر ما بخواهیم به زمین دستور مى‏دهیم پیكر آنها را در خود فرو برد" زلزله‏اى ایجاد شود، زمین شكاف بردارد و در میان آن دفن گردند! (إِنْ نَشَأْ نَخْسِفْ بِهِمُ الْأَرْضَ).
  " و یا اگر بخواهیم فرمان مى‏دهیم قطعات سنگهاى آسمانى بر آنها فرو بارد" و خودشان و خانه و زندگیشان را در هم بكوبد (أَوْ نُسْقِطْ عَلَیْهِمْ كِسَفاً مِنَ السَّماءِ).
  آرى" در این موضوع، نشانه روشنى است بر قدرت خداوند و توانایى او بر همه چیز، اما براى هر بنده‏اى كه به سوى خدا باز گردد و فكر و اندیشه خود را به كار گیرد" (إِنَّ فِی ذلِكَ لَآیَةً لِكُلِّ عَبْدٍ مُنِیبٍ).
  هر كسى در زندگانى خود نمونه‏هایى از زلزله‏ها و خسف و فرو رفتن در زمین را دیده یا شنیده است، و نیز سقوط سنگهاى آسمانى را از بالاى جو، یا بر اثر ریزش كوه‏ها بر اثر صاعقه‏ها یا آتش‏فشانها و مانند آن دیده یا شنیده است، هر انسان عاقلى مى‏داند كه وقوع این امور در هر لحظه و هر مكان امكان پذیر است، اگر زمین آرامشى دارد و آسمان براى ما امن و امان است، به قدرت و فرمان دیگرى است ما كه از هر سو در قبضه قدرت او قرار داریم چگونه مى‏توانیم تواناییش را بر معاد انكار كنیم! و یا چگونه مى‏توانیم از حوزه حكومت او فرار نمائیم. در اینجا به چند نكته باید توجه كرد:
  ویرایش توسط مدير محتوايي : 07-02-1392 در ساعت 11:22

 5. تشكر

  مدير محتوايي (19-02-1392)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1397
  نوشته
  86
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  85 در 45
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.

  بعلاوه اگر این مغروران غافل حتى اینقدر به خود اجازه نمى‏دهند كه بالاى سر خود را بنگرند چرا لا اقل آنچه را پیش روى آنها قرار دارد و در كنار افق دیده مى‏شود، نمى‏نگرند؟!

  2- مى‏دانیم درون كره زمین مذاب و سوزان و در حال فوران است، و در حقیقت زندگى همه انسانها بر روى مجموعه‏اى از آتشفشانهاى بالقوه قرار دارد، یك فرمان كوچك الهى كافى است كه یكى از این آتشفشانها سر بر آورد و منطقه عظیمى را بلرزاند و سنگ و مواد مذاب و سوزان را بر آنجا فرو ریزد.
  و نیز مى‏دانیم هر شبانه روز صدها هزار سنگهاى سرگردان كوچك و بزرگ در حوزه جاذبه زمین قرار گرفته و به سوى آن جذب مى‏شوند، اگر برخورد آنها با قشر هواى محیط زمین كه سبب داغ شدن و سوختن آنها مى‏شود نبود، ساكنان زمین به طور مرتب از ناحیه آسمان سنگ باران مى‏شدند، هم اكنون نیز قدرت و شدت آنها به قدرى است كه گاهى این مانع را پشت سر گذارده و بر زمین فرو مى‏ریزند و این یك اخطار الهى است.
  بنابر این اگر ما انسانها در میان این دو منبع خطر به فرمان خدا در نهایت آرامش زندگى مى‏كنیم همین كافى نیست كه به قدرت عظیم او پى ببریم و سربر آستانش بگذاریم؟!

  اشاره به اینكه گردنكشان یاغى كه طوق عبودیت خدا را از گردن بر داشته‏اند و همچنین بندگان غافلى كه به مسیر نادرست و گناه‏آلودشان ادامه مى‏دهند، و انابه و بازگشتى در كارشان نیست، آنها نیز از این آیات روشن بهره نمى‏گیرند، چرا كه وجود خورشید به تنهایى كافى نیست چشم بینا و رفع حجاب نیز لازم است.
  ویرایش توسط مدير محتوايي : 07-02-1392 در ساعت 11:22

 7. تشكر

  مدير محتوايي (19-02-1392)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1397
  نوشته
  86
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  85 در 45
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.

  پیام‏های آیه:


  1ـ براى ایمان به معاد و دیگر امور غیبى، از محسوسات كمك بگیرید. فكر در عظمت جهان هستى، سرچشمه‏ى ایمان به معاد است. در آیه‏ى قبل فرمود:«لا یُؤْمِنُونَ بِالْآخِرَةِ» در این آیه مى‏فرماید: «أَ فَلَمْ یَرَوْا إِلى‏ ما بَیْنَ» ... چرا به آفریده‏ها نمى‏نگرند؟

  2ـ دست خداوند براى هر گونه تغییرى در نظام هستى باز است. «إِنْ نَشَأْ»

  3ـ در كنار منطق، تهدید هم لازم است. «أَ فَلَمْ یَرَوْا ... نَخْسِفْ بِهِمُ الْأَرْضَ»

  4ـ تفكّر درباره‏ى هستى، سرچشمه‏ى بندگى و انابه به درگاه خداوند است. «أَ فَلَمْ یَرَوْا ... عَبْدٍ مُنِیبٍ»  منابع:

  1- تفسیر نور ج9

  2- تفسیر نمونه ج18  ویرایش توسط مدير محتوايي : 07-02-1392 در ساعت 11:22

 9. تشكر

  مدير محتوايي (19-02-1392)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی