سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن محبوب کن - فیس نما
 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  فروردین 1390
  شماره عضویت
  1181
  نوشته
  12,137
  تشکر
  19,988
  مورد تشکر
  15,906 در 7,078
  وبلاگ
  34
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  shamee آيه الكرسي و مطالبی پیرامون آن  بسم الله الرحمن الرحیم

  آيه الكرسي

  آيه 255 بقره به «آيه الكرسي» مشهور است كه از واژه «كرسي» مذكور در همين آيه گرفته شده (1). «الله لا اله الا هوالحي القيوم لا تاخذه سنه ولا نوم له ما في السموت و ما في الارض من ذا الذي يشفع عنده الا باذنه يعلم ما بين ايديهم و ما خلفهم و لا يحيطون بشي من علمه الابما شاء وسع كرسيه السموت والارض و لا يوده حفظهما و هوالعلي العظيم؛ خدا است كه معبودي جز او نيست. زنده و برپا دارنده است. نه خوابي سبك او را فرا مي گيرد و نه خوابي گران. آن چه در آسمان ها و آن چه در زمين است، از آن او است. كيست آن كس كه جز به اذن او در پيشگاهش شفاعت كند؟ آن چه را پيش روي آنان است و آن چه را پشت سرشان قرار دارد مي داند. و به چيزي از علم او، جز به آن چه بخواهد، احاطه نمي يابند. كرسي او آسمان ها و زمين را دربر گرفته، و نگهداري آنها بر او دشوار نيست، و او والاي بزرگ است.»

  وجود رواياتي منقول از پيامبر (ص)، امامان(ع) و صحابه درباره اين آيه نشان مي دهد كه شهرت آن به آيه الكرسي، به صدر اسلام و حتي عصر پيامبر برمي گردد. (2) جامعيت آيه الكرسي در ترسيم رابطه خداوند با آفريدگانش به ويژه انسان، موجب امتياز اين آيه بر ديگر آيات شده و مفسران را واداشته است تا با اهتمامي ويژه، به شرح آن بپردازند يا در اين باره نوشته هاي مستقلي بنگارند. (3)

  درباره فضيلت اين آيه و فوايد و آثار و نيز قرائت دائم آن، روايات فراواني از پيامبر و امامان معصوم نقل شده است كه به صدور همه آنها از معصوم اطمينان نداريم و حتي برخي از آنها ضعيف شمرده شده اند؛ (براي مثال، در روايتي كه ابوموسي اشعري از پيامبر نقل كرده، آمده است: خداوند به موسي وحي كرد كه اگر بعد از هر نماز واجب، آيه الكرسي را بخواند، قلب شاكران، لسان ذاكران، ثواب پيامبران و اعمال صالحان را براي او قرار مي دهد و جز پيامبر يا صديق يا بنده مومن خدا يا كسي كه مي خواهد در راه خدا كشته شود، بر آن مواظبت نمي كند. (4) اما فراواني آنها و نقل در كتابهاي معتبر حديثي شيعه و اهل سنت و نيز سازگاري بخش فراواني از آنها با مضامين بلند آيه به ما اطمينان مي بخشد كه دست كم، بخشي از اين روايات به طور قطع از معصوم صادر شده است و همين امر، موجب مي شود تا در برابر آن چه ضعيف است و به صدور آن اطمينان نداريم، با مسامحه عمل كنيم؛ به ويژه با توجه به روايتي صحيح كه اين آيه را مشتمل بر اسم اعظم خداوند مي داند كه هرگاه خداوند با آن اسم خوانده شود، هر دعايي را مستجاب مي كند. (5)


  درباره فضيلت و منزلت اين آيه، از پيامبر (ص) نقل شده كه آيه الكرسي سيد آيه ها و برترين آيه قرآن است (6) و همه خيرهاي دنيا و آخرت را دربر دارد و نزد ساق عرش، خداوند را تقديس مي كند و از گنجينه رحمت در زير عرش الهي نازل و به پيامبر اعطا شده است(7) از امام علي (ع) نقل شده كه فرمود: پس از شنيدن اين سخن از پيامبر، هيچ شبي را بدون قرائت آن به سر نياوردم و هر شب سه بار در دو ركعت بعد از عشا و در وتر و هنگام خواب، آن را مي خواندم. ( 8 ) اين آيه با فاتحه الكتاب و آيه ملك و آيه شهادت، به عرش خداوند آويخته بودند و بين آنها و خداوند حجابي نبود. از پيامبر نقل شده است كه هركس آيه الكرسي را صد بار بخواند، به منزله كسي است كه خداوند را در تمام عمر خود، عبادت كرده (9) و قرائت آن، با قرائت ربع قرآن برابر است. از حضرت صادق (ع) نقل شده كه آيه الكرسي قله رفيع قرآن است.
  درباره آثار و بركات اين آيه از پيامبر (ص) نقل شده كه قرائت آن، شخص و فرزندان و خانه او را از برخي حشرات موذي حفظ مي كند و قرائت آن پس از نماز واجب، قاري را تا نماز ديگر در ذمه خداوند قرار مي دهد و قرائت آن هنگام خواب، شخص را تحت حفاظت دو فرشته درمي آورد و چيزي جز مرگ مانع ورود او به بهشت نيست و خداوند خود، او را قبض روح خواهد كرد و چونان كسي باشد كه در ركاب پيامبران به شهادت رسيده است. اين آيه در هر خانه اي خوانده شود، شيطان و جنيان از آن دور مي شوند. آيه الكرسي بر پنجاه كلمه مشتمل است و هر كلمه، پنجاه بركت دارد. پيامبر اكرم هنگام وضع حمل فاطمه فرمود: آن آيه با آيه سخره (اعراف/7، 54) و معوذتين، بر حضرت خوانده شود.
  كسي كه آن را با سه آيه اول سوره مومن هنگام صبح بخواند تا شب، و اگر شبانگاه بخواند، تا صبح در امان خواهد بود و هر كس آن را با دو آيه آخر بقره در گرفتاريها بخواند، خداوند به فريادش مي رسد. (10) از ابي الحسن (ع) نقل شده كه هر كس آن را هنگام خوابيدن بخواند- اگر خدا بخواهد- از درد فلج در امان باشد و هر كس پس از نماز واجب بخواند، حيوان نيش دار به او آسيب نرساند. حديثي از امام صادق (ع) نيز قرائت اين آيه را براي رفع ترس موثر مي داند. در حديث ديگري از حضرت آمده است كه هر كس آيه الكرسي را يك بار بخواند، خداوند هزار امر ناخوشايند را از او در دنيا برمي گرداند كه كمترين آن فقر است، و هزار امر ناخوشايند را در آخرت از او برمي گرداند كه كمترين آن عذاب قبر است؛ ولي من از اين آيه، براي صعود به درجات بالاتر كمك مي گيريم. (11)

  در روايتي كه امام علي بن الحسين (ع) از پيامبر نقل كرده (و نيز روايتي از ابن مسعود) به قرائت دو آيه بعد از آيه الكرسي نيز سفارش شده است. برپايه اين روايت. پيامبر (ص) فرمود: هركس چهار آيه از اول بقره و آيه الكرسي با دو آيه پس از آن و سه آيه آخر بقره را بخواند، در جان و مالش بدي نبيند و شيطاني به او نزديك نشود و قرآن را فراموش نكند. (12) گويا همين حديث سبب شد تا بعدها آيه الكرسي در ميان شيعيان، عنواني براي هر سه آيه تلقي شود. آن دو آيه، با آيه الكرسي پيوندي عميق و تاثيري شگرف در تربيت روح انسان دارد و بيان مي دارد كه هيچ اجباري از جانب خداوند در پذيرش دين نيست؛ زيرا راه رشد و هدايت، از گمراهي، بازشناخته شده است: «لا اكراه في الدين قد تبين الرشد من الغي» و هر كس به عبادت غيرخدا كافر شود و به خداوند ايمان آورد، به دستگيره محكمي چنگ زده كه هرگز قطع نمي شود و خدا شنوا و دانا است: «فمن يكفر بالطاغوت و يومن بالله فقد استمسك بالعروه الوثقي لانفصام لها و الله سميع عليم.» خداوند، ياور و عهده دار امور مومنان است و آنان را از تاريكي ها و گمراهي ها خارج ساخته، به سوي روشنايي هدايت مي كند: «الله ولي الذين ءامنوا يخرجهم من الظلمت الي النور»؛ اما سرپرست كافران شيطان است و آنها را از روشنايي خارج ساخته، به سوي تاريكي ها مي برد و اينان در آتش جاودانه اند: «والذين كفروا اولياءهم الطاغوت يخرجونهم من النور الي الظمات اولئك اصحاب النار هم فيها خالدون».

  ـــــــــــــــــــــــــ ــــــ
  .1 البحر المحيط، ج 2، ص .606
  .2 الميزان، ج 2، ص .337
  .3 كتاب نامه قرآن كريم، ج 1، ص 79 و 80
  .4 ابن كثير، ج 1، ص 315؛ الموضوعات، ابن جوزي، ج 1، ص .177
  .5 ابن كثير، ج 1، ص .315
  .6 همان، ص 314؛ قرطبي، ج 3، ص .175
  .7 الدر المنثور، ج 2، ص 8؛ آيه الكرسي، ص .36
  .8 الدرالمنثور، ج 2، ص 8، الامالي، طوسي، ص .509
  .9 بحارالانوار، ج 89، ص 263؛ نور الثقلين، ج 1، ص .258
  .10 آيه الكرسي، ص 41-62؛ ابن كثير، ج 1، ص .315
  .11 عياشي، ج 1، ص .136
  .12 الكافي، ج 2، ص .

  * منبع
  وبلاگ ثقلین

  امضاء
  إِلَهِي أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِبُّ

 2. تشكرها 2

  نرگس منتظر (14-03-1390), شوق یار (30-03-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  فروردین 1390
  شماره عضویت
  1181
  نوشته
  12,137
  تشکر
  19,988
  مورد تشکر
  15,906 در 7,078
  وبلاگ
  34
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  shamee آیه الکرسی گنجینه در زیر عرش

  امام علی (علیه السلام) فرمودند:
  اگر از آثار معنوی و برکات مادی آیه الکرسی آگاه می بودید در هیچ حال خواندن آنرا ترک نمی کردید زیرا رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند:
  آیه الکرسی از گنجینه ای در زیر عرش به من عطا شده است و قبل از من به هیچ پیغمبری چنین عطائی نشده است.

  الحدیث جلد 1 صفحه 22
  امضاء
  إِلَهِي أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِبُّ

 5. تشكر

  شوق یار (30-03-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  فروردین 1390
  شماره عضویت
  1181
  نوشته
  12,137
  تشکر
  19,988
  مورد تشکر
  15,906 در 7,078
  وبلاگ
  34
  دریافت
  0
  آپلود
  1

  shamee ترجمه آیه الکرسی:
  ترجمه آیه الکرسی:


  اله الا اله الا هو الحی القیوم لا تاخذه سنه و لا نوم له ما فی السماوات و ما فی الارض من ذا الذی یشفع عنده الا باذنه یعلم ما بین ایدیهم و ما خلفهم و لا یحیطون بشی من علمه الا بما شاء وسع کرسیه السماوات و الارض و لا یوده حفظهما و هو العلی العظیم.(255)

  خدای یکتاست که به جز او خدایی نیست؛ زنده و پاینده است؛ هرگز خواب سبک و سنگین او را فرا نمی‌گیرد؛ از برای اوست هر چه در آسمانها و زمین است، چه کسی را جرات است که نزد او شفاعت کند به جز به اجازه او، می‌داند آنچه در آینده خواهد بود و آنچه در گذشته بوده است و هیچ چیز به علم او احاطه پیدا نخواهد کرد مگر به آنچه او بخواهد؛ قلمرو او همه آسمانها و زمین را فرا گرفته و حفظ و نگهداری آنها برای او زحمتی ندارد و اوست بزرگواری با عظمت. (255)

  لا اکراه فی الدین قد تبین الرشد من الغی فمن یکفر بالطاغوت و یومن بالله فقد استمسک بالعروه الوثقی لا انفصام لها و الله سمیع علیم (256)

  اکراه و اجباری در دین نیست به درستی که راه رشد و ترقی از راه هلاکت و گمراهی مشخص شده است پس هر کس به طاغوت (معبودان غیر خدا) کافر شده و به خدای یکتا ایمان آورد به راستی که به رشته محکم و استواری چنگ زده که هرگز گسستی برای آنها نخواهد بود و خداوند یکتا شنوایی داناست. (256)

  اله ولی الذین آمنوا یخرجهم من الظلمات الی النور و الذین کفروا اولیاوهم الطاغوت یخرجونهم من النور الی الظلمات اولئک اصحاب النار هم فیها خالدون (257)

  خداوند یکتا یار و یاور کسانی است که ایمان آورده‌اند بنابر این آنها را از ظلمات (گمراهی) به سوی نور (هدایت) بیرون می‌برد و کسانی که کافر شده و اولیای آنها طاغوت (معبودان غیر خدا) می‌باشد خداوند آنها را از نور (هدایت) به سوی تاریکی‌های (جهل و گمراهی) بیرون می‌برد. همانا اینها اهل آتش جهنم‌اند و در آن همیشه خواهند بود. (257)

  امضاء
  إِلَهِي أَنْتَ كَمَا أُحِبُّ فَاجْعَلْنِي كَمَا تُحِبُّ

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی