سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: فراز و فرود بنی صدر

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  فراز و فرود بنی صدر  فراز و فرود بنی صدر

  این روزها یادآور دورانی تاریخی و سرنوشت ساز در تاریخ انقلاب اسلامی است؛ روزهایی كه طی آن اولین رئیس جمهور این كشور عزل شد و جایگاه فرماندهی كل قوا در نظام جمهوری اسلامی ایران تغییر كرد.

  در روزهایی پایانی خردادماه سال 1360 ، ابوالحسن بنی صدر اولین رئیس جمهور كشور پس از كمتر از یكسال و نیم از آغاز دوران ریاست جمهوری خود، دست خیانتش رو شد و كنار گذاشته شد و مجلس شورای اسلامی به عدم كفایت وی رای مثبت داد.
  پس از استعفای دولت موقت مهدی بازرگان، بنی صدر با حمایت جامعه روحانیت مبارز برای انتخابات ریاست جمهوری کاندید و در پنجم بهمن ماه ۱۳۵۸ با به دست آوردن یازده میلیون رای در رقابت با حسن حبیبی، احمد مدنی، صادق طباطبایی، داریوش فروهر، صادق قطب‌زاده، کاظم سامی، محمد مکری، حسن غفوری‌فرد و حسن آیت به عنوان اولین رئیس جمهور تاریخ ایران انتخاب شد.

  مجلس شورای اسلامی که اکثریت آن را اعضای حزب جمهوری اسلامی تشکیل می‌داد، کاندیداهای بنی صدر برای احراز پست نخست وزیری را نپذیرفت. این کشمکش حدود یک ماه ادامه یافت و حتی نخست وزیری مصطفی میرسلیم از اعضای حزب جمهوری نیز مورد موافقت مجلس قرار نگرفت.
  حزب جمهوری، محمدعلی رجایی را معرفی و بر آن پافشاری کرد و بنی‌صدر سرانجام برخلاف میل باطنی، رجایی را در مرداد ۱۳۵۹ به سمت نخست وزیری دولت خود انتخاب کرد و مدت کوتاهی پس از عدم قبول بنی صدر در پذیرفتن نامزدهای منتخب رجایی برای کابینه دولت، روابط این دو به تیرگی و ناسازگاری گرایید.
  بنی صدر پس از احراز پست ریاست جمهوری، اهدافی چون دوباره سازی مراکز قدرت، از دور خارج کردن تدریجی سپاه پاسداران، دادگاه‌های انقلاب و کمیته‌ها و ادغام آنها در سایر سازمانهای دولتی، کاستن نفوذ روحانیون و همچنین ایجاد طرحی برای بهسازی و توسعه اقتصادی کشور را در دستور کار خود قرار داد بود.
  در واقع با بروز این اعمال نفاق خود را بیشتر نمایان می کرد.
  اعمالی که شاید عده ای فکر نمی کردند آنها جز برنامه بنی صدر باشند و این فرد تا این حد نسبت به انقلاب زاویه داشته باشد.
  یک ماه پس از پیروزی در انتخابات، بنی صدر با حکم امام خمینی (ره) به ریاست شورای انقلاب منصوب شد.
  همچنین به منظور تثبیت موقعیت بنی صدر، امام خمینی (ره) سمت فرماندهی کل قوا را نیز به او محول کرد ولی تفاوت سیاست های بنی صدر با دیگر ساختارهای تصمیم گیری جمهوری اسلامی ایران و بخصوص اختلاف وی با برخی فرماندهان ذی نفوذ نظامی نظیر شهید صیاد شیرازی موجب شد تا فاصله بنی صدر با جمهوری اسلامی بیشتر و بیشتر شود.
  آغاز حمله عراق به ایران و عدم پذیرش دیدگاه های بنی صدر برای اداره جنگ تحت عنوان "زمین در برابر زمان" از سوی بخش های دیگر حاكمیت، نقطه اوج بروز اختلافات میان بنی صدر با مجلس، كابینه، روحانیون و بویژه شورای عالی دفاع بود. در واقع سیاست های بنی صدر برای جنگ بازی در زمین جبهه استکبار بود و وی سربازی دلیر و نفوذی در این جنگ ربای انها بود که ضرباتی هم به بدنه جنگ وارد کرد.

  امضاء

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن دفاع مقدس
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  143
  نوشته
  18,953
  صلوات
  4413
  دلنوشته
  5
  اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍاَللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّک
  تشکر
  41,292
  مورد تشکر
  48,533 در 15,350
  وبلاگ
  15
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  در نهم ماه آبان، بنی‌صدر طی نامه ای رسمی به امام خمینی (ره)، وزیران کابینه نخست وزیر را بی کفایت خطاب کرد و آنها را تهدیدی بزرگ تر از تجاوز عراق به خاک کشور خواند.
  وی همچنین در این نامه از نادیده گرفتن هشدارهایش در مورد وخیم‌تر شدن اوضاع اقتصادی و پافشاری‌هایش مبنی بر نیاز به سازماندهی مجدد نیروهای مسلح، گله کرد. این نامه و همچنین برخی دیدگاه های وی در مساله تسخیر سفارت آمریکا در تهران، خشم مجلس وقت - که اکثریت آن از اعضای حزب جمهوری اسلامی تشکیل می شد- را برانگیخت.
  بنی صدر در ماه های ابتدایی سال ۱۳۶۰ دیگر از حمایت حاكمیت و بویژه شخص امام خمینی (ره) برخوردار نبود و از آنجا که عملا به تنهایی توان مقابله با مخالفانش را نداشت و پیشتر نیز هیچگاه به ایجاد یک حزب و یا ائتلاف اقدام نکرده بود، با سازمان مجاهدین خلق متحد شد.
  این اتحاد و ائتلاف در حالی صورت می گرفت كه پیشتر، شخص بنی صدر بارها از سازمان مجاهدین خلق به شدت انتقاد كرده بود.  در اواخر ماه خرداد، بنی صدر مردم را به قیام فراخواند. مجاهدین خلق نیز در پی تعارض شدید با جمهوری اسلامی در سال ۵۹، از بنی‌صدر حمایت کرد و در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۶۰ از هوادارانشان خواستند تا علیه حکومت به خیابان ها بریزند.

  یک روز پس از آن فراخوان، تظاهرات خشونت آمیز و بزرگی در شهرهای مختلف کشور به راه افتاد.
  گستره این تظاهرات در تهران به مراتب بیشتر از شهرهای دیگر كشور بود و معترضان در خیابان ها به دادن شعار و درگیری با نیروهای مقابل خود پرداختند و این درگیری ها به خشونتی كم سابقه و دستگیری های گسترده منجر شد.

  روز بعد از تظاهرات یعنی در تاریخ 31 خرداد 1360، مجلس شورای اسلامی با اکثریت ۱۷۷ نفر در مقابل ۱۲ رای ممتنع و یک رای مخالف، رأی بر عدم کفایت بنی‌صدر داد تا اولین رئیس جمهور ایران پس از كمتر از یكسال و نیم بركنار شود.
  حکم مجلس، یک روز بعد به امضای امام خمینی (ره) رسید و دستور بازداشت بنی صدر به اتهام خیانت و توطئه علیه نظام نیز توسط ایشان صادر شد.
  پس از مدتی زندگی در خفا، ابوالحسن بنی صدر و مسعود رجوی با هواپیما از ایران گریخته و وارد فرودگاه پاریس شدند و سپس به همراه برخی گروه های دیگر، شورای ملی مقاومت ایران را تشکیل دادند كه البته پس از اقدامات سازمان مجاهدین خلق در حمایت از عراق در جریان جنگ این کشور با جمهوری اسلامی ایران، بنی صدر از شورای ملی مقاومت خارج شد.
  و بعد ها هم به خصوص در ایام فتنه بعداز انتخابات سال88در سیاست های ضد جمهوری اسلامی رد پای وی قابل مشاهده است.
  اکنون دیگر کامل پرده از صورت وی افتاده و کسی تا دیروز در نفاق و در داخلک شور به تقابل با نظام می پرداخت حال آشکار را در کیلومترها دورتر این تقابل را در جبهه باطل ادامه می دهد.
  حسین هرمزی
  بخش تاریخ تبیان
  امضاء

 4. تشكر

  حلقه معرفت (21-03-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی