سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: معرفی چند کتاب قرآنی

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد معرفی چند کتاب قرآنی

  معرفی چند کتاب قرآنی

  معرفی مختصری از کتاب‌های «اصول عقاید در نگاه قرآن»، «تأویل قرآن از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقایسه آن با دیدگاه سید حیدر آملی»، «فرهنگ قرآن از نگاه قرآن‌پژوهان»، «محبت در قرآن و حدیث» و «نغمه‌های آسمانی».  «اصول عقاید در نگاه قرآن»


  نویسندگان: فریده مصطفوی و فاطمه جعفری

  انتشار: موسسه بوستان کتاب

  167 صفحه

  بها: 2700 تومان


  نویسندگان این کتاب کوشیده‌اند توحید، عدل، نبوت، امامت و معاد را به صورت حکمت قرآنی و لقمانی تدوین کنند و عقاید را در قالب تفسیر قرآن به زبانی ساده و روان و در عین حال، محکم و با صلابت در اختیار نسل تحصیل‌کرده به ویژه جوانان قرار دهند تا خوانندگان از طریق استدلال عقلانی قرآنی در وادی عقاید گام نهند.

  مطالعه این کتاب برای قشر تحصیل کرده و بانوان محقق و سایر اقشار جامعه بسیار سودمند خواهد بود، به ویژه این که به شکل بدیعی تدوین و آیات قرآن به صورت همه‌جانبه و به یاری آیات دیگر تفسیر و بررسی شده‌اند و اشارات تاریخی و شواهد عینی بر شکوه و جذابیت آن افزوده‌اند. در حقیقت، قرآن فطرت را با عقل و طبیعت به هم پیوند زده، این پیوندها در این نوشتارها به طور طبیعی و به ظاهر از هم گسسته و تشریح می‌شوند و سپس پیوندی تازه پیدا می‌کنند. این مجموعه عقلانی قرآنی در موضوع خود، بسیار بدیع، جذاب و خواندنی است.

  امام علی (ع) می‌فرماید: «اول الدین معرفته و کمال معرفته التصدیق به؛ اساس دین بلکه آغاز دین‌باوری، معرفت باری‌تعالی است و کمال معرفت، تصدیق و باور داشتن به حضرت حق است.».


  امضاء

 2. تشكر


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد

  «تأویل قرآن از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقایسه آن با دیدگاه سید حیدر آملی»  نویسنده: مهدی رضوانی‌پور

  انتشارات: موسسه چاپ و نشر عروج

  201 صفحه

  بها: 3000 تومان


  موضوع مورد بحث این رساله، تأویل عرفانی به معنی دریافت لایه‌های باطنی آیات است و در آن سخن از ظاهر و باطن آیات قرآن بوده که به تبیین اجمالی پیشینه تاویل عرفانی قرآن می‌پردازد.

  قرآن مجید کتاب تعقل و تفکر، علم و عمل، و راهنمای سعادت و رستگاری در جنبه‌های گوناگون حیات فردی و اجتماعی و وسیله خودسازی و طهارت ضمیر و موجب رهایی از حجاب‌های ظلمانی تعلقات مادی برای نیل به کمال نهایی است که برای همه بشر از کوچک و بزرگ، زن و مرد، دانشمند و عامی، و عالم و عارف، سخن دارد و آن‌ها را به فراخور درک و میزان معرفتشان راهنمایی می‌کند.

  اما تأویل قرآن از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقایسه آن با دیدگاه سید حیدر آملی که دقیقاً موضوع مورد بحث این کتاب است، موضوعی بدون سابقه است و تاکنون به طور مستقل مورد بحث و بررسی قرار نگرفته و تا آنجا که نویسنده این کتاب مدعی شده، هیچ کتاب و رساله‌ای درباره آن به نگارش در نیامده است.
  کتاب حاضر در شش فصل و یک خاتمه سامان یافته است. کلیات پژوهش، مفهوم تأویل و جایگاه آن در آیات محکم و متشابه، اصول و مبانی تأویل، ملاک‌های تأویل، شرایط تأویل کننده و نمونه‌هایی از تأویلات عرفانی امام خمینی (ره) و سید حیدر آملی، عناوین فصول ششگانه این اثرند.


  امضاء

 5. تشكر


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد

  «فرهنگ قرآن از نگاه قرآن پژوهان»  تألیف : آیت الله هاشمی رفسنجانی و شماری از پژوهشگران مرکز فرهنگ و معارف قرآن

  انتشارات بوستان کتاب

  336 صفحه

  مجموعه فرهنگ قرآن که به عنوان کلید راهیابی به موضوعات و مفاهیم قرآن کریم و با هدف دست یابی آسان به مفاهیم و معارف قرآنی تدوین شده است. فرهنگ قرآن، معجم معنایی مفاهیم و معارف قرآن کریم است که به شیوه ای کم نظیر به صورت الفبایی موضوعی تدوین شده است.


  در این کتاب افزون بر ارایه شیوه نامه و اصول تدوین فرهنگ قرآن، مقالات قرآن پژوهان به همراه چند گفت و گو با صاحب نظران این حوزه ارائه شده است.

  این کتاب از چهار فصل تشکیل شده است. فصل نخست با عنوان فرهنگ قرآن در بیان قرآن پژوهان، از سه منظر فرهنگ قرآن در مصاحبه های فرهنگ قرآن آرزویی دیرینه، فرهنگ قرآن؛ کاستی‌ها و امتیازها، جایگاه فرهنگ قرآن در پژوهش‌های قرآنی بررسی شده است.
  مراحل تحقیق و تدوین پروژه فرهنگ قرآن و عناصر، ویژگی‌ها و کاربردهای فرهنگ قرآن از مهم‌ترین عناوین فصل دوم است که به معرفی این فرهنگ قرآنی می‌پردازد. موضوع نقش و جایگاه فرهنگ قرآن در فصل سوم و نقد و بررسی فرهنگ قرآن؛ نیازها و کاستی‌های این فرهنگ بزرگ در فصل چهارم آمده است.  امضاء

 7. تشكر


 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد

  «محبت در قرآن و حدیث»  علی رافعی

  انتشارات ادیان
  463 صفحه
  بها: 6800 تومان

  پژوهش حاضر با تأکید بر این که استعمال حب درباره خداوند در قرآن کریم، استعمالی حقیقی است به تبیین مصادیق و کیفیت انواع سه‌گانه محبت در قرآن کریم (محبت خداوند نسبت به بندگان، محبت بندگان نسبت به خداوند و محبت بندگان به یکدیگر) می‌پردازد و با بررسی جایگاه رفیع محبت در روایات و ادعیه اسلامی، از طریق مرور ویژگی‌های محبان و محبوبان خداوند

  و عوامل ایجاد محبت در ساحت روانی و مشی اجتماعی انسان، در پی اثبات این معنا است که محبت در اسلام در دو بستر همسو و هم راستا (محبت به حق و محبت به خلق) در همه ابعاد سلوک فردی و اجتماعی پیروان این آیین جهان شمول در متون درجه اول اسلامی مدنظر قرار گرفته است.

  کتاب «محبت در قرآن و حدیث» با بررسی دقیق جایگاه محبت در دو بستر خلقیات و تعاملات اجتماعی پیامبر در پی اثبات این معنا است که محبت بی چشم‌داشت به انسان‌ها و حتی سایر موجودات (که محبتی است جاری در بستر محبت الهی) بارزترین ویژگی مشی اجتماعی و اخلاقی پیامبر گرامی اسلام است، همچنین اقبال قابل توجه و عمیق پیروان سایر ادیان به دین مبین اسلام، فرهنگ و تمدن اسلامی به شدن تحت تأثیر روش تربیتی و شیوه محبت مدار تعلیم مبانی اسلام توسط عارفان بوده است به بررسی جایگاه محبت در احوال و اقوال عارفان مسلمان می‌پردازد و از این طریق در پی ترسیم دقیق‌تر جایگاه محبت در آموزه‌های اسلامی است.


  امضاء

 9. تشكر


 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد

  «نغمه‌های آسمانی»  علی عزتی

  انتشارات عابد

  124 صفحه

  بها: 1500 تومان


  در این اثر در قالب 19 درس، به آموزش الحان و نغمه‌های تلاوت قرآن کریم پرداخته و هشت دستگاه تلاوت قرآن کریم شرح و توضیح داده شده است.
  مخاطب در بخش ابتدایی کتاب «نغمه‌های آسمانی» با مباحثی در حوزه موسیقی، موسیقی در صدر اسلام، پیدایش موسیقی تلاوت، فواید شناخت موسیقی در تلاوت قرآن و برخی اصطلاحات رایج در موسیقی تلاوت قرآن کریم آشنا می‌شود. در ادامه ضمن تعریف لحن، الحان به کار گرفته در تلاوت قرآن کریم معرفی شده‌اند.
  ویژگی‌های الحان قرآن کریم، مقام‌ها و دستگاه‌های تلاوت، شیوه‌های کاربرد مقامات، انواع قرائات از نظر کاربرد مقامات و تنوع در مقامات و آهنگ‌ها از دیگر مباحثی‌اند که در این نوشتار به توضیح هر یک از آن‌ها پرداخته‌ام.
  کتاب «نغمه‌های آسمانی» از جمله نخستین آثاری به شمار می‌آید که به صورت جامع به معرفی دستگاه‌های تلاوت قرآن کریم پرداخته است.

  فرآوری: رویا فهیم
  بخش کتاب و کتاب‌خوانی تبیان
  منابع: خبرگزاری کتاب ایران، خبرگزاری فارس


  امضاء

 11. تشكر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی