سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: ما و تحریمها

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ما و تحریمها
  ما و تحریمها

  واقعيت آن است كه تهديدها، تحريمها، فشارهاي سياسي، اقتصادي و نظامي پديدهاي تازه براي ايران نبوده و نيست.

  پیام نور که اوایل شهـریور مـاه سـال جـاری عهده دار معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران نیز گردیده اند

  انقلاب اسلامي از عدالت و صلح جهاني، امنيت و آرامش براي همه، محكوم كردن تجاوز و اشغالگري، آزادي، اخلاق و معنويت براي همه و بالاخره از برابري و تساوي در حقوق ملتها در مجامع و نهادهاي بينالمللي سخن ميگويد و اين ارزشهاي نوين بشري كه دنيا مشتاق و پذيراي آن است مورد اقبال قدرتهاي زورگو و استكباري جهان نيست. لذا براي مقابله با اين انقلاب و پيامهاي جهاني آن، از هر توطئهاي عليه ملت بزرگ ايران و انقلاب جهاني آن كوتاه نميآيند و به قول دكتر شريعتي تضاد و تقابل «حقيقت محكوم» و «واقعيت حاكم» داستان جدال هميشگي حق و باطل است كه بهرغم خواست بدخواهان، اين انقلاب اسلامي بوده كه در كشاكش تحريمها، تهديدها، چالشها، بحرانها و به لطف الهي، وحدت ملي و رهبري بيبديل توانسته است سربلند بيرون آيد. تشديد تحريمهاي 27 كشور عضو اتحاديه اروپا كه بيش از 66 شركت و اشخاص حقيقي و حقوقي را در برميگيرد، بيانگر تداوم همان روند اعمال محدوديتها و تلاش براي جلوگيري از پيشرفت و آباداني ايران اسلامي است.

  بي ترديد كشورهاي غربي و در راس آنها آمريكا حفظ موجوديت و منافع صهيونيسم بينالملل و اسرائيل غاصب، استمرار صدور نفت ارزان از خاورميانه به غرب و چپاول ثروت ملي بخشي از جهان سوم و حمايت از رژيمهاي غيرمردمي و وابسته به استكبار را همچنان در اولويت سياست خارجي و ديپلماسي خود قرار دادهاند و از آن حمايت ميكنند. پرونده هستهاي ايران يكي از پروندههايي است كه استكبار عليه جمهوري اسلامي تشكيل داده است. دفاع از تروريسم، نقض حقوق بشر، محدوديت آزاديها و دفاع از حقوق زندانيان، مداخله در امور ساير كشورها و تبعيض و اعمال محدوديتهايي در حقوق زنان از جمله پروندههاي ديگري است كه قرار است هيچگاه در مجامع و نهادهاي بينالمللي كه تحت سيطره قدرتهاي استكباري هستند، درباره ايران مختومه نشود و بنابه ضرورت و شرايط هر چند وقت يك بار يكي از آنها بازگشايي شود.

  پس وظيفه و تكليف ما در قبال اين وضعيت و بخصوص شرايط پيش رو كه «تشديد تحريمها» و «اعمال تحريمها» را در پي دارد، چيست؟ به عبارت ديگر، اروپا و غربيها و در راس آنها آمريكا از هر محدوديت و تحريم عليه جمهوري اسلامي ابايي ندارند. وظيفه ما در برابر اين وضعيت چيست؟ واقعيت آن است كه بزرگترين خدمت به توفيق حربه دشمنان عليه ملت ايران بروز «اختلافات»، «عدم وحدت»، «ناكارآمدي مسوولان» و «ضعف ديپلماسي» است. جامعه امروز ما بشدت به بازسازي پايههاي وحدت و انسجام نياز دارد. همه دلسوزان، مجاهدان انقلاب و سرمايههاي نظام بخصوص دفاع مقدس بايد با درك شرايط خطير كنوني در زير چتر وحدت با محوريت رهبري گرد آيند و اين خود بزرگترين عامل بازدارندگي دشمنان از هر گونه تهديد عليه ملت بزرگ ايران است.

  امروز هر سخن اختلاف آفرين و كوبيدن بر طبل ناهماهنگي، خدمت به دشمنان است و در اين ميان مسوولان قواي سهگانه و بيش از همه رئيسجمهور كه عاليترين مقام رسمي و اجرايي كشور پس از رهبري است، بايد ايفاي نقش كند. افزون بر اين، بايد خدمت صادقانه بر پايه قانون و پاكدستي مسوولان و اهتمام بايسته براي سامان امور كشور، اصليترين دغدغه مسوولان كشور قرار گيرد. ضعف تدبير، بيبرنامگي، سليقهاي اداره كردن امور، مشغول شدن به حاشيهها، ناديده انگاشتن خرد جمعي، ضعف شأن و منزلت نخبگان و بخصوص عدم نقشآفريني آنان در اداره امور، تضعيف احزاب و تشكلهاي سياسي، تضعيف مراجع عظام تقليد و روحانيت متعهد و انقلابي، حذف سليقهها و گرايشهاي مختلف سياسي، بيقانوني و عدم اجراي قانون كه از جلوههاي ناكارآمدي در اداره كشور ميتواند باشد، در صورت وجود بايد كنار گذاشته شود و بالاخره از آنجا كه سياست داخلي ادامه سياست خارجي هر كشور است، اگر در داخل كشور متحد و يكپارچه و مسوولان و نهادهاي كارآمد مشغول خدمت باشند، آن گاه ديپلماسي و سياست خارجي است كه بايد هنرمندانه «تهديدها» را به «فرصتها» و «دشمنان» را به «دوستان» تبديل كند.

  هنر گفتگو، رايزني، تعامل، همزيستي، گسترش مناسبات، افزايش سطح همكاريها، كاهش هزينهها، خردمندانه موضعگيري كردن، بهانه به دست دشمنان ندادن، شناسايي ظرفيتهاي بينالمللي و بهكارگيري آنها در خدمت منافع ملي وظيفه، ماموريت و رسالت خطير دستگاه ديپلماسي و مسوولان ذيربط در عرصه سياست خارجي است.

  بپذيريم كه به رغم توفيقات در عرصههاي بينالمللي، پارهاي موضعگيريها و سخنان نسنجيده برخي مسوولان، برجستهسازي برخي آمدوشدهاي خارجي كماثر، ضعف حضور در برخي مجامع و نهادهاي موثر و تاثيرگذار بينالمللي كه بشدت به پرستيژ و موقعيت جهاني جمهوري اسلامي لطمه وارد ميكند، وجود دارد كه بايد براي آن تدبير شود. البته رسانهها بايد هوشمندانه در بازتاب اين قبيل مواضع و رفت و آمدهاي ديپلماتيك دقت كنند.

  شوراي عالي امنيت ملي و مجلس شوراي اسلامي 2 نهاد اصلي در سياستگذاري و راهبري سياست خارجي هستند كه اصليترين مسووليتها بر دوش آنان است، كه در اين ميان نمايندگان مجلس شوراي اسلامي رسالتي بس حساستر به عهده دارند؛ مجلس كه تصويب موافقتنامه ها، عهدنامه ها و مقاولهنامه هاي بينالمللي را به عهده دارد، نظارت بر عملكرد قوه مجريه را در اولويتهاي وظيفه مندي خود بايد دنبال نمايد. ترديد نداشته باشيم اگر ما در داخل كشور وحدت داشته باشيم دشمنان هر ميزان كه اجماع هم داشته باشند چون گذشته، راه به جايي نخواهند برد. رمز عبور ما از تحريمها و تهديدها حفظ وحدت، هوشياري و بصيرت، كارآمدي مسوولان و نهادهاي مسوول و آمادگي نيروهاي مسلح و هوشمندي و تدبير نهادهاي ذيربط در عرصه سياست خارجي است. از ايران اسلامي بايد يك صدا به گوش جهانيان برسد:
  «ما همه ايستاده ايم.»

  منبع:http://drdarabi.ir
  نویسنده: دکتر علی دارابی روانشناس و مدرس دانشگاه

 2. تشكرها 2

  نرگس منتظر (22-10-1390), بیقرار ظهور (19-11-1391)

 3.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی