سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: آمريكايى سازى دختران

 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض  باربى و اخلاق جنسى
  دو پرسش اساسى در اين باره مطرح است: باربى متكفل كدام نوع ازاخلاق جنسى است؟ آيا اهداف خاصى را دنبال مى كند؟
  پاسخ پرسش نخست اين است كه باربى به تبليغ اخلاق جنسى غرب مى پردازد؛ اخلاق افسار گسيخته اى كه هيچ گونه محدوديتى در روابط جنسى ندارد. اگر باربى در نهايت بتواند، جوانانى از سنخ مايكل جكسون پرورش دهد، بى شك وظيفه خود را به خوبى انجام داده است. او بالباس هاى دو تكه و نيمه عريان، آرايش هاى غليظ، روابط نامشروع ياقصه ها، كارتون ها، و عكس هاى مستهجن، زيركانه و جذاب، از امورجنسى قبح زدايى مى كنند و ذائقه دختران جوان را به سوى اباحه گرى مى كشاند.
  اما در پاسخ پرسش دوم بايد گفت، نهادينه كردن فرهنگ برهنگى وفاسد كردن ملت ها كه در نهايت، استعمار آنها را به دنبال دارد، از اهداف اشاعه اخلاق جنسى غرب است. آنها با رواج فرهنگ ضد اخلاقى غرب، توانستند تمدن اسلامى اندلس را از پاى در آورند. اكنون نيز از همين حربه، بر ضد كشورها، به ويژه كشورهاى اسلامى بهره مى گيرند كه باربى يكى از عناصر اين تبليغات است و حتى صداى خانواده هاى غربى را هم در آورده است.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 2. Top | #12

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض  رقباى ايرانى باربى
  اين نكته اهميت دارد كه تا به اين لحظه هيچ كشور و ملتى نتوانسته است، در برابر باربى، رقيبى ماندگار و جدى بتراشد و در اين عرصه شكست نخورده باشد كه از آن جمله مى توان، به (عروسك سندى) درانگليس اشاره كرد. دارا و ساراى ايرانى نيز در اين عرصه مغلوب شد.
  فكر توليد عروسك هايى با ويژگى هاى ايرانى - اسلامى تازگى ندارد ودر واقع از مدتى پس از پيروزى انقلاب اسلامى، بسيارى روحانيون، همواره از اينكه كودكان ايرانى با عروسك هاى بى حجاب يا بدحجاب غربى و در رأس آنها عروسك بلند بالا،با موهاى بور و لباس هاى كوتاه، يعنى (باربى) بازى مى كنند، گلايه داشته اند؛ به ويژه اينكه تصور بر اين است كه باربى، عروسكى امريكايى است و نمونه اى از يك نوجوان كاملاغربى !
  دارا و سارا، براى مقابله با اين تهاجم فرهنگى، يعنى باربى وارد بازارشدند؛ اما اين عروسك ها از كجا آمدند و اينكه آيا توانسته اند در مقابل اين تهاجم موفق عمل كنند يا نه، بحثى است كه به آن مى پردازيم.
  اين دو عروسك كه گفته شده، مدلى از دو كودك 8 ساله كاملا ايرانى واسلامى اند، حجابشان كامل است و لباس محلى به تن دارند و آمده اند تابا همكارى هم، خود را در دل بچه هاى ايرانى جا كنند و جلوى تهاجم فرهنگى گسترده را بگيرند. اينها عروسك هاى ملى ما نام گرفته اند واين، پس از خودروى ملى، دومين محصولى است كه بيشتر دوست دارد، ملى باشد تا يك توليد داخلى
  طراحى اين دو عروسك در داخل كشور انجام شد و پس از قالب ريزى هاى اوليه و رسيدن به فرم كلى، براى توليد انبوه به كشور چين رفت. درآنجا دست ها و پاها و بدنه توليد شد و زحمت مونتاژ آن بر گردن ايران افتاد. آنان را رنگ كردند و لباس هاى محلى پوشاندند و سارا و دارا، راهى بازارهاى اسباب بازى ايران شدند؛ اما رقباى زيبا، بزرگسال، و پرطرفداراين خواهر و برادر، سال هاست كه جا خوش كرده اند و آمدن اين دو را به هيچ گرفته اند.
  نكته قابل توجه اينجاست كه چرا چين، سازنده عروسك هايى است كه ايران آن را براى مقابله با تهاجم فرهنگى غرب به كار مى برد؟ آياچين اينجا هم رقيب امريكاست؟
  عروسك هاى ملى ما در چين ساخته شدند. چرا؟ يك عروسك براى داشتن قابليت تحرك مفاصل، به اسكلت نياز دارد كه با استفاده از آن مفاصل، زانو، كمر، گردن، آرنج ها، كتف ها، و لگن را كاملا به حركت درآورد. براى شبيه سازى حركات بدن يك انسان، اين حداقل اتصالات است، و از آنجا كه به تأييد بسيارى متخصصان، ايران فاقد تكنولوژى ساخت اين اسكلت است، مى توان حق را به آنان داد تا از كشور ديگرى براى ساخت آن كمك بگيرد؛ اما نكته اينجاست كه اين دو عروسك، به جز قدرت مانور محدود، آن هم به حالت دورانى، در مفاصل لگن و كتف وگردن، ويژگى ديگرى ندارند. در ضمن ساخت اين گونه مفاصل ازعمليات ساده و ابتدايى توليد يك عروسك به حساب مى آيد و يك عروسك ساز در اين باره مى گويد كه تكنولوژى ساخت مفاصل دارا وسارا در ايران قابل اجرا بوده است، پس دليل توليد اين عروسك ها درچين چيزى غير از توانايى و تكنولوژى لازم براى ساخت آنها در ايران است. طبق گفته آقاى مجيد قادرى، مدير سرگرمى هاى سازنده كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان، (توليد اين عروسك ها با كيفيت پائين در داخل كشور، كانون را مجبور به انعقاد قرارداد با توليدكنندگان كشور چين مجبور كرد!) به گفته قادرى، هيچ يك از شركت ها وكارخانجات ايرانى نتوانستند، كيفيت مورد نظر ما را به دست آورند؛ عروسك هاى توليدى آنها فرم و شكل مورد نظر را نداشتند يا رنگ، شكل، شمايل، بو، يا دوخت موى نامناسبى داشتند. به همين دليل باچندين شركت خارجى از اروپا تا آسيا مكاتبه كرديم. در نهايت يك شركت چينى كه 90 درصد توليداتش را به كشورهاى اروپايى وامريكايى صادر مى كرد، توانست رضايت ما را جلب كند.
  ولى اين تناقض بين ملى بودن و مونتاژ بودن در اذهان وجود دارد وهنوز حل نشده است؛ ولى كانون فكرى كودكان و نوجوان مى گويد: (توليد اين عروسك در خارج كشور با ملى بودن آن منافاتى ندارد، چون هدف ما از ملى بودن يك عروسك، چيزى غير از توليد آن در داخل است).
  اما نكته جالب تر اينكه كه عروسك ملى ايرانى و رقيب كهنه كارامريكايى اش، در يك كشور، يعنى چين ساخته مى شود
  قادرى علت ساخت عروسك ملى را بر دو عامل كلى استوار مى داند:
  1. جلب توجه مسئولان كشور كه تا اين لحظه نگرشى خنثى به توليداسباب بازى داشته اند.
  2. براى مقابله با عروسك هاى خارجى كه به طور قاچاق به كشور واردمى شوند و با استفاده از غفلت مسئولان، خلا موجود را پر كرده اند كه اين امر موجب لطماتى چون روى آوردن دختران به عروسك هاى خارجى خواهد شد و عواقب وخيمى به دنبال خواهد داشت. (به گفته يك فروشنده، چنين عروسك هايى، اين عروسك هاى ساخت چين، رسما ازطريق گمركى و از مسير بنادر جنوبى كشور توسط لنج ها از دبى مى آيند وتا كنون در باره ممنوعيت فروش چنين عروسك هايى كسى چيزى نگفته است و چون مشتريان خاص خود را دارد، ما هم آنها را عرضه مى كنيم. )
  در كنار عرضه عروسك هاى ايرانى دارا و سارا كه براى رقابت باعروسك هاى خارجى (باربى) بود، محصولات فرهنگى ديگرى با اين نام و نشان توليد مى شود، از جمله لوازم التحرير، سرويس اتاق كودك، سرگرمى هاى كودكان و تنقلات با نشان دارا و سارا و استقبال مصرف كنندگان، موجب توليد بيشتر كالاهاى جانبى و تنوع آنها شده است. ازسوى ديگر، اگر عروسك هاى دارا و سارا با عدم استقبال روبرو مى شد، فروش كالاهاى جانبى آن نيز افت مى كرد. اما اين صحبتى است كه باقرى مدير روابط عمومى كانون پرورش فكرى كودكان و نوجوانان به آن معتقد است.
  (دارا و سارا به سيما مى آيند): عروسك هاى دارا و سارا كه از آنها به عنوان عروسك هاى ملى ايران ياد مى شود، قرار است به زودى در يك فيلم سينمايى حضور داشته باشند. در ضمن مجموعه تلويزيونى دارا وسارا چندى پيش ساخته شد.
  ظاهر شدن دارا و سارا به صورت هاى مختلف، به عنوان مثال روى لوازم التحرير و...، شركت در فيلم هاى سينمايى و مجموعه هاى تلويزيونى و قرار گرفتن در نقش هاى مختلف و مورد دلخواه بچه ها، ازجمله سياست ها براى نفوذ اين عروسك ها در كودكان و دور كردن آنها ازعروسك هاى غربى باربى است.
  آيا عروسك هاى دارا و سارا توانسته اند، موفق عمل كنند و هدف موردنظر را تامين كنند؟
  موفقيت دارا و سارا و تامين هدف هاى مورد نظر در گرو پذيرش آنها ازجانب كودكان و نوجوانان، به ويژه دختر بچه ها است؛ اما آن گونه كه ازشواهد پيداست، اين عروسك ها نتوانسته اند خود را در دل دختران ايرانى جا كنند، دارا و سارا هنوز مخاطب مناسبى را جذب نكرده اند و در انتقال و عرضه اهداف سازندگان آن ناموفق بوده اند.
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 3. Top | #13

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض  علت چيست؟
  دلائل متعددى مى توان براى اين موضوع بيان كرد: مسئله اصلى كه موجب مى شود، يك دختر بچه به سمت يك اسباب بازى يا عروسك كشيده شود، جذابيت و زيبايى آن است، و در بين آنها عروسكى راانتخاب مى كند كه زيباتر و جذاب تر باشد؛ اما متاسفانه هنوز عروسك باربى، بيشتر از دارا و سارا براى كودكان ايرانى نمايان است. شكل، اندازه، رنگ و ديگر فاكتورهاى اعمال شده در ساخت دارا و سارا درمقايسه با عروسك باربى، از جذابيت كمترى برخوردار است و اين خود درنهايت موجب انتخاب باربى در مقابل آن از سوى كودكان است. اين عروسك ها صورت زمخت، با چربى هاى بيش از حد و كاملا غير طبيعى دارند؛ در حالى كه باربى صورتى ظريف، زيبا و دوست داشتنى دارد. حتى اگر سارا و باربى را در مقابل دارايى كه نماينده يك ايرانى با غيرت است، گذاشته شود، دارا با كمال ميل و رغبت، باربى را به عنوان خواهر و اگرنشود، به عنوان همسر قبول خواهد كرد.
  لباس هايى كه بر تن دارا و سارا ديده مى شود، از زندگى معمولى ماايرانى ها دور است؛ در صورتى كه بر تن عروسك هاى باربى، لباس هايى ديده مى شود كه در غرب رايج است و اصلا جزو فرهنگ آنها است. درايران به ندرت كسانى را پيدا مى كنيم كه در زندگى روزانه شان، لباس هاى محلى به تن كنند و با آن به سركار و بيرون بروند.
  نكته ديگرى كه حداقل به لحاظ بازاريابى و جايگزينى دارا و سارا به جاى باربى مى بايست به آن توجه مى شد، قيمت آن است كه بايد از هرعروسك باربى نازل تر تعيين مى شد، تا خريدار خود را مى يافت. متأسفانه آن قدر قيمت اين دو عروسك بالا تعيين شده است كه اغلب ازانواع بهترين عروسك هاى باربى نيز گران تر تمام مى شود و تمايل به خريد خريداران را كم كرده است و عمده علت بيان شده توسط خانواده هابراى نخريدن آنها، همين موضوع است. جالب اينكه كودكى درباره عروسك هاى دارا و سارا، نامه اى به روزنامه اى فرستاده بود، با اين مضمون كه من نمى توانم عروسك دارا و سارا بخرم، چون آنها خيلى گران هستند و پدر و مادرم به خريد آنها راضى نمى شوند و در ضمن اين عروسك ها جذابيتى ندارند و فقط لباس هاى محلى پوشيده اند. به نظرمن، اگر بتوانيد قيمت آنها را كمتر كنيد و لباس هاى محلى همان شهر راتنشان كنيد، خيلى بهتر است.
  ضعف در تبليغات نيز مى تواند، دليلى ديگر براى عدم موفقيت اين دوعروسك باشد.
  عروسك هاى ديگرى نيز امروزه در مقابل باربى قد علم كرده اند كه ازجمله آنها مى توان، به فولا (عروسك عربى) اشاره كرد كه براى جلوگيرى از تهاجم فرهنگى غرب توليد شده است. موفقيت فولا براى اين هدف، بيشتر از دارا و ساراى ايرانى بوده است. اين عروسك حجاب دارد و به قولى، از نوك سر تا انتهاى پايش پوشيده است. اين عروسك بر خلاف باربى، دوست پسر ندارد و نخواهد داشت و بر خلاف باربى، لباس هاى عريان نمى پوشد، اين عروسك طورى طراحى شده كه محجوب به نظربرسد؛ اما چرا فولا توانست، وارد حريم كودكانه دختربچه ها شود؟ پدران ومادران عرب پس از به بازار آمدن فولا، سريعا اين عروسك را براى بچه هاى خود خريدارى كردند و جالب اينكه بچه ها هم به راحتى اين عروسك را قبول كردند و راحت با اين خانم محجوب ارتباط برقراركردند. (بر خلاف دارا و ساراى ايرانى) اين موجب مى شود كه فولا الگوى خوبى براى دختران عرب باشد و دختر بچه ها از همان بچگى ياد بگيرندكه چطور حجاب داشته باشند!
  عروسك ديگرى كه در مقابل باربى وارد بازار شده، عروسكى است كه (رضانه) نام دارد. هرچند اين عروسك از جذابيت باربى برخوردارنيست؛ اما در مقابل دارا و ساراى ايرانى قابل توجه است. از نظر رئيس اين شركت، آنچه رضانه را از رقباى خود پيش مى اندازد، تقاضاى جهانى آن براى كودكان مسلمان است.

  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

 4. Top | #14

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  55
  نوشته
  7,147
  صلوات
  14
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  1,515
  مورد تشکر
  3,992 در 2,074
  دریافت
  6
  آپلود
  8

  پیش فرض  نتيجه
  ايران هم از ديگر نقاط دنيا مستثنا نبوده و نيست. سر و كله باربى بى هيچ هياهو در شهرهاى مختلف ايران پيدا شد و در ميان كودكان ايران جايى براى خود باز كرد. همان طور كه انتظار مى رفت، اين عروسك همانند ديگر توليدات پرفروش نسخه بردارى شد؛ نسخه هايى ارزان قيمت نسبت به نوع اصلى.
  در تهران بزرگ، در هر فروشگاه اسباب بازى، مى توان باربى را يافت: در جايى ارزان و غيراصل و در جاهاى ديگر گران و اصل. حتى مغازه كوچكى در يكى از خيابان هاى شمال تهران به عرضه اختصاصى باربى و محصولات جانبى آن پرداخت.
  حالا دارا و سارا از چين آمده اند. فكر كنيم قرار است به مقابله با باربى، و كپى هاى خوش ساختش بروند و اين به معناى ارائه كالا با كيفيت بالا وبهاى كم براى توانايى مقابله است. عرصه مبارزه به همين جا ختم نمى شود، چون دارا و سارا در اولين توقفگاه برون مرزى خود، يعنى همان كشورهاى حوزه خليج فارس و كشورهاى مسلمان نشين، با رقباى سرسخت و كهنه كارى روبرو مى شوند كه ساخته اسرائيل هستند؛ عروسك الكساندرا كه مدتى پيش با شمايل يك دختر خردسال مسلمان، به كشورهاى عرب آمده بود و ايده دختر مسلمان بودن يك عروسك را تا حدودى كهنه كرده است، مى توان گفت جاى دارا و سارا رامدتى پيش از تولدش به تصرف درآورده است. سارا ديگر نمى تواند به صرف مسلمان بودن، جاى آنها را تنگ كند، چون به نظر جايى ندارد. روى هم رفته دارا و سارا بايد به دنبال كسب محبوبيت ميان كودكان ايرانى باشد و رقباى اصلى خود را خانواده باربى، كپى هايشان وعروسك هاى شخصيت هاى كارتونى بدانند. البته دست اندركاران توليداين عروسك ها معتقدند كه هدف اصلى مبارزه نيست، بلكه تا حدى به رقابت معتقدند.
  مرتضى شيرودى
  منبع: هفته نامه پگاه حوزه، شماره 207-1386
  امضاء
  خدایا...
  خسته ام از همه چیز...
  ...از فصول عاشقانه ام که بهاری ندارد
  خسته اماز اینکه دیگر دعاهایم اجابت نمی شوند
  نمی دانم در چنین راهی کجا می توانم آرامشم را بیابم
  خدایا...شنیده ام که مومنانت نمازشان را به درگاهت می آورند
  من ناتوانی ام را به درگاهت آورده ام .می پذیری؟

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 04-02-1390, 17:08
 2. نشر شاهد و رويكرد انتشار آثار مستند شهدا و ايثارگران
  توسط نرگس منتظر در انجمن دفاع مقدس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20-02-1389, 14:13
 3. سردار باقر زاده خبر داد:تدفين پيكرهاي مطهر 89 شهيد
  توسط نرگس منتظر در انجمن دفاع مقدس
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 20-02-1389, 13:22
 4. قوم غول پيكران(عاد)
  توسط ganjineh در انجمن جهان در ائينه تاريخ
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 25-01-1389, 20:52

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی