سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 33

موضوع: چادر اذیتت نمی کنه؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  جديد چادر اذیتت نمی کنه؟


  چادر اذیتت نمی کنه؟

  دقت که کرده باشی، چادر خودش همه را غربال می‌کند. شده است وسیله‌ی محک بسیاری از دختران و زنان سرزمین من.
  بچه‌تر که بودیم، وقت بازی که می‌شد، پارک که می‌رفتیم، مسابقه که می‌گذاشتیم، کوه که می‌رفتیم، ... مدام باید در کلنجار بودی ، هم با خودت و هم با دیگران.
  که وقتی دخترکان همسن و سالت چادر از سر بر می‌دارند - به راحتی - و مشغول بازی می‌شوند، تو هم می‌خواهی بازی کنی، اما با چادر.
  چادری که اصلاً دوست نداری از سر درش بیاوری و این در حالیست که مورد شماتت یا سرزنش بزرگتر و کوچک‌تر قرار می‌گیری که : "وقت بازی چادرت رو دربیار، چه طوری می تونی با چادر بازی کنی؟"
  دبیرستانی که شدیم، مهمانی‌هایی که باید کمک می‌کردیم به بزرگ‌ترها، سینما که می‌خواستیم برویم، کوه که می‌رفتیم، ... مدام باید در کلنجار می‌بودی، با خودت و با دیگران.
  که "مگه با چادر می تونی سفره پهن کنی و کمک کنی؟ " یا "مگه با چادر می تونی ظرف بشوری؟" و "سینما می خوای با چادر بیای؟ ضایع است بابا. اونجا کسی این جوری نمیره"
  "با چادر می خوای بری کوه؟؟؟ می‌افتی نمی تونی خودتو کنترل کنیا" و...

  چادری که حتی به بهانه‌ی یک ساعت کار و فیلم و کوه نوردی هم حاضر نبودی درش بیاوری. چرا که در صورت نبودش، حس نبود چیزی و سنگینی نگاه‌های ناسالم دیگران شدیداً احاطه ات می‌کرد... انگار باید در برابر این نگاه‌ها چیزی می‌داشتی که الآن نداری و قرار است سنگینی نگاه‌هایشان کم کم شانه‌ات را خم کند...

  به دانشگاه که رفتیم، وسایلی که باید مدام دستمان می‌گرفتیم، کلاس‌ها و... و البته بهتر بگویم، جو دانشگاه ... مدام تو را به کلنجاری دوباره سوق می‌داد. کلنجاری با خودت و با دیگران.

  باید می‌دیدی دختران جوانی را که روز اول با چادر می‌آیند و یک ماه بعد کم کم چادر از سرشان می‌افتد.
  باید می‌دیدی، به اجبار، دخترانی را که تا در دانشگاه از ترس ... (هر چیزی یا کسی) چادر سر می‌کنند و دم در، سریع چادر را از سر درآورده ، تا می‌کنند و وارد محوطه می‌شوند.
  باید می‌دیدی دختران چادری ناراضی از چادر سر کردنشان را...

  باید می‌دیدی ، به اجبار دخترانی را که به دلیل کمبودهایی که حس می‌کنند در برابر دختران بد حجاب دیگر، از چادری بودنشان شرم دارند. و برای جبرانش اکثر دوستانشان چادری نیستند.

  و تو همچنان دوست داشتی چادر از سرت نیفتد، نه به خاطر چادر که عزیزترینش می‌داری، به خاطر خودت که دانشگاه را با سالن مد اشتباه نگرفته‌ای و آمده‌ای تا صرفاً درس بخوانی و فعالیت کنی، ... و به خاطر خودت که پسران دانشگاهتان ، تو را با عروسک‌های مد روز دانشگاه اشتباه نگیرند که بخواهند با هر بهانه‌ای نزدیکت شوند...
  و تو همچنان دوست داری درس بخوانی، کلاس بروی، طراحی کنی، کارگاه شرکت کنی، اردو بروی ، ... و زندگی کنی، با چادر!
  ازدواج که کردیم، مهمانی‌هایی که باید به اجبار، خودمان را به عنوان تازه عروس زیبای رویایی فرض می‌کردیم تا در خانواده همسرمان، ناچاراً بدرخشیم، رقابت‌هایی که با دختران و زنان دیگر ایجاد می‌شد و ما نا خواسته وسط ماجرا بودیم، سفرهایی که با فامیل می‌رفتیم، تولدها و میهمانی‌هایی که شرکتمان در آن‌ها اجباری بود، همه جا و همیشه باید مدام در کلنجار می‌بودی، هم با خودت و هم با دیگران.
  که تو هنوز دوست داری چادر حریم تو باشد با نامحرم حتی اگر این نامحرم، فامیل باشد، که تو هنوز دوست داری چادر چتر حفاظ تو باشد از نگاه‌های گاه و بیگاه نامحرمانی که در اطرافت حضور دارند، که تو هنوز چادر سر کردنت را دوست داری چه مشکی‌اش باشد و چه رنگی که هر دفعه قرار است با رنگ لباس‌ها و روسری‌ات ست شود...

  اما باید تحمل کنی وقتی می‌شنوی "چادر اذیتت نمی کنه؟"

  در حالی که تو دوست داری هنوز هم مهربان باشی و باعث اذیت دیگران نشوی، گرچه چادر تو را هم اذیت نمی‌کند. بلکه مهربان‌ترت می‌کند تا زنان دیگر در حضور تو آرامش داشته باشند همسرشان توجهش جلب نمی‌شود... اما با این همه؛
  باید تحمل کنی وقتی می‌بینی دختران و زنان فامیل، گاه و بیگاه، با بهانه و بی بهانه، با کمال بی تفاوتی به دیگران و در اوج نامهربانی، چادر از سر در می‌آورند ، تا مثلاً زیبایی‌هایشان مخفی نماند (حالا برای چه کسی معلوم نیست)
  باید تحمل کنی حرف‌های زنان و دخترانی را که مدام شکایت دارند "اگر شوهرم چیزی نگه، میخوام چادرم رو بردارم. چادر به نظر من چیز اضافی ایه"
  باید تحمل کنی ، وقتی تو چادر را دوست داری و با بودنش آرام می‌شوی،و البته مهربان‌تر... ... حتی اگر تنها مؤنث چادری کل مهمانی فامیلی‌تان یا جمع حاضر باشی...
  بخش اجتماعی تبیان
  منبع:جهان نیوز

  امضاء 2. تشكرها 10


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا پوشش و محدوديت پوششي تا اين حد براي خانم ها است؟

  -------------------------------------------------------------------------------

  براي اين که فلسفة پوشش و حجاب خانم ها روشن شود و مترقي بودن اين حکم اسلامي آشکار گردد، لازم است کتاب ارزشمند "مسئلة حجاب" شهيد مطهري را مطالعه فرماييد.

  ايشان در اين کتاب در بخشي که آرامش رواني جامعه را يکي از آثار حجاب بر مي شمارد مي فرمايد: "اما علت اين که در اسلام دستور پوشش، اختصاص به زنان يافته، اين است که ميل به خود نمايي و خودآرايي مخصوص زنان است. از نظر تصاحب قلب ها و دل ها مرد شکار است و زن شکارچي، همچنان که از نظر تصاحب جسم و تن، زن شکار است و مرد شکارچي. ميل زن به خود آرايي از حس شکارچي گري او ناشي مي شود. در هيچ جاي دنيا سابقه ندارد که مردان لباس هاي بدن نما و آرايش هاي تحريک کننده به کار برند. اين زن است که به حکم طبيعت خاص خود مي خواهد دلبري کند و مرد را دل باخته و در دام علاقه خود اسير سازد. بنابراين انحراف تبرّج و برهنگي، از انحراف هاي مخصوص زنان است و دستور پوشش هم براي آنان مقرر گرديده است".(1) به عبارت ديگر: جاذبه و کشش جنسي و زيبايي خاص زنانه و تحريک پذيري جنس مردانه، يکي از علت هاي اين حکم است.

  توصيه و دستور الهي به پوشش و حجاب براي زنان، به منظور ايجاد محدوديت و محروميت و چيزهايي از اين قبيل که تنها فريب شيطاني اند نمي باشد، بلکه در واقع براي آگاهي دادن به گوهر ارزشمند در وجود زنان است که بايد از آن مراقبت شده و حفظ شود و به تاراج نرود. اين کاملاً معقول است که هر چيزي ارزشمندتر باشد، مراقبت و محافظت بيشتري را مي طلبد تا از دست راهزنان در امان باشد و به شکل يک ابزار براي مطامع سودپرستان در نيايد. در واقع حجاب محدوديت براي مردان زياده خواه و تجاوزگر است، زيرا هنگامي که با حجاب زن روبرو شوند، با مانع و سدي برخورد کرده و وارد اين حريم نمي شوند، اما اگر اين مانع وجود نداشته باشد، خود را در وارد شدن به حريم خصوصي و تجاوز و انجام هر کاري ازاد مي بينند.

  برخي مي گويند که اگر خانم ها مقيّد به حجاب نباشند مانند کشورهاي غربي، حساسيت ها از بين مي رود، در حالي که اين سخن نادرست است، زيرا غريزة جنسي، نيرومند و عميق است. هر چه بيشتر اطاعت شود، سرکش تر مي گردد، همچون آتش که هر چه به آن بيشتر هيزم بدهند، شعله ور تر مي شود، و شهوت خواه تقاضاي خود را به صورت يک عطش روحي و خواست اشباع نشدني در مي آورد.(2) وضعيت جهان معاصر و کشانده شدن عده اي به همجنس بازي نشانة آشکاري از اين حالت است. اگر مي بينيم که در جهان غرب به ظاهر اين حساسيت وجود ندارد، نه براي اين است که انسان ها اشباع شده اند و دنبال غريزة جنسي و تجاوز و استفاده ابزاري از زن نمي روند، بلکه به اين خاطر است که اين مسايل براي آن ها عادي شده است مانند کساني که آن قدر در فساد غوطه ورند که حساسيتشان از بين رفته است. در غرب، آمارهاي تجاوز بيشتر شده است.

  بنابراين رعايت نکردن پوشش اسلامي توسط زنان نه تنها از بين رفتن حساسيت مردان را به دنبال ندارد، بلکه موجب طغيان غريزة جنسي آنان نيز مي گردد. گاهي نيز لذت غريزة جنسي را به واسطة زياده روي و افراط از بين مي برد و انسان را به امور ديگر مي کشاند.

  پي نوشت ها:
  1. مرتضي مطهري، مجموعة آثار، ج 19، ص 436، با تلخيص.
  2. همان، ص 434.

  تبيان

 5. تشكرها 9


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا پوشاندن موهاي سر فقط براي زنان سفارش شده است؟

  -------------------------------------------------------------------------------

  در مورد پوشش و ميزان آن در مورد مرد و زن بايد گفت:اصل پوشش بدن، هم براي مرد و هم براي زن، در مورد بعضي از قسمت‏هاي بدن واجب است، ولي مقدار پوشش براي زنان و قسمت هايي از بدن که لازم است توسط ايشان پوشيده گردد، در اسلام بيشتر است.

  علت امر: با توجه به ويژگيهاي غريزي مردان و زنان به روشني ميتوان فهميد که مردان بيشتر از زنان طلب جنس مخالف اند و با چشمان خود در تعقيب زن و زيباييهاي او هستند. اين نکته از نظر شخصي و دروني و با توجه به صفات زنان و مردان و به لحاظ مقايسه آماري، امري مسلم و يقيني است.

  در مقابل تمايل زن پيش از آن که متوجه جستجوي زيباييهاي جنس مخالف باشد، به دنبال خودنمايي و ارائه زيباييهاي خود و ربودن دل مردان است. از همين رو توصيه خدا در مرتبه و درجه اول به مردان آن است که مراقب نگاه خود باشند و در مورد زنان نيز اولويت اول حفظ پوشش است.

  در اين ميان از آن جا که زيباييها سر و صورت در هر انساني اولين منظر و تابلو در مقابل ديگران و با ديدن سر و صورت گرايش و سپس انتخاب صورت ميگيرد، پوشش بانوان امتياز ويژه‏اي پيدا ميکند و اين براي جلوگيري از رواج فساد در جامعه است.

  به هر حال بايد توجه داشت اين جهان، سراي آزمون است و همان گونه که چشم پوشيدن از زيباييهاي زنان براي مردان بسيار دشوار است، خودداري از ارائه زيباييها و خودنمايي براي خانم‏ها نيز امري مشکل است و خداوند هر کس را به گونه‏ ي خاص مورد امتحان و آزمايش قرار ميدهد.

  حفظ و مراقبت بيشتر از يک چيز، نشانه ارزش بيشتر آن است. اگر خداوند به زنان فرمان داده که از زيباييهاي خود مراقبت نمايند و دستور پوشش سر و گردن را داده است، معلوم ميشود اين بخش، چيزي ارزشمند است که خواهان و طالب و کشش دارد، اما ميتواند مورد دستبرد رهزنان قرار گيرد و يا به صورت ابزار ناشايست براي بهره برداري و سودپرستي و کالاي تبليغاتي درآيد. طبعاً دستور به پوشش، توصيه به ارزش گذاشتن زنان به خود و مراقبت از گوهري ارزشمند و ارزش دادن به زنان است.

 7. تشكرها 9

  ❁اولوالالباب❁ (12-11-1390), مدير اجرايي (01-11-1390), نرگس منتظر (02-11-1390), کوثر (12-11-1390), الهادی المهدی (01-11-1390), خادم کریمه اهل بیت (02-11-1390), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (11-11-1390), صافات (07-11-1390), عهد آسمانى (07-11-1390)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  2213
  نوشته
  615
  تشکر
  5,603
  مورد تشکر
  1,788 در 492
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  مردم ما چادر را انتخاب كرده‏اند. البته ما هيچ وقت نگفتيم كه «حتماً چادر باشد، و غيرچادر نباشد.» گفتيم كه «چادر بهتر از حجاب‌هاى ديگر است.» ولى زنان ما مى‏خواهند حجاب خودشان را حفظ كنند. چادر را هم دوست دارند. چادر، لباس ملى ماست. چادر، پيش از آن‏كه يك حجاب اسلامى باشد، يك حجاب ايرانى است. مال مردم ما و لباس ملى ماست.


  20/7/1373


  بيانات مقام معظم رهبرى در ديدار گروهى از خواهران پرستار، به مناسبت «ولادت حضرت زينب»(س)
  امضاء


 9. تشكرها 7

  ║✿║خادم زهرا║✿║ (06-11-1390), مدير اجرايي (02-11-1390), نرگس منتظر (02-11-1390), کوثر (12-11-1390), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (11-11-1390), صافات (07-11-1390), عهد آسمانى (07-11-1390)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا با تشويق جوانان به استفاده از رنگ‏هاي تيره، نشاط و شادي آنها را به ياس و نااميدي تبديل مي‏كنيد؟

  -------------------------------------------------------------------------------

  در اين سؤال، چند نكته وجود دارد؛
  1. تشويق جوانان به رنگ‏هاي تيره.
  2. رنگ‏هاي تيره، موجب افسردگي و يأس مي‏شوند.
  3. انفكاك حجاب از رنگ‏ها.


  براي پاسخ به نكات زير توجه كنيد:
  1. چه كسي، در كجا و با چه شرايطي، رنگ‏هاي تيره را پيشنهاد كرده است؟ شما در رساله چند تن از مراجع تقليد ديده‏ايد كه مردم و جوانان را به رنگ‏هاي تيره تشويق كرده باشند؟

  2. اين كه رنگ‏هاي تيره، موجب يأس و افسردگي است، در كدام آكادمي علمي ثابت شده و با كدام تحقيقات و كاوش‏هاي ميداني، نتيجه‏گيري شده است؟ ما به طور كلي، منكر اين مسئله نيستيم و در نصوص ديني نيز مي‏بينيم كه به رنگ‏هاي روشن، سفارش بيش‏تري شده است؛ اما نه نصوص ديني در اين زمينه اطلاق دارند و نه تحقيقات علمي به طور مطلق، رنگ‏هاي تيره را مردود مي‏شمارند. آن چه امروزه بر سر زبان‏هاست، غالباً تبليغات ژورناليستي و فاقد پشتوانه علمي استعمارگران است كه با تهاجم تبليغاتي و بدون پژوهش‏هاي دقيق، جامعه را به سوي گريز از سنت‏ها فرا مي‏خوانند و خوراك تبليغاتي خود را به جاي رهيافت‏هاي علمي نوين جا مي‏زنند و گرنه هيچ پژوهش تحقيقي و كار شناختي نشان نداده است كه مثلاً زناني كه از چادر مشكي استفاده مي‏كنند، نسبت به ديگر زنان، درصد افسردگي و يأس بالاتري دارند؛ بلكه زنان داراي چادر مشكي، همواره در طول تاريخ، داراي سرور، نشاط و فعاليت و حتي قهرماني‏هاي شگفت‏انگيزي بوده و تاريخ اسلام و انقلاب اسلامي، صحنه شكوهمندي از همين جريان است.

  3. انفكاك حجاب از رنگ به چه معناست؟
  الف) اگر حجاب صرفاً به معناي دربر داشتن نوعي پوشش با هر ويژگي تلقي شود، در اين صورت، رنگ در آن نقشي ندارد.
  ب ) اما اگر حجاب معناي كامل‏تري داشته باشد، نه تنها رنگ‏ها؛ بلكه عوامل ديگري نيز در آن نقش دارند. براي روشن شدن اين مطلب، بايد ديد كه اساساً فلسفه حجاب چيست؟ حجاب دو فلسفه اساسي دارد كه با يكديگر ارتباط كامل دارند؛
  1. مصونيت زن در برابر طمع‏ورزي‏هاي هوس‏بازان.
  2. پيش‏گيري از تحريكات شهواني خارج از ضوابط و هنجارهاي الهي و تأمين سلامت و بهداشت معنوي جامعه.
  حجاب با چنين نقش و كاركرد اساسي و مهمي، پيامي قاطع و كوبنده با خود دارد و آن اين است كه در برابر همه مردان اجنبي، نوعي هشدار و اعلام «دور باش» مي‏دهد.
  عواملي كه در رساندن اين پيام و تأثير آن نقش دارند، عبارتند از:

  1. حدود و ميزان پوشش‏

  بدون شك هر اندازه بدن زن پوشيده‏تر باشد، نقش نيرومندتري در دورسازي ديدگان نظاره‏گر ايفا مي‏كند. اگر نگاه‏هاي آلوده را همچنان كه در روايات آمده است، «تيرهاي زهرآلود شيطان» بدانيم، پوشش زن، همانند قوسي است كه تير از آن كمانه مي‏كند و منحرف مي‏شود و از اصابت و نفوذ در هدف باز مي‏ماند و بر عكس، هر اندازه بدن زن برهنه‏تر باشد، تيرهاي شيطاني را بيشتر متوجه خود ساخته، از آن آسيب خواهد ديد. از همين روست كه چادر را حجاب برتر شناخته‏اند؛ زيرا با وجود شرايط ديگر، بيشترين پوشش و مطمئن‏ترين مصونيت را ايجاد مي‏كند.

  2. كيفيت پوشش‏

  ميزان ضخامت و حتي كيفيت دوخت لباس، خود بخش مهمي از حجاب را تشكيل مي‏دهد. بدون شك، لباس‏هاي نازك، تنگ و بدن‏نما، فرودگاه پيكان مسموم شيطان و موجب خيره شدن چشم‏هاي هرزه، آلوده و به فساد كشاننده جامعه است و در مقابل، لباس‏هاي غيربدن‏نما، ديده‏ها را از خود دور مي‏سازد و سلامت معنوي نفوس را تأمين مي‏كند.

  3. رنگ‏ها

  ترديدي نيست كه برخي از رنگ‏ها ديده‏ها را خيره مي‏سازند و پاره‏اي ديگر نگاه‏ها را از خود دور مي‏سازند. اكنون سؤال مي‏شود كه كدام‏يك از اين دو، براي تأمين حجاب واقعي و مصونيت معنوي جامعه و خيره نكردن چشم‏ها و بر نيفروختن آتش شهوت، مفيدتر است؟ مگر ما در جامعه‏اي زندگي نمي‏كنيم كه ميليون‏ها جوان در اوج غريزه جنسي به سر مي‏برند و در سخت‏ترين شرايط جواني، از امكان ازدواج محرومند و كافي است كه با اندك جرقه‏اي، شعله‏هاي غريزه در وجودشان برافروخته شود و به انواع گناهان و ناراحتي‏ها مبتلا گردند؟ پس چرا به هر وسيله ممكن، حتي با گزينش رنگ مناسب لباس در جامعه، به سلامت ديني و روحي و رواني آنان كمك نكنيم تا بدين وسيله از جلب توجه آنان و قرار گرفتن‏شان در دام مفاسد جلوگيري كنيم؟ آيا اين سخت‏گيري، امل‏گري است يا ناديده گرفتن تأثير عوامل ياد شده؟ در عين حال، عالمان دين نسبت به خصوص رنگ‏ها، تأكيد چنداني نكرده، ولي بر اين مسئله پاي مي‏فشارند كه لباس، نبايد موجب جلب توجه و عواقب سوء ناشي از آن باشد. ازاين‏رو، در طول تاريخ، زنان مسلمان به ميل خود، لباس مشكي را براي حجاب برگزيدند و اين سنت حسنه، مورد تقرير و پذيرش پيامبر صلي‏الله‏عليه‏وآله و امامان عليهم‏السلام قرار گرفت؛ زيرا آنان به اين وسيله احساس امنيت و مصونيت بيشتري مي‏كردند.

  4. شيوه‏هاي رفتاري‏

  طرز صحبت و چگونگي راه رفتن و ... نيز بخشي از حجاب، به معناي وسيع كلمه است.حفظ وقار و متانت هم همان نقشي را دارد كه پوشش زن دارد و عدم رعايت آن نيز برآيندي چون برهنگي در پي دارد. ازاين‏رو، قرآن مجيد يكي از صفات خوب زنان مؤمن را - كه در رفتار دختران شعيب بيان مي‏كند - همان «حيا» و وقار مي‏داند.

  تبيان

 11. تشكرها 7


 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چند روز با خودم فکر کردم

  سلام
  یادم می آید پنجم دبستان را تموم کرده بودم که با خانواده رفتیم مشهد
  اولین سفرم به مشهد بود اونجا کلی اصرار کردم که مادرم برام چادر عربی بخره من دوست داشتم گاهی وقت ها سر کنم ولی بعد از اون مادر گفت باید مدرسه هم سر کنی نمی تونستم دست و پاگیرم بود دید خوبی نسبت به چادر نداشتم اصولا فقط جلوی خانواده ام سر می کردم وقتی چیزی اجبار باشه نتیجه اش همینه
  دوسال گذشت رفته رفته دیدم به چادر عوض شد نمی دونم چه طور ولی چادرمو دوست داشتم باهاش آرامش داشتم نمی تونستم بدون چادر جایی برم یا کاری کنم تا کم کم به دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی رسیدم تیکه های پسرها جلوی دوستام اذیتم می کرد

  یه بار حرفی زدند که خیلی منو به فکر برد توی وسوسه و دودلی بودم از یه طرف دیگه دوست نداشتم چادر سر کنم و از یک طرف دوست داشتم
  یادم میاد چند روزی با خودم کلنجار رفتم نهایتش به این نتیجه رسیدم اون چه کسی بود که این حرف رو زد بهم ؟یه فرد بی فکر که مشکل اخلاقی داشت. من به خاطر کی چادر سر می کنم ؟اگه خدا می خوام راضی باشه بقیه برام مهم نیستند اونم کسی که یه ذره تربیت نداره یه ذره شعور نداره به عقاید کسی احترام بذاره به خاطر حرف اون باید چادر سرم نکنم ؟
  این اتفاق خیلی منو تو تصمیم مصمم کرد دیگه به چادرم شک نکردم هر وقت کسی بهم تیکه می انداخت که تو دانشگاه بیشتر و بیشتر میشد اصلا ناراحت نمی شدم بلکه تو خودم می بالیدم فقط ناراحتیم از این بود چرا یه فرد نباید فکر کنه ؟چرا این افراد شعور ندارند ؟ از خدا می خواستم هدایتشون کنه و اینکه دلم به حالشون خیلی می سوخت الان به چادرم می بالم و بابت دوره نادانیم افسوس می خورم و همیشه سعی می کنم کاری کنم که در شان یه دختره چادری باشه

  منبع

 13. تشكرها 9

  ❁اولوالالباب❁ (12-11-1390), مدير اجرايي (07-11-1390), نرگس منتظر (10-11-1390), کوثر (12-11-1390), الهادی المهدی (07-11-1390), شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) (11-11-1390), صافات (07-11-1390), عهد آسمانى (07-11-1390)

 14. Top | #7

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا امامان و معصومين گفته اند که حتماً بايد حجاب را رعايت کنيم و يا چادر بايد در پوشش زنان قرار گيرد؟

  -------------------------------------------------------------------------------

  1. حجاب در قبل از اسلام هم بوده است و مختص اسلام نيست، و "حجابي که در قوم يهود معمول بوده است از حجاب اسلامي بسي سخت تر مشکلتر بوده است."(1)

  خانم خائولا ناکاتا، محقق ژاپني پس از گرايش به اسلام، بيان مي کند که حجاب راهبه هاي بودايي و مسيحيان کاتوليک هم مانند مسلمانان است، و سپس متعجبانه انتقاد مي کند؛ "من متعجبم که چرا کساني که پوشش يک راهب را تکريم مي کنند، از حجاب يک مسلمان انتقاد مي کنند، و در عوض آن را نمادي از افراط گرايي يا سرکوب قلمداد مي کنند؟"(2)

  2. خانواده، هستة اصلي جامعه است. و براي محافظت اين اصل، اسلام از سويي حجاب را لازم دانسته و از سويي ديگر، براي نظر کردن به ديگران محدوديتهايي قايل شده است.(3)

  بنابراين اهل بيت( که مفسران قرآن هستند، در تبيين آيات قرآن امر به حجاب مي کنند. از جمله اين آيات، آية 30 و 31 سورة نور است که خطاب به زن و مرد مسلمان امر مي کند؛ "مردان و زنان را بگو از نگاه به يکديگر چشم فروبندند و دامنهاي خويش را حفظ کنند و زينت خويش را جز آنچه آشکار است آشکار نکنند و بايد که روپوش هايشان را بگريبان کنند (زنان) و زينت خويش نمايان نکنند، مگر براي شوهرانشان و ... "

  3. اصولاً منظور از حجاب، رعايت اعتدال در رفتار است. اسلام مي خواهد زن مسلمان زندگي متعادلي داشته باشد، بنابراين از سويي از اختلاط او با مردان و بالعکس جلوگيري مي کند، و از سويي مخالف محبوس شدن زن است. اين يک اصل کاملاً پذيرفته شده است که در خلقت الهي، زنان داراي ويژگيي هستند که مردان را بسوي خود جذب مي کنند، گرچه اين جاذبه دو سويه است، اما جذبة زن به مراتب بيشتر است.(4) اسلام راه طبيعي اين امر را در پوشش زن و ازدواج او مطرح مي کند، تا هم کرامت و شخصيت او پايمال نشود و به عنوان کالايي بازيچة دست شهوترانان نگردد، و هم با ازدواج و در شکلي مقدس، به ارضاء نيازهاي عاطفي و جسمي بپردازد.

  خانم ناکاتا در اين باره مي گويد : "به ميزان بسيار زيادِ آزارهاي جنسي نگاه کنيد، ما نمي توانيم صرفاً از طريق توسل به اخلاقيات برتر مردان و کنترل آنان بر خود انتظار داشته باشيم که از اين اتفاقات جلوگيري کنيم؛ راه حل شيوة اسلامي اينست که خود را بپوشانند و تا جايي که امکان دارد با مردان تماس نداشته باشند. همان طور که يک شخص دامن کوتاه، مي گويد : "اگر مي‌خواهي مي تواني مرا بدست آوري" يک شخص با حجاب به وضوح تأکيد مي کند "من براي تو ممنوع هستم" "(5)

  4. در مورد چادر نيز بايد به استفتاء مراجع، رجوع کنيم که رهبر انقلاب آن را حجاب برتر مي دانند. اما استفاده از مانتو را نيز با رعايت شرايطي که ذکر کرديم جايز مي دانند. پس اصل در حجاب، پوشش کامل بدن و نازک و چسبان نبودن است، و شکل آن مي تواند متنوع باشد.

  تبيان


 15. Top | #8

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چرا اسلام تاءکيد زيادي بر رعايت حجاب بانوان دارد؟

  -------------------------------------------------------------------------------

  اولا: چون ما درعقايد خويش براي وحي جايگاهي ويژه قائل هستيم آنچه را که از اين طريق به ما برسد با منت ميپذيريم؛ زيرا ميدانيم که خداوند جز به مصلحت بندگان خويش فرمان نميراند.

  ثانيا: بسياري از حکمت‏ها و فلسفه‏ هاي حجاب امروزه روشن شده است:

  الف) پوشش، امري غريزي و فطري براي بشر است؛ کاوش‏هاي باستان شناسي نشان ميدهد که از دير زمان بشر در حد امکان نسبت به مساله پوشش اهتمام ورزيده است و همه صاحبان اديان نيز آن را سرلوحه عمل قرار داده‏اند.

  ب ) مستور بودن زيباييها و جذبه ‏هاي جنسي زن و مرد آنها را از معرض ديد و طمع ورزي شهوت پرستان هرزه محافظت ميکند و امنيت و بهداشت رواني جسمي آنان را تامين مينمايد.

  ج ) برهنگي، راهبر به سوي بي بند و باري و لجام گسيختگي جنسي است که عواقب شوم و زيانباري دارد؛ از جمله:

  1- گسترش فساد و ناهنجاريهاي اجتماعي،
  2- شيوع بيماريهايي چون سفليس، سوزاک، ايدز و...،
  3- سست شدن پيمان مقدس خانواده، گسترش آمار طلاق و بالا گرفتن عقده‏ هاي روحي در کودکان،
  4- زياد شدن فرزندان نامشروع.

  اينها و ده‏ها مشکل اجتماعي ديگر عواقب شومي است که جهان غرب را سخت برآشفته و ستاره تمدنش را به افول ميکشاند تا آن جا که حتي فرياد متفکرين ماترياليستي چون راسل را برآورده و جهان را سخت بر آنان تنگ کرده است. ولي مکتب گرانقدر اسلام در پرتو هدايت هاي نورانياش همچون حجاب از اساس با اين جريان ويرانگر به مبارزه برخاسته و حجاب را دژي استوار براي صيانت فرد و جامعه از آسيب‏هاي بيشمار قرار داده است. از همين روست که استعمارگران براي تخدير جوانان، در بند کشيدن آنان و گسترش اهداف ظالمانه خويش از بي حجابي و برهنگي به عنوان ابزاري قوي سود مي جويند. براي آگاهي بيشتر در اين زمينه ر.ک : فلسفه حجاب , شهيد مرتضي مطهري .

  تبيان


 16. Top | #9

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چادر چه نقشي در حجاب دارد؟
  -------------------------------------------------------------------------------
  خواهر گرامي ! مسألهء حجاب در قرآن اين گونه آمده است :
  (پـاورقي 1.نور (24 آيهء 31))
  در اين که زن به خاطر وضع خاصي که دارد و خداوند او را موجودي لطيف و پرجاذبه خلق کرده است , شکي نيست . و به همين جهت خداوند متعال از او خواسته است در مقابل افراد نامحرم , خودش را بپوشاند. زن با حفظ (پـاورقي 2.همان)
  حريم خود دو کار انجام مي دهد:

  1 خود را از تعرض و تجاوز بيگانه محفوظ و مصون مي دارد;
  2 فرد نامحرم از چشم چراني و حريم شکني دست برداشته و همين مسئله براي او امتياز مثبتي خواهد بود.

  پس زن هم خودش را حفظ کرده و هم ديگران را از حريم شکني بر حذر داشته است . پس حق چنين زني اين است که دو ثواب برايش منظور شود.

  ما در صدد بيان اين مطلب نيستيم که حجاب فقط در چادر خلاصه مي شود; سخن ما دربارهء مصونيّت زن از سوءاستفاده هاي احتمالي است . هر چه زن خود را بيش تر بپوشاند درصد مصونيتش بالاتر خواهد رفت . در دوران صدراسلام شايد وضع جامعه به اين شکل نبوده . بعضي از زنان در جامعهء امروزي به شکل زننده اي بزک کرده , در کوچه وخيابان آشکار مي شوند. چنين زناني دو گناه انجام مي دهند:
  1 خودشان را نپوشانده و با اصل حجاب مخالفت کرده اند ;
  ج 2 باعث سقوط و انحراف ديگران شده اند.
  امروزه چادر نشانهء ملّي حجاب ايرانيان و بسياري ديگر از زنان ساير کشورها است .

  زن مسلمان و متدين و باهوش سعي مي کند تا آن جا که ممکن است راه سوء استفادهء اجنبي و نامحرم را بر خودببندد و چادر را براي اين بر مي گزينند که تمام اندامش را به شکل مساوي مي پوشاند. زني که با مانتو و روسري وشلوار به خيابان مي آيد, خصوصاً اگر از رنگ هاي روشن و تند استفاده کند, هر چند انسان مذهبي و معتقد باشد, ولي نمي تواند از تعقيب و گريزهاي افراد سست ايمان به دور باشد. متأسفانه جامعهء امروزي تنوع طلب شده است .جامعه اي که لباس در آن نقش حجاب را ندارد. لباس در جامعهء امروزي وسيلهء فخر فروشي و جلب نگاه است .دختران و پسران امروزي با آرايش هاي غليظ و تند در اجتماع ظاهر مي شوند و هم خود و هم ديگران را به گمراهي مي کشانند. مقصود از اين سخن اين نيست که اگر کسي با مانتو و مقنعه يا روسري به خيابان آمد, حتماً هدف ومقصودي دارد, بلکه بسياري از دخترانِ معصوم ما به علت درک ناصحيحي که از حجاب دارند, در مقابل پدران ومادران متعصب خود مقاومت و رفتار ديگران را تقليد مي کنند.

  خواهر محترم ! سخت گيري پدري نسبت به حجاب با چادر خوب است , اگر چه ايشان مي توانند از راه منطقي ويا رفتاري ملايم تر, احساس خود را به شما منتقل کنند. در هر حال خوب است در اين سن و سالِ حساس ـ که هرگونه حرکت مغاير با وقار, موجب تهييج شهوت افراد نابخرد مي شود ـ بيش تر مواظب خود باشيد و امنيت خاطربالايي براي خود فراهم کنيد.

  افرادي که چادر بر سر مي گذراند, رياکار نيستند, بلکه راه سوء استفاده بر خود را مي بندند. اگر چنين چيزي موجب ريا شود, پس مردم نبايد به مسجد بروند, چون در نظر ديگران آدم هاي مؤمني به نظر مي آيند, و چون ريامي شود, نماز خواندن آن ها نيز ريايي خواهد بود و بايد نماز نخوانند! اين منطق صحيح و درستي نيست . انسان براي خدا زندگي مي کند, براي خدا درس مي خواند براي خدا عبادت مي کند, چون عبادت حق او است .

  پس سخت گيري پدرتان فقط به خاطر دلسوزي و تعصب ديني است . در تاريخ زندگاني حضرت فاطمهء زهرا مي خوانيم که صورت حضرت را هيچ اجنبي و نامحرمي نديد. پس حضرت يک گام فراتر از چادر و يا حجاب آن روز برداشته و حتي صورت خود را مي پوشاندند.

  پس اکنون که جامعه طرز تلقي خاصي از حجاب دارد و در بسياري از مردم اين عقيده پاي گرفته که حجاب فقط با چادر تعريف نمي شود, بعضي با برداشتن چادر و استفاده از مانتو و مقنعه با رنگ سنگين و مات و استفاده ءفردايشان از مانتو با رنگ روشن و روسري و در روزهاي بعد با اين تلين که حالا اگر مانتو کمي کوتاه تر و شلوارساده تبديل به شلوار لي شد, چه اشکالي دارد, در حالي که حجاب سرجايش هست . و بعد اگر روسري کمي به عقب برود و جوراب در پا نباشد, باز موضوع مهمي نيست و اين ها را اسلام مي بخشد, راه را براي ورود تهاجم فرهنگي بازمي کنند. کسي که به سادگي چادر از سر بر مي دارد, به سادگي در آينده اي نه چندان دور بيش تر از خود رفع حجاب مي کند. پس اگر کسي نخواهد از چادر به عنوان حجاب استفاده کند, بايد از لباس مناسبي استفاده کند که مانند چادربدن را از نامحرم بپوشاند. خواهر گرامي , به هوش باشيد. امروز دام هاي فراواني براي جلب و سوء استفاده ازچهره هاي معصوم دختران و پسران در جامعه گسترده شده است . اميد است از اين دام ها به دور بوده و اسباب آرامش خود و خانواده را فراهم کنيد و به خاطر لجاجت با پدر و يا مادر از خواندن نماز دست نکشيد که نماز ستون دين است و حتي از فردي که در حال غرق شدن است , نماز ساقط نيست , هر چند با اشاره و در دل بخواند.

  اميدواريم جواب نامه را با حوصلهء فراوان چند بار بخوانيد. خوب است در اين زمينه بيشتر مطالعه کنيد.خصوصاً از مطالعهء کتاب استاد شهيد مطهري بهره جوييد و مطمئن باشيد پدر و مادر خيرخواه شماهستند و اگر تند صحبت مي کنند, به خاطر علاقه به شما است , زيرا مي ترسند انتخاب شما براي آينده تان مفيد نباشد.لذا خوب است با آرامش و تأني با آنان به صحبت بنشينيد و بکوشيد آن چه به مصلحت شما است , انتخاب کنيد.

  تبيان 17. Top | #10

  عنوان کاربر
  عضو صمیمی
  تاریخ عضویت
  شهریور 1390
  شماره عضویت
  1687
  نوشته
  1,326
  تشکر
  2,008
  مورد تشکر
  3,302 در 1,116
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  چادر بهتر است يا مانتو؟
  -------------------------------------------------------------------------------
  موضع‏گيريهاي افراد نسبت به چادر و افراد چادري متناسب با نظام فکري و فرهنگ خودشان است و برخيممکن است با اين پديده خوشبينانه برخورد کنند و برخي بدبينانه.

  مسلما چادر امري اجباري نيست و آنچه بر يک زن لازم است پوشش و حجاب شرعي است. آنچه شرعا بر زنواجب است رعايت حجاب اسلامي است. البته چادر به عنوان حجاب برتر از ارزش والايي برخوردار است. در هرصورت هم ميتوان با مانتو حجاب را حفظ کرد و هم با چادر و نيز با هر دوي آنها نيز ميتوان بدحجاب بود.{

  تبيان

 18. تشكرها 3


صفحه 1 از 4 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی