سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: التهاب لوزالمعده

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو حرفه‌ ای
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  753
  نوشته
  2,027
  تشکر
  4,554
  مورد تشکر
  7,554 در 1,896
  وبلاگ
  6
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  zangooleh التهاب لوزالمعده

  آشنايي با پانکراتيت يا/شروع ناگهانى درد اپى‌گاستر(قسمت معده) که اغلب با درد پشت همراه است. همراه تهوع و استفراغ.....

  .

  امضاء
 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو حرفه‌ ای
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  753
  نوشته
  2,027
  تشکر
  4,554
  مورد تشکر
  7,554 در 1,896
  وبلاگ
  6
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  khmgin

  علائم بيماري "پانكراتيت حاد " چيست؟
  لو‌زالمعده زير معده بين كبد و اثني‌‌عشر قرار دارد كه عوامل عفوني، ويروس خصوصاً ويروس اوريون، آنفولانزاي نوع a و b ، هپاتيت و ميكروب‌ها باعث التهاب لوزالمعده مي‌شود.

  اين بيماري خود را به صورت درد ناگهاني شكم در ناحيه بالاي ناف نشان مي‌دهد؛ در بعضي از موارد درد به قدري شديدي است كه به پشت كمر مي‌زند و با تهوع، استفراغ و عدم خوردن غذا همراه است. -
  درنوع حاد اين بيماري درد شكم به قدري است كه موجب بستري شدن بيمار مي‌شود علاوه بر اين بيمار تهوع و استفراغ نيز دارد؛ با توجه به معاينات و آزمايش‌ها بيمار تا 48 ساعت نبايد چيزي بخورد و از داروهاي بهبود پانكراس و لوزالعمده استفاده كند. -
  در صورتي كه بيمار به درمان‌هاي دارويي جواب داد ديگر اقدام جراحي لازم نيست؛ اگر بيماري پانكراتيت در وضعيت شديد‌تري قرار گرفت بايد التهاب داخل شكم را با جراحي برداشت.
  بالا بودن چربي خون و سنگ كيسه صفرا از عواملي است كه مي‌تواند بيماري را تشديد كند ضمن اينكه پانكراتيت به دنبال كيسه صفرا بيشتر در زنان ديده مي‌شود همچنين در آقايان به دنبال مصرف مشروبات الكلي است. -
  بعضي از انگل‌ها نظير "آسكاريس " حين حركت در بدن مي‌تواند لوزالمعده را ببندد و همين مسئله منجر به پانكراس شود؛ اين مسئله بيشتر در مكان‌هايي كه شيوع بيماري‌هاي انگلي در آنجا زياد است، بيشتر اتفاق مي‌افتد.
  افرادي كه داراي چربي خون بالا هستند براي پيشگيري از ابتلاء به بيماري پانكراتيت حاد بايد از افزايش چربي خون خود جلوگيري كنند.
  سونوگرافي، راديوگرافي در تشخيص اين بيماري كمك‌كننده است
  ميزان مرگ و مير ناشى از پانکراتيت حاد حدود 10% است، و تقريباً تمام موارد مرگ طى حمله اول و در بيمارانى که سه يا بيش از سه معيار رانسون دارند رخ مى‌دهد. نارسائى تنفسى و هيپوکلسمى نشانه‌هاى بد بودن پيش‌آگهى هستند.
  عوارض مهم پانکراتيت حاد عبارتند از"
  پسودوکيست و آبسه پانکراس. ممکن است به‌دليل التهاب معده يا دوازدهه مجاور پانکراس، پارگى پسودوکيست يا زخم پپتيک، بيمار دچار خونريزى گوارشى شود. ممکن است خونريزى خودبه‌خودى شريان سلياک يا اسپلنيک و يا خونريزى طحال به‌دنبال ترومبوز حاد وريد اسپلنيک باعث خونريزى داخل صفاقى شود. -

  پانکراتيت هموراژيک عوارض بيشترى دارد و ميزان مرگ و مير نيز در آن بالاتر است. در پانکراتيت ادماتو، بافت پانکراس و ساختارهاى خلف صفاقى اطراف آن مملو از مايع بينابينى است و سلول‌هاى التهابى به بافت پانکراس حمله برده و کانون‌هاى کوچک نکروز پارانشيمى را احاطه مى‌کنند.
  مشخصه پانکراتيت هموراژيک، خونريزى به درون پارانشيم پانکراس و ساختارهاى خلف صفاقى مجاور آن و نکروز وسيع بافت پانکراس است. در هر دو نوع پانکراتيت، سطوح صفاقى ممکن است حاوى کلسيفيکاسيون‌هاى کوچکى باشد که نشان‌دهنده مناطق نکروز چربى هستند.
  امضاء
 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو حرفه‌ ای
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  753
  نوشته
  2,027
  تشکر
  4,554
  مورد تشکر
  7,554 در 1,896
  وبلاگ
  6
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  رانسون از روش اول براى طبقه‌بندى معيارهائى که در جدول فهرست شده‌اند استفاده کرد. احتباس مايع (يعنى مايع تجويزشده منهاى برون‌ده ادراري) بيش از 2 ليتر در روز طى بيش از 2 روز، يافته‌اى است که به‌ تنهائى براى مشخص کردن مرز دقيق بين بيمارى شديد (و تهديدکننده? زندگي) و بيمارى خفيف تا متوسط کفايت مى‌کند.
  التهاب کولون عرضى يا دوازدهه ممکن است به انسداد نسبي، خونريزي، نکروز، يا تشکيل فيستول منتهى شود. معيارهاى معتبر براى تخمين شدت بيماري، يا براساس تظاهرات سيستميک بيمارى و يا براساس تغييرات موضعى در پانکراس مشخص مى‌شوند. -
  حمله? حاد اغلب پس از يک وعده غذاى سنگين آغاز مى‌شود و با درد اپى‌گاستريک شديدى که به پشت انتشار پيدا مى‌کند، تظاهر مى‌يابد. درد تسکين‌ناپذير است و معمولاً با استفراغ و آروغ همراه مى‌باشد. در موارد شديد، ممکن است بيمار به‌دليل شوک از پا درآيد.
  برحسب شدت بيمارى ممکن است بيمار دچار دهيدراتاسيون شديد، تاکيکاردي، و هيپوتانسيون وضعيتى باشد. فعاليت ميوکارد در پانکراتيت شديد سرکوب مى‌شود. در معاينه? شکم، صدهاى روده کاهش يافته يا قطع شده‌اند و ممکن است شکم در لمس حساسيت منتشر داشته باشد ولى غالباً فقط اپى‌گاستر در لمس حساسيت دارد. -
  درجه حرارت بدن معمولاً طبيعى است و يا در پانکراتيت بدون عارضه اندکى افزايش يافته است. ممکن است شواهد بالينى مبنى بر افيوژن پلور به‌ويژه در سمت چپ يافت شود. اگر در لمس شکم يک توده? شکمى به‌دست بخورد، احتمالاً نشانه? پانکراس متورم (فلگمون)، يا در مراحل انتهائى بيمارى نشانه? پسودوکيست يا آبسه است.
  هماتوکريت ممکن است به‌دليل دهيدراتاسيون افزايش پيدا کند و يا به‌علت خونريزى داخل شکمى در پانکراتيت هموراژيک کاهش پيدا کرده باشد. معمولاً بيمار يک لکوسيتوز متوسط دارد، ولى در نبود عوارض چرکي، شمارش کلى گلبول سفيد معمولاً به بيش از 12000 در هر ميکروليتر نمى‌رسد. تست‌هاى عملکرد کبدى معمولاً طبيعى هستند، ولى ممکن است غلظت بيلى‌روبين سرم اندکى افزايش پيدا کرده باشد
  در 1 تا 2 درصد از بيماران، تغيير رنگ آبى در پهلوها (نشانه گرى‌ترنر) يا ناحيه اطراف ناف (نشانه کولن) ديده مى‌شود، که نشانگر پانکراتيت هموراژيک و خونريزى خلف صفاقى در اين نواحى است.
  غلظت آميلاز در سرم طى 6 ساعت پس از شروع يک حمله? حاد به بيش از 5/2 برابر ميزان طبيعى مى‌رسد و عموماً براى چند روز بالا باقى مى‌ماند. از اوايل شروع حمله? حاد تا چند روز پس از آن غلظت ليپاز در سرم افزايش پيدا مى‌کند. از آنجا که سطح ليپاز در پانکراتيت الکلي، و سطح آميلاز در پانکراتيت ناشى از سنگ صفراوى بالاتر است، پيشنهاد شده است که از نسبت ليپاز به آميلاز براى افتراق اين دو حالت از يکديگر استفاده شو
  افزايش غلظت آميلاز ممکن است در ساير بيمارى‌هاى حاد شکم نظير کوله‌سيستيت گانگرنو، انسداد روده? کوچک، انفارکتوس مزانتر، و پارگى زخم نيز يافت شود، هرچند که در اين موارد سطوح سرمى آميلاز به‌ندرت از 500 واحد در دسى‌ليتر فراتر مى‌رود.
  دفع بيش از 5000 واحد در 24 ساعت غيرطبيعى محسوب مى‌شود. کليرانس ادرارى آميلاز طى پانکراتيت حاد افزايش مى‌يابد، چون بازجذب توبولى آميلاز کاهش پيدا مى‌کند. در پانکراتيت شديد، ممکن است به‌علت ترکيب‌شدن کلسيم با اسيدهاى چرب (که با واسطه? ليپاز از چربى خلف صفاقى آزاد مى‌شوند)، -
  با اين حال، گاهى از اوقات هيپرآميلازمى در بيمارانى که با درد شکم مراجعه مى‌کنند ديده مى‌شود، در حالى‌که کل آميلاز اندازه‌گيرى شده از آميلاز بزاقى و ماکروآميلاز تشکيل شده، و التهابى در پانکراس وجود ندارد. دفع ادرارى آميلاز نيز افزايش پيدا مى‌کند و ارزش تشخيصى دارد.
  و به‌علت اختلال در بازجذب آن از استخوان (به‌دليل کلسيتونين که در اثر مقادير زيادى از گلوکاگن آزاد مى‌شود)، غلظت کلسيم در سرم افت کند. هيپوپاراتيروئيدى نسبى و هيپوآلبومينمى نيز به‌عنوان علل هيپوکلسمى در اين بيماران مطرح شده‌اند.
  در حدود دو-‌سوم از بيماران، تصوير راديوگرافى ساده? شکم غيرطبيعى است. شايع‌ترين يافته اين است که قسمتى از روده شامل ژژونوم، کولون عرضي، يا دوازدهه? مجاور پانکراس (حلقه? سنتينل) (Sentinel loop) متسع ديده مى‌شوند. نماى گازى که باعث اتساع کولون راست شده و ناگهان در کولون ميانى يا قسمت چپ کولون عرضى قطع مى‌شود (نشانه? قطع کولون)، به‌دليل اسپاسم کولون مجاور به التهاب پانکراس ايجاد مى‌شود.
  هر دوى اين يافته‌ها به نسبت غيراختصاصى هستند. در هر بيمارى که با پانکراتيت حاد مراجعه کرده و بيمارى وى پس از 48 تا 72 ساعت برطرف نمى‌شود، بايد يک CTاسکن از پانکراس با ماده? حاجب تهيه شود.
  امضاء
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی