سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: شما هم از آینه میترسید؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. شما هم از آینه میترسید؟

  شما هم از آینه می ترسید؟


  اینکه یک فرد تصور خوبی از ظاهر خود نداشته باشد، گاهی به حدی شدید می شود که روان پزشکان به آن «اختلال بدشکلی بدنی» می گویند.


  اینکه یک فرد تصور خوبی از ظاهر خود نداشته باشد، گاهی به حدی شدید می شود که روان پزشکان به آن «اختلال بدشکلی بدنی» می گویند. تعجب نکنید این عنوان موضوعی حیرت آور و تازه نیست بلکه یک جور بیماری است که بسیاری را درگیر کرده که حتی خودشان هم از ابتلا به آن بی خبرند. آنچه می خوانید نتیجه گفت وگو با پروفسور جی کوین تامپسون، مولف کتابی در مورد تئوری، ارزیابی و درمان این اختلال است. پروفسور تامپسون، استاد روان شناسی بالینی در دانشگاه فلوریدای جنوبی است و سال ها در این باب مطالعه کرده است.  ● به مبتلا یان چطور کمک کنیم؟


  بهترین اقدام اعزام فرد نزد روان پزشک به خصوص با تخصص در اختلالات خوردن است. نقش اطرافیان در فرآیند بهبود بسیار پیچیده است. ممکن است درمانگر از اطرافیان بخواهد که به درخواست بیمار برای تایید مداوم ظاهر خود پاسخ ندهند. اما در عین حال به چالش کشیدن مشکل بیمار هم صلاح نیست (مثلا نباید دائم گفت من مشکلی در موی تو نمی بینم) چون با این کار دیدگاه بیمار به کل بی اعتبار جلوه می کند. اطرافیان باید به او گوش دهند و حمایتش کنند تا از اهداف درمانی فاصله نگیرد.  ● چه شد که به مشکلات تناسب اندام علاقه مند شدید؟


  به تدریج بعد از دهه ۸۰ وقتی پرخوری عصبی به عنوان اختلال بالینی شناخته شد تمرکز هم روی اختلالات خوردن بود. نخستین کار در زمینه اختلالات خوردن، روی تصور فرد از خود متمرکز شد با این اطلاعات که نارضایتی از ظاهر و شکل و شمایل بدن فقط محدود به بی اشتهایی عصبی و پرخوری عصبی نیست بلکه در افرادی که به اختلالات خوردن مبتلا نیستند، هم دیده می شود. از اواسط دهه ۸۰ میلادی مطالعاتم روی تصور فرد از ظاهر و بدن خود در نمونه های مختلف مثل ورزشکاران، افرادی که تحت عمل جراحی پلاستیک قرار گرفته اند، نوجوانان، بالغان و افراد با نژادها و ملیت های مختلف متمرکز شد.  ● تعریف تان از Body Image چیست؟


  این عبارت یعنی دیدگاه درونی فرد از ظاهر خودش. به عبارت ساده یعنی اینکه افراد ظاهرشان را چگونه می دانند و چه احساسی از ظاهرشان دارند. البته این موضوع چند وجهی است و اجزای متعددی دارد. این سؤال را از همه مراجعانم می پرسم که آیا هر آنچه دیگران از ظاهر آنها می بینند خودشان هم می بینند؟ مثلا اینکه فردی قسمت خاصی از بدنش را (مثلا کمر یا ران) بزرگ تر از سایرین می بیند درحالی که با سنجش های مربوطه این قسمت کاملا اندازه آن مناسب بوده، این نشان دهنده به هم خوردن تصور فرد از ظاهر و بدن است. در اغلب موارد ظاهر فرد مشکلی ندارد بلکه فرد مورد نظر بعضی جنبه های آن را دوست نداشته و آن را قبول ندارد. برای ارزیابی و تشخیص این اختلال از پرسشنامه های متعدد و سنجش های ویژه استفاده می شود. این سنجش ها موارد مختلفی را مشخص می کند:سطوح پیشرفته نارضایتی از ظاهر و بدن و حتی سطوح پیشرفته گریز از اجتماع به دلیل احساسات منفی که فرد از ظاهر خود دارد. بیش از ۳۰ مقیاس سنجش اختلالات تصور فرد از ظاهر خود که بیشترین استفاده را دارند، معرفی کرده ایم. وقتی فردی تصور خوبی از ظاهرش نداشته باشد و این مسئله شدید شود با عملکرد اجتماعی و شغلی او تداخل پیدا می کند یا اضطراب و افسردگی شدید را موجب می شود.  ● مشخصه اختلال بدشکلی بدن چیست؟


  ویژگی اصلی این اختلال در این است که فرد مبتلا بی نهایت از بعضی جنبه های ظاهرش ناخشنود است و حتی آنها را توهین آمیز و بی اعتبار می داند. نکته مهم در این افراد این است که ارزیابی فرد از ظاهر خودش با آنچه دیگران در مورد او حس می کنند همخوانی ندارد مثلا دیگران هیچ جنبه غیرمعمول یا غیرعادی در ظاهر او نمی بینند یا اگر هم در ظاهر فرد مشکلی وجود دارد بسیار جزئی و ناچیز است (مثلا گوش یا بینی فرد کمی بزرگ است) اما خودش این مورد را بسیار بزرگ و قابل توجه حس می کند. از دیدگاه بالینی آنچه جزو مهم ترین مورد محسوب می شود این است که فرد مبتلا، به شکل وسواس گونه ای روی آن قسمت از بدن که از آن ناراضی است تمرکز می کند و این وسواس با موجودیت فرد تداخل دارد. اختلال بدشکل بودن بدنی جنبه های مختلفی از ظاهر را در بر می گیرد اما مطالعات نشان می دهد این موضوع در بعضی موارد بیشتر است:موی سر، بینی، پوست، چشم ها، ران پا، شکم، اندازه قفسه سینه، لب ها، گونه، جای زخم ها روی بدن، قد و دندان ها.

 2. تشكرها 2

  مدير اجرايي (12-07-1390), نرگس منتظر (12-07-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.


  ● چه افرادی از ظاهر خود ناراضی هستند؟

  تقریبا هر آدمی جنبه هایی از ظاهرش را دوست ندارد و دلش می خواهد آنها به گونه ای دیگر باشند اما مبتلایان این اختلال اقدامات بسیار زیاد و طولانی مدتی برای اصلاح ظاهر خود انجام می دهند مثلا بارها تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، دائما رژیم های غذایی شدید می گیرند، ورزش هایی شدید و متعدد انجام می دهند یا قسمت مورد نظر را با لباس یا آرایش می پوشانند. متاسفانه مطالعات توصیفی در این زمینه، کم است. اکثر اطلاعات به دست آمده در این مورد از معاینات موردی و فاکتورهایی است که فرد شروع بیماری را به آن نسبت می دهد. به نظر می رسد در اغلب موارد یک اتفاق باعث شروع ماجرا می شود مثلا دیگران با عبارات خود ظاهر فرد را مسخره کرده و او را آزار می دهند. شاید در ۷۰ درصد موارد شروع علائم در نوباوگی و نوجوانی بوده است. این اختلال می تواند باعث رفتارهای اجتنابی شدیدی در فرد شود مثلا انزوا و دوری از آشنایان و خانواده، خودکشی هم چندان غیرمتداول نیست و افسردگی هم دیده شده است. در بعضی موارد جراحی های مختلف و اقدامات متعدد نمی توانند اشکالی را که در ظاهر فرد وجود دارد برطرف کنند.  ● چه کسانی در خطرهستند؟


  مطالعات در مورد میزان شیوع انجام نشده است. احتمالا به این دلیل که این اختلال نادر است و شاید بین یک تا دو درصد کل جمعیت و ۱۰ تا ۱۵ درصد بیماران سرپایی روانپزشکی را شامل می شود. بعضی محققین معتقدند میزان شیوع در حال افزایش است چون روش های تشخیصی رو به بهبود است و مردم نسبت به ظاهر خود وسواس بیشتری پیدا کرده اند. نکته جالبی که در تحقیقات مشخص شده این است که این اختلال در زنان و مردان بالغ یکسان دیده می شود. این موضوع با داده های اختلالات خوردن در تضاد شدید است چون درآنها ذکر شده ۹۰درصد مبتلایان به اختلالات خوردن، خانم ها هستند. فعلا در مورد میزان دقیق شیوع و ارتباط فامیلی این اختلال مطالعات کافی نیست.  ● تفاوت این اختلال با اختلال های وسواسی جبری چیست؟


  کسی که به اختلال در خوردن مبتلاست ممکن است علائمی از بد شکلی را هم نشان دهد به خصوص اگر فرد از ظاهرش ناراضی باشد. وجود اختلال بد شکل بودن بدنی در قسمتی از بدن که به بزرگی و کوچکی آن مربوط نباشد (مثل گوش و بینی) معمولا نشان می دهد اختلالات خوردن به طور همزمان وجود ندارد. اگر محلی که اختلال بد شکل بودن بدنی را ایجاد کرده وابسته به اندازه باشد باید ارزیابی اختلال خوردن انجام شود و تمرکز روی نشانه های معمول اختلالات خوردن باشد مثل رژیم های غذایی شدید، کاهش وزن، استفاده از مسهل ها برای کاهش وزن و احساس کنترل نداشتن در مقابل غذاها.

  افتراق اختلال وسواسی – جبری از اختلال بد شکل بودن بدنی از یکدیگر بسیار مشکل است و بعضی محققین معتقدند اختلال بد شکل بودن بدنی در حوزه اختلال وسواسی – جبری قرار دارد. در اصل درمان های روان پزشکی و دارویی برای هر دو یکسان است.

  البته افسردگی و مشکلات اضطراب از اجتماع نیز از جمله مشکلات روان پزشکی مرتبط با اختلال بدشکل بودن بدنی هستند (هراس از اجتماع، اختلال شخصیتی دوری گزین) که متاسفانه کارهای تجربی در این زمینه اندک بوده است. ۲ روش عمده برای شناسایی اختلال بدشکل بودن وجود دارد، یکی معیاری است که در منابع روان پزشکی وجود دارد و دوم روش جیمز روزن است که معاینه اختلال بد شکل بودن بدنی است که در مطالعات مختلف استفاده شده و بسیار عالی است.  ● این اختلال درمان می شود یا نه؟


  در زمینه درمان هم مطالعات هنوز اندک است. نتایج امیدوار کننده با دارودرمانی و درمان شناختی –رفتاری دیده شده است. در روش آخر سعی بر این است که الگوهای وسواس گونه ای مثل بررسی مداوم در آینه یا گرفتن تایید از دیگران شکسته شود. در مواردی که دوری از اجتماع وجود دارد به بیمار آموزش داده می شود که چگونه با موقعیت های اجتماعی مواجه شده و بر اضطراب اجتماعی غلبه کند.

  با این حال به نظر می رسد تعداد زیادی از مبتلایان هنوز درمان نشده اند چون از ابتلای خود به این اختلال آگاه نیستند.
  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 5. تشكر

  نرگس منتظر (12-07-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی