سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: به چه کسانی شیرین عقل می گویند؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. به چه کسانی شیرین عقل می گویند؟
  صدای «فلکه فردوسی» توجهت را جلب می کند. بر می گردی و می بینی جوان رعنایی دور «میدان فردوسی» ایستاده و انتظار دارد تاکسی ها او را به «فلکه فردوسی» ببرند! با خودتان می گویید شیرین می زند. پشت نیمکت کلاس نشسته اید یک هو فریاد «آی کیو! پاهاتو نگااا» را می شنوید برمی گردید و یکی از هم کلاسی های تان را می بینید که یک پایش درکفش و پای دیگرش را در دمپایی کرده است! همکاری دارید که بلند بلند خندیدن به لطیفه های بی مزه ای که خودش تعریف می کند کار هر روزه اش است! مدت هاست تصمیم گرفته اید با یکی از آشناهایتان بیشتر از سلام و علیک معمول حرف نزنید از بس دیر می گیرد! گاهی در اطراف مان آدم هایی می بینیم که بارها و خیلی طبیعی کارهایی انجام می دهند که به نظر ما غیر طبیعی و عجیب می رسد و این غیر طبیعی بودن را با عنوان شیرین زدن یاد می کنیم. گاهی از دیدن این کارها فقط متعجب می شویم و گاهی هم نمی توانیم جلوی خنده مان را بگیریم. هیچ فکر کردید چرا به این اتفاقات می خندیم و به آدم هایی که این کارها را انجام می دهند شیرین عقل می گوییم و گمان می کنیم که آن ها افرادی با ضریب هوشی پایینی هستند؟ آیا بین بروز این اعمال و میزان هوش فرد رابطه ای وجود دارد؟ می توان به صرف غیرمنتظره بودن رفتار و واکنش ها، شیرین عقلی را چیز بدی به حساب آورد؟  ● شیرین عقل های با آی کیوی بالا


  در به اجرا درآمدن یک عمل ابتدا باید «تصمیم» اجرای عمل در فرد ایجاد شود. دو عامل «فکر» و «احساس» در شکل گرفتن یک «تصمیم» نقش اساسی دارند. وقتی کارهایی ناقص، عجیب و یا اشتباه انجام می شود به این معنی است که «تصمیم» اجرای آن کار درست شکل نگرفته است و درست شکل نگرفتن تصمیم ممکن است ناشی از «فکر» یا «احساس» اشتباه باشد. سنجش میزان «قدرت تفکر» با ضریب هوشی یا همان آی کیوی صورت می گیرد. حالا فکر می کنید آی کیوی شیرین عقل ها چقدر است؟ ضریب هوشی یا همان آی کیو، نسبت بین سن عقلی و سن تقویمی (یا همان سن واقعی) ضرب در ۱۰۰ است. اگر سن عقلی با سن واقعی یکی باشد آی کیوی فرد ۱۰۰ می شود و به تبع آن اگر سن عقلی بیشتر از سن واقعی باشد آی کیوی بالای صد و چنان چه کمتر باشد آی کیوی پائین صد می شود. به افرادی که ضریب هوشی شان بین ۸۰ تا ۱۱۴ باشد افرادی با هوش متوسط می گویند، بیش از ۷۰ درصد مردم جامعه آی کیوی متوسط دارند. به افرادی که ضریب هوش بین ۱۱۵ تا ۱۲۹ دارند افراد باهوش، ۱۳۰ تا ۱۴۴ تیزهوش و خلاصه ۱۴۵ به بالا را هم نابغه می نامند. کم توان های ذهنی هم ضریب هوشی پایین تر از ۷۰ دارند و به چند دسته گروه آموزش پذیر (با بهره هوشی ۷۰ ۵۰) گروه تربیت پذیر (با بهره هوشی ۵۰ ۲۵) گروه حمایت پذیر (با بهره هوشی ۲۵ ۰) تقسیم می شوند. بر می گردیم به مثال هایی که در ابتدا گفتیم. به نظر شما جوانی که دور میدان فردوسی ایستاده و می خواهد به فلکه فردوسی برود جزو کم توان های ذهنی به حساب می آید؟! یا هم کلاسی که کفش هایش را تابه تا پوشیده و از قضا ممکن است شاگرد اول کلاس باشد! ضریب هوشی پایینی دارد؟ این دو فقط در تصمیم گیری آنی خود در گفتن مقصد یا انتخاب پوشش دچار مشکل شده اند و نمی توان نتیجه گرفت که در میزان هوش و قدرت تفکرشان نیز مشکل دارند. باید گفت هیج ضمانتی وجود ندارد که از افراد با هوش و نابغه، شیرین زدن های این شکلی سر نزند.

 2. تشكر

  نرگس منتظر (12-07-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.

  ● شیرین عقل یا شیرین احساس!


  گفتیم «فکر» و «احساس» عوامل دوگانه در تصمیم گیری هستند که در واقع، احساس، نیروی محرک و برانگیزاننده فکر است. هر فکری را که می خواهیم به عمل تبدیل کنیم، می بایست به وسیله احساس یا تمنایی مانند عشق یا هیجان، برانگیخته و فعال کنیم که به آن «هوش احساسی» یا «هوش هیجانی» می گوییم. بنابراین برای این که بتوانیم عملی را در موقعیت آنی درست و صحیح انجام دهیم، قبل از این که قدرت تفکر بالایی داشته باشیم می بایست از هوش احساسی یا همان هوش هیجانی مطلوبی داشته باشیم. هوش هیجانی میزانی برای سنجش توانایی اداره مطلوب خلق و خوی خودمان است. درحقیقت این هوش مشخص کننده مقدار توانایی فرد در شناخت احساسات خویش و دیگران و قدرت بهره برداری او در استفاده از این احساس ها، برای اتخاذ تصمیمات مناسب در زندگی است. فردی که تعریف کردن لطیفه های بی مزه و خندیدن به این لطیفه ها عادت هر روزه اش، است در واقع توانایی شناخت احساسات دیگران در موقعیت هایی که در طول روز قرار می گیرند. را ندارد. در واقع می توان گفت این افراد به لحاظ عقلی مشکلی ندارند بلکه در شناخت احساسات خویش و دیگران کمی ضعیف هستند. هوش هیجانی مولفه هایی دارد هر چه میزان بیشتری از این مولفه ها در فرد وجود داشته باشد هوش هیجانی بالاتری خواهد داشت و هرچه هوش هیجانی بالاتری داشته باشد قدرت اتخاذ آنی تصمیمات صحیح بیشتر شده و درصد شیرین زدن های فرد کاهش می یابد. اولین مولفه ای که در سنجش هوش هیجانی باید وجود داشته باشد، مهارت های درون فردی است که شامل خودآگاهی هیجانی (بازشناسی و فهم احساسات خود)، خودتنظیمی (آگاهی، فهم، پذیرش و احترام به خویش) و خودشکوفایی (تحقق بخشیدن به استعدادهای بالقوه خویشتن) است.

  مولفه دوم مهارت های میان فردی نام دارد و شامل: روابط میان فردی (آگاهی، فهم و درک احساسات دیگران، ایجاد و حفظ روابط رضایت بخش دو جانبه که به صورت نزدیکی هیجانی و وابستگی مشخص می شود)، تعهد اجتماعی(عضو مؤثر و سازنده گروه اجتماعی خود بودن، نشان دادن خود به عنوان یک شریک خوب) و همدلی(توان آگاهی از احساسات دیگران، درک احساسات و تحسین آن ها) می باشد. این که می بینید گاهی انسان برای متوجه شدن مطلبی نیاز به زمان دارد یا به اصطلاح دیر می گیرد به این دلیل است که مهارت های مولفه دوم را در خویش تقویت نکرده است و روابط میان فردی ضعیفی دارد. دو مولفه آخر هم سازگاری یا همان مهارت مسئله گشایی و تشخیص و تعریف مسائل با ایجاد راه کارهای مؤثر و نیز آزمون واقعیت می باشد که ارزیابی مطابقت میان آنچه به طور ذهنی و آنچه به طور عینی، تجربه می شود، است. انعطاف پذیری و کنترل استرس یا همان توانایی تحمل استرس نیز مولفه چهارم است. لنگه به لنگه پوشیدن کفش و سوتی در بیان مقصد هم ناشی از ضعف در ۲ مولفه آخر می باشد.
  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 5. تشكرها 2

  مدير اجرايي (12-07-1390), نرگس منتظر (12-07-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی