سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: آخرین جلسه آیت الله خامنه اى در پایان جنگ/ محسن رضایی چه مسائلی را مطرح کرد؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar. آخرین جلسه آیت الله خامنه اى در پایان جنگ/ محسن رضایی چه مسائلی را مطرح کرد؟


  آخرین جلسه جنگ در تاریخ 12/5/67 با حضور حضرت آیت الله خامنه اى، محسن رضایى فرماندهى کل سپاه و مجید مختارى، برگزار شد.

  در آخرین سفر حضرت آیت‏الله خامنه‏اى به جبهه‏هاى جنگ در زمان حضور ایشان در اهواز که با حملات هوایى دشمن به مراکز حساس صنعتى و اقتصادى کشور همزمان بود، جلسه‏اى با حضور ایشان و فرمانده کل سپاه برگزار شد که طى آن، موضوعات متعددى از جمله وضعیت اجراى قطعنامه 598، ماموریت نیروهاى بسیج حاضر در جبهه‏ها و آینده صدام مطرح شد.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: در طرح دبیرکل، یک روز مشخصى را جهت مذاکره براى تبادل اسرا معین کرده‏اند. 21 روز پس از شروع تبادل اسرا است و تا 81 روز به طول مى‏انجامد. پس از آن، مذاکرات آغاز مى‏شود و کمیته تشخیص متجاوز به موازات سایر کارها از همان روز اول، تشکیل مى‏شود؛ یعنى تشکیل کمیته تعیین متجاوز همان روز است و این نکته جالى است.

  *محسن رضایى: پس معلوم است که آمریکا صدام را نمى‏خواهد.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: آمریکایى‏ها نمى‏خواهند به صدام کمک کنند.

  *محسن رضایى : یا حداقل مى‏خواهند از او به عنوان یک اهرم فشار استفاده کنند.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: در حال حاضر، روس‏ها صدام را تقویت مى‏کنند.

  *محسن رضایى: این طرح منافقین به احتمال زیاد با روس‏ها هماهنگ بوده است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: بله، به احتمال زیاد. عرض کنم ما دیشب که از شما جدا شدیم، نامه استاندار را پیش من آوردند. عصرى حاج احمدآقا مى‏خواست با من تماس بگیرد، موفق نشده بود. یعنى من برنامه داشتم و آمده بودم در مسجد پادگان گلف و با رؤساى ادارات استان ملاقات داشتم. هنگامى که برگشتم، گفتند حاج احمد آقا تماس گرفته بود. خلاصه پس از دو سه بار تماس، ایشان پیام امام را به استاندار داده‏اند و آقاى میردامادى نیز پیام را براى من فرستادند. ایشان نوشته است که متن پیوست را جناب حاج احمدآقا قصد داشتند به جنابعالى (آیت‏الله خامنه‏اى) منعکس کنند ولى موفق به پیدا کردن شما نشدند، با توجه به فوریت مساله، مطلب را تلفنى براى بنده قرائت کردند که عینا تقدیم مى‏گردد. البته من نگفتم که به امام بگویند، ما با خود احمدآقا در میان گذاشتیم که یک فشارى ایجاد کند، اما احمدآقا گفت که من بروم به امام بگویم و ببینم نظر ایشان چیست. متن پیام این است: "حضرت حجت‏الاسلام خامنه‏اى دامت افاضاته. پس از سلام، پیغام شما را به حضرت امام رساندم که رزمندگان آماده هستند عملیات کنند. حضرت امام فرمودند که به هیچ وجه به خاک عراق حمله نکنید. حتى گلوله‏اى به طرف آنها شلیک نکنید. در صورتى که بمباران کردند، شما هم اگر صلاح دانستید دستور بمباران را بدهید. شما نیرو مهیا داشته باشید، در صورتى که آنها حمله کردند و زمینى را تصرف کردند شما هم به آنها حمله کنید. من اعلام کرده‏ام که قبول قطعنامه تاکتیکى نیست، حمله نقض آن است. قبل و بعد آتش‏بس ندارد.
  *آیت‏الله خامنه‏اى: الان عراقى‏ها کجا هستند؟

  *محسن رضایى: از فکه آمدند، چسبیده‏اند به روخانه دویرج و تا عین خوش و موسیان حضور دارند.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: میمک هم دست آنهاست؟

  *محسن رضایى: بله، ان‏شاءالله باید از این وضعیت دربیاییم، باید حداقل یک برنامه‏ریزى یکساله یا دو ساله داشته باشیم.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: برنامه ریزى براى مرزها؟

  *محسن رضایى: بله، برنامه ریزى دفاعى، اصلاح، ترمیم، توسعه، بازسازى و آمادگى نیروها. کار بدون برنامه همه چیز را از بین مى‏برد. آقاى موسوى (نخست وزیر) هم که آمده بود، به ایشان هم گفتیم.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: جلسه چطور بود به جایى رسید؟

  *محسن رضایى: خیلى چیزها را یادداشت کردند، بچه‏ها که هم معترض بودند و خیلى اعتراض داشتند بعضى‏ها اصلا صحبت نکردند، گفتند ما حرفى نداریم، ولى انعکاس مسایل خوب بود. بچه‏ها (فرماندهان لشکرها) خیلى خوب توانستند مشکلاتشان را جا بیندازند و کمبودها را منعکس کنند. ما آنجا گفتیم نباید زمان را از دست بدهیم و بعد ببینیم کارى انجام نشده است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: حالا این نیروها را چه باید بکنیم، اگر آتش بس شود، چه برنامه‏اى براى آنها دارید؟

  *محسن رضایى: اگر آتش بس شود باید بروند.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: به اعتقاد بنده اگر اینها برگردند دو ضرر دارد: یکى اینکه اینها خودشان احساس بدى مى‏کنند و دیگر اینکه یک نیروى حاضر و آماده‏اى از دست خواهد رفت، در حالى که مى‏شود کارى کرد که این اینها از دست نروند. نه اینکه اینجا بمانند، بلکه از آن‏ها طبق برنامه مشخصى استفاده شود. طرح کدبندى نیروهاى شهرى برنامه خوبى است. کدگذارى گردانى را روى اینها انجام دهیم، مثل تیپ الغدیر؛ یعنى پانزده گردان از آنها را جدا کنیم و در یک مکان معین چند روز باهم زندگى کنند و همدیگر را خوب بشناسند. شغل، اسم گردان و فرمانده گردان را خوب آشنایى پیدا کند ماموریتشان مشخص شود و سپس به شهرشان برگردند. سپاه مى‏تواند مانند رابطون براى نگهدارى خطوط هر سال یک گردان را به منطقه بیاورد. اصلا در اسلام هم رابطون یعنى مرزداران، فقط مرزدارى مى‏کنند، چه امر جالبى است؛ چون این نیروها تا جنگ است که بروند دنبال کارشان، در حالى که مى‏شود به آنها گفت ما در طول سال به نیرو نیاز داریم. سپاه از قبل بگوید براى نگهدارى از مرز به این تعداد نیرو نیاز است و این گردان‏ها با ماموریت سرزمینى برگردند. در این حالت دو کار انجام شده است. هم ارتباط آنها با سپاه نزدیکتر شده است و هم شما براى مرزدارى واحدهاى منظمى درست کرده‏اید. در حال حاضر، این کار آسان‏تر و سهل‏تر انجام مى‏گیرد.

 2. تشكر

  نرگس منتظر (13-07-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.  *محسن رضایى: بحث تداوم ارتباط است. باید مقرراتى باشد که سپاه بتواند اینها را در اختیار بگیرد. ما حتى باید به اینها اطلاعات نظامى بدهیم و با اینها ارتباط داشته باشیم. باید آموزش و تجارب مرزدارى به آنها منتقل شود. کلا حفظ ارتباط از طریق جزوات آموزشى، اردوگاه آموزش نظامى و رادیو و تلویزیون میسر است. این یک بخش از حمایت است. یک بخش هم، حمایت مسوولین است که به طور جدى باید حمایت کنند و شرکت خودشان هم مهم است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: این کارها مال بعد است.

  *محسن رضایى: ما این کارها را قبلا کردیم، ولى چون پشتوانه نداشت موفق نبود. این مساله باید روشن شود و یک حکم حکومتى و تشکیلاتى این موارد را باید معتبر کند. البته تمایل عمومى هم باید ایجاد شود، تمایل عمومى هم با تمایل حکومت ارتباط دارد.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: البته شکى نیست که این کارها بودجه و امکانات مى‏خواهد و باید جزء ماموریت‏هاى سپاه قرار گیرد اما من در حال حاضر، طرح کلى براى سپاه نمى‏دهم، احتمالاً سپاه به این فکر بوده، من فقط این طرح را به عنوان یک علاج براى یک مشکل مى‏گویم؛ چون این نیروها با شور و شوق آمده‏اند و باید از موقعیت استفاده کرد. آدم حیفش مى‏آید که جمعیتى به این عظمت را ( که تا حدودى هم حالت نظامى دارند اگر چه صد درصد هم نظامى نیستند) از دست بدهد. نعمت با ارزشى است...اگر آتش بس اعلام شد، این جمعیت چون احساس فایده نمى‏کنند به شهرهایشان باز مى‏گردند، در این صورت آن موجى که ایجاد شده بود از بین مى‏رود. من به فرماندهان هم گفتم که اگر من جاى شما بودم همین کار را مى‏کردم. یک سازماندهى دقیق مى‏کردم و نیروهاى وقتى مى‏رفتند خانه‏هاشان مى‏فهمیدند که در کجا هستند و کارشان چیست. برنامه‏هاى شما را هم در آینده مى‏شود انجام داد.

  *محسن رضایى: ما باید با فرماندهان جلسه بگذاریم و با آنها صحبت کنیم.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: حالا اگر آمدیم سرقضیه مرزها و عراق کارشکنى کرد مشکل ایجاد مى‏شود.

  *محسن رضایى: یک مشکل اساسى اروند است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: یکى از مشکلات، نکته‏اى است که در مورد اروند در قرارداد 1975 وجود دارد. در این قرارداد یک نقطه‏اى در اروند است (احتمالا در حوالى جزیره مینو) که خط‏القعر در داخل ایران است. این مجموعه اروند از خاک ایران گذر مى‏کند. در این قرارداد است که وقتى کشتى‏ها به این منطقه رسیدند باید پرچم ایران را بزند و عبور کنند، البته باید یک حق و حقوقى هم بپردازند؛ یعنى در شط مشترک یک جایى است که راهدار ما هستیم.

  *محسن رضایى: سرگردنه است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: (با خنده) بله سرگردنه جلویش را مى‏گیریم. او مى‏خواست این را هم بزند. او مى‏گفت آزادى کشتیرانى در اروند و خلیج فارس نیز؛ چون تنگه هرمز زیر نظر ماست. دیروز به من اطلاع دادند که هر دو (نظر صدام) را حذف کردند. به خاطر همین مساله، صدام یک عده را ریخته در جبهه‏ها و هاى و هوى مى‏کند؛ چون فهمیده که خبرى نیست. در ارتباط با مذاکره مستقیم هم فهمیدند که چى گفته؟

  *محسن رضایى: نه.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: گفته است ما مذاکرات مستقیم را به عنوان پیش شرط نگفته بودیم؛ یعنى اینها دیدند که اگر بخواهند سخت بگیرند ایران اینجا قرص محکم ایستاده است و مى‏جنگند؛ لذا عقب‏نشینى کردند، هم در مورد مساله اروند و هم در مورد خلیج فارس عقب‏نشینى کردند.

  *محسن رضایى: اگر این طور باشد باید تا دو سه ماه آینده تمام بشود؟!

  *آیت‏الله خامنه‏اى: بله قاعدتا باید زودتر هم تمام شود. البته ادامه کارها بیشتر طول مى‏کشد ولى آتش‏بس در فاصله کوتاهى انجام خواهد شد.

  *محسن رضایى: آتش را هر که بشکند دیگر...

  *آیت‏الله خامنه‏اى: اگر آتش بس برقرار بشود او قطعا نمى‏شکند. حقیقت این است که او در جنگ خسته‏تر از ماست.

 5. تشكر

  نرگس منتظر (13-07-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  796
  نوشته
  3,238
  تشکر
  3,636
  مورد تشکر
  5,449 در 2,230
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  kabotar.  *محسن رضایى: البته ارتش عراق خسته است، اما گاردش خسته نیست. الان اسرایى که از ارتش عراق گرفته‏ایم خسته‏اند ولى گاردى‏ها نه.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: من فکر مى‏کنم اگر شما اسیر گاردى هم داشته باشید او هم خسته شده است، مطمئنا ادامه جنگ به ضرر صدام است. شکى نیست که به ضرر اوست.

  *محسن رضایى: من مى‏ترسم صدام چند روز قبل از منابع صنعتى ما را بزند؛ یعنى چند ساعت قبل از آتش بس منابع ما را بزند.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: این کار را قاعدتا مى‏کند.

  *محسن رضایى: بله، جاهاى استراتژیک را حسابى مى‏زند.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: بله، احتمالاً پتروشیمى، انرژى اتمى و مراکز نفت را خواهد زد. البته من احتمال مى‏دهم که صدام سر کار نماند، احتمالش هست که او را بردارند، اما روس‏ها مى‏خواهند او را نگهدارند.

  *محسن رضایى: او خیلى از کمونیست‏ها را کشته و با حزب کمونیست هم درگیر است.

  *آیت‏الله خامنه‏اى: کمونیست‏ها را که مى‏کشد، دلیلش این نیست که با روس‏ها بد است. مثل عبدالناصر، عبدالناصر حزب کمونیست را غیر قانونى کرد و شدیدترین فشارها را به کمونیست‏ها وارد کرد. حزب کمونیست در هر کشورى عبارت است از جزئى از پیکره شوروى. اما وقتى حکومتى کمونیستى شد، مى‏گوید، خب، من که با شما هستم این حزب کمونیست را براى چه مى‏خواهید؟! لذا آن را حذف مى‏کند. حزب کمونیست را از بین برد، ارتش از بین مى‏رود. این زمان حسن‏البکر بود، هنوز صدام مسلط نشده بود. حسن‏البکر یک سال قبل از انقلاب، کمونیست‏هاى داخل ارتش را اعدام کرد و 40 یا 50 نفر بودند. این از باب این است که مى‏داند اگر حزب کمونیست پا گرفت، روس‏ها به آن حکومت قانع نیستند و حزب کمونیست را جایگزین حکومت مى‏کند.
  امضاء

  رفتن دلیل نبودن نیست
  http://www.ayehayeentezar.com/galler...2332154524.gif
  در اوج نیزارهای پشیمانی ، به ابرهای سیاه و سرگردان که با من از یک طایفه اند سلام میگویم
  تو باور نکن اما من عاشقم

  رفتن دلیل نبودن نیست ...
 7. تشكر

  نرگس منتظر (13-07-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. Root کردن چیست و چه کارایی هایی دارد ؟
  توسط رایکا در انجمن مقالات آموزش و ترفندها
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: 09-01-1392, 22:00
 2. پاسخ: 2
  آخرين نوشته: 14-01-1389, 15:42

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی