سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: احکام حج - وجوب حج

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  كاربر ويژه
  تاریخ عضویت
  آبان 1389
  شماره عضویت
  873
  نوشته
  4,010
  تشکر
  9,324
  مورد تشکر
  9,375 در 3,220
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض احکام حج - وجوب حج

  وجوب حج


  هر مکلف که دارای شرایط باشد وجوب حج به دلیل قرآن و احادیث وارده از نبی اکرم صلی الله علیه و آله و ائمه معصومین علیهم السلام بر او ثابت است . حج یکی از ارکان دین است و از ضروریات آن بشمار می رود. ترک حج با اقرار به وجوب ، یکی از گناهان کبیره می باشد و انکار آن ، موجب کفر است (1) . خداوند متعال در قرآن مجید فرماید: و لله علی الناس حج البیت من استطاع الیه سبیلا و من کفر فان الله غنی عن العالمین . شیخ کلینی قدس سره به طریق معتبر از حضرت صادق علیه السلام روایت نموده که : هر کس از دنیا رود و حجة الاسلام را بجا نیاورد بدون اینکه او را حاجتی ضروری باشد یا آنکه به جهت بیمار شدن از آن باز ماند یا آنکه پادشاهی از رفتن آن جلوگیری نماید، چنین کس در حال مردن به آئین یهودیان یا نصرانیان از دنیا خواهد رفت . این آیه و این روایت در اهمیت حج و وجوب آن کافی است و روایات بسیاری در این دو قسمت وارد شده که این مختصر، گنجایش ذکر آنها را ندارد و چون که مستحبات حج بیش از آن است که در این رساله بیان شود، لذا به بیان مقداری از آنها اکتفا کرده و بقیه را به کتب مفصله وامی گذاریم که بجا آوردن آنها به امید ثواب اشکالی ندارد و نظر به اینکه این مناسک برای فارسی زبانان می باشد و تکلیف آنها عمره و حج تمتع است اکتفا به بیان احکام آنها شد و قبل از شروع در مناسک که مشتمل است بر دو باب و چند فصل و مسائلی چند، بعض مسائل و شرایط
  وجوب حجة الاسلام و بعض مسائل نیابت و وصیت به حج و چند مساله دیگر بیان می شود.
  1- آیات عظام خویی ، بهجت ، سیستانی ، تبریزی : در صورتی که مستند به شبه نباشد.آیة الله مکارم : در صورتی که علم به ضروری بودن آن داشته باشد.آیة الله صانعی : اگر برگردد به تکذیب نبی صلی الله علیه و آله .آیة الله غروی : شاید به همین مناسبت است که در آیه مبارکه فرموده است : (و من کفر فان الله غنی عن العالمین ) از ترک حج تعبیر به کفر فرموده است .


  مسئله 1-

  حجة الاسلام که حج واجب بر شخص مستطیع است ، بیش از یک مرتبه در تمام عمر واجب نیست .

  مسئله 2-

  وجوب حج ، بر شخص مستطیع فوری (1) است یعنی (2) واجب است در سال اول استطاعت بجا آورد و تاخیر آن جایز نیست (3) و در صورت تاخیر، واجب است در سال بعد انجام دهد(4) و همچنین ... .
  1- آیة الله سیستانی : این فوریت دو وجه است : اول : اینکه شرعی باشد، و گویا مشهور هم همین باشد. دوم : اینکه عقلی باشد از باب احتیاط تا مبادا تاخیر آن منجر به ترک واجب بدون عذر شود که در این صورت مستحق عقوبت خواهد بود. وجه اول احوط است و دوم اقوی . پس اگر آن را از سال اول استطاعت تاخیر انداخت بدون اینکه اطمینان داشته باشد که بعدا می تواند آن را انجام دهد ولی بعدا موفق به انجام آن شود متجری می شود، و اگر اصلا موفق نشود مرتکب گناه بزرگی می باشد.(مناسک ، ص 8) .
  2- آیة الله صانعی : لازم است .
  3- آیات عظام گلپایگانی ، صافی ، خویی ، تبریزی : بلکه بعید نیست تاخیر آن از گناهان کبیره باشد.
  آیة الله بهجت : و تاخیر آن بدون عذر حرام است و تکرار این تاخیر در سالها بدونتوسیط توبه از گناهان کبیره مثل ترک حج است .(مناسک ص 3)
  آیة الله صانعی : و نباید تاخیر بیاندازد.
  4- آیة الله غروی : گرچه از استطاعت خارج گردد.


  مسئله 3 -

  اگر درک حج ، بعد از حصول استطاعت ، متوقف بر مقدماتی مثل سفر و تهیه اسباب آن باشد، تحصیل آن واجب است ، به طوری که در همان سال به حج برسد(1) و در صورتی که شخص کوتاهی (2) کند و به حج در آن سال نرسد، حج بر او مستقر می شود(3) که باید در هر صورت بعدا به حج برود هر چند استطاعت از بین برود(4) .
  1- آیة الله مکارم : و در صورت حصول استطاعت چنانچه راه منحصر به نام نویسی برای چند سال بعد باشد آن نیز واجب است .2- آیة الله بهجت : اگر با اعتماد به اینکه با تاخیر نیز حج را حتما درک خواهد کرد ولی اتفاقا درک نکرد باز هم حج بر عهده مستقر می شود اگر چه در تاخیر معذور است (مستفاد از مناسک ، ص 3، مساله 3) .3- آیة الله گلپایگانی ، آیة الله صافی : در صورتی حج مستقر می شود که معلوم شود اگر می رفت به حج می رسید. (مناسک عربی ، ص 12، مساله 6) . آیة الله خویی : مگر اینکه حرجی باشد که در این صورت بر خودش واجب نیست ولی بعد از مرگ وی باید از ترکه او حج بجا آورند. (تعلیقه عروه ، ج 2، ص 262) . آیة الله سیستانی : اگر تاخیر به علت اطمینان به درک حج در همین سال باشد و اتفاقا نرسد حج بر او مستقر نخواهد شد. (مناسک ، ص (10. آیة الله فاضل : در صورتی حج بر او مستقر می شود که اگر می رفت به حج می رسید.4- آیة الله غروی : مگر در صورتی حج تسکعی از قدرت عرفی او خارج بوده باشد.
  امضاء
  او منتظر ماست تا شرایط را برای ظهورش مهیا کنیم

  هر یک از ما در قبال خون هر مظلومی که در جهان بر زمین میریزد مسوولیم 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو كوشا
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1394
  شماره عضویت
  8474
  نوشته
  271
  تشکر
  0
  مورد تشکر
  114 در 99
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  سیزدهمین عمل از اعمال حج تمتع، رمی جمرات سه گانه است
  در روز یازدهم و دوازدهم ذى حجه حجّاج باید به هریک از سه ستون هفت عدد سنگ بزنند.
  وقت رمى:از طلوع آفتاب تا غروب است. (چه در روز عید یا در این ایام).
  رمى در شب جایز نیست (مگر کسى که عذر داشته باشد و نتواند در روز رمى کند) و اگر مثلاً روز یازدهم، رمى را ترک کرد، باید فرداى آن روز قبل از رمى همان روز، رمى روز گذشته را قضا کند. بانوان نیز، در شب دهم مى توانند رمى جمره عقبه که از اعمال روز عید است انجام دهند ولى رمى جمرات روزهاى یازدهم و دوازدهم را بدون عذر نمى‌توانند در شب انجام دهند.
  کیفیت رمى: همانگونه که در رمى جمره عقبه بیان شد.
  ترتیب رمى: ابتدا باید به جمره اولى سنگ زد و سپس به وسطى و بعد از آن به جمره عقبه.
  در روز دوازدهم ذى حجه، بعد از ظهر شرعى حجاج مى توانند از مِنا خارج شوند، ولى چنانچه کسى آن روز از مِنا نرود تا آفتاب غروب کند، باید شب سیزدهم را نیز در منا بماند و روز سیزدهم جمرات سه گانه را رمى کند.آشنایی با حج تمتع در مِنا :در مِنا(ماندن در شب)، دوازدهمین عمل از اعمال حج تمتع و یکى دیگر از واجبات حج است .تمام حجاج، چه آنها که براى اعمال بعد از منا به مکّه رفته‌اند و چه آنها که به مکه نرفته‌اند و در مِنا مانده‌اند، باید شب یازدهم ذى حجه و شب دوازدهم را از غروب آفتاب تا نیمه شب، با قصد قربت در منا باشند، بنابر این آنها که به مکّه رفته‌اند باید قبل از غروب به منا برگردند.بر این افراد ماندن در منا واجب نیست:


  • بیماران و پرستاران آنها و دیگر کسانى که ماندن در آنجا برایشان مشقّت داشته باشد.
  • کسانى که در مکّه تمام شب از اوّل آن تا صبح به عبادت خدا مشغول باشند و کار دیگرى به جز کارهاى ضرورى نکنند.
  • کسانى که ترس آن دارند اگر در منا بمانند اموالى از آنها در مکّه از بین برود.


  کسى که بیتوته در منا را ترک کند، باید براى هر شب یک گوسفند قربانى کند، امّا بر کسى که تمام شب را در مکّه به عبادت مشغول بوده، کفّاره واجب نیست.
  آشنایی با حج تمتع - سعی بین صفا و مروه
  نهمین عمل از اعمال حج تمتع، سعی بین صفا و مروه نام دارد پس از انجام نماز طواف حج ، باید هفت مرتبه فاصله بین «صفا» و «مَروه» را که امروزه به صورت سالنى ساخته شده و کنار مسجدالحرام قرار دارد بپیماید. کیفیت سعى:به همان نحو است که در سعى عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت که در اینجا باید به نیّت سعى حج بجا آورد. سعى، باید از «صفا» آغاز و به «مروه» ختم شود. پیمودن فاصله «صفا» تا «مروه» یک مرتبه و برگشتن از «مروه» به «صفا» مرتبه دوّم به حساب مى آید؛ بنابراین هفت شَوْطِ (نهایت دویدن تاهدف و در اینجا به معنى یک بار دور زدن اطراف کعبه و یک بار پیمودن فاصله صفا تا مروه، یا مروه تا صفا مى باشد) سعى بر «مروه» ختم مى‌شود. نشستن و استراحت کردن و رفع خستگى بر صفا و مروه و در بین آنها جایز است و اگر در بین سعى باشد، باید از همانجا که سعى را قطع کرده است، ادامه دهد. سعى بین صفا و مروه لازم نیست با وضو و طهارت انجام شود، گرچه احتیاط مستحب است.سعى در طبقه دوّم، چون بالاتر از دو کوه مى باشد اشکال دارد. اعمال واجب حج تمتع: پوشیدن لباس احرام درون شهر مکه یا درون مسجدالحرام پس از نیت حج تمتع. رسانیدن خود به صحرای عرفات به گونه‌ای که از ظهر شرعی تا غروب آفتاب روز نهم ذیحجه را در محدوده این دشت بگذارند. حرکت به سوی مشعرالحرام که در فاصله ده کیلومتری عرفات قراردارد و گذراندن تمامی شب تا هنگام طلوع آفتاب روز دهم ذیحجه را در آن. حرکت از دشت مشعر به سوی دشت منا از مسیر معینی که بدان وادی محسر گویند و پرتاپ نمودن سنگ ریزه به نخستین ستون شیطان (که به حجره عقبه شهرت دارد). قربانی نمودن گاو یا شتر یا گوسفند (که پیشنهاد می شود قبل از خرید و فروش فیش حج برای این مورد با مسئول کاروان هماهنگ باشید) در قربانگاه منا در همان روز. تراشیدن سر یا کوتاه کردن قسمتی از موی آن در دشت منا.ماندن در منا در شب‌های یازدهم و دوازدهم ذیحجه.پرتاپ نمودن سنگ ریزه به سه ستون شیطان در روزهای یازدهم و دوازدهم. حرکت از منا به سوی مکه پس از ظهر شرعی روز دوازدهم ذیحجه و 7 بار طواف نمودن گرد خانه کعبه که طواف حج تمتع شهرت دارد. خواندن دو رکعت نماز طواف پشت مقام حضرت ابراهیم (ع). 7 بار سعی و راه رفتن بین صفا و مروه. انجام 7 بار طواف دیگر گرد خانه خدا که میان شیعیان به طواف نساء و در میان سنیان به طواف وداع شهرت دارد.بجای آوردن دو رکعت نماز طواف نساء پشت مقام حضرت ابراهیم (ع). بدین سان مناسک و کارهای واجب حج تمتع به پایان می‌رسد و مسلمان (حاجی) و تکلیف حج از او برداشته می‌شود.آشنایی با حج تمتع - نماز طواف :نماز طواف هشتمین عمل از اعمال حج تمتع است پس از انجام طواف حج، باید دو رکعت نماز، به نیّت نماز طواف حج خواند. کیفیت نماز طواف حج: به همان نحو است که در نماز طواف عمره تمتع گذشت بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت که در اینجا باید به نیّت نماز طواف حج بجا آورد. مانند نماز صبح است، ولى حمد و سوره را مى‌توان بلند یا آهسته خواند. وقت نماز طواف حج: بعد از طواف و قبل از سعى است. کان نماز طواف حج: کافی است در هر نقطه‌ای که عرفاً بگویند پشت مقام است گرچه از مقام دور باشد نماز را خواند، بلکه در این صورت بعید نیست که نماز در هر جای مسجد الحرام صحیح باشد.
  آشنایی با حج تمتع - طواف نساء
  طواف نساء دهمین عمل از اعمال حج تمتع است حجاج پس از انجام سعى باید هفت مرتبه به نیّت طواف نساء دور خانه کعبه که در مسجدالحرام است بگردند. کیفیت طواف نساء: طواف نساء همانندطواف عمره تمتع است بدون هیچ تفاوت مگر در نیّت که در اینجا باید به نیّت طواف نساء بجا آورد. طواف نساء و نماز آن اختصاص به مردان ندارد ، بلکه بر تمام کسانى که حج به جا مى‌آورند واجب است. پس از سعى لازم نیست فوراً طواف نساء را به جا آورد و تأخیر انداختن آن حتى تا چند روز بعد هم اشکال ندارد. طواف را باید از مقابل گوشه‌اى از کعبه که حَجرُالاَْسْوَد (سنگى است بیضى شکل و سیاه رنگ، که در گوشه شرقى دیوار کعبه، با ارتفاع 5/1 متر از سطح مسجد نصب شده است) در آن است آغاز کند و در همان جا به پایان ببرد. خانه کعبه، در حال طواف باید در طرف چپ طواف کننده باشد، بنابراین اگر در حال حرکت رو به کعبه باشد، یا عقب عقب برود صحیح نیست.انسان باید همانطورى که همه مسلمانان طواف مى‌کنند ـ بدون دقّت‌هاى اهل وسوسه ـ طواف را از مقابل حجرالاسود شروع کند و ادامه دهد و ایستادن مقابل حجرالاسود در هر دور لازم نیست.طواف کننده باید به دور حِجْرِ اسماعیل هم بگردد، یعنى در هنگام طواف، داخل «حِجر» نرود. براى مطاف حدى وجود ندارد و تا هر جاى مسجد الحرام که طواف در آن طواف کعبه صدق کند ، طواف مجزى است ، بلى مستحب است که اگر اضطرار و ازدحام نباشد فى ما بین کعبه و مقام ابراهیم انجام دهد. اگر انسان بر اثر بیمارى یا پیرى یا زیادى جمعیّت نتواند در این محدوده طواف کند، طواف در خارج این حدّ اشکال ندارد.طواف کننده باید با طهارت طواف کند یعنى با وضو باشد و غسلى بر عهده او نباشد و نیز بدن و لباس وى پاک باشد، همانگونه که نماز مى‌خواند.


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی