سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: كدام نماز برگشت نمی خورد ؟؟؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  كدام نماز برگشت نمی خورد ؟؟؟

  كدام نماز برگشت نمی خورد
  نقش و اهمیت نماز در دین نشان دهنده عظمت و استحكام این حبل متین و ریسمان استوار میان زمین و آسمان است. ریسمان دیگر اعمال ارزشی برای صعود انسان به افق بلند سعادت كافی نیست; ولی نردبان نماز، افزون بر آن كه به تنهایی وسیله عروج است، می تواند ثقل و سنگینی بقیه اعمال را نیز متحمل گردد. این حقیقت به جوهره نماز باز می گردد و با عدالت خداوند هیچ گونه ناسازگاری ندارد.
  در ادبیات عرفانی و عبادی بین دو مفهوم "مقبول " و "صحیح " تفاوت بسیاری وجود دارد و هر كدام از این مفاهیم دارای مراتبی است .

  نماز مقبول
  "نماز مقبول " آن است كه با خضوع و خشوع به‌جا آورده شود و آداب ظاهری و باطنی در آن مراعات شود. این نماز موجب تزكیة نفس و پاكی روح و روان می‌شود و تأثیر تربیتی و اخلاقی فراوانی دارد.
  از این‌رو چنین نمازی را نماز اخلاقی نیز می‌گویند؛ نمازی كه فرشتگان آن را با درخشندگی خاصی به پیشگاه خداوند متعال می‌برند و پروردگار عالم این نماز را می‌پذیرد.

  نماز صحیح
  نماز صحیح، موجب رفع تكلیف می شود و به سبب آن انسان در جهان آخرت مورد بازخواست قرار نمی‌گیرد. چنین نمازی را نماز فقهی نیز می‌گویند. نمازی كه فرشتگان آن را در حالی كه نورانیت و درخششی ندارد، به محضر ربوبی می‌برند و مورد قبول خداوند قرار نمی‌گیرد. پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله) فرمودند:
  "ان من الصلوه لما یقبل نصفها و ثلثها و ربعها و خمسها الی العشرون ان منها لما یلف كما یلف الثوب الخلق فیضرب لها وجه صاحبها و ان ما لك من صلوتك الا ما اقبلت علیهه بقلبك ؛ (سرّ الصلوة، ص50)
  بعضی از نمازها نیمی از آن پذیرفته می‌شود، بعضی، یك سوم آن، برخی یك چهارم و بعضی یك پنجم تا آنجا كه برخی یك دهم آن قبول می‌شود و بعضی از نمازها همچون جامه كهنه پیچیده و بر صورت صاحبش زده می‌شود و نمازگزار بهره‌ای از نمازهایش نمی‌برد، مگر به اندازه‌ای كه در هنگام خواندن آنها به خداوند توجه داشته است. "
  در میان تعقیبات نماز،‌تسبیح حضرت زهرا(سلام الله علیها) خیلی فضیلت دارد. امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند: تسبیح جده‌ام حضرت زهرا(سلام الله علیها)، بعد از نمازهای روزانه، نزد من از هزار ركعت نماز در هر روز برتر و محبوب‌تر است.
  نمازی كه با حضور قلب خوانده شود، ارزشمند و بسیار با اهمیت است. ممكن است در بعضی از نمازها شخص نتواند خشوع در آن را مراعات كند.
  در چنین مواقعی نمازگزار با رعایت خضوع ظاهری و به‌جا آوردن مستحبات، نظیر گفتن اذان و اقامه و خواندن ذكرهای اضافه بر ذكر اصلی در ركوع و سجده‌ها كه در رساله‌های عملیه و كتب ادعیه آمده است، می‌تواند قبولی نماز خود را فراهم آورد. نمازگزار می‌‌تواند بعد از نماز با ذكر صلوات بر پیامبر اكرم(صلی الله علیه و آله)و خواندن تعقیبات؛ یعنی دعاهایی كه بعد از نمازهای یومیه وارد شده است، بخشی از كاستیهای نماز خود را جبران كند. آن‌گاه آن نماز را به خداوند متعال عرضه نماید تا پروردگار با فضل و كرم خود آن را بپذیرد.

  امضاء 2. تشكرها 3

  بیقرار ظهور (30-02-1391), خادمه صدیقه طاهره(س) (27-07-1390), شکيبا (08-11-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  ذكری كه از هزار ركعت نماز بالاتر است
  در میان تعقیبات نماز، ‌تسبیح حضرت زهرا(سلام الله علیها) خیلی فضیلت دارد. امام صادق(علیه السلام) می‌فرمایند: تسبیح جده‌ام حضرت زهرا(سلام الله علیها)، بعد از نمازهای روزانه، نزد من از هزار ركعت نماز در هر روز برتر و محبوب‌تر است.
  در مورد تعقیبات نماز، از آیت‌الله حصه‌ای(ره) یكی از علمای اصفهان تشبیه زیبایی نقل شده است. ایشان نماز را به بادباك كاغذی تشبیه می‌كردند و می‌گفتند: وقتی بادبادك دنباله‌ نداشته باشد به آسمان نمی‌رود. نمازی هم‌ كه تعقیب نداشته باشد به عالم ملكوت نمی‌رود.

  چگونه نمازی مورد قبول خداوند واقع می شود؟
  به طور كلی قبولی عبادات به خصوص نماز مراحل بلكه شرایطی دارد. زیرا: گاهی عبادت صحیح است ولی رشدآور نیست مثل دارویی كه شفابخش نیست.

  در آیات و روایات شرایط و مراحل قبولی عبادات شش چیز ذكر شده كه عبارتند از:
  1- شرط اعتقادی؛ 2 -شرط ولائی؛ 3 - شرط اخلاقی؛ 4 - شرط اقتصادی؛ 5 - شرط اجتماعی؛ 6 - شرط بهداشتی.
  شرط اعتقادی:
  نمازگزار باید ایمان به خدا داشته باشد. قرآن در سوره نحل آیه 97 می‏فرماید: "عمل صالح از زن و مرد با ایمان است كه موجب زندگی پاك می‏شود. " و در سوره مائده آیه 93می‏فرماید: "نداشتن ایمان مایه ثباتی اعمال است. "

  شرط ولائی:
  یعنی برخورداری از ولایت و رهبری صحیح و آسمانی همچون امام علی بن ابی طالب(علیه السلام) و فرزندان آن حضرت كه همه بندگان خدا و بندگی‏ها، نماز، حج و جهاد را در مسیر الهی قرار می‏دهد و به آنها جهت شایسته می‏بخشد. در حدیث است كه امام باقر(علیه السلام) فرمود: "كسی كه به خدا ایمان دارد و عبادت‏های طاقت فرسا انجام می‏دهد ولی امام لایقی از طرف خدا ندارد ، تلاش بی‏فایده است. " (وسائل الشیعه ، ج 1، ص 90)


  امضاء 5. تشكرها 3

  بیقرار ظهور (30-02-1391), خادمه صدیقه طاهره(س) (27-07-1390), شکيبا (08-11-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  دی 1389
  شماره عضویت
  970
  نوشته
  1,662
  تشکر
  8,737
  مورد تشکر
  6,838 در 1,628
  دریافت
  0
  آپلود
  0


  شرط اخلاقی(تقوا):

  خدا تنها از اهل تقوا می‏پذیرد مثل داستان فرزندان حضرت آدم كه هر دو قربانی كردند؛ ولی قربانی یكی پذیرفته شده و دیگری نه.

  شرط اقتصادی: ادای حق مردم؛
  ادای حقوق محرومان در درجه‏ای از اهمیت است كه گاهی قبولی عبادت بستگی به آن دارد. پرداختن زكات با داشتن درآمد مشروع از این نمونه‏هاست. امام رضا(علیه السلام) فرمودند: "هر كسی نماز بخواند ولی زكات نپردازد نمازش قبول نمی‏شود. " (بحارالانوار ،ج 96 ،ص 12)
  امام صادق(علیه السلام) فرمود: "نماز فرزندانی كه با خشم به پدر و مادر خود نگاه می‏كنند ،قبول نمی‏شود گرچه والدین، نسبت به آنان كوتاهی و ظلمی كرده باشند . "

  شرط اجتماعی:
  خیرخواهی نسبت به دیگران، حفظ پیوندهای اجتماعی و اخوت میان مسلمانان و روابط شایسته و نیكو میان پیروان اسلام حایزاهمیت است.

  شرط خانوادگی:
  خوشرفتاری در امور خانوادگی و رعایت حقوق متقابل زن و شوهر، فرزند و پدر و نیز همسایگان را چنان مهم دانسته كه بی‏توجهی به آنها گاهی باعث بطلان عبادات می‏گردد.
  در این زمینه امام صادق(علیه السلام) فرمود: "نماز فرزندانی كه با خشم به پدر و مادر خود نگاه می‏كنند، قبول نمی‏شود گرچه والدین، نسبت به آنان كوتاهی و ظلمی كرده باشند. " (اصول كافی، ج 2ص 349)
  همچنین پیامبر اسلام(ص) فرمود: "هر كس زن بد رفتار و اذیت كننده‏ای داشته باشد، خداوند نماز و كارهای نیك آن زن را نمی‏پذیرد، مرد نیز چنین است. "(وسائل الشیعه ، ج 14، ص 116)
  آری وقتی ما از نردبان نماز به معراج می‏رویم كه پایه‏های آن روی زمین محكم باشد؛ ولی اگر روی یخ لغزنده یا زمین سست قرار داده شود بالا رفتن را مشكل یا غیر ممكن می‏سازد. پس قبولی عبادات به خصوص نماز با شرایط و مراحل ذكر شده امكان‏پذیر است.

  نشان قبولی
  در حدیث است كه امام صادق(علیه السلام) فرمود: " هر كس دوست دارد بداند نمازش قبول شده یا نه ببیند كه آیا نمازش او را از گناه و زشتی باز داشته یا نه، پس هر قدر كه نمازش او را از گناه بازداشته به همان اندازه نمازش قبول شده
  است.
  " (بحارالانوار ،ج 82، ص 198)
  منبع : تبیان

  امضاء 7. تشكرها 3

  بیقرار ظهور (30-02-1391), خادمه صدیقه طاهره(س) (27-07-1390), شکيبا (08-11-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جشنواره رقص بانوان در تهران...{به کجا چنین شتابان!!!؟؟؟)
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن مسائل اجتماعی
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 03-12-1393, 18:48
 2. چی میخوریم ؟؟؟ چی بخوریم ؟؟ چی نخوریم ؟؟؟
  توسط izadi78 در انجمن تازه هاي علوم پزشكي (اخبار)
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 05-05-1392, 10:47
 3. محکومین به جهنم چه کسانی هستند ؟؟؟
  توسط خراباتي در انجمن برزخ ،دوزخ٬ بهشت، قيامت،رجعت
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-06-1389, 16:17
 4. چگونه فرشته شویم ؟؟؟
  توسط خراباتي در انجمن در محضر عرفا و صلحا
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: 07-06-1389, 15:50
 5. مگه روزه خواری جرمه؟؟؟
  توسط نرگس منتظر در انجمن روزه
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: 05-06-1389, 17:04

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی