سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: بیانات و توصیه های رهبر معظم انقلاب خطاب به علما و روحانیون

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shamee بیانات و توصیه های رهبر معظم انقلاب خطاب به علما و روحانیون  گوشه ای از بیانات و توصیه های رهبر معظم انقلاب خطاب به علما و روحانیون:

  امروز حوزه‌ى علمیه با همه‌ى دنیا مرتبط است‌

  آنچه كه محور عرایض امروز ماست، حوزه‌ى علمیه است. البته امروز حوزه‌ى علمیه مثل گذشته جدا از مسائل و حوادث عالم نیست؛

  امروز حوزه‌ى علمیه حقیقتى است كه با همه‌ى دنیا - مستقیم و غیرمستقیم - مرتبط است؛

  بنابراین، سخن از حوزه‌ى علمیه، بى‌شك با مسائل جارى جهان اسلام هم مرتبط است؛ همچنان كه با مسائل كشور و مسائل دولت داراى ارتباط تام است. عرض كرده‌ایم كه نظام جمهورى اسلامى، نظامى نیست كه ممكن باشد مجموعه‌یى از علماى دین از آن جدا باشند؛ آن هم مجموعه‌ى عظیم حوزه‌ى علمیه‌ى قم كه خود پدید آورنده‌ى این انقلاب و زمینه‌ساز پیروزى آن و پشتیبان و پشتوانه‌ى معنوى آن در طول سالهاى گذشته بوده است و ان‌شاءاللَّه همواره خواهد بود.


  این نمى‌شود كه در دنیا كامپیوتر باشد؛ سرعت از ساعت و دقیقه به ثانیه رسیده باشد؛ براى ذره ذره‌هاى وقت و انرژى حساب باز بشود؛ دانشگاهها و مراكز پژوهشى عالم براى دانشجویان و محققان و خرده‌محققانِ خودشان امكانات تحقیق را فراهم كنند؛ اما ما طبق همان شیوه‌هاى قدیمى كه یك روز بزرگان ما(قدّس‌اللَّه‌اسرارهم‌ا لشّریفة) عمل مى‌كردند - چون دستشان خالى بود - عمل بكنیم؛ مگر چنین چیزى ممكن و رواست؟


  امضاء

 2. تشكرها 2

  نرگس منتظر (27-07-1390), شهیده (27-07-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shamee  حوزه باید خودش را با پیشرفتهاى زمان هماهنگ كند


  در خصوص آنچه كه در حوزه‌ى علمیه باید دچار تحول و تطور بشود - كه بخش بسیار مهمى است - اگر بخواهم به‌طور اجمال و خلاصه مطلبى عرض بكنم - كه البته تفصیلش را با جزییات و ریز مسائل، در مجموعه‌ى علما و فضلا و اعاظم حوزه عرض كرده‌ام(9) - این است كه این مجموعه‌ى عظیمى كه امروز مایه‌ى اتكاء و امید نظام جمهورى اسلامى و آینده‌ى كشور است و به منزله‌ى راهنمایى براى حركت كلى كشور، نه فقط امروز، بلكه براى فردا و فرداهاست - كه هر كدام از شما در یك بخش باید این راهنمایى را انجام بدهید و ان‌شاءاللَّه در میان شما كسانى باید راهنمایى كل مجموعه را در دوران و زمانِ خودش انجام بدهند -

  این مجموعه‌یى كه امروز به یك معنا چشم امید جهانى به اوست، باید خودش را با شرایط و امكانات و پیشرفتهاى زمان هماهنگ كند؛ همین درس را بخواند، همین علم را بیاموزد، همین سلوك اخلاقى و معنوى را داشته باشد؛ اما از ابزارهاى جهان هم استفاده كند.

  این نمى‌شود كه در دنیا كامپیوتر باشد؛ سرعت از ساعت و دقیقه به ثانیه رسیده باشد؛ براى ذره ذره‌هاى وقت و انرژى حساب باز بشود؛
  دانشگاهها و مراكز پژوهشى عالم براى دانشجویان و محققان و خرده‌محققانِ خودشان امكانات تحقیق را فراهم كنند؛ اما ما طبق همان شیوه‌هاى قدیمى كه یك روز بزرگان ما(قدّس‌اللَّه‌اسرارهم‌ا لشّریفة) عمل مى‌كردند - چون دستشان خالى بود - عمل بكنیم؛ مگر چنین چیزى ممكن و رواست؟
  اصلاً جایز نیست.

  اینها چیزهایى است كه باید تطور پیدا كند.
  نمى‌شود شما امروز كه مى‌خواهید از این‌جا به تهران بروید، الاغى پیدا كنید و سوار آن بشوید و قدم به قدم از این‌جا به كوشك نصرت، از آن‌جا به على‌آباد و نقاط دیگر بروید، تا بعد از چهار، پنج روز به تهران برسید؛ چنین چیزى امكان ندارد.
  شما یك ماشین پیدا مى‌كنید و سوار آن مى‌شوید و یك ساعت، دو ساعت دیگر به تهران مى‌رسید؛ این وسیله در اختیار ماست.  امضاء

 5. تشكرها 2

  نرگس منتظر (27-07-1390), شهیده (27-07-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو خودماني
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  1399
  نوشته
  1,430
  صلوات
  500
  دلنوشته
  1
  اللهم عجل لولیک الفرج
  تشکر
  6,052
  مورد تشکر
  4,855 در 1,202
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shamee  ما فقه هم مى‌خوانیم، اما از وسیله‌ى سریع‌السیر هم استفاده مى‌كنیم؛ مگر مانع و منافاتى دارد؟
  ما فقه هم مى‌خوانیم، اما از كامپیوتر هم براى فقه استفاده مى‌كنیم. ما فقه هم مى‌خوانیم، اما از شیوه‌هاى جدید تحقیق هم استفاده مى‌كنیم.


  در دنیا روشهاى ویژه و بسیار جدیدى براى تحقیق علوم غیرتجربى وجود دارد - فقه از علوم تجربى كه نیست - از آنها هم استفاده مى‌كنیم. ما فقه هم مى‌خوانیم، اما از ابزارهاى كار دستجمعى هم استفاده مى‌كنیم.

  حوزه باید احساس كند كه یك وجودِ مثمر است‌


  پس، امروز وقتى كه حوزه‌ى علمیه نگاه مى‌كند، باید احساس كند كه حركت این چند ده سال گذشته‌ى او، یك حركت مثمر بوده؛ و اساساً حوزه‌ى علمیه، یك وجود مثمر و داراى برگ و بار بوده است؛ «كلمة طیّبة كشجرة طیّبة أصلها ثابت و فرعها فى السّماء. تؤتى أكلها كلّ حین بأذن ربّها»؛(7) و تا امروز این‌گونه بوده است.

  در سال 1340 قمرى - یعنى هفتادودو سال قبل از این - ن روزى كه مرحوم یةاللَّه حائرى (رضوان‌اللَّه‌تعالى‌علیه ) وارد این شهر شد، از این همه بركات خبرى نبود؛ نه در این شهر، نه در این كشور، و نه در سراسر عالم. او این حوزه را پایه‌گذارى كرد و تقریباً چهل سال بعد از ن تاریخ - یعنى در سال 1381 و 1382 قمرى - این نهضت غاز شد؛
  ببینید چه‌قدر این ثمره به اصل نزدیك است و چه‌طور ن اخلاصى كه نشاننده‌ى این نهال - یعنى نهال حوزه‌ى علمیه - در وجود خود داشت، به ثمر نشست، تا این نهضت پدید مد و نشاننده‌ى نهال نهضت - یعنى ن معلم نسل كنونى و نسلهاى ینده‌ى بشر، ن مرد خدا، ن بنده‌ى صالح، ن رهرو راه پیامبران - با اخلاص خود چه كرد كه این نهال تا امروز این همه ثمرات بخشیده است كه شما نها را در سراسر عالم مى‌بینید؛ و یكى از ثمرات ن تلاش در كشور ایران، تشكیل جمهورى اسلامى با همه‌ى بركاتش است؛ و در جاهاى دیگر، بیدارى مسلمین و بقیه‌ى قضایاست كه مى‌دانید.

  امروز هم من و شما باید با اخلاص و با تلاش و با جهاد حركت كنیم تا این درخت، ثمربخش بماند و ثمربخش‌تر بشود؛ این بارى است كه ما دست‌به‌دست مى‌گردانیم. پس حوزه‌ى علمیه یك وجود مثمر بوده است؛ بعد از این هم باید مثمر باشد؛ والّا حوزه‌ى بى‌ثمر فایده‌یى ندارد و به دردسرِ نگهداشتنش نمى‌ارزد. هیچ درختى اگر ثمرى نداشته باشد، یا لااقل سایه‌یى بر سر كسى نیفكند، هیچ باغبانى زحمت نگهدارى از ن را بر خود هموار نمى‌كند.

  حوزه‌ى علمیه، یك موجود همیشه زنده‌


  حوزه‌ى علمیه یك موجود زنده است؛ افراد در این حوزه مى‌یند و مى‌روند. یك روز شما این‌جا را پُر كردید؛ یك روز هم قبل از شما جمع دیگرى این فضا و صحن را پُر مى‌كردند؛ نها رفتند و شما مدید؛ من و شما هم خواهیم رفت و دیگرانى خواهند مد و ان‌شاءاللَّه متلألئ‌تر و پُرشكوه‌تر از زمان ما این‌جا را پُر خواهند كرد. ماها عوض مى‌شویم؛ اما نچه مى‌ماند، حوزه‌ى علمیه است.
  حوزه‌ى علمیه، یك موجود همیشه زنده است؛ اما حیات ن به دست ما و به دست هر نسل دیگر است. اگر من و شما زندگى و جوهر حیات را در حوزه تزریق نكنیم، حیات حوزه ضعیف خواهد شد و به نسلهاى بعد نخواهد رسید.
  حوزه مربوط به افراد نیست - افراد مى‌روند، حوزه مى‌ماند - اما حیات مستمر و تاریخى حوزه، وابسته به جهاد و تلاش افراد است.
  ما مى‌توانیم بد عمل كنیم - العیاذ باللَّه - و نتیجه‌ى بد بگیریم؛ یا خوب عمل كنیم و نتیجه‌ى درخشان بگیریم. پس عمل ماست كه تأمین كننده و تعیین كننده‌ى ینده و ثار و ثمرات حوزه است.
  امضاء

 7. تشكرها 2

  نرگس منتظر (27-07-1390), شهیده (27-07-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی