سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: مكان بهشت و جهنم در كجا است؟

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  1756
  نوشته
  741
  تشکر
  4,542
  مورد تشکر
  2,529 در 714
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  parandeh مكان بهشت و جهنم در كجا است؟
  پرسش :

  مكان بهشت و جهنم در كجا است؟

  پاسخ :

  صاحب دلي به مدرسه آمد ز خانقاه
  بشكست عهد صحبت اهل طريق را
  گفتم ميان عالم و عابد چه فرق بود
  تا اختيار كردي از آن اين فريق را
  گفت آن گليم خويش بدر مي‎برد ز موج
  وين جهد مي‎كند كه بگيرد غريق را  بهشت و دوزخ در باطن و درون اين جهانند. ما اين آسمان و زمين و كرات مختلف را با چشم خود مي‎بينيم امّا عوالمي كه در درون اين جهان قرار دارند نمي‎بينيم و اگر ديد و درك ديگري داشتيم هم اكنون مي‎توانستيم آنها را ببينيم در اين عالم موجودات بسياري هستند كه امواج آنها با چشم ما قابل درك نيستند، آيه «كَلاَّ لَوْ تَعْلَمُونَ عِلْمَ الْيَقِينِ لَتَرَوُنَّ الْجَحِيمَ» اگر علم اليقين داشتيد، دوزخ را مشاهد مي‎كرديد... .

  از پاره‎اي از احاديث استفاده مي‎شود كه بعضي از مردان خدا درك و ديدي در اين جهان داشتند كه بهشت و دوزخ را نيز با چشم حقيقت مي‎ديدند. براي اين موضوع مي‎توان مثالي ذكر كرد:

  فرض كنيد فرستندة نيرومندي در يك نقطه زمين وجود داشته باشد كه به كمك ماهواره‎هاي فضائي امواج آن به سراسر زمين پخش شود و به وسيلة آن نغمة دل انگيز تلاوت قرآن با صدائي فوق العاده دلنشين و روح‎پرور در همه جا پخش گردد، و در نقطه ديگري از زمين فرستنده ديگري با همان قدرت وجود داشته باشد كه صدائي فوق العاده گوش خراش و ناراحت كننده روي امواج ديگري در همه جا پراكنده شود.

  هنگامي كه ما در يك مجلس عادي نشسته‎ايم صداي گفتگوي اطرافيان خود را مي‎شنويم امّا آن دو دسته امواج «روح‎پرور» و «آزار دهنده» كه در درون محيط ما است و همه جا را پر كرده است هيچ خبري نداريم، ولي اگر دستگاه گيرنده‎اي مي‎داشتيم كه موج آن با يكي از اين دو فرستنده تطبيق مي‎كرد فوراً در برابر ما آشكار مي‎شدند امّا دستگاه شنوائي ما در حال عادي ازدرك آنها عاجز است.

  قول ديگر اين كه: عالم آخرت و بهشت و دوزخ، محيط بر اين عالم است، و به اصطلاح اين جهان در شكم و درون آن جهان قرار گرفته، درست همانند عالم جنين كه در درون عالم دنيا است، زيرا مي‎دانيم عالم جنين براي خود عالم مستقلي است، امّا جداي از اين عالمي كه در آن هستيم نيست، بلكه در درون آن واقع شده است، عالم دنيا نيز نسبت به عالم آخرت، همين حال را دارد، يعني در درون آن قرار گرفته است.

  اگر مي‎بينيم قرآن مي‎گويد وسعت بهشت به اندازة وسعت آسمانها و زمين است به خاطر آن است كه انسان چيزي وسيعتر از آسمان و زمين نمي‎شناسد تا مقياس سنجش قرار داده شود، لذا قرآن براي اين كه وسعت و عظمت بهشت را ترسيم كند آن را به پهنه آسمان‎ها و زمين تشبيه كرده است، و چاره‎اي غير از اين نبوده، همانطور كه اگر كودكي كه در شكم مادر قرار دارد عقل مي‎داشت و مي‎خواستيم با او سخن بگوئيم بايد با منطقي صحبت كنيم كه براي او در آن محيط قابل درك باشد.

  از آنچه گفتيم پاسخ اين سؤال نيز روشن شد كه اگر وسعت بهشت به اندازه زمين و آسمان‎ها است پس دوزخ كجاست؟ زيرا طبق نظر اوّل دوزخ نيز در درون همين جهان قرار گرفته و وجود آن در درون اين جهان منافاتي با وجود بهشت در درون آن ندارد (همان‎طور كه در مثال امواج فرستندة صوتي ذكر شد) و امّا طبق پاسخ دوّم كه بهشت و دوزخ محيط بر اين جهان باشند جواب باز هم روشنتر است زيرا دوزخ مي‎تواند محيط بر اين جهان باشد و بهشت محيط بر آن، و از آن هم وسيع‎تر.[1]

  جايگاه بهشت انساني كه در نشئه مادة عنصري زندگي مي‎كند بسياري از داوري‎ها و انتظارات و صبغة عنصري و مادي دارد.
  او براي هر چيز، جا و مكان مادي تصور مي‎كند و فرايند همه او را در راستاي زمان و مكان طبيعي مي‎نگرد. حال اگر از او پرسيده شود جاي مسئلة 4 = 2 + 2 كجاست؟ خواهد گفت براي اين مسائل جائي نيست اساساً علوم و دانش‎هاي بشري ذاتاً مجرد از ماده است و زمان و مكان ندارد و از جان انسان بيرون نيست ـ بهشت و جهنم نينز از محدودة تاريخ دنياي و زمان و مكان خارج است و قبل، بعد.
  كي و كجاي دنيوي بر نهي دارد،....
  بنابراين ديدگاه نبايد بهشت و جهنم و بسياري از معارف قطعي اسلام را در چارچوب زمان و مكان دنيايي ارزيابي كرد.

  آنها آسماني است و انديشة آسماني مي‎طلبد و براي نامحرمان هرگز درهاي آسمان گشوده نخواهد شد، ....
  مراد از آسمان‎ها همان مقام يا مقام‎هاي عالي انسانيت است كه بهشت را در خود جاي داده است،[2]...
  مشهور بين متكلمين دين است كه بهشت در آسمان‎ها و زير عرش قرار دارد امّا جهنم زير طبقات زمين مي‎باشد.
  از خواجه نصير طوسي نقل شده كه از مكان بهشت و جهنم اطلاع نداريم امّا ممكن است از آيه (عندها جنة المأوي) عند سررة المنتهي استفاده شود در آسمان‎ها است و هم‎چنين از (و في اسماء رزقكم و ما توعدون)[3]

  در كتاب گرانسنگ بحارالانوار مي‎فرمايند:

  دليل روشني در رابطه با مكان بهشت و جهنم نداريم اكثر بزرگان مي‎گويند در بالاي آسمان‎ها و زير عرش قرار دارد زيرا كه خداوند مي‎فرمايند: «عند سددة المنتهي عندها جنة المأوي» و پيامبر فرموده: سقف بهشت عرش خداوند است و امّا جهنم زير طبقات زمين است. امّا خود علامة مجلسي مي‎فرمايند: حق اين است كه بگوييم علم اينها در انحصار خداوند است ما نمي‎دانيم.[4] و هم‎چنين سعدالدين تفتازاني مي‎فرمايند: ما قطع نداريم به مكان بهشت و جهنم ولي اكثر علما مي‎گويند بهشت در بالاي آسمان‎ها و جهنم در زير طبقات زمين قرار دارد.[5]

  براي مطالعه بيشتر به كتابهاي زير مراجعه نمائيد.
  1. تفسير نمونه، آية الله مكارم و عده‎اي از نويسندگان، تهران، دارالكتب الاسلامية، جلد 3، ذيل آيه 134، سورة آل عمران.
  2. معاد و جهان پس از مرگ، آيه الله مكارم شيرازي، قم، انتشارات هدف، ص 39 و بعد از آن.
  3. تاريخ جهنم، جورج مينوا، ترجمه حسين علي عربي، قم، ناشر مؤسسه پژوهش امام خميني، 1379.


  [1] . تفسير نمونه، آية الله مكارم و عده‎اي از نويسندگان، تهران، دارالكتب الاسلامية، جلد 3، ذيل آيه 134، سورة آل عمران.
  [2] . معاد در قرآن، آيت الله جوادي آملي، (قم: نشر اسراء، ج 5، ص 242 ـ 244، 1381)، چاپخانه اسوه.
  [3] . محاضرات في الالهيات، سبحاني، (قم: انتشارات جامعه مدرسين)، ص 668.
  [4] . بحارالانوار، علامه مجلسي، (مؤسسة الوفا، بيروت: لبنان)، ج 8، ص 206.
  [5] . شرح المقاصد، تفتازاني، (عالم الكتب ، بيروت)، جزء 5، ص 112.  ویرایش توسط سابحات : 22-11-1390 در ساعت 15:14 دلیل: تغییر سایز
  امضاء

 2. تشكرها 7

  محمدحسن (02-08-1390), مدير اجرايي (05-01-1391), نرگس منتظر (05-01-1391), الهادی المهدی (05-01-1391), بيرق ظهور (03-08-1390), خادم کریمه اهل بیت (02-08-1390), سابحات (22-11-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  کارشناس افتخاری سایت
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1397
  شماره عضویت
  2479
  نوشته
  928
  تشکر
  1,108
  مورد تشکر
  4,595 در 919
  دریافت
  1
  آپلود
  0

  پیش فرض

  در این باره این که بهشت و جهنم کجا قرار دارند نظرات مختلفی مطرح شده که به برخی از آن ها اشاره می شود:

  نکته اول:

  بهشت و دوزخ، در باطن و درون این جهان اند.

  اما چرا ما آنها را نمی بینیم

  جواب :ما آسمان و زمین را با چشم خود می ‏بینیم؛ اما عوالمی را که درون این جهان قرار دارند، نمی‏ بینیم. اگر دید و درک دیگری(عرفانی) داشتیم، می ‏توانستیم آن را ببینیم.

  نکته دوم:

  عالم آخرت و بهشت و دوزخ، چیره بر این عالم است و این جهان درون آن قرار گرفته است؛ درست همانند جنین که درون عالم دنیا است. اگر می ‏بینیم قرآن می ‏گوید: وسعت بهشت به اندازه وسعت آسمان‏ها و زمین است، به جهت آن است که انسان چیزی وسیع‏ تر از آسمان و زمین نمی‏ شناسد تا مقیاس سنجش قرار داده شود. (1)

  نکته سوم:

  برخی برآن اند ، بهشت و دوزخ از گونه جهان دنیا نیستند تا سؤال شود در کجای دنیا قرار دارند. پس جایگاه دارند؛ اما نه در آسمان و زمین دنیا. (3)

  نکته چهارم:

  گفتنی است که بهشت و جهنم، درون دنیا قرار دارند و حجاب‏های عالم دنیا مانع از مشاهده آن‏ها می ‏شود؛ ولی اولیاءاللَّه می ‏توانند آن‏ها را ببینند و پیامبر اسلام(ص) به هنگام معراج که از هیاهوی مردم جهان دور بود، با چشم ملکوتی خود توانست گوشه‏ای از بهشت را در جهان بالا و باطن این عالم مشاهده کند؛

  چنان که در کربلا هنگامی که اصحاب و یاران امام حسین(ع) اعلام وفاداری کامل به حضرت کردند و از ترک میدان کربلا و شکستن بیعت سرباز زدند، امام(ع) برای آن ‏ها دعای خیر کرد و پرده‏ها را از جلوی چشمان آنان کنار زد و نعمت‏های بهشتی را که خداوند به آنان بخشیده بود، با چشم خویش دیدند و امام(ع) منازل و جایگاه شان را به آن ‏ها معرفی نمود.(4)

  پی‌ نوشت‏ ها:
  1. ناصر مکارم شیرازی، پیام قرآن، ج 6، ص 341،
  2. محمد تقی فلسفی، معاد از نظر روح و جسم، ج 3، ص 255،
  3. جعفر سبحانی، منشور جاوید، ج 9، ص 373،
  4. تفسیر نمونه، ج 3، ص 95،

 5. تشكرها 3

  مدير اجرايي (05-01-1391), نرگس منتظر (05-01-1391), الهادی المهدی (05-01-1391)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی