سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9

موضوع: چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟ محبوب کن - فیس نما
 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟

  کسانی هستند که فرشتگان جانشان را می ستانند در حالی که بر خویشتن ستم ، کرده بودند از آنها می پرسند : در چه کاری بودید ؟ گویند : ما در روی زمین مردمی بودیم زبون گشته فرشتگان گویند : آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن مهاجرت کنید ؟ مکان اینان جهنم است و سرانجامشان بد.


  تعلیم و تعلّم، از منظر قرآن کریم فضیلت ارزشمندی است و در آیاتی به امتیازات علم و عالم اشاره شده است. به ذکر چند آیه از آیات مزبور می پردازیم. مثلاً در سوره بقره، ابتدا می‌فرماید: «وَ عَلَّمَ ءَادَمَ الْأَسمَْاءَ كلَُّهَا»، سپس از ملائکه در خصوص عدم برخورداری آنان از علم، اقرار می‌گیرد، چنان‌که گفتند: «سُبْحَانَكَ لَا عِلْمَ لَنَا إِلَّا مَا عَلَّمْتَنَا» و پس از آن به آدم امر می‌فرماید که آنچه فراگرفته است را به ملائکه بیاموزد: «قَالَ یادَمُ أَنبِئْهُم بِأَسمَْائهِِمْ»، بعد به ملائکه می‌فرماید: به آدم سجده کنید: «وَ إِذْ قُلْنَا لِلْمَلَئكَةِ اسْجُدُواْ لاَِدَمَ» [1]
  برخورداری از علم و متابعت از عالم، مانع سقوط است. شیطان با آن مقامی که در درگاه الهی داشت، در اثر استکبار در برابر عالم و عدم فراگیری علم از عالم، سقوط کرد و آدم که در آن موقع، مقامی مانند شیطان نداشت و تنها به این جهت که مخلوق خداوند بود، به او اهمیت می دادند، به خاطر فراگیری علم و نیز تعلیم علم به ملائکه، به مقامی رسید که به امر خدای تعالی مسجود ملائکه شد . قرآن شریف در آیه دیگری، علّت خلقت عالم وجود را، تعلیم و تعلّم بر می‌شمرد و می‌فرماید:
  «اللَّهُ الَّذی خَلَقَ سَبْعَ سَماواتٍ وَ مِنَ الْأَرْضِ مِثْلَهُنَّ یتَنَزَّلُ الْأَمْرُ بَینَهُنَّ لِتَعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ عَلى‏ كُلِّ شَی‏ءٍ قَدیرٌ وَ أَنَّ اللَّهَ قَدْ أَحاطَ بِكُلِّ شَی‏ءٍ عِلْما» [2]
  خلقت آسمان‌های هفت‌گانه و زمین هفت‌گانه برای چیست؟ «لتعلموا»، یعنی اگر از ما بپرسند هدف از خلقت عالم وجود چیست؟ بر اساس این آیه پاسخ می‌دهیم: علم، عالم، متعلّم و تعلیم و تعلّم.
  تعلیم و تعلّم و تحصیل علم واجب است و از مهم‌ترینِ واجبات نیز محسوب می‌شود. نماز، روزه و حج، واجب است، امّا فراگیری مسائل مربوط به این واجبات که با تعلیم و تعلّم حاصل می‌شود، واجب‌تر و مهم‌تر است


  قرآن شریف، در آیات نورانی دیگری، حکومت را منحصر به کسی می‌داند که از علم و عصمت برخوردار باشد؛ در قضیه جالوت و طالوت، نقل می‌کند که پیامبر آن زمان، حکومت و سرلشکری یک لشکر را به یک جوان سپرد، امّا گروهی اعتراض کردند که چرا با وجود افراد سال‌خورده و مشهور، این جوان را مسئول کردید؟! آنگاه قرآن کریم از زبان آن پیامبر می‌فرماید: «إِنَّ اللَّهَ اصْطَفاهُ عَلَیكُمْ وَ زادَهُ بَسْطَةً فِی الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ» [3] در بیان علّت آن انتخاب، می‌فرماید: او دو صفت دارد؛ اوّلاً عالم است و ثانیاً قدرتمند است در اینکه بتواند بر نفس خود مسلّط باشد و نیز دارای شجاعت لازم برای پیروزی باشد.
  امضاء

 2. تشكرها 5

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), محمدی (26-08-1390), مدير اجرايي (09-08-1390), نرگس منتظر (27-08-1390)

 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  تعلیم و تعلّم، واجب عقلی و شرعی

  تعلیم و تعلّم و تحصیل علم واجب است و از مهم‌ترینِ واجبات نیز محسوب می‌شود. نماز، روزه و حج، واجب است، امّا فراگیری مسائل مربوط به این واجبات که با تعلیم و تعلّم حاصل می‌شود، واجب‌تر و مهم‌تر است.
  اگر کسی بخواهد سقوط نکند، یا باید عالم باشد یا از یک عالم پیروی نماید. اگر کسی قصد سفر از شهر خود به شهر دیگری را داشته باشد، عقل او حکم می‌کند که یا خود راه را بلد باشد یا مسیر را از یک راهنما که به آن راه و پیچ و خم آن عالم است، بپرسد و بر اساس راهنمایی و دستور او حرکت کند تا به مقصد برسد، وگرنه ممکن است پس از طی مسیری طولانی، به همان اندازه از مقصد دور شود و توجه به گمراهی و انحراف خود نداشته باشد.
  هدایت و رستگاری انسان و رسیدن او به کمال نیز، محتاج پیمودن صراط مستقیم است و پیمودن صراط مستقیم، بدون بهره گیری از عالم متّقی و مراجعه به کسی که راه هدایت را شناخته و پیموده است، امکان ندارد.
  امضاء

 5. تشكرها 4

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), محمدی (26-08-1390), نرگس منتظر (27-08-1390)

 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  ضرورت فراگیری احکام شرعی


  فراگیری احکام شرعی از نظر عقل و شرع، واجب است. افرادی که می‌توانند و امکان آن را دارند، باید مجتهد شوند و علاوه بر خود، دیگران را نیز از احکام و مسائل دینی آگاه سازند. ولی از آن‌جا که مجتهد شدن و نوشتن رساله توضیح المسائل، نیازمند یک عمر تلاش علمی و عملی است و هرکسی از عهده آن بر نمی‌آید، عقل سلیم حکم می‌کند که اگر کسی نتوانست عالم دینی و مجتهد شود، احکام شرعی خود را از یک مجتهد الشّرایط فرا بگیرد و بر اساس فتوای او عمل کند تا رستگار گردد.
  همان‌طور که همه نمی‌توانند پزشک متخصّص شوند و از این جهت ناچارند به متخصّص مراجعه کنند، در امر دین نیز چون برای همه مقدور نیست که عالم شوند، باید برای فراگیری مسائل و احکام شرعی، به علمای دین رجوع نمایند.
  بنابراین افراد معمولی و عوام مردم که نسبت به علوم دینی آگاهی لازم را ندارند، باید اعمال خود را طبق رساله توضیح المسائل انجام دهند و بدانند که سرخودی عمل کردن و از خود درآوری، موجب سقوط و انحراف می‌شود.
  آگاه باشید که پس از این همه تأکید قرآن و عترت بر ضرورت تعلیم و تعلّم و بعد از اتمام حجّتی که مکرراً در این زمینه شده است، در قیامت عذر کسی پذیرفته نیست. نه عذر خود جوانان که در اثر کوتاهی، منحرف و بی‌دین شده‌اند پذیرفته می‌شود و نه عذر پدر و مادر آنان که در زمینه دین‌داری آنان کوتاهی کرده‌اند را خداوند می‌پذیرد و اگر کسی منحرف شد، جایگاهی به جز جهنّم نخواهد داشت


  متأسفانه امروزه بسیاری از مردم مسائل شرعی خود را بلد نیستند و نسبت به واجبات و محرمات، آگاهی لازم را ندارند. حتی برخی از کسانی که با مسجد و روحانیت ارتباط دارند نیز اعمال خود را صحیح انجام نمی‌دهند. آنان که ارتباط خود را با مراجع تقلید و رساله توضیح المسائل قطع کرده‌اند، به بی‌راهه می‌روند و آنان که با علما و مراجع ارتباط دارند و اعمال خود را از روی خودسری، غلط انجام می‌دهند نیز در مسیر هدایت واقع نمی‌شوند. این افراد نظیر کسی هستند که دستور پزشک را درست نفهمیده بود و بدون سؤال مجدد و با خودرأیی، به جای اینکه طبق نسخه پزشک، دارو تهیه کند و بجوشاند و بخورد، برگه نسخه را در ظرف آب جوشانده و همان کاغذ را خورده بود و انتظار بهبودی هم داشت.
  امضاء

 7. تشكرها 4

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), محمدی (26-08-1390), نرگس منتظر (27-08-1390)

 8. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  ضرورت تسلّط بر اصول و مبانی اعتقادی

  مطالعه و تحقیق در اعتقادات و فراگیری اصول اعتقادی نیز ضروری است. همه، مخصوصاً جوانان باید در اعتقادات مجتهد باشند؛ یعنی به اندازه کافی در این زمینه تحقیق و مطالعه کنند و بیا بتوانند با بارائه برهان و بیان استدلال محکم و قوی، از مبانی اعتقادی تشیع دفاع نمایند.
  در جنگ نرم نیز با دو ابزار و سلاح مهم به پیکار با جوانان عزیز ایرانی می‌پردازند:
  اوّل: با شبکه‌های مبتذل ماهواره‌ای و سایت‌های اینترنتی به گسترش فساد اخلاقی می‌پردازند و بی‌بند و باری را در بین جوانان ترویج می‌کنند. با کمال تأسف باید گفت: در این زمینه موفق بوده‌اند و همه هم بی تفاوتند.
  دوم: شبهات رنگین و زرق و برق داری در ذهن جوانان ایجاد می‌کنند. رسانه‌های فراوانی به صورت شبانه‌روزی علیه اسلام، تشیع و روحانیت فعالیت می‌کنند.

  با این اوصاف، چه کسی می‌تواند در این جنگ نرم پیروز شود؟ کسی که یا عالم و یا متعلّم باشد و در هر دو صورت، به دین اسلام آشنایی کامل داشته باشد. چهل مسئله تشیع را با اجتهاد بداند و معنای اجتهاد این‌است که با دلیل بداند و اگر هم شبهه‌ای در ذهن او پدید آمد، بتواند شبهه را رفع کند.

  اجتهاد در اعتقادات، از نماز و روزه واجب‌تر است. از رفتن به مکّه و انجام حج، که همه مشتاق آن هستند، واجب‌تر است. از طواف خانه خدا در محضر رسول گرامی«صلی‌الله‌علی‌و‌آل ه‌وسلّم»، والاتر است. ولی متأسّفانه همه در این زمینه کوتاهی می‌کنند و با کوتاهی خود، راه سقوط را طی می‌کنند.
  جوانان عزیز! آگاه باشید که پس از این همه تأکید قرآن و عترت بر ضرورت تعلیم و تعلّم و بعد از اتمام حجّتی که مکرراً در این زمینه شده است، در قیامت عذر کسی پذیرفته نیست. نه عذر خود جوانان که در اثر کوتاهی، منحرف و بی‌دین شده‌اند پذیرفته می‌شود و نه عذر پدر و مادر آنان که در زمینه دین‌داری آنان کوتاهی کرده‌اند را خداوند می‌پذیرد و اگر کسی منحرف شد، جایگاهی به جز جهنّم نخواهد داشت.
  ملائکه غضب، هنگام مرگ این افراد می‌آیند و با تازیانه آتشین، جان آنان را می‌گیرند و می‌پرسند: دین شما در دنیا چه وضعیتی داشت؟ آنان می‌گویند ما در این زمینه ناتوان بودیم. خطاب می‌شود: چرا جاهل بودید؟ چرا وقتی می‌توانستید یاد بگیرید به دنبال آن نرفتید؟چرا در اعتقادات، مجتهد نشدید؟ چرا در شبانه روز یک ساعت عمر خود را صرف فراگیری اعتقادات نکردید تا ناتوان نباشید؟ چرا در اثر ناتوانی علمی، شبهه دشمن را پذیرفتید و منحرف شدید؟
  قرآن کریم می‌فرماید: جان این افراد را می‌گیرند و آنان را به جهنّم برزخی می‌برند که بد جایگاهی است.
  «إِنَّ الَّذینَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلائِكَةُ ظالِمی‏ أَنْفُسِهِمْ قالُوا فیمَ كُنْتُمْ قالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفینَ فِی الْأَرْضِ قالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ واسِعَةً فَتُهاجِرُوا فیها فَأُولئِكَ مَأْواهُمْ جَهَنَّمُ وَ ساءَتْ مَصیراً» [4] ؛ کسانی هستند که فرشتگان جانشان را می ستانند در حالی که بر خویشتن ستم ، کرده بودند از آنها می پرسند : در چه کاری بودید ؟ گویند : ما در روی زمین مردمی بودیم زبون گشته فرشتگان گویند : آیا زمین خدا پهناور نبود که در آن مهاجرت کنید ؟ مکان اینان جهنم است و سرانجامشان بد.
  خلقت آسمان‌های هفت‌گانه و زمین هفت‌گانه برای چیست؟ «لتعلموا»، یعنی اگر از ما بپرسند هدف از خلقت عالم وجود چیست؟ بر اساس این آیه پاسخ می‌دهیم: علم، عالم، متعلّم و تعلیم و تعلّم
  امضاء

 9. تشكرها 4

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), محمدی (26-08-1390), نرگس منتظر (27-08-1390)

 10. Top | #5

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  شهریور 1388
  شماره عضویت
  30
  نوشته
  4,962
  تشکر
  3,978
  مورد تشکر
  6,271 در 2,898
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  لزوم پایبندی علمی و عملی به اخلاق

  اساساً اسلام دین اخلاق است؛ چنان‌که قرآن کریم، کتاب تربیتی و آموزشی و پیامبر اکرم«صلی‌الله‌علی‌و‌آله ‌وسلّم» نیز معلّم آموزشی و پرورشی است.
  «هُوَ الّذی بَعَثَ فِی اْلأُمِّیینَ رَسُولاً مِنْهُمْ یتْلُوا عَلَیهِمْ آیاتِهِ وَ یزَکِّیهِمْ وَ یعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَةَ» [5] ؛ اوست خدایی که به میان مردمی بی کتاب پیامبری از خودشان مبعوث داشت تا، آیاتش را بر آنها بخواند و کتاب و حکمتشان بیاموزد ... .
  فراگیری نکات و مسایل اخلاقی، تحت نظر یک عالم متدین، برای همه و مخصوصاً جوان‌ها واجب است. همه باید در برنامه روزانه خود زمانی را به مطالعه کتب اخلاقی یا شنیدن درس اخلاق علمای ربّانی اختصاص دهند، وگرنه دچار انحراف و گمراهی می‌شوند و سرانجام آنان سقوط است.
  رواج عرفان‌های کاذب و مهدویت‌های دروغین در زمان حاضر، ناشی از عدم استفاده و بهره‌مندی جوانان از دروس اخلاق علمای ربّانی است. کسانی که با این فرقه‌های نوظهور ارتباط پیدا می‌کنند، محکوم به سقوط و تباهی هستند و بی دین می‌شوند. اگر این افراد با اخلاق سر و کار داشتند و به جای اتلاف وقت خود با دیدن فیلم و سریال در تلویزیون و ماهواره، اوقاتی را به خواندن یا شنیدن توصیه‌های اخلاقی علمای ربّانی اختصاص می‌دادند، به این بدبختی دچار نمی‌شدند.
  پدر و مادرها باید مراقب جوانان و نوجوانان خود باشند. آنان وظیفه دارند فرزندان خود را به فراگیری اخلاق اسلامی تشویق کنند و به سوی علمای ربّانی سوق دهند و اجازه ندهند با عرفان‌های کاذب مرتبط شوند.

  پی‌نوشت‌ها
  1. بقره / 31- 34
  2. طلاق / 12
  3. بقره / 247
  4. نساء / 97
  5. جمعه / 2

  فرآوری: محمدیبخش قرآن تبیان


  منبع : پایگاه اطلاع رسانی آیت الله مظاهری
  امضاء

 11. تشكرها 4

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), محمدی (26-08-1390), نرگس منتظر (27-08-1390)

 12. Top | #6

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض در آیه 97 نساء ، ملائکه خشمگینند ؟!

  موضوعی که ، برای اینجا و سایر سایتهایی که این مطلب رو نوشته بودند، انتخاب شده این بود:

  چگونه ملائکه خشمگین می شوند؟

  و در انتهای آن هم چنین آورده شده :

  فرآوری: محمدی بخش قرآن تبیان


  خطاب به دوست گرامی ای که سوال پرسیده بودند، باید عرض کنم بنده نویسنده بزرگوار این مطلب رو نمیشناسم، و ظاهرا فقط تشابه اسمیه!

  و در جواب سوال دومشون که فرموده بودند «تیتر ارائه شده هیچ ربطی به مطلب نداشت چون در مطلب بیشتر سفارش به کسب علم شده بود و ما مطلبی درباره خشم ملائکه ندیدیم» باید عرض کنم، با کلامتان موافقم و میشد تیتر مناسب تری، برای متن ارائه شده، در نظر گرفت!

  مثلا تیتری به عنوان : عدم قبول عذر، از جاهلان کم کار یا ...

  البته علت این نامگذاری ، آیه شریفه ای که تقریبا درانتهای بحث ارائه فرمودند :  و در ابتدای مطلب هم ، بصورت برجسته آورده شد می بود :  منتها جدای از این بحث که تیتر انتخابی ، تناسب چندانی با مجموع مباحث مطرح شده نداشت، میتوان گفت حتی خشم ملائکه رو هم از این آیه ای که آوردند ، نمیتوان برداشت کرد!


  ادامه دارد ...

 13. تشكرها 4

  فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* (27-08-1390), مليکه (02-12-1390), نرگس منتظر (27-08-1390), بيرق ظهور (27-08-1390)

 14. Top | #7

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض دقت در آیه

  برای روشن شدن مطلب، یک بار دیگه آیه مربوطه ، که آیه 97 از سوره نساء هست رو با هم مرور میکنیم :

  افرادی که فرشتگان (قبض ارواح)، روح آنها را گرفتند (إِنَّ الَّذِينَ تَوَفَّاهُمُ الْمَلَائِكَةُ)

  در حالي که آن افراد به خويشتن ستم کرده بودند(ظَالِمِي أَنْفُسِهِمْ)

  ملائکه به آنها گفتند: «شما در چه حالي بوديد؟ (و چرا با اينکه مسلمان بوديد، در صف کفار جاي داشتيد؟!)» (قَالُوا فِيمَ كُنْتُمْ)

  آنها گفتند: «در سرزمينى كه زندگى می‏كرديم، تحت فشار و مستضعف بوديم.» (قَالُوا كُنَّا مُسْتَضْعَفِينَ فِي الْأَرْضِ)

  فرشتگان ‌می‏پرسند: مگر زمين خدا وسيع نبود و نمی‏شد به سرزمينى ديگر مهاجرت كنيد؟ (قَالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِيهَا)

  آنها (عذري نداشتند، و) جايگاهشان دوزخ است، و سرانجام بدي دارند. (فَأُولَئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِيرًا)

  حالا سوال اینجاست که : خشم ملائکه از کجای این آیه استفاده شده؟!

  آیا از این قسمت که فرشتگان ‌می‏پرسند: مگر زمين خدا وسيع نبود و نمی‏شد به سرزمينى ديگر مهاجرت كنيد؟ (قَالُوا أَلَمْ تَكُنْ أَرْضُ اللَّهِ وَاسِعَةً فَتُهَاجِرُوا فِيهَا)

  یا از فراز پایانی آیه که سرنوشت تنها یک دسته از افراد رو مشخص میکنه؟!

  آنها (عذري نداشتند، و) جايگاهشان دوزخ است، و سرانجام بدي دارند. (فَأُولَئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِيرًا)


  ادامه دارد ...

 15. تشكرها 5


 16. Top | #8

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ممکنه یک سوال مثال هزاران سوال دیگه باشه !

  باید عرض کنیم انصافا هیچ لزومی نداره که حتما ملائکه این پرسش رو با خشم، مطرح کنند!

  بلکه ممکنه ، پرسشی معمولی باشه ، همانگونه که شب اول قبر هم آن دو فرشته مأمور ، به سراغ هر انسانی میرند و انسانها رو مورد سوالاتی قرار میدند ، و لزوما خشمگین بودن اونها رو بخاطر اینکه دارند سوالی مطرح میکنند ، نمیشه ثابت کرد!

  خصوصا اینکه بواسطه آیات بعد همین سوره ، حتی میتونیم متوجه بشیم ، لزوما همه اون افراد جهنمی هم نیستند :

  إِلَّا الْمُسْتَضْعَفِينَ مِنَ الرِّجَالِ وَالنِّسَاءِ وَالْوِلْدَانِ لَا يسْتَطِيعُونَ حِيلَةً وَلَا يهْتَدُونَ سَبِيلًا(النساء/98)
  مگر آن دسته از مردان و زنان و کودکاني که براستي تحت فشار قرار گرفته‌اند (و حقيقتا مستضعفند)؛ نه چاره‌اي دارند، و نه راهي (براي نجات از آن محيط آلوده) مي‌يابند.
  فَأُولَئِكَ عَسَى اللَّهُ أَنْ يعْفُوَ عَنْهُمْ وَكَانَ اللَّهُ عَفُوًّا غَفُورًا(النساء/99)
  ممکن است خداوند، آنها را مورد عفو قرار دهد؛ و خداوند، عفو کننده و آمرزنده است.

  پس انسانهای مورد اشاره در این آیات رو میشه به دو دسته کلّی تقسیم کنیم :

  دسته ای که اهل جهنم هستند : آنها (عذري نداشتند، و) جايگاهشان دوزخ است، و سرانجام بدي دارند. (فَأُولَئِكَ مَأْوَاهُمْ جَهَنَّمُ وَسَاءَتْ مَصِيرًا) (النساء/97)

  دسته ای که ممکنه مورد رحمت واقع بشند : که شرحشان در آیه 98 و 99 سوره نساء مطرح شده.

  ولی چنانکه آمد ، از خود این آیه شریفه ، بصورت مستقل نمیتونیم ، خشمگین بودن ملائکه رو برداشت کنیم، بلکه ممکنه یه سوال معمولی باشه، که از سوی آن ملائکه ، بجهت تعیین مسیری که انسان ، باید راهیه اون بشه مطرح شده باشه!

  چنانکه در شب اول قبر ، حتی از مؤمنین هم سوالاتی مطرح میشه!


  ادامه دارد ...

 17. تشكرها 5


 18. Top | #9

  عنوان کاربر
  کارشناس پاسخگوی سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  1100
  نوشته
  727
  تشکر
  1,690
  مورد تشکر
  4,146 در 728
  وبلاگ
  5
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ملائکه خشمگین ، وجود دارند !

  بعد از ارائه این مطلب ، و روشن شدن اینکه انصافا از خود آن آیه ، خشمگین بودن ملائکه مشخص نمیشد ، حالا بریم سراغ اصل این مطلب که:

  اصلا ملائکه ای داریم که خشمگین باشند؟!

  باید عرض کنیم بله !

  و حتی شاید بشه گفت : هدف از آفرینش برخی ملائکه ، ممکنه همین خشمشون باشه !

  چنانکه در آیه 6 از سوره تحریم به این فرشته ها اشاره شده :

  اي کساني که ايمان آورده‌ايد خود و خانواده خويش را از آتشي که هيزم آن انسانها و سنگهاست نگه داريد؛ (يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا قُوا أَنْفُسَكُمْ وَأَهْلِيكُمْ نَارًا وَقُودُهَا النَّاسُ وَالْحِجَارَةُ)

  بر آن آتش فرشتگانى خشن و سختگير قرار داده شده که خشن و سختگيرند (عَلَيهَا مَلَائِكَةٌ غِلَاظٌ شِدَادٌ)

  و هرگز فرمان خدا را مخالفت نمي‌کنند و آنچه را فرمان داده شده‌اند (به طور کامل) اجرا مي‌نمايند! (لَا يعْصُونَ اللَّهَ مَا أَمَرَهُمْ وَيفْعَلُونَ مَا يؤْمَرُونَ)

  پس بر اساس صریح آیه ، اصل اینکه برخی فرشتگان ، حالتی خشن دارند ، جای هیچ شکی نیست!

  منتها هم کار و هم جایگاهشون مشخصه !

  و علت خشمگین بودن آنها هم ، شاید تشدید در وحشت و عذاب اهل جهنم باشه!


  ----------------------------------------------------
  این مطلب را در شب جمعه به قلم در آوردم باشد که به برکت رحمت الهی، از این عذابها محفوظ بمانیم!

 19. تشكرها 4


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی