سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 2 از 2 نخستنخست 12
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 14 , از مجموع 14

موضوع: ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼

جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید    ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ ☼۞☼خودشناسی در مرتبه جسم☼ ۞☼ محبوب کن - فیس نما
 1. Top | #11

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,214 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  از ناتوانى تا ناتوانى‏
  الله الذى خلقكم من ضعف ثم جعل من بعد ضعف قوة ثم جعل من بعد قوّة ضعفاً و شيبة يخلق ما يشاء و هو العليم القدير(104)؛ خداوند آن كسى است كه شما را از ناتوانى آفريد و از پس ناتوانى نيرومندى بى سابقه‏اى قرار داد و بعد از قوّت جوانى، باز ناتوانى و پيرى آورد. خداى تعالى هر چه بخواهد مى‏آفريند و او بسيار دانا و تواناست.
  از ضعف آغاز كرد، يعنى شما در ابتداى خلقت ضعيف بوديد و مصداق اين ضعف - بطورى كه از مقابله بر مى‏آيد - اوّل طفوليت است. هر چند كه ممكن است بر نطفه هم صادق باشد.
  «و مراد از قوّت بعد از ضعف ، رسيدن طفل به حد بلوغ است، و مراد از ضعف بعد از قوت، دوران پيرى است، و لذا كلمه شيبة (به معناى پيرى) را براى ضعف عطف كرد، تا تفسير آن باشد، و اگر ضعف و قوت را نكره آورد، براى اين است كه دلالت كند بر ابهام، و معين نبودن مقدار، چون افراد در آن اختلاف دارند. (بعضى جوانى طولانى‏تر برخى پيرى طولانى‏تر و گروهى عمر طولانى و عدّه‏اى كوتاه عمر هستند.)
  «يخلق ما يشاء - يعنى هر چه مى‏خواهد خلق مى‏كند، همچنان كه ضعف را خواست و خلق كرد، و سپس قوت را خواست و خلق كرد، و در آخر ضعف را خواست و خلق كرد، و در اين بيان صريح‏ترين اشاره است به اينكه پشت سرهم قرار داشتن اين سه حالت، از مقوله خلقت است، و چون اين حالى به حالى كردن انسانها در عين اينكه تدبير است، خلق نيز هست ، پس اين همه، فعل خدا است كه خالق اشياء است.»(105)  امضاء

 2. تشكرها 2


 3. Top | #12

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,214 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض
  «ثم انكم بعد ذلك لميتون (106)؛ سپس به درستى كه شما بعد از اين مراحل خواهيد مرد.

  «اين جمله بيان آخرين مراحل تدبير الهى است و مى‏رساند كه مرگ از مراحلى است كه در مسير تقدير به طور وجوب و حتم بايد باشد و همه بايد آن را طى كنند.
  و همان طور كه قبلاً گذشت مرگ يكى از حقايق است، همچنان كه فرموده: كل نفس ذائقة الموت و نبلوكم بالشر و الخير فتنة (107)؛ هر نفسى چشنده مرگ است و ما شما را با خير و شر مى‏آزماييم.(108)
  «ثم انكم يوم القيمة تبعثون.(109)؛ سپس همانا شما روز رستاخيز بر انگيخته مى‏شويد.
  «و اين همان تماميت تدبير و آخرين نقطه در مسير آدمى است، چون هر كه بدانجا قدم بگذارد ديگر بيرون شدنى نيست.»(110)


  امضاء

 4. تشكر

  نرگس منتظر (15-03-1391)

 5. Top | #13

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,214 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  سيرى سرشار از رنج‏


  «لقد خلقنا الانسان فى كبد(111)؛ بدرستى و بى ترديد انسان را در رنج آفريديم.
  «كلمه كبد به معناى رنج و خستگى است، و جمله مورد بحث جواب قسم (در آيات پيشين است، آياتى از قبيل و والد و ما ولد؛ يعنى قسم به پدر و فرزند) اين تعبير كه خلقت انسان در كبد است به ما مى‏فهماند كه رنج و مشقت از هر سو و در تمامى شؤون حيات بر انسان احاطه دارد ، و اين معنا بر هيچ خردمندى پوشيده نيست، كه انسان در پى به دست آوردن هيچ نعمتى بر نمى‏آيد، مگر آنكه خالص آن را مى‏خواهد خالص از هر نقمت و دردسر، و خالص در خوبى و پاكيزگى ، ولى هيچ نعمتى را به دست نمى‏آورد مگر آميخته با ناملايمات كه زندگى او را رنج آور مى‏كند، و نعمتى همراه با جرعه‏هاى اندوه و رنج ، علاوه بر مصائب روزگار كه حوادث ناگوارى كه چون شرنگى كام جانش را تلخ مى‏كند.»(112)


  امضاء

 6. Top | #14

  عنوان کاربر
  مدیر ارشد انجمن فرهنگی
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  399
  نوشته
  6,456
  تشکر
  19,235
  مورد تشکر
  12,214 در 3,768
  وبلاگ
  1
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  نيكوترين آفرينش‏


  لقد خلقنا الانسان فى احسن تقويم(113)
  «تقويم انسان يعنى او را داراى قوام كرده باشند، و قوام عبارت است از هر چيزى كه ثبات و بقاى انسان بدان نيازمند است،
  منظور از كلمه انسان جنس انسان است، پس جنس انسان به حسب خلقتش داراى قوام است. و از هر آنچه ضامن حفظ اوست برخوردار است. و نه تنها داراى قوام است، بلكه به حسب خلقت داراى بهترين قوام است.
  از اين جمله و جمله بعدش كه مى‏فرمايد: ثم رددناه اسفل سافلين الا الذين ... استفاده مى ‏شود كه انسان به حسب خلقت طورى آفريده شده كه صلاحيت دارد به رفيع اعلى عروج كند، و به حياتى خالد در جوار پروردگارش، و به سعادتى خالص از شقاوت نائل شود، و اين به خاطر آن است كه خدا او را به نعمتهايى مجهّز كرده كه مى‏تواند با آن علم نافع كسب كند، و نيز ابزار عمل صالح را هم به او داده، و فرموده: و نفس و ما سويها فالهمها فجورها و تقويها(114) پس هر وقت بدانچه دانسته ايمان آورد، و ملازم اعمال صالح گرديد، خداى تعالى او را به سوى خود عروج مى‏دهد و بالا مى‏برد، همچنان كه فرمود: اليه يصعد الكلم الطيب و العمل الصالح يرفعه(115).

  و نيز فرمود: و لكن يناله التقوى منكم(116) گوشت قربانى به خدا نمى‏رسد، ولى تقواى شما به سوى او بالا مى‏رود.
  و نيز فرمود: يرفع الله الذين امنوا منكم و الذين اوتوا العلم درجات(117) و نيز فرمود: فاولئك لهم الدرجات العلى(118)، و ديگر آيات از اين قبيل، كه دلالت مى‏كند بر اينكه مقام انسان مقام بلندى است، و مدام مى‏تواند به وسيله ايمان و عمل صالح بالا رود، و اين از ناحيه خدا عطايى است قطع ناشدنى، و خدا آن را پاداش خوانده، همچنان كه آيه ششم اين سوره به آن اشاره دارد، و مى‏فرمايد : فلهم اجر غير ممنون(119)
  اگر دو آيه سوره تين و بلد را كنار هم بگذاريم نتيجه جالبى به دست مى‏آيد.
  در سوره بلد فرمود: لقد خلقنا الانسان فى كبد
  و در سوره تين فرمود: لقد خلقناالانسان فى احسن تقويم‏
  نتيجه اين دو آيه اين است كه خلقت انسان دو رو دارد و مسيرى كه مى‏ پيمايد از دو جنبه برخوردار است. يكى سختى و مشقّت (كبد) و ديگر صعود و سعادت (احسن تقويم). يعنى گذر از اين راه كه مسير آفرينش الهى است و هر لحظه خداوند متعال به انسان هستى مى‏بخشد و خلقت او را تداوم مى‏دهد اين زندگى با همه سختى‏ها و مبارزه‏ها و فراز و فرود هايى كه دارد رو به اعلى علّيين و جوار الهى دارد.

  حاصل اين كه انديشيدن بر اين دو آيه كه خود ما را به ما معرّفى مى‏ كند مسير و مقصود و سختى و سعادت انسان را مى‏ نمايد و آيات الهى را در وجود ما بر ما آشكار مى‏ سازد. و جمال آفريدگار حكيم را جلوه گر مى‏ نمايد.

  امضاء

صفحه 2 از 2 نخستنخست 12

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی