سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 51 تا 60 , از مجموع 70

موضوع: ۩*۩ محرم آمد ...مه ماتم آمد(غمنامه ایام عزاداری،‌شهادت و اسارت آل الله) ۩*۩

 1. Top | #51

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  284
  نوشته
  12,740
  تشکر
  34,808
  مورد تشکر
  35,578 در 11,356
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shamee


  آنچه حسین علیه السلام نگرانش بود  امام حسین علیه السلام همواره به دنبال فرصتی بود تا بر ضد حکومت ظالمانه و غاصبانه بنی امیه قیام کرده و بساط ظلم و ظالم را برچیند فرصتی که در زمان امام حسن علیه السلام و حتی سالها پس از شهادت آن حضرت به شکل جدی رخ نداد؛ ولی هر چه که زمان به پایان عمر معاویه نزدیک می شد با تلاشهای نامحسوسی که امام حسن و امام حسین علیهماالسلام انجام داده بودند شرایط اجتماعی برای یک قیام علنی آماده تر می شد از این رو امام حسین علیه السلام رفته رفته، جنگ تبلیغاتی با معاویه را تشدید كرد تا آن كه یك سال قبل از مرگ معاویه، در مِنی و در جمع دویست نفر از اصحاب پیامبر صلی الله علیه وآله و بیش از پانصد تن دیگر از نخبگان جهان اسلام در خطبه ای به تفصیل، حقوق اهل بیت علیهم السلام را یادآور شد وآنان را به احیای آن و مبارزه با ظلم فرا خواند. امام علیه السلام با چنین كارهایی، برای قیام بر ضدّ حكومت بنی امیّه پس از مرگ معاویه، زمینه سازی می كرد و منتظر فرصت مناسب بود .
  یك سال پیش از مرگ معاویه، امام حسین علیه السلام عازم حج شد و عبد اللّه بن عبّاس و عبد اللّه بن جعفر نیز با او بودند. امام علیه السلام حاجیان بنى هاشم چه مرد و چه زن؛ وابستگان و پیروانشان و نیز هر كس از انصار را كه خود یا خانواده اش را مى شناخت، گرد آورد؛ پیك هایى را هم فرستاد تا تمام اصحاب پیامبر صلى الله علیه و آله را كه آن سال به حج آمده و به صلاح و عبادتْ معروف بودند را در آن گردهمایی حاضر کنند.
  بیش از هفتصد نفر در خیمه هاى حسین علیه السلام در سرزمین منى گرد آمدند. بیشتر این افراد از تابعیان و حدود دویست نفر نیز از اصحاب پیامبر صلى الله علیه و آله و غیر آنان بودند.

  آنگاه سوگندشان داد که که بگویند آیا این مطلب را شنیده اند که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: كسى كه بپندارد مرا دوست مى دارد اگر على را دشمن بدارد؛ دروغ مى گوید . [ هیچ كس ] در حالى كه على را دشمن مى دارد مرا دوست ندارد


  امام حسین علیه السلام میان آنان به سخن ایستاد و پس از حمد و ثناى خداوند ، فرمود: «امّا بعد، این طاغوت با ما و پیروانمان آن كرده كه دیده اید و مى دانید و پیش روى شماست. پرسشى از شما دارم. اگر راست گفتم؛ تصدیقم كنید و اگر دروغ گفتم؛ تكذیبم كنید. [اگر تصدیق کردید] به حقّ خدا بر شما و حقّ پیامبر خدا و حقّ نزدیكى ام به پیامبرتان؛ از این جا که رفتید هر آن كس از افراد قبیله تان را كه به او اعتماد داشتید؛ فرا خوانید و همه آن را برای آنها نیز نقل کنید؛ چرا كه من بیم دارم كه این موضوع (امامت)، از یاد برود و حق مغلوب شود و از بین برود؛ « فَادعوهُم إلى ما تَعلَمونَ مِن حَقِّنا ؛ فَإِنّی أتَخَوَّفُ أن یَدرُسَ هذَا الأَمرُ و یَذهَبَ الحَقُّ و یُغلَبَ » و خداوند، تمام كننده نور خویش است؛ اگرچه كافران خوششان نیاید؛ «وَ اللَّهُ مُتِمُّ نُورِهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْكَـفِرُونَ» .(1)
  آنگاه حضرت شروع به یادآوری حقایقی کردند که یکایک آنها سندی بر حقانیت امامت و ولایت اهل بیت علیهم السلام است و جمع هفتصد نفری حاضر به تک تک آنها شهادت داده و سخنان امام علیه السلام را تصدیق کردند. آن معارف عبارت بودند از:
  1. اخوت و برادری رسول خدا صلی الله علیه و آله با علی علیه السلام که در جریان مراسم اخوت و برادری که حضرت بین مهاجرین و انصار برگزار کردند علی علیه السلام را برادر خود در دنیا و آخرت قرار داد.
  2. سَدُّ الابواب مگر باب علی علیه السلام. در این جریان رسول خدا صلی الله علیه و آله به دستور خداوند متعال، فرمان داد تا درِ تمام خانه هایی که به مسجد النبی باز می شود ببندند مگر درِ خانه علی علیه السلام.
  3. منع دیگران از اینکه حتی روزنه ای به مسجد باز کنند.
  4. نصب علی علیه السلام به ولایت امری در روز غدیر خم که این از مهمترین اسناد امامت و ولایت این خاندان است که باید بر آن تاکید شود. امام حسین علیه السلام در این فراز فرمود: «شما را به خدا سوگند، آیا مى دانید كه پیامبر صلى الله علیه و آله در روز غدیر خُم ، او را منصوب كرد و ولایت را براى او تثبیت كرد و فرمود: حاضران به غایبان برسانند ؟» که جمعیت پاسخ دادند: « به خدا ، آرى»

  5.در جریان غزوه تبوک رسول خدا صلی الله علیه و آله به او فرمود: تو نسبت به من ، چون هارون نسبت به موسایى و تو پس از من ، ولىّ هر مؤمنى؛ «أنتَ مِنّی بِمَنزِلَةِ هارونَ مِن موسى ، وأنتَ وَلِیُّ كُلِّ مُؤمِنٍ بَعدی»
  6. جریان مباهله
  7. فتح قلعه خیبر و این سخن رسول خدا صلی الله علیه و آله درباره او که فرمود: آن را به كسى مى دهم كه خدا و پیامبرش او را دوست مى دارند و او نیز خدا و پیامبرش را دوست دارد ؛ كسى كه یورش برنده بى فرار است و خداوند به دست او ، قلعه خیبر را فتح مى كند؛ «لَأَدفَعُهُ إلى رَجُلٍ یُحِبُّهُ اللّه ُ ورَسولُهُ ویُحِبُّ اللّه َ ورَسولَهُ ، كَرّارٍ غَیرِ فَرّارٍ ، یَفتَحُهَا اللّه ُ عَلى یَدَیهِ»
  8. در مورد فرستاده سوره برائت فرمود: از سوى من ، جز خودم و یا مردى از من ، ابلاغ نمى كند؛ «لا یُبَلِّغُ عَنّی إلّا أنَا أو رَجُلٌ مِنّی»
  9. هر سختی که به حضرت رو می کرد از سر اعتماد به علی علیه السلام او را برای رفع آن می فرستاد.
  10. به علی علیه السلام فرمود: اى على! تو از منى و من از تو اَم ، و تو پس از من ، ولىّ هر مرد و زن مؤمنى «یا عَلِیُّ ! أنتَ مِنّی وأنَا مِنكَ ، وأنتَ وَلِیُّ كُلِّ مُؤمِنٍ ومُؤمِنَةٍ بَعدی»
  11. رسول خدا صلی الله علیه و آله مرتب علوم و معارف خود را به او می آموخت.
  12. با این جمله «زَوَّجتُكِ خَیرَ أهلِ بَیتی ، أقدَمَهُم سِلما وأعظَمَهُم حِلما وأكثَرَهُم عِلما» ؛ شوهر تو ، بهترینِ كسانِ من ، پیش ترینشان در اسلام آوردن ، بزرگ ترینشان در بردبارى و دانشمندترینِ آنان است، که به فاطمه سلام الله علیها فرمود، علی علیه السلام را بر جعفر و حمزه سلام الله علیهما برتری داد.
  13. رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: من ، سَرورِ فرزندان آدم هستم و برادرم على ، سَرورِ عرب و فاطمه ، بانوى زنانِ بهشت و دو پسرم حسن و حسین ، سَرورِ جوانان بهشتند «أنَا سَیِّدُ وُلدِ آدَمَ ، وأخی عَلِیٌّ سَیِّدُ العَرَبِ ، وفاطِمَةُ سَیِّدَةُ نِساءِ أهلِ الجَنَّةِ ، وَابنایَ الحَسَنُ وَالحُسَینُ سَیِّدا شَبابِ أهلِ الجَنَّةِ»
  14. رسول خدا صلی الله علیه و آله به او فرمان داد تا غسلش دهد و به او خبر داد که جبرئیل علیه السلام او را یاری خواهد کرد.


  تنها راه رهایی از هلاکت و رسیدن به سعادت؛ تمسک به اهل بیت علیهم السلام و دریافت معارف قرآن از مجرای این ذوات مقدس است و این همان موضوعی است که امام حسین علیه السلام برای نجات جامعه انحراف زده بر آن تاکید داشت


  15. رسول خدا صلی الله علیه و آله در آخرین سخنرانی خود فرمود: اى مردم! من در میان شما ، دو چیز گران سنگ باقى گذاشتم : كتاب خدا و اهل بیتم . به آن دو ، چنگ بزنید تا هرگز گم راه نشوید «أیُّهَا النّاسُ ! إنّی تَرَكتُ فیكُمُ الثَّقَلَینِ كِتابَ اللّه ِ وأهلَ بَیتی ، فَتَمَسَّكوا بِهِما لَن تَضِلّوا»
  آنگاه سوگندشان داد که که بگویند آیا این مطلب را شنیده اند که رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمود: كسى كه بپندارد مرا دوست مى دارد اگر على را دشمن بدارد؛ دروغ مى گوید . [ هیچ كس ] در حالى كه على را دشمن مى دارد مرا دوست ندارد» . كسى گفت : اى پیامبر خدا! چه طور چنین است؟ پیامبر صلى الله علیه و آله فرمود : « چون او از من است و من از اویم . آن كه او را دوست بدارد، مرا دوست داشته است و آن كه مرا دوست بدارد، خدا را دوست داشته است و آن كه او را دشمن بدارد مرا دشمن داشته است و آن كه مرا دشمن بدارد خدا را دشمن داشته است؟
  «مَن زَعَمَ أنَّهُ یُحِبُّنی ویُبغِضُ عَلِیّا فَقَد كَذَبَ ، لَیسَ یُحِبُّنی وهُوَ یُبغِضُ عَلِیّا»! فَقالَ لَهُ قائِلٌ : یا رَسولَ اللّه ِ ! وكَیفَ ذلِكَ ؟ قالَ : «لِأَنَّهُ مِنّی وأنَا مِنهُ ، مَن أحَبَّهُ فَقَد أحَبَّنی ومَن أحَبَّنی فَقَد أحَبَّ اللّه َ ، ومَن أبغَضَهُ فَقَد أبغَضَنی ومَن أبغَضَنی فَقَد أبغَضَ اللّه َ»
  جمعیت این را هم تایید کردند و بعد پراکنده شدند.(2)

  برداشت:

  آنچه که سبب دور شدن جامعه از معارف و ارزشهای والای اسلامی می شود دوری از قرآن و اهل بیت علیهم السلام است. تمسک به قرآن منهای اهل بیت علیهم السلام هم نمی تواند مانع از انحراف و هلاکت جامعه اسلامی شود. بنابراین تنها راه رهایی از هلاکت و رسیدن به سعادت؛ تمسک به اهل بیت علیهم السلام و دریافت معارف قرآن از مجرای این ذوات مقدس است و این همان موضوعی است که امام حسین علیه السلام برای نجات جامعه انحراف زده بر آن تاکید داشت.

  پی نوشت:
  1. سوره صفّ آیه 8
  2. كتاب سلیم بن قیس : ج 2 ص 788 ، بحار الأنوار : ج 33 ص 181 و الاحتجاج : ج 2 ص 87

  امید پیشگر
  بخش تاریخ و سیره معصومین تبیان  ویرایش توسط خادمه صدیقه طاهره(س) : 18-09-1390 در ساعت 22:05
  امضاء

  خیلی ازیـــــــــــــخ کردن های ما ازســـــــــــــرما نیســـــــــــــت…
  لحـــــــــــــن بعضــــــــــــــیها
  زمســــــــــــتونیــــــ ـــــه …
  ----------------------------------------------------------------

  به یکدیگر دروغ نگوییم......

  آدم است ....

  باور می کند،

  دل میبندد....


 2. Top | #52

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  السلام ای وادی کرببلا


  السلام ای سرزمین پر بلا
  السلام ای جلوه گاه ذوالمنن
  السلام ای کشته های بی کفن


  ای‌ حسین‌ جان‌

  ای‌ خون‌ یزدان‌!
  واژگان‌ در چکامه‌ شور تو ناتوان‌،

  شعر گویان‌ در ستایش‌ صبر تو حیران‌، و ادیبان‌ دربیان‌ ایثار تو سرگردان‌.

  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 3. Top | #53

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  shamee  به دشت «نینوا» ناى حقیقت از «نوا» افتاد  ‏«حسین !
  اى پرچم خونین حق بر دوش،
  حسین !
  اى انقلابى مرد
  حسین !
  اى رایت آزادگى در دست،
  در آن صحراى سرخ و روز آتشگون‏
  قیام قامتت در خون نشست، اما
  پیام نهضتت برخاست‏
  از آن طوفان «طف» در روز عاشورا، ‏
  به دشت «نینوا» ناى حقیقت از «نوا» افتاد
  ولى ...‏
  مرغ شباهنگ حقیقت ، از نواى ناله «حق ، حق » نمى‏افتد».‏
  سلام بر تو ، اى حسین !‏
  سلام بر خط شفقگون كربلا، كه خون تو را، اى خون خدا - همواره بر چهره افق مى‏پاشد و غروب هنگام، ‏سرخى آسمان مغرب را به شهادت مى‏گیرد ، تا آن جنایت هولناك را هر چه آشكارتر بنمایاند و چشم تاریخ را بر ‏این صحنه همیشه خونین بدو زد و گوش زمان را از آن فریادها تندر گونه آن عاشوراى دوران ساز، پر كند.‏
  اى حسین ...
  اى عارف مسلّح !‏
  كربلاى تو، عشق را معنى كر دو انقلاب تو اسلام را زنده ساخت و شهادت تو، حضور همیشگى در همه زمان‏ها ‏و زمین‏ها بود.‏
  اى حسین ...
  اى شراره ایمان !‏
  اى حسین...
  اى در سكوت سرخ ستم، شهر آشوب!‏
  در بهت خاموشى و ترس، تلخابه فریاد را در حلقوم شب ریختى و با نامردان تبهكار ، مردانه در آویختى.‏
  عاشوراى تو، انفجارى از نور و تابشى از حق بود كه بر «طور» اندیشه‏ها تجلى كرد و «موسى خواهان» گرفتار ‏در «تپه» ظلمت ظلم را از سرگردانى نجات بخشید.‏
  چه مى‏گویم؟ ...
  تو تاریخ را به حركت آوردى و زبان زمان را به سرودن حماسه‏هاى زیباى ایثار و جهاد و شهادت ‏گشودى . لحظه لحظه تاریخ را عاشورا ساختى و جاى جاى سرزمین‏ها را كربلا...‏
  خفته بودیم و بى خبر ... اما تو، این «مصباح هدایت» و اى «كشتى نجات» گام خسته ما را به تلاش كشاندى و ‏افسردگى یأسمان را به شور امید مبدل ساختى و از سكوت و درنگ و وحشت ، به فریاد و هجوم و شجاعتمان ‏رساندى و پاى كوفته و پر آبله ما را، تا بام آگاهى و تا برج بیدارى فرا بردى. ‏
  ‏«اى حسین » ...‏

  تو كلاس فشرده تاریخى .‏
  كربلاى تو، مصاف نیست‏
  منظومه بزرگ هستى است ، ‏
  طواف است.‏
  پایان سخن ‏
  پایان من است ‏
  تو انتهاى ندارى ...
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 4. تشكرها 2

  مليکه (22-09-1390), نرگس منتظر (19-09-1390)

 5. Top | #54

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  كربلا را خون عاشق بيمه كرد
  خون مگر شمشيرها را نيمه كرد!


  اين سياهي ها كه بر ديوارها است
  رمز استمرار در پيكارها است  اين سيه پوشان گريان غمين
  نوحه خوانان شقايق زار دين


  از فرات آب عطشان آمدند
  مست و سيراب از مي جان آمدند  اين محرم نامه ها احيا گرند
  نوحه ها بيداد را رسوا گرند


  سينه زن ها محو عترت مي شوند
  غرق درياي محبت مي شوند  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 6. تشكرها 2

  مليکه (22-09-1390), نرگس منتظر (19-09-1390)

 7. Top | #55

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,757
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,680
  مورد تشکر
  177,894 در 52,559
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض  اى زینب!
  تو مدرس بشریت و تاریخى.
  هنوز هم طنین سخنان بیدارگرت،
  در گوش تاریخ است.

  زنان و دخترا نما اینك بیش از هر زمان دیگر،
  به درسهاى حجاب و عفاف تو نیازمندند
  و به زبان حقگو و عدالت‏گستر و باطل ستیز تو محتاج!

  «شهادت‏»،میراث گرانباهى شما خاندان شرف بود.
  «كرامت‏»،
  درسى بود از رفتار تو، كه هرگز از یاد نمى‏رود.

  «بزرگوارى‏» و «متانت‏»، تابلویى درخشان بود
  كه در مرحله پس از عاشورا،
  در پیش نگاه همگان نهادى
  تا جلوه‏هاى متعالى دین را در آن بنگرند.

  اى زینت عقل و عفاف! اى بانوى حیا و صبورى!
  اى عقیله بنى‏هاشم، اى دختر على!
  كدام دل است كه مهر تو را نداشته باشد.
  كدام بانوى نجیب و عفیف است
  كه در پاكدامنى و تدین، وامدار تو نباشد.

  كدام مادر شهید و خواهر شهید است
  كه شكوه صبر و طاقت تو را،
  آرام بخش دل داغدیده خویش نسازد؟

  تو«مسكن الفؤاد» دلهاى سوخته
  و مرهم جانهاى زخمى از فراق و شهادتى.

  كدام خانواده جانباز است كه از تو،
  راه و رسم پرستارى و فداكارى نیاموخته است؟

  كدام دفتر دل و دیوان عشق است كه رابطه ویژه تو
  و برادرت سید الشهدا را در همه عمر نشناسد
  وتاوان عشق به ولایت را نیاموزد؟

  كدام حماسه مقدس است كه زنان قهرمانش،
  تو را الگوى خویش نساخته‏اند؟

  كدام حماسه مقدس است كه زنان قهرمانش،
  تو را الگوى خویش نساخته‏اند؟

  اى زینب!
  نامت‏بلند و جاودانه باد.
  یادت، كه هماره قرین عزت و شرف است،
  براى ما پرچمى باد، نشانه آزادى و بیدارى.
  و مزارت، كه قبله‏گاه عشاق است،
  براى همیشه، خرمى معنویت و صفا را نگاهبان باد.

  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  ******************************* 8. تشكرها 2

  مليکه (22-09-1390), شكوه انتظار (20-09-1390)

 9. Top | #56

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  اي آب فرات از کجا مي آيي ؟


  ناصاف ولي چه باصفا ميايي

  خود را نرساندي به لب خشک حسين (ع)

  ديگر زچه رو به کربلا ميائي ؟
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 10. تشكر

  مليکه (22-09-1390)

 11. Top | #57

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض


  صبر را معنا و مفهومی به نام زینب است
  احترام عشق هم از احترام زینب است
  شهر بی میخانه و ساقی نباشد شهر عشق
  نشئگان عشق را مستی زجام زینب است
  فرش را تا عرش پیمودن نه كار هر كسی است
  این مسافت هر چه باشد زیر گام زینب است
  كیست زینب علم اول علم آخر پیش اوست
  متن عاشورا مدون با پیام زینب است
  كیست زینب در صواب شاهدان حق شریك
  ثبت در اسناد عاشورا سهام زینب است
  عشق یعنی سز فرازی سر شكستن پیش یار
  شیوه از سر گذشتن در مرام زینب است
  دستهایش بسته سر بشكسته مغرد چو شیر
  وحشت حكام جور از انتقام زینب است
  بغض زینب در گلو یعنی مهیب انفجار
  انفجار نسلها با اهتمام زینب است
  می زند فریاد فریادی كه حیدر گونه است
  ازدحام اهل كوفه از كلام زینب است
  داوری بنگر كه در بیدادگاه شهر شام
  با حسین همدست گشتن اتهام زینب است
  مشت را كرده گره با هیبت و احساس گفت
  این حسین فرماده عالم امام زینب است
  گرچه جایز نیست از بهر زنان امر جهاد
  چادرو پوشش نمادی از قیام زینب است
  افتخار سید خوش زاد می دانی ز چیست
  افتخار او همین بس كه غلام زینب است
  گرچه بین بانوان زهرا مقام اول است
  بعد زهرا رتبه برتر مقام زینب است
  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 12. تشكر

  مليکه (22-09-1390)

 13. Top | #58

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  اردیبهشت 1389
  شماره عضویت
  378
  نوشته
  9,809
  تشکر
  5,211
  مورد تشکر
  11,679 در 5,265
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض  الا... ای‌ کربلا،
  ای‌ قبله‌ دل‌های‌ حقجویان‌ آزاده‌،
  الا... ای‌ مظهر تابان‌ و جاوید شهادت‌ها،
  نشان‌ عشق‌ و ایمان‌ و نثار جان‌،
  تجلیگاه‌ شورانگیز فکر امتی‌ آگاه‌
  الا... ای‌ کربلای‌ خون‌،
  الا... ای‌ شوق‌ جانبازان‌ دین‌ را، بهترین‌ کانون‌،
  تو، مغناطیس‌ میلیون‌ها دل‌ روییده‌ از خونی‌،
  تو نبض‌ زندگی‌ را، بهترین‌ معیار و قانونی‌،

  امضاء  جهان در حسرت آيينه مانده ست

  گرفتار غمي ديرينه مانده ست

  شب سردي ست بي تو بودن ما

  بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟


 14. تشكرها 2


 15. Top | #59

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,757
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,680
  مورد تشکر
  177,894 در 52,559
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض  السلام علیک یا اباعبدالله الحسین


  خیلی وقت بود که دلم برای سینه زنی تنگ شده بود ، برای روز های استغفار ، برای تطهیر روح ، برای پیراهن مشکی ، برای لالایی خوندن ، برای علی اصغر، برای دخترکی سه ساله ، برای روضه قاسم و عون و جعفر ، برای مقتل خوانی روز عاشورا ، برای سینه زنی ، برای علی اکبر ، برای شیر مرد دریا نوردی که در آب شنا می کند ولی لب به آن نمی زند و برای سروری که به بالین همه می رود ولی بر بالینش کسی نمانده که بیاید ؛ تنگ شده بود .


  عجب از جهل مردمانی ابله که در شناخت ولی خود ناکام ماندند و شبه انسانی میمون باز را به حسین بن علی (ع) همان که رسول خدا فرمود : حسین از من است و من از حسین ؛ فروختند و ای کاش به همین غنیمت می کردند ولی نه ! دنیا بیش از این ها می ارزد .


  آری ! برای دنیا پرستانی که انگشتری را با انگشتر جدا می کنند و سری را به قفا می برند و دختران و زنانی را سیلی می زنند و چه خیانت ها که زبان قادر به گفتن آن ها نخواهد بود.


  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  ******************************* 16. تشكر

  مليکه (22-09-1390)

 17. Top | #60

  عنوان کاربر
  مدير کل سایت
  تاریخ عضویت
  خرداد 1397
  شماره عضویت
  13
  نوشته
  66,757
  صلوات
  23723
  دلنوشته
  50
  یا صاحب الزمان .... بهار قرآن رسید ... بهار دلها بیا .....
  تشکر
  61,680
  مورد تشکر
  177,894 در 52,559
  وبلاگ
  173
  دریافت
  9
  آپلود
  102

  پیش فرض  در روایتی از ابن عباس در تفسیر آیه « قل لا اسئلکم علیه اجراً الاٌ المودة فی القربی »* آمده است که از رسول خدا سؤال شد: کسانی که محبت آنها بر ما واجب شده است چه کسانی هستند؟ حضرت پاسخ فرمودند: علی و فاطمه و دو فرزندشان « حسن و حسین » علیهم السلام و این جمله را سه بار تکرار فرمودند.

  در روایتی دیگر از
  امام صادق علیه السلام نقل شده است وقتی این آیه بر رسول خدا نازل شد، حضرت فرمود: ای مردم، خداوند تبارک و تعالی اجری را برای من بر شما واجب کرده است { تا مزد رسالتم باشد } آیا شما آن را ادا می کنید؟
  کسی چیزی نگفت و حضرت منصرف شدند، فردای آن روز باز پیامبر خدا این جمله را تکرار کردند و کسی چیزی نگفت. روز سوم نیز همین را گفتند و کسی پاسخی نداد.
  حضرت فرمودند: خداوند این آیه را بر من نازل کرده است و آیه را تلاوت فرمودند؛ مردم گفتند: اگر این مزد رسالت شماست ادا می کنیم.
  سوره شوری، آیه 23 .

  امام صادق علیه السلام فرمودند به خدا سوگند که جز 7 نفر کسی آن را ادا نکرد که آن 7 نفر
  سلمان و ابوذر و عمار و مقداد بن اسود کندی و جابربن عبدالله انصاری و غلامی از غلامان رسول خدا بود که به وی « ثبیت » می گفتند و زید بن ارقم.

  از
  امام باقر علیه السلام در تفسیر آیه « ان لله یامر بالعدل و الاحسان و ایتاء ذی القربی »* نقل شده است که مراد از « ذی القربی » در این آیه حسن و حسین و امامان از نسل اوست.
  سوره نحل، آیه 76 .


  منابع:

  بحار الانوار، ج 24، ص 188، حدیث 7 - ارشاد القلوب،
  بحارالانوار، ج 23، ص 237، حدیث 3 ـ قرب الاسناد، ص 38.  امضاء
  *******************************
  اشتباه من این بود ….هر جا رنجیدم ، لبخند زدم ….
  فکر کردند
  درد ندارد ، محکم تر زدند
  *******************************
  وقتی عهدت را بخاطرآرامش دل دیگران با امام زمانت شکستی ,
  از
  شکسته شدن دلت هرگز گله ای نکن

  *******************************
  سکوت خطرناک تر از حرفهای نیشداراست
  کسی که
  سکوت می کند روزی حرفهایش را
  سرنوشت به تلخی به شما خواهد گفت
  *******************************
  كسي كه طعم زبان عسل نمي فهمد
  توهرچه هم بخواني غزل ؛ نمي فهمد
  حكايت نرود ميخ اهني درسنگ ؛
  مخوان كه سنگ ضرب المثل نمي فهمد

  حديث عاشقي به پايان نمي رسد اما...
  دريغ ودرد كه اين را
  اجل نمي فهمد

  *******************************صفحه 6 از 7 نخستنخست ... 234567 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. (** تفسیر موضوعی،‌شیوه ای براى استنباط ديدگاه قرآن در موضوعات خاص**)
  توسط فاطمی*خادمه یوسف زهرا(س)* در انجمن علم تفسیر
  پاسخ: 15
  آخرين نوشته: 13-10-1390, 18:23

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی