سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: حوادث بعد از شهادت امام حسین(ع)

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  عضو آشنا
  تاریخ عضویت
  آذر 1390
  شماره عضویت
  2048
  نوشته
  21
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  52 در 18
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  حوادث بعد از شهادت امام حسین(ع)

  راوی می گوید:وقتی که عمر ابن سعد از کربلا دور شد جمعی از طایفه ی بنی اسد به قتلگاه امدند و بر آن بدن های خونالود و مطهر نماز گزاردند و آن ها را در همان مکانی که اکنون مشهور است به خاک سپردند.ابن سعد همراه با اسیران ال پیغمبر به کوفه آمد. اهل شهر برای تماشای آنان اجتماع کرده بودندزنی از زنان کوفه از بالای بام فریاد زد :شما از اسیران کدام مملکت و کدام قبیله اید ؟در پاسخ گفتند :ما اسیران ال محمد(ص)هستیم .آن زن از بام فرود آمد و از خانه ی خود برای ان ها جامه و زیر پوش و مقنعه جمع کرد و به اهل بیت(ع)داد تا خود را بپوشاند.علی ابن الحسین(ع)در حالی که بیماری او را ضعیف و رنجور کرده بود و حسن ابن حسن مثنی*-که در کربلا برای یاری عمو و امام خود ،حسین (ع)زخم های شمشیر و نیزه را به تن خریده بود ولی با آن جراحت ها از میدان جنگ زنده بیرون آمده بود-در بین اسیران دیده می شدند .در کتاب مصابیح روایت شده است :حسن ابن حسن مثنی روز عاشورا را در برابر عمویش حسین(ع) هفده نفر را کشت و هجده زخم بر بدنش وارد شد .از اسب افتاده بود. دایی او اسما ابن خارجه او را از زمین برداشت و به کوفه برد و او را مداوا کرد تا بهبود یافت و سپس او را به مدینه برد .هم چنین در میان اسیران زید وعمرو فرزندان امام حسن(ع)هم دیده می شدند .پس اهل کوفه چون چشمشان به اسیران افتاد شروع به گریه و زاری کردند.آنگاه علی ابن الحسین(ع):فرمود آیا برای ما گریه و نوحه می کنید؟پس کشتگان ما کیانند؟

 2. تشكرها 3


 3.  

 4. Top | #2

  عنوان کاربر
  عضو آشنا
  تاریخ عضویت
  آذر 1390
  شماره عضویت
  2048
  نوشته
  21
  تشکر
  8
  مورد تشکر
  52 در 18
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  خطبه ام کلثوم(س)
  راوی میگوید:ام کلثوم،دختر امیرالمؤمنین
  ،در حالی که صدایش به گریه بلند بود،از پشت پرده ی هودج این خطبه را در آن روز قرائت کرد:
  "ای اهل کوفه!وای به حال شما!چرا حسینرا کوچک شمردید و او را کشتید و اموال او را غارت بردید و اهل بیت او را اسیر نمودید و آنگاه بر او گریه می کنید؟ وای بر شما هلاکت و بدبختی بر شما باد!آیا می دانید چه گناه بزرگی مرتکب شدید؟ و چه جنایتی را به گردن گرفتید؟ و چه خون هایی را به ناحق ریختید؟ و چه پرده نشینانی را از پرده بیرون افکندید؟و چه خانواده ای را از زینت و زیور عریان گردانیدید؟و چه اموالی را به غارت بردید؟ و چه کسی را کشتید
  که بعد از رسول خدا،هیچ کس به مقام او نمی رسید؟رحم از دل های شما برداشته شد.
  "آگاه باشید که تنها حزب خداوند رستگارانند و حزب شیطان زیانکاران می باشند."

  سپس این اشعار را خواند:"
  برادرم را کشتید وای بر مادرانتان باد!به زودی به آتشی گرفتار می شوید که شعله هایش زبانه میکشد.شما خونی را پایمال کردید که خدا و قرآن و پیامبر ریختنش را حرام کردند.شما را به آتش جهنم مژده میدهم .
  هر آینه شما،فردای قیامت،در ژرفای آتشی خواهید بود که شعله هایش بر می خیزد.
  من همواره بر برادرم خواهم گریست ،بر بهترین کسی که بعد از پیامبر متولد شد.آری،با اشک چشم فراوان که هرگز انقطاع ندارد می گریم.این گریه هرگز پایان پذیر و خاموش شدنی نیست.
  راوی می گوید:در این هنگام صدای گریه و ناله از مردم برخاست.زنها گیسو پریشان کردند و خاک بر سر پاشیدند و چهره های خویش را خراشیدند و سیلی به صورت زدند و فریاد "
  واویلا"و"واثبوراه"بلند نمودند.
  مرد ها گریستند و موهای محاسن خود را کندند.هیچ موقعی دیده نشده بود که مردم بیش از آن روز گریه کرده باشند.

 5. تشكرها 3


 6. Top | #3

  عنوان کاربر
  عضو ماندگار
  تاریخ عضویت
  خرداد 1390
  شماره عضویت
  2213
  نوشته
  615
  تشکر
  5,603
  مورد تشکر
  1,788 در 492
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض

  شهادت امام حسین (ع) تكان دهنده ترین اتفاق تاریخ بشریت بود كه هنوز
  پس از گذشت قرن ها انسان های آزاده و حقیقت دوست را تحت تاثیر خود قرار می دهد، هنوز چشمهای بیدار را می گریاند و قلب ها را اندوهگین می سازد و البته اغراق نیست اگر بگوییم بزرگترین مكتب تربیت انسان و قوی ترین وسیله برای تحول و دگرگونی افراد، مكتب ابا عبدالله و یاران باوفای او بوده ،هست و خواهد بود.....

  پس عجیب نیست كه بعد از شهادت آن حضرت وقایعی در جهان هستی اتفاق می افتد كه نمونه ی آن را هرگز در تاریخ ندیده ایم و اطمینان داریم كه در آینده هم نخواهیم دید.

  البته بعضی افراد به دلیل نداشتن شناخت كافی از
  امام و حركت عظیم او و ابعاد وسیع فاجعه كربلا،این وقایع را خرافات می دانند...و البته جای گله نیست....شاید ما شیعیان و دوستداران حسین(ع) كم كاری كردیم در شناختن او و سپس شناساندن او به دیگران....در زیر تعدادی از این وقایع را با هم مرور می كنیم و توضیحی كه باید بدهم این است كه این وقایع در منابع بسیاری از كتب شیعه و سنی نقل شده است و من به دلیل طولانی نشدن مطلب برای هر كدام فقط نام یك منبع را ذكر می كنم...یا علی  .سر امام حسین در حالی كه بر سر نیزه بود دعا و قرآن می خواند.

  مفتاح النجا فی مناقب آل عبا:145
  2.در روز شهادت امام حسین (ع) در دنیا سنگی برداشته نشد جز آنكه خون تازه از زیرش می جوشید
  تذكرةالخواص:284
  3.آسمان جز بر دو كس نگریست : یحیی بن ذكریا و امام حسین (ع)، گریه ی آسمان چنین است كه سرخ می شود چونان روغن......../سیر اعلام النبلاء4.هنگام شهادت امام حسین آفتاب چنان بگرفت كه در نیمه روز اختران به چشم آمده، نمایان گردیدند...مردم را این گمان آمد كه قیامت برپا شده است!!......../المعجم الكبیر:1455.بر دیوار دِیری مكتوب بود:اترجو امة قتلوا حسینا شفاغة جده یوم الحسابآیا امتی كه حسین را كشتند شفاعت جدش در روز حساب را امید می برند؟از راهب پیرامون شعر و نویسنده اش پرسیدند ، او گفت: پانصد سال قبل از بعثت پیامبرتان این شعر در آنجا نوشته شده بود....................../كفایة الطالب:2906.صبح روز بعد از شهادت امام حسین (ع) عذای مطبوخ در دیگها به خون و وآب در ظروف به خون تبدیل گردید.
  احقاق الحق

  11/502

  مواردی كه گفته شد قطره ای بود از دریایی كه در كتاب های اهل سنت در این زمینه آمده...و اما تعدادی از روایات شیعه:


  1.بعد از شهادت امام حسین از آسمان خون بارید.


  2.بعد از شهادت امام حسین (ع) چهار هزار فرشته فرود آمدند.آنان غبارآلودو ژولیده تا روز قیام امام مهدی(عج) بر او می گریند و رییس آنان فرشته ای ست به نام منصور.


  3.بعد از شهادت،هنگامی كه شتران برای خوردن آب راهی جویبارها شدند آن را خون یافتند.


  4.بعد از شهادت امام حسین(ع) سرخی ای از جانب باختر و سرخی ای از سوی خاور برخاسته و بالا آمد، تا آنجا كه نزدیك بود در میانه ی آسمان به هم
  برسند.


  5.حضرت فاطمه (س) با ناله بر فرزندش حسین (ع) گریست.

  یا علی
  ویرایش توسط الهادی المهدی : 16-09-1390 در ساعت 16:50

 7. تشكر

  نرگس منتظر (16-09-1390)

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی