سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
˜Ï æÈáǐ
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: ظهور ، رشد و توسعه ی اسلام در ژاپن

 1. Top | #1

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض ظهور ، رشد و توسعه ی اسلام در ژاپن

  سابقه ی تاریخی

  ژاپن بسیار دیرتر از کشورهای آسیائی ، آفریقائی و اروپائی با اسلام آشنا شد.
  به همین دلیل برای شناختن سیر تاریخی این روابط ، لازم است که به مطالعه تاریخ اسلام در ژاپن در چند دوره پرداخته شود:

  تاریخ اسلام در ژاپن ، قبل از دوران امپراتور میجی ( Meiji )

  در طول تاریخ دو هزار ساله ی ژاپن ، یکی از برجسته ترین واقعه های تاریخی ، اصلاحات انقلابی میجی در سال 1868 بوده است.
  دورانی که قدرت امپراتور از زمین داران زمین داران جنگاور توکوگاوا بازپس گرفته شد.
  این مرحله از تاریخ ، نقطه ی عطفی برای این کشور بود ، زیرا به سبب آن ژاپن از دوران ملوک الطوایفی ِ قرون وسطی و نیز انزوای تاریخی اش خارج شده و پا به دنیای جدید گذاشت.

  تا قبل از انقلاب میجی ، گزارش ثبت شده ای از ارتباط میان اسلام و ژاپن در دست نیست.
  همچنین هیچ جای ِ پای ِ تاریخی نیز از ورود اسلام به ژاپن « از راه تبلیغات مذهبی » وجود ندارد. مگر پاره ای رفت و آمد بین یک ژاپنی و یک عرب مسلمان یا مسلمانی از کشورهای دیگر.

  مرحوم پروفسور « هاجیمه کُبا یاشی » ( Hajime-Koashi ) مورخ و جامعه شناس ژاپنی ، یادداشت ها و مستنداتی را در این زمینه ارائه داده اند که در کتاب « تاریخ مبادلات فرهنگی بین ژاپن و جهان اسلام » آمده است.

  به دنبال اصلاحات میجی و ظهور دوران جدید ، ژاپن با شتاب به جذب و همسازی با دانش و فنون غرب پرداخت و از این طریق آزادانه تماسهائی را با مذهب های غرب برقرار کرد.
  در این میان مسیحیت تنها مذهبی بود که در طول چند دهه ، با فعالیت های شدید مبلغان مسیحی ، تاثیر فرهنگی ِ عمیقی بر مردم ژاپن گذاشته بود.

  تنها در سال 1877 ، زمانی که اسلام وارد ژاپن شد ، به صورت بخشی از اندیشه ی مذهبی غرب ، به مردم آن کشور معرفی گردید !

  از طرف دیگر ، زمانی که تاریخ زندگی پیامبر اسلام به ژاپنی ترجمه شد ، اسلام ، تنها به عنوان « بخشی از تاریخ فرهنگ ها و دانش بشر » جائی را در میان طبقات روشنفکر جامعه برای خود باز کرد.

  __________________
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 2.  

 3. Top | #2

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ظهور ، رشد و توسعه ی اسلام در ژاپن

  اسلام در کتب و مجلات چاپ شده در ژاپن

  در سال 1890 ، هنگامی که دولت عثمانی سفیر ِ حسن نیت خود را با یک ناو دریائی عازم سواحل ژاپن کرد، عصر جدیدی را در ارتباط بین دنیای اسلام و مردم ژاپن به وجود آورد و به این طریق بین دولت ترکیه و دولت ژاپن ، روابط سیاسی برقرار گردید و نیز موجب نزدیکی و شناخت بیشتر ژاپنی ها از مردم مسلمان یک کشور خارجی شد.

  در سال 1909 یک ژاپنی به نام میتسوتارو یامااُکا با قبول دین اسلام و سفر زیارتی اش به مکه ، نخستین تاثیر اسلام بر مردم این سرزمین را آشکار کرد.
  همزمان یک ژاپنی دیگر بنام بومپاچیرو آریگا که برای تجارت به شهر بمبئی هند سفر کرده بود ، به تاثیر از مذهب مسلمانان محلی اسلام آورد و به احمد آریگا تغییر نام داد.

  اینها در واقع نخستین مسلمانان شناخته شده ی ژاپنی - در این دوره - بودند که بعد از بازگشت به کشورشان ، شروع به تبلیغ اسلام کردند.

  گذشت زمان ، زمینه های آشنائی ِ تعداد بیشتری از ژاپنی ها را با مردم مسلمان کشورهای آسیائی نظیر چین و نیز جنوب شرقی آسیا فراهم آورد که تحت تاثیر ایشان ، دین اسلام را پذیرفته و روز به روز با تبلیغ اسلام ، تعداد مسلمانان در ژاپن بیشتر شدند.

  چندی بعد ایجاد و ساخت یک مسجد مرحله ی مهمی در زندگی مسلمانان ژاپنی بود .
  در سال 1935 با کمک های مالی و تلاش مسلمانان ، نخستین مسجد مسلمانان در شهر کوبه ی ژاپن ساخته شد که در دوم سپتامبر همان سال گشایش یافت .

  سه سال بعد ، در 12 مه 1938 با کوشش های فراوان مسلمانان و کمک های مالی برخی از ادارات سیاسی و تجاری ژاپن و برخی از دولتمردان غیر مسلمان ژاپنی ، دومین مسجد مسلمانان در توکیو پایتخت ژاپن افتتاح شد.
  با ساخته شدن این دو مسجد ، مهمترین عامل پیوند زندگی مذهب مسلمانان ژاپن به وجود آمد.

  در سال 1935 که ژاپن اقدام به انجام برخی تحرکات نظامی در چین کرد ، و 6 سال بعد که درگیر جنگ جهانی دوم شد - اگر چه ژاپنی ها در بیشتر ِ جبهه ها علیه نیروهای غربی ، در مناطق تحت تسلط شان در خاورمیانه می جنگیدند، با این حال در همین زمان نیز این فرصت به وجود آمد تا با مسلمانانی که در مناطق وسیعی از چین و جنوب شرقی آسیا پراکنده بودند ، ارتباط برقرار کنند.

  این تماسها به به مناسبت موقعیت های جنگی پیش می آمد ، توجه فرماندهان نظامی ِ ژاپن را به موضوع اسلام جلب کرد و منجر به گشایش سریع مراکز و سازمان های تحقیقاتی در ژاپن شد که کارشان تحقیق در باره ی اسلام و مسلمانان بود.

  این مراکز که از طرف دولت نظامی ژاپن به طور کامل حمایت می شود ، موجبات شکوفائی بیشتر اسلام را در آن سرزمین فراهم آورد.

  سازمانها و ناشران ِ ژاپنی که قبل از جنگ دوم جهانی در ارتباط با اسلام فعالیت می کردند عبارت بودند از :

  - انستیتو « فرهنگ اسلامی » که در سال 1932 توسط تنی چند از دانش پژوهان تاسیس شد و مجله ی « فرهنگ اسلامی » را سه نوبت در سال منتشر می کرد.

  - انستیتو تحقیقات جهان اسلام که در سال 1937 توسط پروفسور میسائو ماتسودا و پروفسور کُجی اُهکوب تاسیس شد و مجله « جهان اسلام » را به طور ماهیانه منتشر می کرد.

  - انجمن اسلامی ژاپن بزرگ که در سال 1938 توسط نخست وزیر وقت ژاپن ژنرال سن جورو هایاشی در سمت رئیس انجمن و آقای هاجیمه ماتسوشیما و سپس آقای کِن تارو اُهمورا به عنوان سردبیر مجله « جهان اسلام » ، پایه گذاری شد.

  - کنگره ی اسلامی توکیو که در سال 1940 توسط « حاج تاکشی سوزوکی » پایه گذاری شد.

  - وزارت امور خارجه ژاپن ، بولتن اخبار اسلامی که در سال 1938 بصورت فصلی منتشر می شد.

  تعدادی از این مراکز مبادرت به انتشار نشریاتی در باره ی اسلام کردند و بین سال های 1935 تا 1943 بیش از یکصد کتاب و مجله در این زمینه در ژاپن منتشر شد.
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 4. Top | #3

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ظهور ، رشد و توسعه ی اسلام در ژاپن

  پیشرفت اسلام در ژاپن بعد از جنگ دوم جهانی

  دوران میانی جنگ دوم جهانی تا به امروز ، سومین دوره تاریخی حیات اسلام در ژاپن است.
  در آن شرایط سازمان های مذهبی گوناگون به وجود آمد. در سال 1952 گروهی بالغ بر یکصد مسلمان ژاپنی ، مجمعی را تشکیل دادند که امروزه به نام « انجمن مسلمانان ژاپن » فعالیت مذهبی دارند.
  با تشکیل این انجمن ، تبلیغات اسلامی در آن کشور دور جدیدی را شروع کرد . همزمان با این دوران کشورهای مسلمان تازه استقلال یافته در آسیا و آفریقا ، روابط سیاسی ، اقتصادی و فرهنگی خود را با ژاپن آغاز کردند.

  این ارتباطات موجب رفت و آمد گروه های مسلمان ، از جمله کارگزاران دولتی ، بازرگانان ، دانشجویان و کارآموزان فنی و برخی دیگر از قشرهای مختلف به ژاپن شد. در مقابل ، ژاپنی های زیادی نیز برای هدف های مشابه به آن کشورها می رفتند که مجموعه ی این آمد و شدها ، موجبات ارتباط بیشتر ِ ژاپن با جهان اسلام را فراهم آورد.

  در این میان عده ی بسیاری از ژاپنی ها ، به زبان عربی و دانش اسلامی علاقه نشان می دادند .
  جوانان ژاپنی به کشورهای عربی و دیگر کشورهای مسلمان می رفتندد تا زبان عربی و علوم اسلام را فرا گیرند . برخی از آنان در بازگشت به ژاپن آموخته ها ی خود را انتشار می دادند . در این راستا دانشگاه الازهر و چند دانشگاه دیگر در مصر با پذیرش دانشجویان مسلمان ژاپنی و اعطای بورس تحصیلی ِ دراز مدت به آنان ، زمینه های خوب را برای ارتباط بیشتر با ژاپن فراهم آوردند.

  دانشجویان مسلمان ژاپنی در موسسات ِ آموزش عالی ، در کشورهای مالزی ، ایران ، اندونزی ، عربستان ، پاکستان ، لیبی و چند کشور دیگر از تسهیلات فراوانی برخوردار بودند.

  برگزاری مراسم ِ جشنهای اسلامی و انتشار نشریه های متعدد در موضوعات اسلامی از جمله ی این فعالیت ها بوده است.
  در این میان مهمترین کار ، ترجمه و انتشار قرآن کریم به ژاپنی بود که توسط حاجی عمر میتا ، عالم 80 ساله ی مسلمان ، و زیر نظر یک موسسه تربیتی اسلامی در سال 1972 در مکه انتشار یافت .

  در اندونزی نیز به تعدادی از دانشجویان مسلمان ژاپنی بورسهای تحصیلی طولانی مدت داده شد که انتظار می رود این فرصت های مطالعاتی موجب گسترش ارتباط ها و نوید ِ عصر جدیدی از برادری اسلامی بین مسلمانان اندونزی و ژاپن باشد.

  دولت لیبی نیز از طریق انجمن « ندای اسلام » در آن کشور ، با فراهم آوردن امکاناتی برای دانشجویان مسلمان ژاپنی ، برای مطالعه اسلام در لیبی و اعزام کارگران مسلمان لیبیائی به ژاپن برای کار و امور تبلیغی ، به گسترش فعالیت های اسلامی در آن کشور کمک کرده است.

  در سال 1968 ، انجمن مسلمانان ژاپن به عنوان یک شخصیت حقوقی - مذهبی در ژاپن به ثبت رسید و از جایگاه و موقعیتی قانونی برخوردار شد .

  وسایل ارتباط جمعی ، نظیر روزنامه ، مجلات ، رادیو تلویزیون مطالب بسیاری در باره اسلام و دنیای مسلمانان پخش کردند .
  گسترش این برنامه ها و تبلیغات باعث شد که حتی ژاپنی هائی که هیچ گاه به مسائل اسلامی علاقه ای نشان نمی دادند، فرصت آن را پیدا نمایند تا از طریق تلویزیون شاهد انجام مراسم حج در مکه باشند و صدای اذان و تلاوت قرآن را بشنوند .
  همراه با این شرایط ، دانستن زبان عربی نیز در عرصه مراودات بازرگانی از شروط اصلی شد و موجب گشایش کلاسهای زبان عربی در نقاط مختلف ژاپن گردید که همچنان نیز ادامه دارد.

  در ماه ژوئن سال 1976 زمانی که شیخ توفیق اُری دا ، رئیس شورای عالی امور مصر از توکیو دیدن می کرد ، به سازمان های اسلامی در ژاپن که حدود 10 مرکز می شدند، توصیه کرد که تحت نام یک انجمن متحد شوند تا فعالیت های اسلامی به طور موثرتر انجام گیرد.

  بر اساس این پیشنهاد ، شورای هماهنگی سازمان های اسلامی در ژاپن با کمک پروفسور عبدالکریم سایتو تشکیل شد.
  از این پس فعالیت های تبلیغی را مرکز اسلامی ژاپن ، به عنوان یکی از اعضای ِ این شورا به عهده گرفت که از حمایت های یک مرکز اسلامی در مکه و دانشگاه عبدالعزیز به نمایندگی دکتر سمارایی و نیز دکتر صدیقی و افراد خیرخواه بسیاری برخوردار بود.
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

 5. Top | #4

  عنوان کاربر
  مدیر افتخاری
  تاریخ عضویت
  مهر 1388
  شماره عضویت
  127
  نوشته
  1,150
  تشکر
  122
  مورد تشکر
  739 در 462
  دریافت
  0
  آپلود
  0

  پیش فرض پاسخ : ظهور ، رشد و توسعه ی اسلام در ژاپن

  مسجدهای ژاپن

  مسجد شهر کوبه - افتتاح در سال 1935

  مسجد کوبه یکی از باشکوهترین و هنرمندانه ترین بناهائی است که تا کنون در این شهر به وجود آمده است .
  بر سر در ورودی مسجد نوشته شده :
  « مسلمانان در کشور ژاپن ، بدون دریافت کمکی از خارج ، نخستین مسجد تاریخی را در شهر کوبه ساخته اند . کار بزرگی که تقدیر دارد. »
  کتابچه ی یادبود تاسیس این مسجد در مراسم افتتاحیه ی آن در اکتبر 1935 انتشار یافت .
  این مسجد که در یک کشور بزرگ آسیائی ِ غیر مسلمان ساخته شد ، باید نخستین گام در برقراری روابط دوستانه ی کشورهای مختلف مسلمان با ژاپن به شمار آید .از این رو این مسجد نه تنها یک محل عبادت ، بلکه سرآغاز شناخت و درک ژاپنی ها از مسلمانان است .
  حقیقتی که به زعم مسلمانان ژاپنی ، باید آن را الهامی از سوی پروردگار دانست .

  احداث مسجد در شهر توکیو

  طرح احداث بنای این مسجد با نقشه ی « مهندس یوشی موتو » و اجرای شرکت ساختمانی موروتا آغاز شد.

  این مسجد 3 سال بعد از احداث مسجد شهر کوبه در 12 ماه مه 1938 همزمان با تولد پیامبر اسلام (ص)، افتتاح شد.

  در مراسم افتتاح مسجد توکیو ، مسلمانانی از سایر نقاط دنیا ، به ویژه چین ، جنوب شرقی آسیا ، هند ، خاورمیانه و چند کشور دیگر حضور داشتند.
  از طرف دولت ژاپن ، رهبران سیاسی و ملی ، نظیر میتسورو تویاما ، ژنرال ایوان ماتسوئی ، وزیر آموزش و پرورش و افراد برجسته ی دیگری در مراسم گشایش مسجد توکیو شرکت داشتند .

  شکوه مراسم و حضور مقام های بلند پایه ی ژاپنی و دیگر کشورها ، نشان می داد که یک حرکت و رخداد شکوهمند اسلامی ، در ژاپن در حال تکوین است که خود ، نقطه ی عطفی در تاریخ مناسبات آن کشور با دولت های مسلمان بود .

  مسجد توکیو، محل ملاقات روسای حکومت ها و دولت های اسلامی است که از نقاط مختلف دنیا در آنجا اجتماع می کنند.

  همچنین در این مسجد کلاس های آموزش احکام و فرهنگ اسلام برگزار می شود و به ژاپنی های غیر مسلمان که خواهان کسب اطلاعاتی در مورد اسلام هستند ، آگاهی های لازم داده می شود .

  بسیاری از افراد خارجی از اینکه می بینند در ژاپن مسلمانانی وجود دارند و مسجدهائی در این کشور بنا شده ، اظهار تعجب می کنند .
  این حیرت شاید از آن ناشی می شود که اگر چه ژاپن کشوری است که از نظر اقتصادی پیشرفت کرده ، اما به نظر می رسد که باورهای معنوی و مذهبی شان غیر اسلامی و حتی در تضاد با اسلام است.

  مسجد ناگویا

  این مسجد در سال 1938 ساخته شد و برای امور مذهبی و آموزش کودکان مسلمان مورد استفاده قرار می گرفت.
  این مسجد در حمله هوائی 14 آوریل به کلی ویران شد .

  مسجد اوزاکا

  نخستین مسجد ازاکا ، در 16 دسامبر 1977 در ازاکا ، دومین شهر بزرگ ژاپن افتتاح شد .

  آقای محمد مصطفی کومورا نخستین امام مسجد بود که بعد از او آقایان محمد امین کایتاکو ، محمد سالم تسوکی یاما و سپس حاج محمد خالد ، امامان مسجد بودند.

  مسجد اساکا دارای یک سرویس تبلیغاتی نیز می باشد که کار تبلیغ خود را در سطح شهر انجام می دهد.

  همچنین آقای محمد علی کوبایاشی ، به عنوان اولین دبیر ارشد مسجد انتخاب شد .
  این مسجد با همراهی حاج محمد مصطفی کومورا به وجود آمد.
  وی که اینک نزدیک به 78 سال دارد ، یکی از کارآزموده ترین رهبران مسلمان ژاپنی است که از تشرف او به دین اسلام ، حدود 50 سال می گذرد.
  امضاء
  12سال اهنگر نفس خود بودم برکوره ریاضت می نهادم و بر اتش مجاهده می تافتم و بر سندان مذمت می نهادم و پتک ملامت بر او می کوفتم تا نفس خویش را اینه ساختم و اسلامی تازه اوردم و همه خلق مرده دیدم.
  *بایزید بسطامی*
  مركز انجمنهاي اعتقادي گنجينه الهي:http://ganjineh-elahi.com/
  مركز انجمنهاي تخصصي گنجينه دانش:http://www.ganjineh-danesh.com/forum.php

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
© تمامی حقوق از جمله طراحی قالب برای سایت آیه های انتظار محفوظ می باشد © طراحی و ویرایش Masoomi بر قالب منتشر شده از ویکی وی بی