{}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{} سایت آیه های انتظار انجمن آیه های انتظار
ثبت نام
سلام مهمان گرامي؛

خوش آمدید، براي مشاهده انجمن با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
تبلیغات تبلیغات
{}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{}
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3
 1. #1
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1390
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  نوشته : 11,560      تشکر : 114,281
  41,986 در 11,148 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 1
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آنلاین نیست.

  پیش فرض {}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{}  ارزيابي انقلاب اسلامي و قبل از آن


  يكى از مهم‏ترين و رايج‏ترين شيوه ‏هاى سنجش و ارزيابى آثار و نتايج انقلاب اسلامى مقايسه با قبل از انقلاب مي ‏باشد. اين ملاك اهميت و كاربرد فوق ‏العاده ه‏اى دارد.

  يك نكته ‏ى مهم آن است كه اصلي ‏ترين علت وقوع انقلاب نارضايتى وسيع و عميق عمومى از ساختار و عملكرد نظام شاه بود. مردم و رهبران بوسيله انقلاب اسلامى آن وضعيت را به اميد دست يافتن به يك وضع مطلوب طرد و نفى كردند. اينك اگر ثابت نشود كه بوسيله انقلاب، در راستاى تحقق وضع مطلوب هستيم و تا كنون نتايج قابل قبولى بدست آورده ‏ايم، فلسفه ‏ى وجودى انقلاب و جاذبيت و نافعيت آن مورد سؤال و ترديد قرار مي ‏گيرد.

  نكته ‏ى ديگر آن است كه بخش عمده‏اى از جمعيت جوان كشور خود شخصاً نظام پيشين را لمس و تجربه نكرده ‏اند و شايد دقيقاً با تمام وجود ندانند و حس نكنند كه چرا نسل ما قبل آنها دست به انقلاب زده است. اين نسل وضعيت موجود نظام را با انتظارات و توقعات و آرمانهاى خودش مي ‏سنجد و عمدتاً ممكن است وضعيت مادى زندگى غربى را الگوى ارزيابى و سنجش قرار دهد.

  با توجه به اين ملاك نتيجه‏ى ارزيابى كم و بيش مشخص است. واقعاً اگر چنين باشد چگونه مي ‏توان آثار و نتايج انقلاب اسلامى را براى اين نسل تحقيق و تبليغ كرد؟

  اما نسلى كه شرايط قبل از انقلاب را درك و لمس كرده و خود در وقوع و پيروزى آن نقش آفرينى كرده تحت چه شرايط و ضوابطى قبل و بعد از انقلاب را مقايسه مي ‏كند؟

  ران بوسيله انقلاب اسلامى آن وضعيت را به اميد دست يافتن به يك وضع مطلوب طرد و نفى كردند. اينك اگر ثابت نشود كه بوسيله انقلاب، در راستاى تحقق وضع مطلوب هستيم و تا كنون نتايج قابل قبولى بدست آورده ‏ايم، فلسفه ‏ى وجودى انقلاب و جاذبيت و نافعيت آن مورد سؤال و ترديد قرار مي ‏گيرد.
  عمده‏ى اين نسل، زحمات و لطمات انقلاب و جنگ را صبورانه و داوطلبانه به اميد تحقق اهداف و آرمانهاى انقلاب تحمل كرده ‏اند و بسيارى از نتايج اقتصادى، سياسى و فرهنگى نظام را مثبت تلقى كرده و عملكردها و روندها را در راستاى تحقق اهداف مي ‏دانند. اما در عين حال از برخى مسايل رنج مي ‏برند و از يك انقلاب الهى و مردمى بسيار بسيار انتظار دارند. مثلاً در ابعاد اقتصادى، همواره مسأله ‏ى تورم، گرانى، احتكار، افزايش شديد ثروت برخى از افراد و اقشار، تبعيضها و اختلاف درآمدها، كاهش قدرت خريد اقشار متوسط و ضعيف... آزار دهنده است.

  بنابراين پاره‏اى از مشكلات طبيعى و غير طبيعى ناشى از جنگ و انقلاب مي ‏تواند براى تعدادى از افراد و اقشار ترديد آفرين باشد. مثلاً قشر چند ميليونى كارگر و كارمند و حقوق ‏بگير حساب مى‏كند قيمت بسيارى از كالاها و خدمات با ضريب بسيار بيشترى نسبت به دستمزدهايش افزايش يافته است و اين به معنى كاهش قدرت خريد وى مى‏باشد.

  بنابر اين نسل انقلاب نيز كه خود با تمام وجود شرايط دو نظام را حس و لمس كرده است ممكن است از اين زاويه نمره بالايى به آثار و نتايج اقتصادى انقلاب ندهد.


  {}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{}
  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 11-11-1391 در ساعت 11:32

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif 2.  

 3. #2
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1390
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  نوشته : 11,560      تشکر : 114,281
  41,986 در 11,148 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 1
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آنلاین نیست.

  پیش فرض


  گذری بر دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی :


  نگاهی واقع بینانه و منصفانه به واقعیات کنونی جامعه ما و مقایسه آن با وضعیت قبل از انقلاب و سایر کشورهای مشابه، بیانگر این حقیقت است که نظام اسلامی علی رغم وجود موانع و محدودیت های تاریخی و ساختاری داخل و بین المللی و مشکلات ناشی از وقوع انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و ... دستاوردها و نتایج بسیار مثبت و چشمگیری در عرصه های مختلف؛ سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و تکنولوژیکی، نظامی و... داشته است ولی متأسفانه چند عامل باعث شده که به این دستاوردها کمتر توجه شود از جمله:

  1. کم توجهی بخش های دولت به عدالت اجتماعی و توزیعی.

  2. وجود مشکلات و معضلات در بخش هایی از جامعه.

  3. هجوم گسترده مخالفین داخلی و خارجی نظام در جهت ناموفق جلوه دادن انقلاب اسلامی ایران و در نتیجه دلسرد و مأیوس نمودن مردم از پشتیبانی وحمایت انقلاب اسلامی در داخل و الگو قرار نگرفتن انقلاب اسلامی برای سایر کشورها و نهضت های اسلامی و رهایی بخشی در بعد بین المللی.

  4. مشکلات و رقابت های ناسالم جناحی که متأسفانه برای تخریب جناح حاکم در بخش های مختلف، دست به بزرگ نمایی مشکلات و عدم توجه به دستاوردها و موفقیت ها می زنند.

  5. عدم اطلاع رسانی شفاف واقع بینانه و منصفانه توسط مطبوعات و رسانه ها.

  در ادامه جهت آشنایی شما با برخی از دستاوردهای انقلاب اسلامی ابتدا مقاله ای تحت عنوان [كارآمدی انقلاب اسلامی (مروری بر دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی)، مجله معرفت ؛ علیرضا محمدی، ش 89، ص 111 ] ارائه می شود و سپس چند منبع مفید در این زمینه معرفی می گردد:


  مروری بر دستاوردهای اقتصادی انقلاب اسلامی

  اشاره


  یكی از موضوعات اساسی كه همواره در حوزه انقلاب‏ها مورد مطالعه قرار می‏گیرد مربوط به كارآمدی آن‏ها در دست‏یابی به اهداف و آرمان‏هایشان است و به مسائل پس از پیروزی انقلاب و دستاوردها و نتایج آن می‏پردازد. این پرسش حسّاس‏ترین و كاربردی‏ترین مسئله‏ای است كه به طور وسیع و عمیق در عرصه جامعه و در بین دولت و ملت، موافقان و مخالفان در داخل و خارج طرح می ‏شود.


  {}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{}
  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 11-11-1391 در ساعت 11:47

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gif 4. #3
  مدیر ارشد انجمن ایران شناسی
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آواتار ها

  تاریخ عضویت : آبان 1390
  صلوات
  1998
  دلنوشته
  2
  « اَلـلّـــهُـــمَّ عَـجِّـــل لِـولـیِّـــنَاالـفَـــرَجَ »
  نوشته : 11,560      تشکر : 114,281
  41,986 در 11,148 پست تشکر شده
  دریافت : 0      آپلود : 1
  شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) آنلاین نیست.

  پیش فرض  مسلّما چنین بحثی در مورد انقلاب اسلامی ـ بخصوص با توجه به ماهیت ایدئولوژیك آن ـ هم موضوعیت دارد و حتی ضرورت، و اینك با گذشت ربع قرن از استقرار نظام جمهوری اسلامی ـ كه اولین و مهم‏ترین ثمره انقلاب اسلامی و تداوم فرایند آن تلقّی می‏شود ـ این پرسش برای همگان مطرح است: انقلاب اسلامی كه دولت سراپا ظلم، ستم و تبعیض شاهنشاهی را برانداخت و جمهوری اسلامی را با هدف گسترش عدالت، معنویت و تأمین سعادت مادی و معنوی آحاد جامعه مستقر نمود، آیا در عمل توانسته است به اهداف خود دست یابد؟ بخصوص نسل جوان جامعه می‏پرسند: انقلاب اسلامی چه آثار و دستاوردهای مثبتی برای ایران داشته و چه تحوّلاتی در كشور به وجود آورده است؟ این نسل كه خود شخصا نظام پیشین را تجربه نكرده و شاید به صورت دقیق نداند كه چرا نسل قبل از آن‏ها انقلاب كرده، به صورت طبیعی وضعیت موجود نظام را با انتظارات، توقّعات و آرمان‏های خود یا وضعیت مادی زندگی غرب و الگوهای وارداتی می‏سنجد و در این میان، آثار و نتایج مادی و اقتصادی انقلاب بیش از سایر دستاوردها مورد توجه او قرار می‏گیرند. از این‏رو، تبیین دقیق دستاوردهای انقلاب اسلامی و میزان كارآمدی و موفقیت آن نقش مهمی در تحكیم پایه‏های مردمی نظام و حفظ و تداوم آن دارد.

  اهمیت این قضیه آنجاست كه اگر اكثریت مردم به این نتیجه برسند كه در مجموع، انقلاب اسلامی دستاوردهای مثبتی داشته و مسیر نظام به سوی پیشرفت و ترقّی مادی و معنوی دشوار است، از تداوم و توسعه آن حمایت می‏كنند. اما اگر استنتاج و استنباط عموم، بخصوص جوانان، برخلاف این باشد باید در انتظار انواع بحران‏ها بود.1

  از این‏رو، لازم است تا كارآمدی و نتایج انقلاب اسلامی، به طور عالمانه و منصفانه و با به كارگیری روش‏های علمی و منطقی مورد تبیین و ارزیابی قرار گیرد.


  تعریف كارآمدی

  اصطلاح كارآمدیبیشتر در سه قلمرو مدیریت، اقتصاد و سیاست كاربرد دارد و در فرهنگ علوم سیاسی، این اصطلاح به اثربخشی، نفوذ، كفایت، قابلیت و لیاقت معنا می‏شود. در تعریفی دیگر، [كارآمدی] با كارآیی مترادف گرفته شده و این‏گونه تعریف گردیده است: قابلیت و توانایی رسیدن به هدف‏های تعیین شده و مشخص. سنجش مقدار كارآیی از طریق مقایسه مقدار استاندارد با هدف یا مقدار كیفیتی كه عملا به دست آمده است صورت می‏گیرد؛ مثلا، تولید واقعی با تولید مورد هدف و یا زمان مصرف شده با زمان پیش‏بینی شده مقایسه می‏شوند.2

  از دیدگاه سیمور لیپست، [كارآمدی] عبارت است از: تحقق عینی یا توان نظام در تحقق كاركردهای اساسی یك حكومت، به گونه‏ای كه اكثریت مردم و گروه‏های قدرتمند درون نظام آن را عینا مشاهده كنند.3

  از مجموع تعاریف متعددی كه در این زمینه وجود دارند، می‏توان [كارآمدی] را به معنای [موفقیت در تحقق اهداف با توجه به امكانات و موانع] تعریف نمود. از این‏ رو، كارآمدی هر پدیده براساس سه شاخصه [اهداف] ، [امكانات] و [موانع] آن پدیده مشخص می‏ گردد. هر قدر پدیده‏ ای با توجه به سه شاخصه مذكور در تحقق ‏اهدافش ‏موفق‏تر باشد ، به ‏همان‏ مقدار كارآمدتر است.

  {}.{}.{} مقايسه انقلاب اسلامي با دوران قبل از آن {}.{}.{}
  ویرایش توسط شهاب منتظر*غلام علی اصغر(ع) : 11-11-1391 در ساعت 11:49

  http://www.ayehayeentezar.com/signaturepics/sigpic1938_35.gifاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •